Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Blask Zmartwychwstania i Ołtarz milczenia
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Blask Zmartwychwstania i Ołtarz milczenia

Muzeum Narodowe w Warszawie posiada fascynujące przykłady dzieł o tematyce wielkanocnej. Są nimi m.in. tryptyk z początku XVI wieku i dwa wybitne, oryginalne i tajemnicze dzieła sztuki nowoczesnej.

Olha KARI: Sztuka ratuje w czasie wojny
Olha KARI

Olha KARI

Sztuka ratuje w czasie wojny

Festiwale książek, koncerty, przedstawienia baletowe i operowe, spektakle i miejskie performance w czasie wojny – przecież to nie tylko „życie na przekór”; to przede wszystkim potrzeba tworzenia prawdziwego, autentycznego życia dla siebie i swoich bliskich, krewnych, przyjaciół, potrzeba budowania potężnych ochronnych kręgów człowieczeństwa, które Rosjanie próbują zniszczyć, zmieszać z popiołem i pokruszonymi cegłami, niszcząc i rabując nasze muzea, biblioteki, zabijając i okaleczając naszych artystów, tancerzy, muzyków, pisarzy, fotografów, kradnąc im twórcze lata, lata rozkwitu i inspiracji, a czasem odbierając im życie.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Polskość to tolerancja
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Polskość to tolerancja

Polska to tolerancja, kult wolności, heroiczna waleczność i sztuka wielkich artystów, którzy opowiadali światu, co to jest Polska, gdy jej nie było na mapie świata, i przygotowywali jej odrodzenie.

Jerzy MIZIOŁEK: Prof. Karolina Lanckorońska. Wszystko dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Karolina Lanckorońska. Wszystko dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej

Po II wojnie światowej, w czasie której była więziona w jednym z niemieckich obozów zagłady, nie mogła wrócić do Polski, bo ta znalazła się za żelazną kurtyną. Mogła dalej zajmować się sztuką swojego ukochanego artysty, Michała Anioła, i innych włoskich twórców, ale uznała, że teraz są pilniejsze obowiązki – wspieranie polskich badań naukowych. Resztę swojego długiego życia poświęciła, mieszkając w Rzymie, wydawaniu dokumentów źródłowych dotyczących Polski, znajdujących się w archiwach Watykanu.

Paweł SOSNOWSKI: Janusz Kapusta - skuteczny obrońca twierdzy humanizmu
Paweł SOSNOWSKI

Paweł SOSNOWSKI

Janusz Kapusta - skuteczny obrońca twierdzy humanizmu

„Janusz Kapusta posiadł rozległą wiedzę w zakresie sztuki, matematyki, geometrii i filozofii, przede wszystkim jednak ma nieprzebrane zasoby wyobraźni”. Laudacja z okazji wręczenia Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego Januszowi Kapuście na zakończenie XIII edycji Kongresu Polska Wielki Projekt.

Anna BIAŁOSZEWSKA: Opowieści biblijne Chagalla
Anna BIAŁOSZEWSKA

Anna BIAŁOSZEWSKA

Opowieści biblijne Chagalla

Od młodości Chagall był zafascynowany Biblią. Była ona dla niego źródłem poezji wszech czasów, a jego sztuka oraz życie stały się poszukiwaniem odbicia tejże poezji.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Michał Anioł w Polsce
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Michał Anioł w Polsce

Dzieła twórcy fresków w kaplicy Sykstyńskiej i wielu innych arcydzieł malarskich, rzeźbiarskich i architektonicznych należą do najwybitniejszych osiągnięć artystycznych wszech czasów. Rzeźby i obrazy Michała Anioła (1475­–1564), współczesnego Mikołaja Kopernika, Leonarda da Vinci i Rafaela, cenione i podziwiane są w Polsce już od XVI w. – pisze prof. Jerzy MIZIOŁEK.

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2023
Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2023

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!