Anna BIAŁOSZEWSKA: Opowieści biblijne Chagalla
Anna BIAŁOSZEWSKA

Anna BIAŁOSZEWSKA

Opowieści biblijne Chagalla

Od młodości Chagall był zafascynowany Biblią. Była ona dla niego źródłem poezji wszech czasów, a jego sztuka oraz życie stały się poszukiwaniem odbicia tejże poezji.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Michał Anioł w Polsce
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Michał Anioł w Polsce

Dzieła twórcy fresków w kaplicy Sykstyńskiej i wielu innych arcydzieł malarskich, rzeźbiarskich i architektonicznych należą do najwybitniejszych osiągnięć artystycznych wszech czasów. Rzeźby i obrazy Michała Anioła (1475­–1564), współczesnego Mikołaja Kopernika, Leonarda da Vinci i Rafaela, cenione i podziwiane są w Polsce już od XVI w. – pisze prof. Jerzy MIZIOŁEK.

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2023
Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2023

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

Wiesław KOT: Ptaszydła
Wiesław KOT

Wiesław KOT

Ptaszydła

Sześćdziesiąt lat temu, 28 marca 1963 roku, Alfred Hitchcock pokazał światu thriller „Ptaki”. Film budzi grozę do dziś.

Instytut Nowych Mediów: Nowy newsletter kulturalny – w każdy czwartek #KulturaNajważniejsza
Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Nowy newsletter kulturalny – w każdy czwartek #KulturaNajważniejsza

Zastanawiają się Państwo, co warto obejrzeć, usłyszeć i zobaczyć? #KulturaNajważniejsza najciekawsze spektakle, najgłośniejsze premiery, najlepsze filmy i porywająca muzyka – to wszystko w każdy czwartek może znaleźć się u Państwa, wystarczy się zapisać.

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Marzec 2023
Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Marzec 2023

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze! 1. Giovanni Bellini. Influences croisées .W Musée Jacquemart-André rozpocznie się wystawa poświęcona Giovanniemu Belliniemu. Uważany za ojca szkoły weneckiej, był mistrzem m.in. Tycjana. To Bellini zapoczątkował sztukę opartą na kolorze i jego tonacji – konwencję, która naznaczyła malarstwo weneckie XVI wieku. Wystawa pokazuje zarówno wpływ, jaki Bellini wywarł na sztukę włoską, jak i wpływy…

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Geniusz i uczona
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Geniusz i uczona

Michał Anioł, który najbardziej wiekopomne dzieła wykonał w Rzymie, był wszechobecny w długim życiu Karoliny Lanckorońskiej.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Wrześniowe triumfy
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Wrześniowe triumfy

Od przeszło trzech stuleci wspomnienie odsieczy wiedeńskiej daje nam poczucie dumy. Ale we wrześniu – tak tragicznym w 1939 r. – miały miejsce również inne arcyważne zwycięstwa, jak te pod Orszą (1514), Chocimiem (1621) i nad Niemnem (1920). Ukazują je fascynujące dzieła sztuki, ciągle zbyt mało znane, jak obraz Jana Henryka Rosena w ambasadzie RP w Waszyngtonie.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: W obronie Rzeczypospolitej. Stanisław Kostka Potocki (1755–1821)
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

W obronie Rzeczypospolitej.
Stanisław Kostka Potocki (1755–1821)

Należy do grona najwybitniejszych postaci Oświecenia. Znał Jeffersona, Napoleona, Aleksandra I, Goethego, Piranesiego. Portretowali go najwybitniejsi artyści. Był architektem, krytykiem sztuki, archeologiem, autorem licznych publikacji i jednym z twórców Uniwersytetu Warszawskiego. Jego olśniewająca kariera miała dramatyczny finał – pisze prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Lot anioła i archeologia estetyki. Wspomnienie Igora Mitoraja
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Lot anioła i archeologia estetyki. Wspomnienie Igora Mitoraja

Był jednym z najwybitniejszych artystów przełomu XX i XXI wieku. Przywrócił światu powab klasycznego piękna. Inspirował się antykiem: tekstami greckich poetów i okruchami rzeźb. Jego sztukę charakteryzują oniryczny wdzięk i poetyka fragmentu.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Jacek Malczewski. Polskość i uniwersalizm
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Jacek Malczewski. Polskość i uniwersalizm

Gdybym nie był Polakiem, nie byłbym artystą – pisał Jacek Malczewski. Malarz wybitny, który zawsze podkreślał, że jego największą inspirację stanowi krajobraz polskiego świata przyrody.

Anna MAKUCH: Bajki dziwaka z Vinci
Anna MAKUCH

Anna MAKUCH

Bajki dziwaka z Vinci

Leonardo pozostawił nam uniwersalne zasady dotyczące życiowych wyborów i konsekwencji, również zapewne związanych z nim samym.

Richard COCKS: Piękno, prawda i akt twórczy
Richard COCKS

Richard COCKS

Piękno, prawda i akt twórczy

Prawda i Piękno są przybyszami z innego świata. Tylko ten, kto myśli, czuje i ma taką wolę, może, choć pewnie tylko przelotnie, sprostać twórczemu aktowi powołania ich do życia w naszym upadłym świecie. Podobnie duch prawdziwej przyjaźni podlega falom przypływu i odpływu. Miłość na takiej płaszczyźnie – jak odczucie wspólnoty z Bogiem czy innymi ludźmi – przenika ludzkie serce tylko sporadycznie i w sposób niedoskonały.