Popołudniowe Espresso: Iran oskarża Izrael o ludobójstwo
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Iran oskarża Izrael o ludobójstwo

Władze Iranu oskarżyły Izrael o dokonanie ludobójstwa w Strefie Gazy. Teheran w ten sposób skomentował nasilenie przez Izrael ataków odwetowych na palestyńskie terytorium w odpowiedzi na atak Hamasu, który trwa od 7 października.

Popołudniowe Espresso: Putin już groził Polsce — Joe BIDEN
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Putin już groził Polsce — Joe BIDEN

Jeśli nie powstrzymamy PUTINA, nie zatrzyma się na Ukrainie. Już groził Polsce i „przypomniał”, że jej zachodnie ziemie są „darem” od Rosji – powiedział prezydent USA Joe BIDEN w orędziu do narodu na temat konieczności niesienia pomocy zarówno dla Ukrainy, jak i dla Izraela.

Popołudniowe Espresso: Szczyt NATO w Wilnie. Będzie długoterminowe wsparcie dla Ukrainy
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Szczyt NATO w Wilnie. Będzie długoterminowe wsparcie dla Ukrainy

Kraje G7 podpisały przy okazji szczytu NATO w Wilnie długoterminowe porozumienie z Ukrainą w sprawie zapewnienia jej bezpieczeństwa. „Najbogatsze kraje świata, skupione w grupie G7, we wspólnej deklaracji zobowiązują się do udzielenia długoterminowego wsparcia militarnego Ukrainie oraz gwarancji bezpieczeństwa dla tego kraju w celu obrony przed obecną inwazją rosyjską i powstrzymania takiej agresji w przyszłości.

Popołudniowe Espresso: Ukraina rozmawia z Chinami i Watykanem ws. mediacji z Rosją
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Ukraina rozmawia z Chinami i Watykanem ws. mediacji z Rosją

Ukraina jest gotowa zaakceptować Chiny w roli mediatora w procesie negocjacji z Rosją, jednak tylko w przypadku, kiedy Pekin skłoni Moskwę do wycofania wojsk ze wszystkich okupowanych przez nią ukraińskich terytoriów – poinformował w poniedziałek minister obrony Ołeksij REZNIKOW w wywiadzie dla singapurskiego dziennika „The Straits Times”.

Popołudniowe Espresso: Iran buduje podziemne zakłady nuklearne
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Iran buduje podziemne zakłady nuklearne

Iran poinformował we wtorek, że buduje podziemne zakłady nuklearne w pobliżu miasta Natanz. Według agencji Associated Press zdjęcia i filmy satelitarne dowodzą, że irańskie podziemne zakłady nuklearne powstają na głębokości 80-100 metrów.

Sonia MABROUK: Dają nam niesłychaną lekcję wolności
Sonia MABROUK

Sonia MABROUK

Dają nam niesłychaną lekcję wolności

Trwamy w fałszywym przekonaniu, że mamy monopol na wolność, gdy tymczasem w naszym zachodnim świecie, pozbawionym możliwości odwołania się do sacrum, posiadamy jedynie jej iluzję. Możemy sobie podskakiwać i krzyczeć „Wolność!”, „Wolność!”, „Wolność!”, ale czymże ona jest bez elementów sacrum? Na cóż być ludźmi wolnymi, jeśli nie jesteśmy w stanie żyć życiem duchowym? Jak możemy dawać lekcję wolności całemu światu, jeśli jedyne, co jesteśmy w stanie zrobić, to gromadzić się wokół atrap sacrum i absolutu?

Mateusz M. KRAWCZYK: Jak rozumieć protesty w Iranie?
Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Jak rozumieć protesty w Iranie?

Razavi podkreśla, że paradoksalnie, obsesyjna troska o seksualność, płeć i „rodzinę” oraz wysiłki na rzecz regulacji państwowej nadały „kwestii kobiecej” bezpośredniość i pilność, które nie miały precedensu w historii. Jednocześnie rażąca dyskryminacja zmobilizowała szerokie spektrum aktywistek i podsyciła, przynajmniej w Iranie, jeden z najbardziej dynamicznych i innowacyjnych ruchów kobiecych w historii kraju.

Karolina W. OLSZOWSKA: Turcja pozostaje w Afganistanie. Ma tam interesy
Karolina Wanda OLSZOWSKA

Karolina Wanda OLSZOWSKA

Turcja pozostaje w Afganistanie. Ma tam interesy

Kiedy w artykule opublikowanym na łamach w „The Jerusalem Post” czytamy, że Turcja obok Kataru, Iranu, Rosji, Chin i Pakistanu jest jednym z największych wygranych sytuacji w Afganistanie, możemy być pewni, że oto na naszych oczach dzieje się historia

Michał KŁOSOWSKI: Iran. Trzy spojrzenia
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Iran. Trzy spojrzenia

Teoretycznie w Iranie wszyscy się znają. Stosunki społeczne są prostsze; gdy spotkasz sąsiada na klatce, to się do niego odezwiesz, zagadasz, nawet uśmiechniesz. Turystów, odróżniających się od miejscowych kolorem skóry czy ubraniem, jest wciąż tak niewielu, że o naszym przyjeździe do miasta wiedziało kilkadziesiąt osób, zanim jeszcze wysiedliśmy z pociągu relacji Istambuł – Teheran.

Prof. Ryszard M. MACHNIKOWSKI: Czy Trump zostawia Europę?
Prof. Ryszard M.MACHNIKOWSKI

Prof. Ryszard M.MACHNIKOWSKI

Czy Trump zostawia Europę?

Ameryka próbuje wykorzystać swe, topniejące zresztą w związku z nadchodzącym Brexitem wpływy w Europie, by ograniczyć rolę, wpływy i znaczenie Niemiec w Europie. Liczne europejskie „kryzysy” spowalniają proces integracji tego kontynentu, co przyjmowane jest z równą satysfakcją zarówno na Kremlu, jak i w Białym Domu. Negocjacje ze słabszym podmiotem zwykle są bardziej efektywne, a słabości Europy nie da się dziś już ukryć.

Marcin GIEŁZAK: Rok nowej lewicy
Marcin GIEŁZAK

Marcin GIEŁZAK

Rok nowej lewicy

Środowiska rewolucyjnej lewicy zachodniej na ogół bardziej interesowały się tym, co działo się po drugiej stronie żelaznej kurtyny, aniżeli ludzie o poglądach zachowawczych czy nawet tradycyjna socjaldemokracja. Umiarkowana, mieszczańska opinia chciała przede wszystkim stabilizacji, spokoju, odprężenia w relacjach między dwoma blokami ideologicznymi. Młodzieżowe bunty w stolicach państw Układu Warszawskiego wcale nie były im na rękę.

Wojciech SONTAG, Hanna PĘKAŁA: Jazydzi. Milczące ofiary wojny
Hanna PĘKAŁAWojciech SONTAG

Hanna PĘKAŁA
Wojciech SONTAG

Jazydzi.
Milczące ofiary wojny

Nie sposób nawet wyobrazić sobie okrucieństwa, jakie dotknęło Jazydów. Dżihadyści stosowali najbardziej bestialskie metody, rozstrzeliwując, paląc i zakopując ludzi żywcem. Wydarzenia w górach Sindżaru stały się bezpośrednią przyczyną dołączenia USA do wojny z ISIS. O Jazydach żyjących na pograniczu Iraku, Iranu, Turcji i Syrii – piszą Wojciech SONTAG i Hanna PĘKAŁA.

Aleksandra LISEWSKA: Wyklęte imperium. Irańskie opowieści
Aleksandra LISEWSKA

Aleksandra LISEWSKA

Wyklęte imperium. Irańskie opowieści

Kobietom kategorycznie zakazano noszenia chust. Niestety, taka „wolność” stała się przekleństwem. Dziewczęta z religijnych rodzin przestały chodzić do szkoły. Każde wyjście na ulicę było problemem. Policja, polując na czadory, zdzierała je z kobiet w miejscach publicznych. Siła tradycji dała znać o sobie – rodzice stanowczo nie zgadzali się na odkrywanie głów. Dla wielu młodych kobiet oznaczało to zamknięcie w domu i analfabetyzm.