Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Listopad 2019
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Festival Jazzycolors
.To już 17. edycja międzynarodowego festiwalu jazzowego organizowanego przez Forum des Instituts Culturels Étrangers à Paris. Kilkanaście koncertów, które przez cały listopad odbywać się będą w zagranicznych centrach kultury, instytutach i ambasadach.
Instytut Polski zaprasza na koncert #PaderewskiOrchestra w Instytucie Goethego. Zespół, tworzony przez muzyków z Polski, Francji, Rumunii i Norwegii, reprezentujących różne style, inspirujący się muzyką polską, w szczególności twórczością I.J. Paderewskiego, łączy nie tylko gatunki muzyczne, od muzyki klasycznej, przez jazz, po muzykę elektroniczną, ale również wrażenia muzyczne z wizualnymi.
Festival Jazzycolors, do 30 listopada 2019. Koncert #PaderewskiOrchestra, 5 listopada godz. 20:00. Goethe-Institut de Paris, 17 avenue d’Iéna (16. dzielnica), metro Iéna
2. Le Salon du Made in France
.Francuska moda, kosmetyki i oczywiście francuska kuchnia. Wszystko to czeka na gości MIF Expo, wydarzenia mającego na celu ochronę dziedzictwa, którym są lokalne rzemiosło i promocja wysokojakościowych francuskich produktów.
Pierwszego dnia targów przedsiębiorcom szczególnie dbającym o jakość francuskich produktów przyznane zostaną nagrody Grand Prix Made in France.
Różne rodzaje francuskiego rzemiosła będą prezentowane przez ponad 500 wystawców. Salon du Made in France to również konferencje poświęcone gospodarce, prezentacje innowacji i francuskiej kreatywności.
MIF Expo, od 8 do 11 listopada 2019. Porte de Versailles, metro Porte de Versailles
3. Pâtisserie Stohrer
.Tradycja najstarszej cukierni w Paryżu, Pâtisserie Stohrer, sięga czasów Marii Leszczyńskiej, kiedy po ślubie z Ludwikiem XV sprowadziła do Wersalu mistrza cukiernictwa cenionego na dworze Stanisława Leszczyńskiego, Nicolasa Stohrera, twórcy m.in. deseru rhum baba. Pięć lat później, w 1730 r., Stohrer otworzył swoją cukiernię przy rue Montorgueil.
Obecnie w Pâtisserie Stohrer można znaleźć piękne klasyczne francuskie wyroby cukiernicze, jak eklerki, ciastka Paris-Brest, Saint-Honoré czy tarty.
Wnętrze cukierni, wpisanej do rejestru zabytków, jest dziełem Paula Baudry’ego, twórcy fresków w Operze Garnier.
Pâtisserie Stohrer, 51 rue Montorgueil (2. dzielnica), metro Les Halles. Otwarte codziennie od 7:30 do 20:30
4. El Greco w Grand Palais
.W Grand Palais do lutego można oglądać wystawę „El Greco – La rétrospective”. Pierwsza we Francji tak duża wystawa poświęcona twórczości El Greca to przede wszystkim ukazanie różnorodności jego dzieł, od najbardziej znanych obrazów o tematyce religijnej po rzeźby i portrety.
Twórcy ekspozycji proponują również naukowe spojrzenie – poprzez kilkadziesiąt dzieł artysty – na eksperymenty techniczne i plastyczne w twórczości ostatniego mistrza renesansu i pierwszego przedstawiciela złotego wieku Hiszpanii.
El Greco – La rétrospective, do 10 lutego 2020 r.. Grand Palais, 3 Avenue du Général Eisenhower (8. dzielnica), metro Champs-Élysées – Clemenceau
5. Paris Photo
.Paris Photo to blisko 200 wystawców z całego świata, oferujących całą panoramę fotografii, od historycznych po współczesne, od znanych artystów po nowo odkryte talenty.
Specjalistyczne wydawnictwa, ale także prywatni kolekcjonerzy zaprezentują unikatowe albumy, często z podpisami najbardziej znanych fotografów.
W programie 23. edycji Paris Photo szczególne miejsce zajmują wystawy fotografii, a także dyskusje z udziałem artystów i krytyków sztuki.
Paris Photo, od 7 do 10 listopada 2019. Grand Palais, 3 Avenue du Général Eisenhower (8. dzielnica), metro Champs-Élysées – Clemenceau
6. Révélations des Victoires de la Musique Classique
.Laureaci tegorocznej edycji Victoires de la Musique Classique zaprezentują utwory m.in. Czajkowskiego, Wagnera czy Bizeta. Ambroisine Bré (mezzosopran), Guilhem Worms (baryton), Thibaut Garcia (gitara) i Théo Fouchenneret (fortepian) dadzą koncert w katedrze św. Ludwika. Młodym muzykom patronuje wielki skrzypek Régis Pasquier, towarzyszący im podczas prób i wspomagający ich swoim doświadczeniem muzycznym.
Révélations des Victoires de la Musique Classique, 21 listopada 2019, godz. 20:00. Cathédrale Saint-Louis, Invalides (7. dzielnica), metro Varenne
7. Transatlantyk Île-de-France w muzeum lat ’30
.W Musée des Années 30 można oglądać wystawę poświęconą legendarnemu transatlantykowi Île-de-France, perle art déco. Na ekspozycji odtworzono sale, których wystrój tworzyli najwybitniejsi przedstawiciele stylu.
Symbol „art de vivre à la française” to również przedstawione na wystawie święta, spotkania i koncerty na pokładzie.
Warte odwiedzenia Musée des Années 30 znajduje się w Espace Landowski, w której jest również Musée Paul Landowski, poświęcone temu wybitnemu rzeźbiarzowi polskiego pochodzenia, twórcy m.in. pomnika św. Genowefy w Paryżu czy statuy Jezusa z Rio de Janeiro.
L’Art déco, un art de vivre. Le paquebot Île-de-France, do 10 lutego 2020, wtorek – niedziela 11:00 – 18:00. Musée des Années 30, Espace Landowski, 28 Avenue André Morizet (Boulogne-Billancourt)
8. Looking for Beethoven
.Po sukcesie spektakli „Pianiste au 50 doigts” i „Jour où j’ai rencontré Franz Liszt” Pascal Amoyel tworzy na scenie teatru Ranelagh portret Beethovena, jak sam mówi, najczęściej granego, ale najmniej znanego kompozytora. „Looking for Beethoven” to historia tego, jak Beethoven, który nie doświadczył w życiu wiele szczęścia, umieścił je w swoich dziełach muzycznych, tworząc z nich dar dla innych. Muzyka, będąca punktem centralnym spektaklu, będzie grana przez laureata Victoires de la Musique.
Looking for Beethoven. Théâtre du Ranelagh, 5 rue des Vignes (16. dzielnica), RER Gare D’Avenue du Pdt Kennedy
9. Galerie Vivienne
.Spacerując po Paryżu, warto zajrzeć do któregoś z licznych bardzo klimatycznych pasaży. Jednym z najpiękniejszych i najbardziej eleganckich jest zainaugurowana w 1826 r. Galerie Vivienne.
Mozaiki, witraże, rzeźby i szklany dach tworzą z pasażu dzieło sztuki. Od 1974 r. galeria figuruje na liście zabytków.
W Galerie Vivienne oprócz butików są również kawiarnie i warte uwagi antykwariaty.
Galerie Vivienne, 5 rue de la Banque (2. dzielnica), metro Bourse. Otwarte od poniedziałku do soboty, godz. 8:30 – 20:30
10. Wystawa w domu Balzaca
.Wystawa „Balzac & Grandville. Une fantaisie mordante” jest poświęcona relacji pisarza i jednego z najoryginalniejszych rysowników XIX wieku. Ich spotkania w redakcjach i wydawnictwach owocowały u Balzaca i Grandville’a zadziwiającymi innowacjami w sferze literatury i sztuki.
Ponad 50 grafik Grandville’a, z których wiele prezentowanych jest publicznie po raz pierwszy, pochodzi ze zbiorów Maison de Balzac, ale również z Bibliothèque Stanislas w Nancy czy Musée Carnavalet.
Balzac & Grandville. Une fantaisie mordante, do 13 stycznia 2020 r. Maison de Balzac, 47 rue Raynouard (16. dzielnica), metro Passy/RER Gare D’Avenue du Pdt Kennedy
Julia Mistewicz