Szczyt NATO w Wilnie. Będzie długoterminowe wsparcie dla Ukrainy
Jest środa, 12. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Zmarł Milan KUNDERA
W środę w wieku 94 lat zmarł wybitny czeski pisarz Milan KUNDERA. Autor znany jest m.in. jako autor powieści „Nieznośna lekkość bytu”, opublikowana w 1984 roku. Została ona zaadaptowana na film w 1988 roku przez Philipa Kaufmana, a w rolach głównych wystąpili Daniel Day-Lewis, Lena Olin i Juliette Binoche. Kundera nie był fanem filmu i odmówił zgody na adaptację innych dzieł po nim. Millan Kundera napisał 10 powieści, trzy zbiory poezji, zbiór opowiadań i wiele esejów. Jego dzieła literackie znane są z głębokich tematów filozoficznych i aluzji politycznych.
Debiutem Milana Kundery był, wydany w 1953 roku, zbiór wierszy „Człowiek rozprzestrzenia ogród”, utrzymanym w obowiązującej wówczas konwencji realizmu socjalistycznego. Później autor zwrócił się ku prozie. Miejsce wśród najwybitniejszych czeskich pisarzy zapewniła mu powieść „Żart” (1967), w której rozliczał się z czechosłowackim stalinizmem i – jak wielu twierdzi – z własnymi „błędami i wypaczeniami”.
Szczyt NATO w Wilnie. Będzie długoterminowe wsparcie dla Ukrainy
Kraje G7 podpisały przy okazji szczytu NATO w Wilnie długoterminowe porozumienie z Ukrainą w sprawie zapewnienia jej bezpieczeństwa. „Najbogatsze kraje świata, skupione w grupie G7, we wspólnej deklaracji zobowiązują się do udzielenia długoterminowego wsparcia militarnego Ukrainie oraz gwarancji bezpieczeństwa dla tego kraju w celu obrony przed obecną inwazją rosyjską i powstrzymania takiej agresji w przyszłości. — Będziemy pracować wspólnie z Ukrainą nad konkretnymi i dwustronnymi długoterminowymi zobowiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa w celu zagwarantowania trwałej siły zdolnej do bronienia Ukrainy obecnie i powstrzymania wszelkiej agresji rosyjskiej w przyszłości” — głosi deklaracja G7. Do G7 należą: Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, USA, Wielka Brytania i Włochy.
Komentując szczyt NATO w Wilnie Andrew MICHTA na łamach „Wszystko co Najważniejsze” stwierdził, że Europa rozbroiła się do tego stopnia, że przywrócenie niezbędnych zdolności obronnych zajmie dekadę. — Przywrócenie podstawowej funkcji NATO i powrót do jego głównej misji będą zatem prawdopodobnie najważniejszymi rezultatami szczytu w Wilnie. Jednak największym wyzwaniem, przed którym staną sojusznicy, nie będzie samo przyjęcie planów – szczegółowych i rozbudowanych, określających zarówno jednostki, jak i zasoby, które każdy z sojuszników będzie musiał zapewnić, ogólną wielkość sił zbrojnych na różnych etapach przyszłej mobilizacji, a także samą liczbę potrzebnych jednostek. Najpilniejsze pytanie obrad będzie dotyczyć reakcji rządów państw sojuszniczych na wspomniane wymagania odnoszące się do zasobów – czy rządy te będą skłonne odpowiednio zasilić swoje siły zbrojne oraz, mówiąc wprost, przezbroić się — twierdzi Andrew MICHTA.
Prezydent Iranu rozpoczyna wizytę w Afryce
Prezydent Iranu Ibrahim RAISI, rozpoczął w środę wizytę w krajach Afryki, która będzie obejmować wizytę w Kenii, Ugandzie i Zimbabwe. Podróż ta jest pierwszą od ponad dekady podróżą irańskiego prezydenta do Afryki. Iran chce wzmocnić więzi gospodarcze z krajami Afryki, w obliczu paraliżujących sankcji USA. Iran określa tę misję dyplomatyczną mianem „nowego początku” w stosunkach z krajami kontynentu. Jak przekazało 8 lipca irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, handel islamskiej republiki z krajami afrykańskimi wzrośnie w tym roku do ponad 2 miliardów dolarów. Nie są jednak znane dane porównawcze za 2022 rok.
Pierwszym odwiedzonym przez RAISI’ego krajem afrykańskim jest Kenia, gdzie w środę spotkał się z prezydentem kraju – Williamem RUTO. Jak wskazało we wtorek kenijskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podróż RAISI’ego do Kenii – potęgi gospodarczej Afryki Wschodniej – zapewni obu krajom „okazję do przeglądu i ponownego ożywienia ich dwustronnych stosunków z korzyścią dla obywateli obu krajów”. Po wizycie w Kenii, RAISI uda się do Ugandy, aby omówić stosunki handlowe i dwustronne z prezydentem Yoweri MUSEVENI, a następnie do Zimbabwe. Warto wspomnieć, że w czerwcu RAISI odwiedził trzy kraje Ameryki Łacińskiej, które również są obciążone przez amerykańskie sankcje.
Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze
Prof. Stanisław KOZIEJ: Czy szczyt NATO w Wilnie będzie przełomowy?
Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKAhttps://video.wszystkoconajwazniejsze.pl/w/nbgzE3yxduCMbGpXk4RmCC