Popołudniowe Espresso: Po 35 latach Turcja i Armenia otwierają przejście graniczne

Po 35 latach Turcja i Armenia otwierają przejście graniczne

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 13. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Mariusz BŁASZCZAK: do Polski trafiły amerykańskie drony Reaper

Minister obrony narodowej Mariusz BŁASZCZAK poinformował w niedzielę, że do Polski dotarły drony MQ-9A Reaper klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance), wyleasingowane od Stanów Zjednoczonych. Sprzęt został przekazany „w ramach pilnej potrzeby operacyjnej”.

Minister obrony narodowej Mariusz BŁASZCZAK podkreślił, że amerykańskie drony będą służyć w Siłach Powietrznych, prowadząc rozpoznanie między innymi na wschodniej granicy Polski. Reaper to zaawansowany dron, którego rozpiętość skrzydeł może wynosić ponad 20 metrów. Może on pozostawać w powietrzu przez ponad 24 godziny, a także zbierać dane wywiadowcze, prowadzić rozpoznanie i przenosić ładunki, w tym amunicję. 

Turecko-armeńskie przejście graniczne otwarte po raz pierwszy od 35 lat

W sobotę otwarto turecko-armeńskie przejście graniczne, przez które dostarczana jest pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji. Przejście zostało otwarte pierwszy raz od 35 lat. Samochody ciężarowe z pomocą dla ofiar katastrofy w Turcji przekroczyły przejście graniczne Alican w prowincji Igdir. Poprzednio przejście zostało chwilowo otworzone w 1988 r., by umożliwić tranzyt pomocy do Armenii. Wtedy stolica tego kraju – Erywań – ucierpiała w wyniku trzęsienia ziemi, w którym zginęło od 25 do 30 tys. osób. Należy przypomnieć, że Turcja i Armenia od dziesięcioleci są skonfliktowane, na co wpływa pamięć o masakrze Ormian w 1915 roku.

Trzęsienie ziemi przyczyniło się też do podjęcia na nowo dialogu Turcji z Grecją. Minister spraw zagranicznych Grecji Nikos DENDIAS złożył w niedzielę wizytę szefowi tureckiej dyplomacji Mevlutowi CAVUSOGLU. „Nie powinniśmy czekać na kolejne trzęsienie ziemi, aby poprawić nasze stosunki dwustronne. Mam nadzieję, że podejmiemy wysiłek, aby rozwiązać nasze problemy w drodze dialogu” – mówił Cavusoglu, witając  w Antalyi Nikosa Dendiasa. „Premier Kyriakos MICOTAKIS polecił mi przekazać, że Grecja zrobi wszystko, co w jej mocy, aby wesprzeć Turcję w tym trudnym czasie, czy to dwustronnie, czy w ramach jej uczestnictwa w Unii Europejskiej” – podkreślił minister Nikos Dendias.

Jak wynika z najnowszych danych – przekazywanych przez The Washington Post – łączna liczba ofiar śmiertelnych w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji przekroczyła już 36 tysięcy osób. W niedzielę źródła tureckie podały, że w krajowych szpitalach znajduje się 80 tys. rannych, a ponad milion mieszkańców trafiło do tymczasowych miasteczek namiotowych i schronisk dla bezdomnych. Zniszczeniu uległo ponad 25 tysięcy budynków, a 23 miliony mieszkańców syryjsko-tureckiego pogranicza zostały dotknięte kataklizmem.

Cyklon Gabrielle uderzył w Nową Zelandię

W poniedziałek rano [czasu lokalnego], cyklon Gabrielle uderzył w Nową Zelandię. Miejscem, które ucierpiało najmocniej jest północ kraju. Żywioł powalił drzewa i odciął wiele gospodarstw od dostępu do prądu. Władze kraju jeszcze przed uderzeniem żywiołu zdecydowały o zamknięciu szkół w największym mieście Nowej Zelandii, Auckland. Nie kursują również pociągi i krajowe linie lotnicze. Ponad 500 lotów zostało odwołanych na Wyspie Północnej. Około 58 tysięcy gospodarstw domowych nie ma dostępu do prądu.

„Do godziny 7 najsilniejsze porywy wiatru odnotowano w rejonie półwyspu Coromandel, gdzie wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę” – poinformowała krajowa instytucja meteorologiczna MetService. W Northland dodatkowo doszło do powodzi. Cyklon Gabrielle pojawił się w północnej części Nowej Zelandii dwa tygodnie po powodziach, w wyniku których zginęły 4 osoby, a tysiące rodzin były zmuszone do opuszczenia swoich domów.

Karol Nawrocki IPN
Karol NAWROCKI:
Niemieckie wyparcie 

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Piotr ARAK: Czy rok 2023 będzie lepszy dla naszych portfeli? 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 lutego 2023