Mark RUTTE: Potrzebujemy znacznie większych wydatków na obronę
Mark RUTTE

Mark RUTTE

Potrzebujemy znacznie większych wydatków na obronę

Ale aby naprawdę dopasować nasze możliwości do naszych potrzeb, musimy znacznie zwiększyć wydatki na obronę. Będę współpracować z sojusznikami, aby zapewnić, że zainwestujemy wystarczająco dużo w odpowiednie obszary i że będziemy sprawiedliwie dźwigać ciężar naszej zbiorowej obrony. Każdy z nas musi zapłacić swoją sprawiedliwą część.

Marek MAGIEROWSKI: Polska jest bastionem europejskiego bezpieczeństwa
Marek MAGIEROWSKI

Marek MAGIEROWSKI

Polska jest bastionem europejskiego bezpieczeństwa

Polska wydaje obecnie 4 proc. PKB na wojsko, co stanowi dwukrotność zobowiązania wynikającego z członkostwa w NATO. Zaskakujące? Nieszczególnie, zważywszy na nieuleczalnie wojowniczą naturę jednego z naszych sąsiadów.

Andrzej KRAJEWSKI: Przegrany wyścig z czasem? Pytania o bezpieczeństwo Polski
Andrzej KRAJEWSKI

Andrzej KRAJEWSKI

Przegrany wyścig z czasem? Pytania o bezpieczeństwo Polski

Strategię radzenia sobie z narastającym zagrożeniem podzielono na trzy etapy. W pierwszym założono, że „mamy mnóstwo czasu”. W drugim przyjęto, że „jakoś to będzie”. Wreszcie w trzecim uznano, że „teraz to już cała nadzieja w naszych sojusznikach”. Tak było w 1939 roku. Jak jest teraz?

Edward LUTTWAK, Eitan SHAMIR: Sztuka militarnej innowacji. Czego uczą nas Siły Obronne Izraela?
Edward LUTTWAKEitan SHAMIR

Edward LUTTWAK
Eitan SHAMIR

Sztuka militarnej innowacji. Czego uczą nas Siły Obronne Izraela?

Siły Obronne Izraela (IDF) różniły się od innych sił zbrojnych na świecie już od momentu powstania w maju 1948 roku. Powołano je jako formację złożoną z jednostek lądowych, morskich i powietrznych podlegających jednemu dowództwu, nie zaś jako odrębne jednostki wojsk lądowych, marynarki wojennej i sił powietrznych.

Wydanie 497 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 497 Wszystko co Najważniejsze

Zachęcam Państwa, aby razem z naszymi autorami zastanowić się nad możliwymi scenariuszami dla świata. Miles YU, główny doradca ds. Chin sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, twierdzi że wielkiej wojny z Chinami jeszcze nie będze. Brytyjscy eksperci William COURTNEY i Peter A. WILSON wieszczą zaś, że w przyszłości to Polska i Ukriana będą wraz z NATO bronic centrum Europy na pierwszej linii frontu. Serdecznie polecam oba te teksty!

Popołudniowe Espresso: Kontrole na granicy polsko-słowackiej
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kontrole na granicy polsko-słowackiej

Premier Mateusz MORAWIECKI poinformował w poniedziałek podczas wystąpienia w Kraśniku (woj. lubelskie), że polecił szefowi MSWiA Mariuszowi KAMIŃSKIEMU, aby na granicy Polski ze Słowacją wprowadzać kontrole.

Popołudniowe Espresso: 486 wyrzutni HIMARS dla polskiej armii
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

486 wyrzutni HIMARS dla polskiej armii

„Zatwierdziłem umowę na dostawę 486 wyrzutni HIMARS dla polskiej armii. Planujemy początek dostaw na koniec 2025 roku, wcześniej potrzebna jest integracja z polskimi systemami” – przekazał w poniedziałek minister obrony narodowej Mariusz BŁASZCZAK.

Patryk PALKA: Gen. Stanisław Maczek i jego dywizja – zwycięzcy czasu wojny
Patryk PALKA

Patryk PALKA

Gen. Stanisław Maczek i jego dywizja – zwycięzcy czasu wojny

Tytuł niniejszego tekstu stanowi nawiązanie do eseju Mordechaja Paldiela Bohaterscy Polacy czasu wojny. Pragnę podkreślić w ten sposób szczególny charakter osiągnięć 1. Dywizji Pancernej, której szlak bojowy, prowadzący od zwycięstwa do zwycięstwa, był naznaczony heroizmem i okupiony krwią. Na końcu bohaterskiej drogi czekała kapitulacja III Rzeszy i polska flaga powiewająca nad niemieckim miastem Wilhelmshaven.

Popołudniowe Espresso: Nowe myśliwce FA-50 polskiej armii
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Nowe myśliwce FA-50 polskiej armii

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Ministra Obrony Narodowej Mariusza BŁASZCZAKA zaprezentowane zostały zamówione przez Polskę koreańskie samoloty FA-50.

Andrew A. MICHTA: Czas przezbrojenia Europy
Andrew A. MICHTA

Andrew A. MICHTA

Czas przezbrojenia Europy

Europa rozbroiła się do tego stopnia, że przywrócenie niezbędnych zdolności obronnych zajmie dekadę.

Popołudniowe Espresso: Zawieszenie broni w Sudanie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Zawieszenie broni w Sudanie

22 maja o godz. 21:45 wejdzie w życie 7-dniowe zawieszenie broni między sudańską armią a Siłami Szybkiego Reagowania (RSF). Obie strony potwierdziły, że będą przestrzegać rozejmu, który może zostać przedłużony za zgodą obu stron.

Popołudniowe Espresso: Kolejne trzęsienie ziemi w Turcji
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kolejne trzęsienie ziemi w Turcji

olejne trzęsienie o magnitudzie 5,6 odnotowano w centralnej części Turcji, a także stolicy Syrii – Damaszku. Wstrząsy były odczuwane również w Iraku.

Popołudniowe Espresso: Serbska armia postawiona w stan podwyższonej gotowości
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Serbska armia postawiona w stan podwyższonej gotowości

Armia Serbii poinformowała w poniedziałek wieczorem, że w związku z napięciami w Kosowie postawiła swoje wojska w stan podwyższonej gotowości bojowej. „Prezydent Serbii […] zarządził, aby serbska armia była na najwyższym poziomie gotowości bojowej, czyli na poziomie użycia siły zbrojnej” – powiedział serbski minister obrony Milos Vucevic.

Popołudniowe Espresso: Parlament Estonii – Rosja jest reżimem terrorystycznym
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Parlament Estonii – Rosja jest reżimem terrorystycznym

Przegłosowana rezolucja potępia działania militarne Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie, nielegalną aneksję okupowanych ukraińskich terytoriów oraz pseudoreferenda. Rezolucja wskazuje też, że parlament Estonii uznaje władze Rosji za „reżim terrorystyczny

Michał PIEKARSKI: "Obronność i bezpieczeństwo Polski. Kultura modernizacji"
Michał PIEKARSKI

Michał PIEKARSKI

"Obronność i bezpieczeństwo Polski. Kultura modernizacji"

Pytanie o bezpieczeństwo, nawet „twarde”, militarne, jest zawsze pytaniem o kulturę. Może to być pytanie o samą kulturę strategiczną, ale także o nadrzędną wobec niej kulturę polityczną i podrzędną wobec kultury strategicznej, kulturę organizacyjną wojska. Kto w polskiej kulturze uważany jest za wojownika? – ważne pytania Michała Piekarskiego o kulturę modernizacji polskiej armii.

Prof. Stanisław KOZIEJ: "Kwadryga polskiego bezpieczeństwa w 2015 roku"
Prof. Stanisław KOZIEJ

Prof. Stanisław KOZIEJ

"Kwadryga polskiego bezpieczeństwa w 2015 roku"

Ostatni rok pokazał, jak chwiejne i niepewne może być środowisko bezpieczeństwa i jak szybko dezawuują się nawet najbardziej ostrożne prognozy dotyczące jego rozwoju – także te o nieodległej perspektywie. Jednak ta utrudniona przewidywalność, dodatkowo komplikowana charakterem kryzysu za wschodnią granicą, nie może zwalniać instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo z formułowania prognoz i planów działania.