Karolina W. OLSZOWSKA: NATO potrzebuje Turcji Karolina W. OLSZOWSKA: NATO potrzebuje Turcji
Karolina Wanda OLSZOWSKA

Karolina Wanda OLSZOWSKA

NATO potrzebuje Turcji

Co przyniesie szczyt NATO oraz rozmowy Erdoğan–Biden, przekonamy się już niedługo, jednak bezsprzecznie w polskim interesie jest to, aby Sojusz był stabilny, a Turcja była jego częścią.

Karolina W. OLSZOWSKA: Nowy rozdział rozmów Turcji z Unią Europejską Karolina W. OLSZOWSKA: Nowy rozdział rozmów Turcji z Unią Europejską
Karolina Wanda OLSZOWSKA

Karolina Wanda OLSZOWSKA

Nowy rozdział rozmów Turcji z Unią Europejską

„Rodzinna fotografia” prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem oraz szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen bez wątpienia wpłynie pozytywnie na notowania prezydenta Turcji.

Karolina W. OLSZOWSKA: Imperium Erdogana. Minarety bagnetami Karolina W. OLSZOWSKA: Imperium Erdogana. Minarety bagnetami
Karolina Wanda OLSZOWSKA

Karolina Wanda OLSZOWSKA

Imperium Erdogana. Minarety bagnetami

Kilka tygodni temu Republika Turcji obchodziła swoje 97. urodziny. To dobry czas, by w niemal setną rocznicę istnienia nowoczesnego państwa zastanowić się, co zostało z kraju tak pieczołowicie budowanego przez Kemala Atatürka na modłę zachodnią.

Karolina Wanda OLSZOWSKA: Hagia Sophia i wielka konkwista Recepa Tayyipa Erdoğana Karolina Wanda OLSZOWSKA: Hagia Sophia i wielka konkwista Recepa Tayyipa Erdoğana
Karolina Wanda OLSZOWSKA

Karolina Wanda OLSZOWSKA

Hagia Sophia i wielka konkwista Recepa Tayyipa Erdoğana

Uniwersalne dziedzictwo Hagii Sophii ma zostać zachowane. Poza godzinami modlitwy będzie ona otwarta dla zwiedzających (bez opłaty za bilety), a bizantyjskie mozaiki i freski będą zakryte podczas modlitwy. Specjaliści i konserwatorzy zabytków pracują nad specjalnym systemem świateł, który ma je zaciemniać, a nie zniszczyć.

Karolina W. OLSZOWSKA: Młoda Turcja chce do Europy Karolina W. OLSZOWSKA: Młoda Turcja chce do Europy
Karolina Wanda OLSZOWSKA

Karolina Wanda OLSZOWSKA

Młoda Turcja chce do Europy

Zgodnie z ostatnimi badaniami nawet młodzi Turcy popierający Partię Sprawiedliwości i Rozwoju oraz prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana marzą o życiu za granicą. Szacuje się, że ponad 60 procent młodych Turków chciałoby opuścić kraj. Najbardziej zaskakujące jest jednak to, że chęć migracji deklaruje 50 procent wyborców rządzącej AKP oraz 70 procent koalicyjnej MHP. Chęć wyjazdu deklarują w dużej części osoby dobrze wykształcone – studenci uczelni medycznych oraz najlepszych uniwersytetów w kraju.

Prof. Mirosław DYMARSKI: Co z tą Turcją? Prof. Mirosław DYMARSKI: Co z tą Turcją?
Prof. Mirosław DYMARSKI

Prof. Mirosław DYMARSKI

Co z tą Turcją?

Rewolucja Mustafy Kemala Paszy zmieniła całkowicie formułę państwa. Odtąd Turcja starała się naśladować państwa zachodnie, stała się republiką świecką i przeszła gwałtowny, odgórny proces modernizacji, którego głębia była nieporównywalna z żadnym innym przykładem przebudowy państwa.

Wojciech SONTAG, Hanna PĘKAŁA: Jezydzi. Milczące ofiary wojny Wojciech SONTAG, Hanna PĘKAŁA: Jezydzi. Milczące ofiary wojny
Hanna PĘKAŁAWojciech SONTAG

Hanna PĘKAŁA
Wojciech SONTAG

Jezydzi.
Milczące ofiary wojny

Nie sposób nawet wyobrazić sobie okrucieństwa, jakie dotknęło Jazydów. Dżihadyści stosowali najbardziej bestialskie metody, rozstrzeliwując, paląc i zakopując ludzi żywcem. Wydarzenia w górach Sindżaru stały się bezpośrednią przyczyną dołączenia USA do wojny z ISIS. O Jazydach żyjących na pograniczu Iraku, Iranu, Turcji i Syrii – piszą Wojciech SONTAG i Hanna PĘKAŁA.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (135). Weekend w Bodrum Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (135). Weekend w Bodrum
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (135).
Weekend w Bodrum

Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć zrobionych w najbardziej urokliwych zakątkach Bodrum. Słynące z klubów nocnych oraz z możliwości uprawiania najrozmaitszych sportów wodnych miasteczko jest często porównywane do francuskiego Saint-Tropez. Mnie jednak najbardziej interesowały uliczne scenki, wspaniałe kolory, wschody słońca i… turecki çay, czyli herbata.

Javier SOLANA: "Uznanie Palestyny przez Unię Europejską zwiększyłoby szansę na pokój na Bliskim Wschodzie" Javier SOLANA: "Uznanie Palestyny przez Unię Europejską zwiększyłoby szansę na pokój na Bliskim Wschodzie"
Javier SOLANA

Javier SOLANA

"Uznanie Palestyny przez Unię Europejską zwiększyłoby szansę na pokój na Bliskim Wschodzie"

Dżihadyzm kwitnie. Napięcia w stosunkach z Rosją rosną. Porozumienie między Iranem i grupą E3+3 (Wielka Brytania, Francja i Niemcy oraz Chiny, Rosja i USA) wciąż jest nieosiągalne, a polityka wewnętrzna każdego z uczestników negocjacji wprowadza dodatkowe komplikacje w i tak bardzo złożony proces. Łatwo więc o wniosek, że świat stopniowo traci stabilność. Ubiegły miesiąc przyniósł jednak kilka optymistycznych wydarzeń, warto więc przyjrzeć się im przez chwilę, by nie popaść w pesymizm.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam