Popołudniowe Espresso: Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Polska wysyła pomoc

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Polska wysyła pomoc

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 6. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Zmiany na stanowisku Dowódcy Generalnego i Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej

Prezydent Andrzej DUDA mianował gen. Wiesława KUKUŁĘ Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Zastąpił on na tym stanowisku gen. Jarosława Mikę. Z kolei nowym dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej został generał brygady Maciej KLISZ. Wręczenie nominacji odbyło się w poniedziałek 6 lutego w Pałacu Prezydenckim. Jak informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zmiany na stanowiskach dowódczych związane są z zakończeniem kadencji generała Jarosława Miki na stanowisku Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, jak również generała broni Wiesława Kukuły na stanowisku Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Kadencja gen. Kukuły zakończyła się z końcem 2022 roku i od tej pory obowiązki dowódcy pełnił gen. Klisz.

Podczas uroczystości Prezydent DUDA odznaczył także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski generała Jarosława Mikę, kończącego kadencję na stanowisku Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, którą pełnił od 2017 roku.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Polska oferuje pomoc

W poniedziałek o godz. 2:17 w środkowej Turcji doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8. Trzęsienie było szeroko odczuwalne w regionie. W Turcji zginęło co najmniej 1498 osób, z kolei w Syrii 810 osoby. Liczba ofiar cały czas rośnie. Wstrząsy sejsmiczne były odczuwalne także w sąsiednich krajach – Iraku, Libanie oraz na Cyprze. Jak przekazał Orhan TATAR, szef departamentu tureckiej rządowej agencji ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD), wstrząsy zniszczyły 2834 budynki. Sprecyzował, że było 120 wstrząsów wtórnych.

Jeszcze dzisiaj z Warszawy do Turcji wylecieć ma specjalna grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland, która liczy 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów. Strażakom towarzyszyć będzie pięcioosobowy Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej. „Wierzę, że polscy strażacy uratują w Turcji niejedno ludzkie życie. Są profesjonalni, skuteczni i doświadczeni” – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Misja planowana jest na tydzień, jednak możliwe, że strażacy pozostaną na miejscu dłużej. Tureckie władze, zaakceptowały już pomoc polskich strażaków, o czym poinformował na swoim Twitterze szef Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Pomoc dla krajów dotkniętych wstrząsami zadeklarowało co najmniej 45 państw. Komisja Europejska krótko po informacjach o pierwszych wstrząsach poinformowała, że kraje Unii Europejskiej, wyślą do Turcji zespoły ratowniczo-poszukiwawcze. Mowa m.in. o Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Francji, Grecji, Holandii, Rumunii, i jak wcześniej wspomniano – Polski. Pomoc zadeklarowały również m.in. USA, Wielka Brytania czy Izrael. 

Najwyższy przywódca Iranu Ajatollah Chamenei ułaskawił dziesiątki tysięcy więźniów

Z okazji rocznicy rewolucji islamskiej z 1979 roku, najwyższy przywódca Iranu Ajatollah Ali Chamenei ułaskawił dziesiątki tysięcy więźniów, w tym także wielu aresztowanych w ostatnich antyrządowych protestach. Amnestia jednak nie będzie dotyczyć wszystkich osób. Jak informuje państwowa agencja IRNA: „ułaskawieni zostaną więźniowie, którym nie postawiono zarzutów o szpiegostwo na rzecz zagranicznych organizacji, bezpośredni kontakt z zagranicznymi podmiotami, popełnienie umyślnego morderstwa lub wywołanie obrażeń oraz zniszczenie lub podpalenie mienia państwowego; a także osoby, które nie zostały pozwane w sprawach cywilnych.

Przypomnijmy, że od września około 20 tys. osób zostało aresztowanych z powodu udziału w antyrządowych protestach. Demonstracje wywołała śmierć młodej Kurdyjki Mahsy Amini, która została aresztowana przez policję złe nałożenie hidżabu w miejscu publicznym. Po aresztowaniu, kobieta zmarła. 

Anna AMBROCHOWICZ-GAJOWNIK
 Emigracja ‪‬‬za chlebem pozostawia zawsze jakiś ślad. Siła polskich emigrantów we Francji w okresie międzywojennym‬

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

„Eutanazja i samobójstwo wspomagane uczynią nas ludźmi bez sumienia?” 49. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 lutego 2023