Popołudniowe Espresso: Nowe myśliwce FA-50 polskiej armii

Nowe myśliwce FA-50 polskiej armii

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 21. sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Nowe myśliwce FA-50 polskiej armii

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Ministra Obrony Narodowej Mariusza BŁASZCZAKA zaprezentowane zostały zamówione przez Polskę koreańskie samoloty FA-50. – Te samoloty są kompatybilne z F-16. Jeśli chodzi o obsługę są do siebie bardzo podobne. Co daje korzyści polegające na tym, że piloci FA-50 mogą pilotować F16. To ważne z punktu widzenia obronności. Tempo wymiany floty jest iście rekordowe – tłumaczył szef MON. Minister BŁASZCZAK podkreślał, że zakup myśliwców FA-50 jest elementem realizowanego planu wymiany polskiej floty i że niebawem do kraju trafi kolejne dziesięć zamówionych maszyn.

Poniedziałkowa konferencja ministra obrony była także zaproszeniem na pokazy w Radomiu. Narodowe Pokazy Lotnicze przebiegają w tym roku pod hasłem „Niezwyciężeni w przestworzach” i odbędą się 26 i 27 sierpnia. – Podczas pokazów zaprezentują się samoloty i śmigłowce polskich sił powietrznych: F-16, FA-50, MiG-29, Su-22, M-28, Sokół, M-346, C-295, C-130 itd., jak również samoloty z zagranicy – przekazuje MON.

Holandia i Dania przekażą Ukrainie samoloty F-16

Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI, w niedzielę po spotkaniu z holenderskim szefem rządu poinformował, że Holandia przekaże Ukrainie 42 samoloty F-16. Premier Holandii zaznaczył, że F-16 zostaną przekazane Ukrainie jak najszybciej. Tego samego dnia rozmawiał również z premier Danii Mette FREDERIKSEN, która zapewniła, że jej kraj przekaże dla Kijowa 19 myśliwców F-16. Ukraina podkreśla, że piloci, inżynierowie i technicy odbywają szkolenia z obsługi tych maszyn. Prezydent ZEŁENSKI podkreśla, że  przekazanie samolotów myśliwskich dla walczącej z Rosją Ukrainy to kolejny krok na rzecz wzmocnienia tarczy powietrznej nad jego państwem. Dostarczenie myśliwców nie byłoby możliwe bez zgody Stanów Zjednoczonych. Holandia i Dania to pierwsze kraje, które przekażą samoloty Kijowowi. Dodajmy, że obecnie prezydent ZEŁENSKI i Pierwsza Dama Ołena ZEŁENSKA przebywają z wizytą w Danii.

Z kolei w sobotę Wołodymyr ZEŁENSKI poinformował, że wspólnie z premierem Szwecji Ulfem KRISTERSSONEM uzgodnili, że szwedzkie bojowe wozy piechoty CV90 będą produkowane na Ukrainie.

Prezydent Turcji Recep Tayyip ERDOGAN z wizytą na Węgrzech

W niedzielę prezydent Turcji Recep Tayyip ERDOGAN przybył do Budapesztu, by spotkać się z premierem Węgier Viktorem ORBANEM. Spotkanie miało miejsce w Dniu Świętego Stefana, czyli podczas najważniejszego święta narodowego Węgier, które upamiętnia założenie państwa węgierskiego w 1000 roku.

Podczas wizyty ERDOGAN wziął udział w dwustronnych i międzydelegacyjnych spotkaniach z ORBANEM. Rozmowy, które odbyły się w biurze premiera Węgier w klasztorze Karmelita, koncentrowały się na dyskusjach na temat stosunków turecko-węgierskich, bieżących wysiłkach Turcji na rzecz pełnego członkostwa w Unii Europejskiej, a także istotnych wydarzeniach regionalnych i globalnych.

Jan ŚLIWA
Referendum w Szwajcarii. Najwyższy poziom demokracji

Podcasty 🎧#Miesięcznik

Miesięcznik 55. numer Wszystko co Najważniejsze: „Czas przezbrojenia Europy„

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

kawa z mlekiem
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 sierpnia 2023