Popołudniowe Espresso: Kontrole na granicy polsko-słowackiej

Kontrole na granicy polsko-słowackiej

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 26. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Kontrole na granicy ze Słowacją. Jest decyzja MSWiA

Premier Mateusz MORAWIECKI poinformował w poniedziałek podczas wystąpienia w Kraśniku (woj. lubelskie), że polecił szefowi MSWiA Mariuszowi KAMIŃSKIEMU, aby na granicy Polski ze Słowacją wprowadzać kontrole. Ma to dotyczyć busów, samochodów, autobusów, w których mogą podróżować imigranci próbujący nielegalnie przekroczyć granicę. Dziś  na platformie X (dawniej Twitter) szef MSWiA potwierdził, że kontrole będą stałe i doraźne.

Jak przekazała agencja Reutera, według danych przekazanych przez słowackie ministerstwo spraw wewnętrznych, liczba imigrantów, którzy nielegalnie przedostali się na Słowację i zostali zatrzymani, w ujęciu rocznym wzrosła dziewięciokrotnie, do ponad 27 tysięcy w tym roku. 

Pierwsze amerykańskie czołgi Abrams dotarły na Ukrainę

Pierwsza partia amerykańskich czołgów Abrams dotarła na Ukrainę – poinformował w poniedziałek, w mediach społecznościowych, prezydent Wołodymyr ZEŁENSKI. Amerykańskie czołgi znalazły się na Ukrainie kilka miesięcy wcześniej, niż się tego spodziewano, i w idealnym czasie, aby mogły zostać wykorzystane w kontrofensywie przeciwko Rosji – skomentowały anonimowe źródła w amerykańskim resorcie obrony w rozmowie z dziennikiem „New York Times”. W nadchodzących miesiącach kolejne z 31 obiecanych Abramsów zostaną wysłane do Kijowa.

Abramsy to jedne z kilku rodzajów czołgów znajdujących się w ukraińskim arsenale, które mogą zostać użyte do odzyskania zajętych przez Rosję terytoriów we wschodnich i południowych obwodach Ukrainy.

Strzelanina w Kosowie pomiędzy Serbami i policją

W nocy z soboty na niedzielę we wsi Banjska w Kosowie doszło do starcia pomiędzy Serbami i policją, co doprowadziło do śmierci czterech osób. W odpowiedzi władze Kosowa wysłały siły porządkowe do wioski na północy kraju, w której doszło do wymiany ognia – podała agencja Reuters.

W niedzielę uzbrojeni Serbowie zabarykadowali się w miejscowym klasztorze. Późno w nocy policji z Kosowa udało się opanować sytuację po tym, jak troje napastników i jeden policjant zginęli w wyniku wymiany ognia. Dwóch rannych trafiło do szpitala, poza terenem klasztoru aresztowano także cztery inne osoby, które oferowały grupie napastników wsparcie. W starciu wzięło udział ok. 30 Serbów. Media nie mają wstępu do miejscowości.

Kosowo ogłosiło poniedziałek (25 września) dniem żałoby po śmierci policjanta, flagi na budynkach publicznych w Prisztinie opuszczono do połowy masztu. Premier Albin KURTI oskarżył władze Serbii o finansowanie i wysyłanie uzbrojonych ludzi do Kosowa. Prezydent Serbii Aleksandar VUCZIĆ zaprzecza zarzutom o podżeganie do przemocy.

Jim McDERMOTT
ChatGPT nie jest sztuczną inteligencją. To zwykłe złodziejstwo

Podcasty🎧 #Miesięcznik

56. numer „Wszystko co Najważniejsze”„Stary Kontynent zagrożony od zewnątrz i od wewnątrz”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 września 2023