

Popołudniowe Espresso
Iran oskarża Izrael o ludobójstwo
Władze Iranu oskarżyły Izrael o dokonanie ludobójstwa w Strefie Gazy. Teheran w ten sposób skomentował nasilenie przez Izrael ataków odwetowych na palestyńskie terytorium w odpowiedzi na atak Hamasu, który trwa od 7 października.

Popołudniowe Espresso
Putin już groził Polsce — Joe BIDEN
Jeśli nie powstrzymamy PUTINA, nie zatrzyma się na Ukrainie. Już groził Polsce i „przypomniał”, że jej zachodnie ziemie są „darem” od Rosji – powiedział prezydent USA Joe BIDEN w orędziu do narodu na temat konieczności niesienia pomocy zarówno dla Ukrainy, jak i dla Izraela.

Prof. Małgorzata ABASSY
Kobieta, życie, wolność. Iran w przededniu rewolucji
Trwają w Iranie we wrześniu 2022 r. protesty wybuchły po tym, gdy Mahsa Amini, została śmiertelnie pobita przez irańską policję obyczajową.

Popołudniowe Espresso
Szczyt NATO w Wilnie. Będzie długoterminowe wsparcie dla Ukrainy
Kraje G7 podpisały przy okazji szczytu NATO w Wilnie długoterminowe porozumienie z Ukrainą w sprawie zapewnienia jej bezpieczeństwa. „Najbogatsze kraje świata, skupione w grupie G7, we wspólnej deklaracji zobowiązują się do udzielenia długoterminowego wsparcia militarnego Ukrainie oraz gwarancji bezpieczeństwa dla tego kraju w celu obrony przed obecną inwazją rosyjską i powstrzymania takiej agresji w przyszłości.

Popołudniowe Espresso
Ukraina rozmawia z Chinami i Watykanem ws. mediacji z Rosją
Ukraina jest gotowa zaakceptować Chiny w roli mediatora w procesie negocjacji z Rosją, jednak tylko w przypadku, kiedy Pekin skłoni Moskwę do wycofania wojsk ze wszystkich okupowanych przez nią ukraińskich terytoriów – poinformował w poniedziałek minister obrony Ołeksij REZNIKOW w wywiadzie dla singapurskiego dziennika „The Straits Times”.

Popołudniowe Espresso
Iran buduje podziemne zakłady nuklearne
Iran poinformował we wtorek, że buduje podziemne zakłady nuklearne w pobliżu miasta Natanz. Według agencji Associated Press zdjęcia i filmy satelitarne dowodzą, że irańskie podziemne zakłady nuklearne powstają na głębokości 80-100 metrów.

Prof. Małgorzata ABASSY
Ani Wschód, ani Zachód. Dokąd zmierza Islamska Republika Iranu?
Kierunek dyplomacji Iranu wobec Zachodu jest wyznaczany przez hasło rewolucji islamskiej „ani Wschód, ani Zachód” i będącą jego konsekwencją wrogość wobec USA oraz pragmatyzm w relacjach z krajami europejskimi.

Antonia COLIBASANU
Rosja i Iran zacieśniają współpracę, potrzebują Indii
Rosja chce stworzyć nieprzekraczalną linię oddzielającą ją od Europy, biegnącą równolegle do linii wyznaczającej granice NATO od Bałtyku do Morza Czarnego.

Popołudniowe Espresso
Jens STOLTENBERG – Putin przygotowuje się na bardziej zaostrzoną wojnę
W Brukseli – w kwaterze głównej NATO – rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu ministrów obrony.

Popołudniowe Espresso
Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Polska wysyła pomoc
W poniedziałek o godz. 2:17 w środkowej Turcji doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8. Trzęsienie było szeroko odczuwalne w regionie.

Sonia MABROUK
Dają nam niesłychaną lekcję wolności
Trwamy w fałszywym przekonaniu, że mamy monopol na wolność, gdy tymczasem w naszym zachodnim świecie, pozbawionym możliwości odwołania się do sacrum, posiadamy jedynie jej iluzję. Możemy sobie podskakiwać i krzyczeć „Wolność!”, „Wolność!”, „Wolność!”, ale czymże ona jest bez elementów sacrum? Na cóż być ludźmi wolnymi, jeśli nie jesteśmy w stanie żyć życiem duchowym? Jak możemy dawać lekcję wolności całemu światu, jeśli jedyne, co jesteśmy w stanie zrobić, to gromadzić się wokół atrap sacrum i absolutu?

Popołudniowe Espresso
Liz Truss zrezygnuje z funkcji premier Wielkiej Brytanii
Liz Truss powiedziała w czwartek, że poda się do dymisji jako premier, nie mogąc realizować programu gospodarczego dzielącego jej partię

Popołudniowe Espresso
Nagroda Nobla z fizyki przyznana za eksperymenty z wykorzystaniem splątanych stanów kwantowych
We wtorek komitet noblowski przyznał Nagrodę Nobla z fizyki. Nagrodzeni zostali trzej naukowcy: Alain Aspect z Université Paris-Saclay and École Polytechnique, John F. Clauser z Walnut Creek oraz Anton Zeilinger z University of Vienna.

Mateusz M. KRAWCZYK
Jak rozumieć protesty w Iranie?
Razavi podkreśla, że paradoksalnie, obsesyjna troska o seksualność, płeć i „rodzinę” oraz wysiłki na rzecz regulacji państwowej nadały „kwestii kobiecej” bezpośredniość i pilność, które nie miały precedensu w historii. Jednocześnie rażąca dyskryminacja zmobilizowała szerokie spektrum aktywistek i podsyciła, przynajmniej w Iranie, jeden z najbardziej dynamicznych i innowacyjnych ruchów kobiecych w historii kraju.

Karolina Wanda OLSZOWSKA
Turcja pozostaje w Afganistanie. Ma tam interesy
Kiedy w artykule opublikowanym na łamach w „The Jerusalem Post” czytamy, że Turcja obok Kataru, Iranu, Rosji, Chin i Pakistanu jest jednym z największych wygranych sytuacji w Afganistanie, możemy być pewni, że oto na naszych oczach dzieje się historia

Michał KŁOSOWSKI
Iran. Trzy spojrzenia
Teoretycznie w Iranie wszyscy się znają. Stosunki społeczne są prostsze; gdy spotkasz sąsiada na klatce, to się do niego odezwiesz, zagadasz, nawet uśmiechniesz. Turystów, odróżniających się od miejscowych kolorem skóry czy ubraniem, jest wciąż tak niewielu, że o naszym przyjeździe do miasta wiedziało kilkadziesiąt osób, zanim jeszcze wysiedliśmy z pociągu relacji Istambuł – Teheran.

Prof. Ryszard M.MACHNIKOWSKI
Czy Trump zostawia Europę?
Ameryka próbuje wykorzystać swe, topniejące zresztą w związku z nadchodzącym Brexitem wpływy w Europie, by ograniczyć rolę, wpływy i znaczenie Niemiec w Europie. Liczne europejskie „kryzysy” spowalniają proces integracji tego kontynentu, co przyjmowane jest z równą satysfakcją zarówno na Kremlu, jak i w Białym Domu. Negocjacje ze słabszym podmiotem zwykle są bardziej efektywne, a słabości Europy nie da się dziś już ukryć.

Marcin GIEŁZAK
Rok nowej lewicy
Środowiska rewolucyjnej lewicy zachodniej na ogół bardziej interesowały się tym, co działo się po drugiej stronie żelaznej kurtyny, aniżeli ludzie o poglądach zachowawczych czy nawet tradycyjna socjaldemokracja. Umiarkowana, mieszczańska opinia chciała przede wszystkim stabilizacji, spokoju, odprężenia w relacjach między dwoma blokami ideologicznymi. Młodzieżowe bunty w stolicach państw Układu Warszawskiego wcale nie były im na rękę.

Hanna PĘKAŁA
Wojciech SONTAG
Jazydzi. Milczące ofiary wojny
Nie sposób nawet wyobrazić sobie okrucieństwa, jakie dotknęło Jazydów. Dżihadyści stosowali najbardziej bestialskie metody, rozstrzeliwując, paląc i zakopując ludzi żywcem. Wydarzenia w górach Sindżaru stały się bezpośrednią przyczyną dołączenia USA do wojny z ISIS. O Jazydach żyjących na pograniczu Iraku, Iranu, Turcji i Syrii – piszą Wojciech SONTAG i Hanna PĘKAŁA.

Aleksandra LISEWSKA
Wyklęte imperium. Irańskie opowieści
Kobietom kategorycznie zakazano noszenia chust. Niestety, taka „wolność” stała się przekleństwem. Dziewczęta z religijnych rodzin przestały chodzić do szkoły. Każde wyjście na ulicę było problemem. Policja, polując na czadory, zdzierała je z kobiet w miejscach publicznych. Siła tradycji dała znać o sobie – rodzice stanowczo nie zgadzali się na odkrywanie głów. Dla wielu młodych kobiet oznaczało to zamknięcie w domu i analfabetyzm.