Joanna LEMANSKA: Cool Pics (195). Zielono mi
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (195). Zielono mi

Niewielkie, liczące dwa miliony mieszkańców państwo okazało się wymarzonym miejscem do cieszenia się naturą, zażywania kąpieli w krystalicznie czystych, górskich jeziorach i rzekach, a także przede wszystkim ucieczką od nękających Europę upałów. Co prawda w Słowenii też było bardzo gorąco, ale o ile łatwiej znosić ekstremalnie wysokie temperatury  w takim otoczeniu…

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (191). Wietnam w konwencji portretu ulicznego
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (191).
Wietnam w konwencji portretu ulicznego

Niezliczeni sprzedawcy, oferujący na swoich straganach absolutnie wszystko, uliczni fryzjerzy, dzieci idące do szkoły, ludzie w trakcie pracy i odpoczywający – wszystko to może się wydawać dosyć banalne, jednak w Wietnamie jest to tak barwne i tętniące życiem, że tematyki do zdjęć i świetnych scen do uchwycenia nigdy nie brakuje.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (190). Feeeeria barw
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (190).
Feeeeria barw

Miejscem zupełnie wyjątkowym z kolorystycznego punktu widzenia okazało się Hoi An. Miasto słynące z tysięcy barwnych lampionów, które są zapalane po zmroku. Sprawiają one, że historyczne centrum wręcz hipnotyzuje swoim pięknem. Z kolei za dnia Hoi An zachwyca niezwykle barwną, utrzymaną głównie w odcieniach żółci, architekturą.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (189). Wietnam II. Z dala od miasta.
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (189).
Wietnam II. Z dala od miasta.

Po wyjeździe z Hanoi skierowałam się do Zatoki Ha Long, nie mogąc się doczekać zobaczenia zjawiskowych, kredowych skał, wznoszących się niemalże pionowo ponad powierzchnię wody. Pejzaż zatoki nie zawodzi, jednak turystyczny tłok zdecydowanie odbierały urok temu wyjątkowemu miejscu. Niestety okazało się też, że jest ono bardzo zanieczyszczone. Pod tym względem o wiele lepiej prezentowało się kolejne odwiedzone przeze mnie miejsce – Trang An i Tam Coc. Porośnięte bujną, soczystą zielenią skalne formacje, wyglądają zupełnie jak te, położone w Ha Long. Zamiast morza znajdziemy tam jednak malownicze zakola rzeki. Było tak także nieco mniej turystów i możliwość cieszenia się widokami w spokoju i ciszy.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (188). Good morning Vietnam
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (188).
Good morning Vietnam

Jadąc do Wietnamu spodziewałam się ujrzeć kraj, który byłby podobny do sąsiedniej Kambodży i prawdopodobnie do innych krajów w tej części świata. Na szczęście Wietnam okazał się dość odmienny od wszystkich tych miejsc w Azji, które odwiedziłam do tej pory. Dotarłszy do Hanoi, od razu znalazłam się w typowym południowo-azjatyckim mieście, tętniącym życiem i zdominowanym przez szalony ruch. Szybko jednak zdałam sobie sprawę, jak wyjątkowe jest to miasto, którego odkrywanie w ciągu raptem kilku dni okazało się niezwykle ekscytujące.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (187). Alpejski tydzień
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (187). Alpejski tydzień

Sześć dni i cztery górskie miejscowości: Kitzbühel, Cortina d’Ampezzo, Seefeld i Garmisch-Partenkirchen. Trzy państwa, przenikające się kultury, wszystkie ukształtowane wśród alpejskich szczytów, rozmaitość języków i regionalnych smaczków.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (185). Zimowy Rzym
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (185). Zimowy Rzym

Śnieg w Rzymie to rzadkość. Ostatni raz spadł w 2012 roku, toteż mieszkańcy miasta przecierali oczy ze zdumienia. Z fotograficznego punktu widzenia trudno byłoby o lepszą okazję do zdjęć.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (183). Paryż w czerni i bieli
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (183). Paryż w czerni i bieli

Z reguły nie przywiązuję zbyt dużej wagi do noworocznych postanowień i najczęściej ich nie realizuję. Jednak w tym roku obiecałam sobie, że będę fotografować więcej ludzi, nie stroniąc przy tym od czerni i bieli. Jak na razie całkiem nieźle udaje mi się wytrwać w tym postanowieniu i mogę się pochwalić powoli rosnącym zbiorem zdjęć dokumentujących paryskie ulice.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (181). Maiko kształcone na gejsze. Codzienne Kioto
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (181). Maiko kształcone na gejsze.
Codzienne Kioto

Spędziłam dużo czasu w  Gion, czyli w najstarszej części Kioto. Co najmniej kilka razy przemierzałam powolnym krokiem obszar Ponto-chō, chłonąc niezwykłą atmosferę tego miejsca. Okolice Pagody Yasaka i świątyni Kiyomizu Dera, to również miejsca, w których spędziłam długie godziny, gubiąc się w jednych z najbardziej czarujących, średniowiecznych uliczek, jakie kiedykolwiek miałam okazję przemierzać. Efektem tego niemalże codziennego szwendania się jest zbiór zdjęć pokazujących życie miasta.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (179). Nowy Rok w Moskwie
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (179). Nowy Rok w Moskwie

Moskiewska impreza noworoczna zaskoczyła mnie przeogromną ilością spektakli ulicznych, a także pięknymi choć zarazem dość kiczowatymi dekoracjami świątecznymi. Kostiumy artystów odgrywających wśród przechodniów rozmaite scenki z rosyjskich baśni zachwyciły oryginalnością i fantazją. 

Joanna LEMANSKA: Cool Pics (178). Japonia w barwach jesieni
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (178).
Japonia w barwach jesieni

Pobyt na Kiusiu okazał się pełen niespodzianek i przede wszystkim pozwolił na podziwianie niebywale pięknych, jesiennych barw, z których słynie Japonia. Świątynie, ogrody, gorące źródła i hektolitry zielonej herbaty… Mam nadzieję, że chociaż część tych cudów udało mi się uchwycić na zdjęciach.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (175). Ostatnie, ciepłe dni
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (175). Ostatnie, ciepłe dni

Kiedy lato powoli staje się wspomnieniem, z zapałem staram się korzystać z ostatnich w tym roku, cieplejszych dni. Październikowe słońce zachodzi już około godziny 19 i tym samym późne popołudnia są jednym z moich ulubionych momentów do robienia zdjęć w Paryżu.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (174). Krople, kropelki
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (174). Krople, kropelki

Deszczowa aura to nieskończone możliwości robienia zdjęć kroplom, które pojawiają się na rozmaitych szklanych powierzchniach.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (173). Zjawiskowe klify Etretat
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (173). Zjawiskowe klify Etretat

Malowały tu takie sławy jak Claude Monet, czy Eugene Boudin. Udając się do Etretat spodziewałam się, że miejsce to jest nieco przereklamowane. Nic bardziej mylnego!

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (172). Architektoniczny zawrót głowy
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (172).
Architektoniczny zawrót głowy

Dłuższy pobyt w Paryżu i odpoczynek od ciągłych podróży, w końcu umożliwił mi nacieszenie się moim ulubionym miastem. Co prawda nastała już iście jesienna, deszczowo-wietrzna aura, ale i tak z radością i ochotą wyruszam na miasto i odwiedzam ulubione miejsca.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (171). Deszczowo, wrześniowo
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (171). Deszczowo, wrześniowo

Lato pożegnało Paryż pięknie, ponad trzydziestostopniowymi temperaturami, ale niespodziewanie, już 1 września nastała iście jesienna, deszczowa aura.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (170). Bezkresne stepy Mongolii
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (170). Bezkresne stepy Mongolii

Jeśli jednak nie jest się wytrawnym jeźdźcą, to jazda samochodem jak najbardziej także daje szans na poczucie wyjątkowej wolności, którego dostarczają niekończące się stepy.