Prof. Žiga TURK: Zachód otrzymał zastrzyk politycznego realizmu
Prof. Žiga TURK

Prof. Žiga TURK

Zachód otrzymał zastrzyk politycznego realizmu

Na przestrzeni dziejów obronę Europy przed Rosją i Turcją pozostawiono państwom położonym między Bałtykiem i Adriatykiem. Mocarstwa zachodnie prawie w ogóle w tym nie pomagały. Jakby to nie był ich problem. W XX w. okazało się, że jednak jest. 24 lutego znów o tym przypomniał.

Popołudniowe Espresso: Kolejna runda negocjacji pokojowych w Stambule
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kolejna runda negocjacji pokojowych w Stambule

Dziś wtorek, 29 marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Karolina Wanda OLSZOWSKA: Turcja - między Rosją a Europą
Karolina Wanda OLSZOWSKA

Karolina Wanda OLSZOWSKA

Turcja - między Rosją a Europą

Jeśli Turcja się zaangażuje i popsuje swoje relacje z Rosją, to będzie oczekiwała lepszego traktowania w ramach NATO i respektowania również jej interesów.

Karolina W. OLSZOWSKA: Turcja pozostaje w Afganistanie. Ma tam interesy
Karolina Wanda OLSZOWSKA

Karolina Wanda OLSZOWSKA

Turcja pozostaje w Afganistanie. Ma tam interesy

Kiedy w artykule opublikowanym na łamach w „The Jerusalem Post” czytamy, że Turcja obok Kataru, Iranu, Rosji, Chin i Pakistanu jest jednym z największych wygranych sytuacji w Afganistanie, możemy być pewni, że oto na naszych oczach dzieje się historia

Karolina W. OLSZOWSKA: Pożary w Turcji. Żywioł okazją do pomocy i okazania solidarności
Karolina Wanda OLSZOWSKA

Karolina Wanda OLSZOWSKA

Pożary w Turcji. Żywioł okazją do pomocy i okazania solidarności

Początek sierpnia 2021 to w tureckich, greckich czy włoskich gazetach obraz świata, z którego przekonać się można, że południowa Europa płonie. Pożary w Turcji w lecie nie są niczym wyjątkowym, wybuchają co roku, warto jednak w kontekście ostatnich zdarzeń zastanowić się nad ich skalą, przyczynami oraz znaczeniem wewnętrznym i międzynarodowym, bo ich ugaszenie nie będzie końcem tej historii.

Wojciech SONTAG, Hanna PĘKAŁA: Jazydzi. Milczące ofiary wojny
Hanna PĘKAŁAWojciech SONTAG

Hanna PĘKAŁA
Wojciech SONTAG

Jazydzi.
Milczące ofiary wojny

Nie sposób nawet wyobrazić sobie okrucieństwa, jakie dotknęło Jazydów. Dżihadyści stosowali najbardziej bestialskie metody, rozstrzeliwując, paląc i zakopując ludzi żywcem. Wydarzenia w górach Sindżaru stały się bezpośrednią przyczyną dołączenia USA do wojny z ISIS. O Jazydach żyjących na pograniczu Iraku, Iranu, Turcji i Syrii – piszą Wojciech SONTAG i Hanna PĘKAŁA.

Karolina W. OLSZOWSKA: NATO potrzebuje Turcji
Karolina Wanda OLSZOWSKA

Karolina Wanda OLSZOWSKA

NATO potrzebuje Turcji

Co przyniesie szczyt NATO oraz rozmowy Erdoğan–Biden, przekonamy się już niedługo, jednak bezsprzecznie w polskim interesie jest to, aby Sojusz był stabilny, a Turcja była jego częścią.

Karolina W. OLSZOWSKA: Nowy rozdział rozmów Turcji z Unią Europejską
Karolina Wanda OLSZOWSKA

Karolina Wanda OLSZOWSKA

Nowy rozdział rozmów Turcji z Unią Europejską

„Rodzinna fotografia” prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem oraz szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen bez wątpienia wpłynie pozytywnie na notowania prezydenta Turcji.

Karolina W. OLSZOWSKA: Imperium Erdogana. Minarety bagnetami
Karolina Wanda OLSZOWSKA

Karolina Wanda OLSZOWSKA

Imperium Erdogana. Minarety bagnetami

Kilka tygodni temu Republika Turcji obchodziła swoje 97. urodziny. To dobry czas, by w niemal setną rocznicę istnienia nowoczesnego państwa zastanowić się, co zostało z kraju tak pieczołowicie budowanego przez Kemala Atatürka na modłę zachodnią.

Karolina Wanda OLSZOWSKA: Hagia Sophia i wielka konkwista Recepa Tayyipa Erdoğana
Karolina Wanda OLSZOWSKA

Karolina Wanda OLSZOWSKA

Hagia Sophia i wielka konkwista Recepa Tayyipa Erdoğana

Uniwersalne dziedzictwo Hagii Sophii ma zostać zachowane. Poza godzinami modlitwy będzie ona otwarta dla zwiedzających (bez opłaty za bilety), a bizantyjskie mozaiki i freski będą zakryte podczas modlitwy. Specjaliści i konserwatorzy zabytków pracują nad specjalnym systemem świateł, który ma je zaciemniać, a nie zniszczyć.

Karolina W. OLSZOWSKA: Młoda Turcja chce do Europy
Karolina Wanda OLSZOWSKA

Karolina Wanda OLSZOWSKA

Młoda Turcja chce do Europy

Zgodnie z ostatnimi badaniami nawet młodzi Turcy popierający Partię Sprawiedliwości i Rozwoju oraz prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana marzą o życiu za granicą. Szacuje się, że ponad 60 procent młodych Turków chciałoby opuścić kraj. Najbardziej zaskakujące jest jednak to, że chęć migracji deklaruje 50 procent wyborców rządzącej AKP oraz 70 procent koalicyjnej MHP. Chęć wyjazdu deklarują w dużej części osoby dobrze wykształcone – studenci uczelni medycznych oraz najlepszych uniwersytetów w kraju.

Prof. Mirosław DYMARSKI: Co z tą Turcją?
Prof. Mirosław DYMARSKI

Prof. Mirosław DYMARSKI

Co z tą Turcją?

Rewolucja Mustafy Kemala Paszy zmieniła całkowicie formułę państwa. Odtąd Turcja starała się naśladować państwa zachodnie, stała się republiką świecką i przeszła gwałtowny, odgórny proces modernizacji, którego głębia była nieporównywalna z żadnym innym przykładem przebudowy państwa.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (135). Weekend w Bodrum
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (135).
Weekend w Bodrum

Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć zrobionych w najbardziej urokliwych zakątkach Bodrum. Słynące z klubów nocnych oraz z możliwości uprawiania najrozmaitszych sportów wodnych miasteczko jest często porównywane do francuskiego Saint-Tropez. Mnie jednak najbardziej interesowały uliczne scenki, wspaniałe kolory, wschody słońca i… turecki çay, czyli herbata.