Andrzej KRAJEWSKI: Przegrany wyścig z czasem? Pytania o bezpieczeństwo Polski
Andrzej KRAJEWSKI

Andrzej KRAJEWSKI

Przegrany wyścig z czasem? Pytania o bezpieczeństwo Polski

Strategię radzenia sobie z narastającym zagrożeniem podzielono na trzy etapy. W pierwszym założono, że „mamy mnóstwo czasu”. W drugim przyjęto, że „jakoś to będzie”. Wreszcie w trzecim uznano, że „teraz to już cała nadzieja w naszych sojusznikach”. Tak było w 1939 roku. Jak jest teraz?

Wydanie 522 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 522 Wszystko co Najważniejsze

Bezpieczeństwo zdominowało ostatnie tygodnie, obchodziliśmy bowiem 75. lecie powstania NATO oraz rocznicę zbrodni katyńskiej. Z tej okazji publikujemy arcyciekawe słowa Joe BIDENA, który podsumował stan Sojuszu oraz wskazał wyzwania na przyszłość, Kaja KALLAS, premier Estonii, przypomniała zaś światu o katyńskim lesie i rosyjskiej zbrodni na polskich oficerach.

Patryk PALKA: Ateński Związek Morski. Protoplasta NATO
Patryk PALKA

Patryk PALKA

Ateński Związek Morski. Protoplasta NATO

NATO stanowi ewenement w historii stosunków międzynarodowych. Nie jest jednak pierwszą organizacją w dziejach o podobnym charakterze. Pod wieloma względami przypomina Związek Morski – starożytny sojusz greckich polis o wymiarze militarno-politycznym, na którego czele stały Ateny.

Edward LUTTWAK, Eitan SHAMIR: Sztuka militarnej innowacji. Czego uczą nas Siły Obronne Izraela?
Edward LUTTWAKEitan SHAMIR

Edward LUTTWAK
Eitan SHAMIR

Sztuka militarnej innowacji. Czego uczą nas Siły Obronne Izraela?

Siły Obronne Izraela (IDF) różniły się od innych sił zbrojnych na świecie już od momentu powstania w maju 1948 roku. Powołano je jako formację złożoną z jednostek lądowych, morskich i powietrznych podlegających jednemu dowództwu, nie zaś jako odrębne jednostki wojsk lądowych, marynarki wojennej i sił powietrznych.

Prof. Jan ŻARYN: Kościół i naród. Lata trwogi, lata nadziei
Prof. Jan ŻARYN

Prof. Jan ŻARYN

Kościół i naród. Lata trwogi, lata nadziei

Rola Kościoła katolickiego w Polsce nie sprowadzała się w II RP jedynie do kierowania duszami ludzkimi, by zbliżyć je do Boga, ale także polegała na silnym oddziaływaniu na kondycję wspólnoty narodowej, najpierw narodu zniewolonego przez 123 lata, następnie odrodzonego po powstaniu państwa polskiego. Państwo – zdaniem Kościoła i znaczącej grupy Polaków – nie powinno być nosicielem innych wartości niż te wypracowane przez pokolenia.

Popołudniowe Espresso: Hamas zaatakował Izrael. Trwa ewakuacja Polaków
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Hamas zaatakował Izrael. Trwa ewakuacja Polaków

Trwa ewakuacja Polaków z Izraela, gdzie panuje stan wyjątkowy po atakach Hamasu. Pierwsze polskie samoloty wylądowały rano 9 października na Okęciu w Warszawie, ewakuując 251 osób. Na transport czeka około tysiąca Polaków. Prezydent Andrzej DUDA podjął decyzję o powołaniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego do ewakuacji.

Wydanie 497 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 497 Wszystko co Najważniejsze

Zachęcam Państwa, aby razem z naszymi autorami zastanowić się nad możliwymi scenariuszami dla świata. Miles YU, główny doradca ds. Chin sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, twierdzi że wielkiej wojny z Chinami jeszcze nie będze. Brytyjscy eksperci William COURTNEY i Peter A. WILSON wieszczą zaś, że w przyszłości to Polska i Ukriana będą wraz z NATO bronic centrum Europy na pierwszej linii frontu. Serdecznie polecam oba te teksty!

Popołudniowe Espresso: Kontrole na granicy polsko-słowackiej
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kontrole na granicy polsko-słowackiej

Premier Mateusz MORAWIECKI poinformował w poniedziałek podczas wystąpienia w Kraśniku (woj. lubelskie), że polecił szefowi MSWiA Mariuszowi KAMIŃSKIEMU, aby na granicy Polski ze Słowacją wprowadzać kontrole.

Popołudniowe Espresso: 486 wyrzutni HIMARS dla polskiej armii
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

486 wyrzutni HIMARS dla polskiej armii

„Zatwierdziłem umowę na dostawę 486 wyrzutni HIMARS dla polskiej armii. Planujemy początek dostaw na koniec 2025 roku, wcześniej potrzebna jest integracja z polskimi systemami” – przekazał w poniedziałek minister obrony narodowej Mariusz BŁASZCZAK.

Patryk PALKA: Gen. Stanisław Maczek i jego dywizja – zwycięzcy czasu wojny
Patryk PALKA

Patryk PALKA

Gen. Stanisław Maczek i jego dywizja – zwycięzcy czasu wojny

Tytuł niniejszego tekstu stanowi nawiązanie do eseju Mordechaja Paldiela Bohaterscy Polacy czasu wojny. Pragnę podkreślić w ten sposób szczególny charakter osiągnięć 1. Dywizji Pancernej, której szlak bojowy, prowadzący od zwycięstwa do zwycięstwa, był naznaczony heroizmem i okupiony krwią. Na końcu bohaterskiej drogi czekała kapitulacja III Rzeszy i polska flaga powiewająca nad niemieckim miastem Wilhelmshaven.

Popołudniowe Espresso: Nowe myśliwce FA-50 polskiej armii
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Nowe myśliwce FA-50 polskiej armii

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Ministra Obrony Narodowej Mariusza BŁASZCZAKA zaprezentowane zostały zamówione przez Polskę koreańskie samoloty FA-50.

Popołudniowe Espresso: Rubel traci na wartości
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rubel traci na wartości

Bank centralny Rosji we wtorek na zwołanym w trybie pilnym posiedzeniu podniósł główną stopę procentową do 12% z wcześniejszych 8,5% (wzrost o 3,5%). Powodem jest osłabienie rubla, który w sierpniu zaczął tracić na wartości. 

Andrew A. MICHTA: Czas przezbrojenia Europy
Andrew A. MICHTA

Andrew A. MICHTA

Czas przezbrojenia Europy

Europa rozbroiła się do tego stopnia, że przywrócenie niezbędnych zdolności obronnych zajmie dekadę.

Popołudniowe Espresso: Zawieszenie broni w Sudanie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Zawieszenie broni w Sudanie

22 maja o godz. 21:45 wejdzie w życie 7-dniowe zawieszenie broni między sudańską armią a Siłami Szybkiego Reagowania (RSF). Obie strony potwierdziły, że będą przestrzegać rozejmu, który może zostać przedłużony za zgodą obu stron.