Popołudniowe Espresso: Arabia Saudyjska i Iran wzywają szwedzkich dyplomatów

Arabia Saudyjska i Iran wzywają szwedzkich dyplomatów

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 21. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Oddziały Wojska Polskiego przemieszczają się w kierunku wschodniej granicy 

W związku z obecnością oddziałów tzw. Grupy Wagnera na Białorusi szef polskiego Ministerstwa Obrony zdecydował o przemieszczeniu niektórych polskich oddziaów wojskowych z zachodu na wschód Polski.

W czwartek agencja Reutera poinformowała, powołując się na ministerstwo obrony w Mińsku, że na poligonie w pobliżu Brześcia przy granicy z Polską armia białoruska szkoli się wspólnie z Grupą Wagnera. Jak podała ukraińska agencja UNIAN, szkolenia – według zapowiedzi Mińska – mają trwać na poligonie koło Brześcia przez tydzień. Biorą w nich udział oddziały białoruskich Sił Operacji Specjalnych wspólnie z przedstawicielami Grupy Wagnera. Po opublikowaniu tych informacji, w środę 19. lipca odbyło się posiedzenie komitetu ds. bezpieczeństwa. – Komitet m.in analizował możliwe zagrożenia, np. dyslokację jednostek Grupy Wagnera. W związku z tym minister Mariusz Błaszczak zdecydował o przemieszczeniu formacji wojskowych z zachodu na wschód Polski – poinformował minister Zbigniew Hoffmann. Wobec informacji o przebywaniu na Białorusi oddziałów Grupy Wagnera głos zabrał niemiecki minister obrony. Boris Pistorius na konferencji prasowej w Pradze powiedział, że Niemcy są gotowe wesprzeć Polskę w obronie wschodniej flanki NATO. – To są nasi sojusznicy w NATO – powiedział niemiecki minister o Polsce. – Oczywiście dostaną nasze wsparcie. Są naszymi wiarygodnymi sojusznikami –podkreślił Pistorius.

Wybory parlamentarne w Hiszpanii

W niedzielę 23. lipca odbędą się wybory parlamentarne w Hiszpanii. Według najnowszego zestawienia portalu Politico, uśredniającego wyniki ostatnich sondaży, w niedzielnych wyborach ugrupowania prawicowe mogą liczyć na więcej głosów. – Socjalistom premiera Pedra Sancheza raczej nie uda się utrzymać przy władzy po niedzielnych wyborach parlamentarnych w Hiszpanii – twierdzi prof. Juan Carlos Jimenez Redondo, politolog z madryckiego uniwersytetu CEU San Pablo.

Wybory w Hiszpanii mogą przynieść wyraźną zmianę na tamtejszej scenie politycznej. Sondaże sugerują, że premier Pedro Sánchez, przywódca socjalistów, zostanie odsunięty od władzy przez konserwatystów. Różnica między prowadzącą w sondażach centroprawicową Partią Ludową (PP) a Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE) może nie być duża – ocenia prof. Juan Carlos Jimenez Redondo.

Arabia Saudyjska i Iran wzywają szwedzkich dyplomatów w związku z profanacją Koranu

Arabia Saudyjska i Iran, oddzielnie, wezwały szwedzkich dyplomatów, by potępili pozwolenie Sztokholmu na protesty, które profanują Koran ze względu na wolność słowa. Posunięcia obu krajów nastąpiły w czasie wzmożonych napięć między Szwecją a Irakiem w związku z mieszkającym w Szwecji irackim uchodźcą, który w zeszłym miesiącu spalił strony Koranu przed głównym meczetem w Sztokholmie.

Arabia Saudyjska poinformowała, że przekaże szwedzkiemu charge d’affaires „notę protestacyjną zawierającą prośbę Królestwa skierowaną do władz szwedzkich o podjęcie wszelkich natychmiastowych i niezbędnych działań w celu powstrzymania tych haniebnych czynów”, czytamy w oświadczeniu saudyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Rzecznik irańskiego MSZ Nasser Kanani powiedział zaś, że ambasador Szwecji w Teheranie został wezwany do potępienia takich działań. – Stanowczo potępiamy powtarzające się profanacje Koranu i islamskich świętości w Szwecji i pociągamy rząd szwedzki do pełnej odpowiedzialności za konsekwencje podburzania uczuć muzułmanów na całym świecie – powiedział Kanani. Informacja, że szwedzkie władze zezwolą na organizowanie antyislamskich demonstracji doprowadziła do szturmu i podpalenia szwedzkiej ambasady w Bagdadzie. Irak wycofał ambasadora ze Sztokholmu, grożąc zerwaniem więzi i zawieszeniem koncesji szwedzkiego giganta telekomunikacyjnego Ericsson.

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI 
Apel o pakt społeczny – patriotyzm przyszłości

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: Jak w czasie globalnego rozwoju zachowa się Europa?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 lipca 2023