Wiesław KOT: Kornel Makuszyński – pisarz ze słońcem w herbie
Wiesław KOT

Wiesław KOT

Kornel Makuszyński – pisarz ze słońcem w herbie

Przekonywał swoich czytelników, że nie ma ludzi złych, są tylko nieszczęśliwi: „Uśmiechnij się do bliźniego, a bliźni serce wyjmie z piersi i ofiaruje ci je na dłoni”. I dodawał: „Uśmiech wyrównuje wszystkie sprawy”.

Wydanie 487 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 487 Wszystko co Najważniejsze

Ogromny dorobek polskiej kultury odegrał w historii kraju trudną do przecenienia rolę. W czasach rozbiorów polska literatura była przekaźnikiem tożsamości i wartości, później stanowiła element scalający i konstruujący polską państwowość. W latach powojennych zaś zwłaszcza literatura potrafiła być elementem buntu i innego horyzontu świata: odniesienia do Antyku i historii Europy umiejscawiały Polskę w szerszej rzeczywistości.

Wiesław KOT: „Bądź wierny. Idź”. 25 lat temu zmarł Zbigniew Herbert
Wiesław KOT

Wiesław KOT

„Bądź wierny. Idź”. 25 lat temu zmarł Zbigniew Herbert

Czym jest historia, w której tkwimy? To orgia panoszącej się nieprawości. A przecież zawsze znajdzie się garstka sprawiedliwych, którzy w tej zawierusze przechowają podstawowe wartości. Chodzi o to, by znaleźć się w tym gronie – powtarzał Zbigniew Herbert, jeden z największych poetów polskich i europejskich. 28 lipca 2023 r. mija 25 lat od jego śmierci – pisze Wiesław KOT

Popołudniowe Espresso: Szczyt NATO w Wilnie. Będzie długoterminowe wsparcie dla Ukrainy
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Szczyt NATO w Wilnie. Będzie długoterminowe wsparcie dla Ukrainy

Kraje G7 podpisały przy okazji szczytu NATO w Wilnie długoterminowe porozumienie z Ukrainą w sprawie zapewnienia jej bezpieczeństwa. „Najbogatsze kraje świata, skupione w grupie G7, we wspólnej deklaracji zobowiązują się do udzielenia długoterminowego wsparcia militarnego Ukrainie oraz gwarancji bezpieczeństwa dla tego kraju w celu obrony przed obecną inwazją rosyjską i powstrzymania takiej agresji w przyszłości.

Prof. Wojciech KUDYBA: Gdzie jest nasza ojczyzna? Cyprian K. Norwid o Europie
Prof. Wojciech KUDYBA

Prof. Wojciech KUDYBA

Gdzie jest nasza ojczyzna?
Cyprian K. Norwid o Europie

Europa – odcinająca się od swoich korzeni i stawiająca na antropologię, w której człowiek jest dla siebie jedynym punktem odniesienia – ściągnie na siebie katastrofę. Taką przestrogę już w połowie XIX w. formułował dla swych współczesnych Cyprian Kamil Norwid.

Ks. prof. Waldemar CHROSTOWSKI: Wszystko da się podrobić – z wyjątkiem prawdy
Ks. prof. Waldemar CHROSTOWSKI

Ks. prof. Waldemar CHROSTOWSKI

Wszystko da się podrobić – z wyjątkiem prawdy

Pisanie książek ma sens przede wszystkim dlatego, że wciąż są ci, którzy ich potrzebują i je czytają. Obserwujemy w Polsce, i w ogóle w Europie, że czytelnictwo przeżywa kryzys, ale nie jest on ani pierwszy, ani ostatni.

Justyna ORŁOWSKA, Kamil KAMIŃSKI: Narodziny Królowej Jaćwingów
Justyna ORŁOWSKAKamil KAMIŃSKI

Justyna ORŁOWSKA
Kamil KAMIŃSKI

Narodziny Królowej Jaćwingów

Wszechogarniający mrok został rozświetlony przez krąg ognia wokół brzegu jeziora. Stary druid rozpoczął magiczny rytuał inicjacji dwóch nowych strażniczek Jaćwingów.

Karol SAMSEL: Noblowska mantrafobia
Karol SAMSEL

Karol SAMSEL

Noblowska mantrafobia

Nic dziwnego, że nie wygrał Michel Houellebecq, tak silnie kojarzący się z „romantycznym” modernizmem, tym silniejszym, gdy jest już dostępne na rynkach Unicestwianie.

Popołudniowe Espresso: Literacka Nagroda Nobla dla Annie ERNAUX
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Literacka Nagroda Nobla dla Annie ERNAUX

Literacką Nagrodę Nobla w 2022 r. Akademia Szwedzka przyznała francuskiej pisarce, Annie ERNAUX. „Za odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa przed czytelnikami korzenie, alienację i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

Michel HOUELLEBECQ: Literatura jest najważniejsza
Michel HOUELLEBECQ

Michel HOUELLEBECQ

Literatura jest najważniejsza

Literatura nie przyczynia się do rozwoju wiedzy, jeszcze mniej do moralnego postępu ludzkości, natomiast znacząco poprawia ludziom poczucie dobrostanu. I czyni to w sposób, którym nie może się posłużyć żadna inna forma sztuki.

Prof. Wojciech KUDYBA: Polsko-czeskie rekonstrukcje kanonu
Prof. Wojciech KUDYBA

Prof. Wojciech KUDYBA

Polsko-czeskie rekonstrukcje kanonu

Istnieje problem spychania na margines świadomości literackiej tych dzieł, które ujawniają głębokie zanurzenie w chrześcijaństwo.

Anne APPLEBAUM: Nowi purytanie
Anne APPLEBAUM

Anne APPLEBAUM

Nowi purytanie

Społeczne normy ulegają zmianie – często na lepsze. Biada jednak tym, którzy za nimi nie nadążają, bo kara może być szybka i bezlitosna.

Prof. Philip FREEMAN: Odkrywanie przyjaźni na nowo
Prof. Philip FREEMAN

Prof. Philip FREEMAN

Odkrywanie przyjaźni na nowo

Cyceron pisał, że „przyjaźń to nic innego, jak wspólne porozumienie z dobrą wolą i sympatią między ludźmi we wszystkich sprawach boskich i ludzkich”. Pandemia to potwierdziła.

Krzysztof GAWKOWSKI: Odnowa
Krzysztof GAWKOWSKI

Krzysztof GAWKOWSKI

Odnowa

Fragment najnowszej książki Krzysztofa Gawkowskiego pt. „Odnowa”.

Maria STIEPANOWA: W poszukiwaniu pamięci
Maria STIEPANOWA

Maria STIEPANOWA

W poszukiwaniu pamięci

Czy zapomniane przedmioty, karteluszki, zasłyszane fakty zachowują pamięć o przeszłości? Jak zapamiętać wiek XX, który rozerwał łańcuch pamięci? Jak wielka historia może odbijać się w osobistej pamięci współczesnego człowieka? Stiepanowa szuka odpowiedzi w historii swojej rodziny oraz we wspaniałych esejach, m.in. o W.H. Sebaldzie, Charlotcie Salomon, Josephe Cornellu czy Osipie Mandelsztamie. To napisana niezwykle pięknym językiem intymna, a zarazem głęboko poruszająca wielka rozprawa na temat pamięci. Najbliżej jej do eseju, choć sama autorka nazwała ją „romansem” – romansem z pamięcią, z historią własnej rodziny zachowaną w przedmiotach.