Joanna LEMANSKA: Cool Pics (195). Zielono mi
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (195). Zielono mi

Niewielkie, liczące dwa miliony mieszkańców państwo okazało się wymarzonym miejscem do cieszenia się naturą, zażywania kąpieli w krystalicznie czystych, górskich jeziorach i rzekach, a także przede wszystkim ucieczką od nękających Europę upałów. Co prawda w Słowenii też było bardzo gorąco, ale o ile łatwiej znosić ekstremalnie wysokie temperatury  w takim otoczeniu…

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (191). Wietnam w konwencji portretu ulicznego
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (191).
Wietnam w konwencji portretu ulicznego

Niezliczeni sprzedawcy, oferujący na swoich straganach absolutnie wszystko, uliczni fryzjerzy, dzieci idące do szkoły, ludzie w trakcie pracy i odpoczywający – wszystko to może się wydawać dosyć banalne, jednak w Wietnamie jest to tak barwne i tętniące życiem, że tematyki do zdjęć i świetnych scen do uchwycenia nigdy nie brakuje.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (190). Feeeeria barw
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (190).
Feeeeria barw

Miejscem zupełnie wyjątkowym z kolorystycznego punktu widzenia okazało się Hoi An. Miasto słynące z tysięcy barwnych lampionów, które są zapalane po zmroku. Sprawiają one, że historyczne centrum wręcz hipnotyzuje swoim pięknem. Z kolei za dnia Hoi An zachwyca niezwykle barwną, utrzymaną głównie w odcieniach żółci, architekturą.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (188). Good morning Vietnam
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (188).
Good morning Vietnam

Jadąc do Wietnamu spodziewałam się ujrzeć kraj, który byłby podobny do sąsiedniej Kambodży i prawdopodobnie do innych krajów w tej części świata. Na szczęście Wietnam okazał się dość odmienny od wszystkich tych miejsc w Azji, które odwiedziłam do tej pory. Dotarłszy do Hanoi, od razu znalazłam się w typowym południowo-azjatyckim mieście, tętniącym życiem i zdominowanym przez szalony ruch. Szybko jednak zdałam sobie sprawę, jak wyjątkowe jest to miasto, którego odkrywanie w ciągu raptem kilku dni okazało się niezwykle ekscytujące.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (187). Alpejski tydzień
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (187). Alpejski tydzień

Sześć dni i cztery górskie miejscowości: Kitzbühel, Cortina d’Ampezzo, Seefeld i Garmisch-Partenkirchen. Trzy państwa, przenikające się kultury, wszystkie ukształtowane wśród alpejskich szczytów, rozmaitość języków i regionalnych smaczków.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (185). Zimowy Rzym
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (185). Zimowy Rzym

Śnieg w Rzymie to rzadkość. Ostatni raz spadł w 2012 roku, toteż mieszkańcy miasta przecierali oczy ze zdumienia. Z fotograficznego punktu widzenia trudno byłoby o lepszą okazję do zdjęć.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (183). Paryż w czerni i bieli
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (183). Paryż w czerni i bieli

Z reguły nie przywiązuję zbyt dużej wagi do noworocznych postanowień i najczęściej ich nie realizuję. Jednak w tym roku obiecałam sobie, że będę fotografować więcej ludzi, nie stroniąc przy tym od czerni i bieli. Jak na razie całkiem nieźle udaje mi się wytrwać w tym postanowieniu i mogę się pochwalić powoli rosnącym zbiorem zdjęć dokumentujących paryskie ulice.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (173). Zjawiskowe klify Etretat
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (173). Zjawiskowe klify Etretat

Malowały tu takie sławy jak Claude Monet, czy Eugene Boudin. Udając się do Etretat spodziewałam się, że miejsce to jest nieco przereklamowane. Nic bardziej mylnego!

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (171). Deszczowo, wrześniowo
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (171). Deszczowo, wrześniowo

Lato pożegnało Paryż pięknie, ponad trzydziestostopniowymi temperaturami, ale niespodziewanie, już 1 września nastała iście jesienna, deszczowa aura.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (168). Deuche, Deudeuche, deux chevaux...
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (168).
Deuche, Deudeuche, deux chevaux...

… pod tymi tajemniczymi określeniami kryje się chyba jeden z najbardziej znanych, kojarzących się z Francją przedmiotów, mianowicie Citroen 2CV. Od Paryża po Marsylię, Francja roi się od tych wyjątkowo sympatycznych samochodów, które nieodłącznie kojarzą mi się z wakacyjną atmosferą i z… filmami Louisa de Funes’a.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (166). Warszawski miszmasz
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (166). Warszawski miszmasz

Niedawny wyjazd do Warszawy to pierwsza moja wizyta od blisko dziesięciu lat. Toteż nie mogłam się doczekać odwiedzenia miejsc, które od dawna chciałam zobaczyć, oczywiście z aparatem fotograficznym.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (165). Złote lato w Paryżu
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (165). Złote lato w Paryżu

O tej porze roku trzeba wstać przed 6 rano lub też pozostać w mieście do 21, żeby móc uchwycić tą niezwykłą złotą poświatę. W ciągu dnia słońce jest po prostu zbyt mocne, a wszechobecne cienie i bardzo mocny kontrast raczej utrudniają uzyskanie udanego zdjęcia.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (164). Francuska prowincja, z dala od zgiełku Paryża
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (164). Francuska prowincja, z dala od zgiełku Paryża

Malownicze ruiny zamków, zabytkowe kościoły, zapierające dech w piersiach pejzaże – fotografowanie natury okazało się niezwykle miłą odskocznią od robienia zdjęć w mieście. Dzikie piękno przełomu Loary oraz łagodne, porośnięte soczystą zielenią wzgórza na długo zapadły mi w pamięć.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (162). Peru - na zachodnim krańca świata
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (162).
Peru - na zachodnim krańca świata

Szczęśliwie piękne widoki były wielokrotnie urozmaicane obecnością słynnych, południowoamerykańskich zwierząt, takich jak lamy i ich nieco mniej znane kuzynki wikunie andyjskie, czy też trudne do uchwycenia na zdjęciu, majestatyczne kondory.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (160). Kolorowo
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (160). Kolorowo

W Paryżu jest ostatnio wilgotno i deszczowo, co sprawia, że jest zdecydowanie trudniej niż zwykle z motywacją do robienia zdjęć. Jako fotograf jestem dość przyzwyczajona do sytuacji, w której 2-3 godzinne chodzenie po mieście nie przekłada się na udane robienie zdjęć. W takich momentach z reguły staram się skupić uwagę na jakimś konkretnym elemencie, stanowiącym o jakości fotografii. Może to być np. kompozycja lub też, tak jak w przypadku dzisiejszej serii – kolor.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (159). Francja wybiera
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (159). Francja wybiera

Zamyśleni przechodnie, głośno dyskutujący na tematy polityczne młodzi ludzie, para nieznajomych przypadkowo nawiązująca rozmowę, przy filiżance kawy w jednej z paryskich brasseries. I wszędzie przewijające się nazwiska, Le Pen, Macron, ale też wciąż Melenchon czy Fillon, mimo iż już są poza wyścigiem… Na paryskiej ulicy daje się wyczuć to niemalże namacalne napięcie czy też ekscytację, wywołane wyborami i nieuchronnie następującymi zmianami.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (158). Odrobina paryskiej architektury
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (158). Odrobina paryskiej architektury

Niedawno wybrałam się na długi spacer po 16 dzielnicy Paryża, którą odwiedzam wyjątkowo rzadko. Budynki, które można tam zobaczyć są wyjątkowo imponujące i piękne. Zdecydowanie powinnam bywać tam częściej, i to nie tylko w celu robienia zdjęć, ale także dla samej przyjemności obcowania z tak pięknymi miejscami.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (127). Legendarne Studio Harcourt Paris
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (127).
Legendarne Studio Harcourt Paris

Założone w 1934 roku przez braci Lacroix Studio Harcourt jest znane z czarno-białej fotografii portretowej gwiazd kina i celebrytów. Fotografowano tu takie sławy jak Brigitte Bardot, Marlena Dietrich czy Edith Piaf, a bardziej współcześnie Monica Bellucci, Jean Reno, Sophie Marceau… Niezwykłe miejsce!

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (125).  Paryż niezmiennie, Paryż na nowo...
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (125).
Paryż niezmiennie, Paryż na nowo...

Może to zabrzmieć dziwnie, ale nawet mieszkając w Paryżu można cierpieć na brak inspiracji. Na szczęście wiem jak się tego pozbyć. Lekarstwo na inspiracyjny zastój jest stosunkowo proste – chodzić, chodzić i jeszcze raz chodzić, spacerować do upadłego i ani przez chwilę nie zmuszać się do robienia zdjęć.