Olha KARI
Czytanie na ruinach. Dlaczego rosyjscy okupanci niszczą ukraińskie książki?
Regiony przyfrontowe poniosły największe straty — pod względem zasobów ludzkich, gospodarczych i kulturowych.
Galia ACKERMAN
Nauki płynące z Kurska
Zaczyna się drugi miesiąc okupacji części obwodu kurskiego przez wojska ukraińskie. Wiele napisano o strategii i celach Ukrainy, znaczeniu tej ofensywy i reakcjach Rosji. Zamiast przywoływać wielorakie argumenty, skupmy się na kilku prostych pytaniach. Co ta odważna operacja mówi nam o stanie rosyjskiej armii? O mentalności rosyjskich przywódców? O stanie rosyjskiego społeczeństwa?
Prof. Jacek HOŁÓWKA
Wielka strategia
„Wielka strategia” stanowi wentyl bezpieczeństwa, przez który w państwach głęboko sfrustrowanych uwalnia się ściśnięta nienawiść do reszty świata.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 542 Wszystko co Najważniejsze
Nie milkną głosy na temat możliwego, potencjalnego zakończenia wojny na Ukrainie. Coraz częściej słychać także komentarze, dotyczące oceny ukraińskiego natarcia w obwodzie kurskim. Rosja nie przestaje jednak bombardować i niszczyć ukraińskich miast, a ofiarami ataków z powietrza są przeważnie cywile.
Nadia FEDECZKO
Jak teraz żyje Mariupol?
Cały świat pamięta o tragedii blokady ukraińskiego Mariupola w lutym-marcu 2022 roku, ale bardzo mało jest informacji o tym, jak żyło się w mieście wcześniej, a jeszcze mniej o tym, co dzieje się tam obecnie. Spróbujmy „spojrzeć” na Mariupol oczami jego mieszkańców: zarówno tych, którzy wyjechali, jak i tych, którzy pozostali do dziś.
Mariusz ŻUŁAWNIK
Marzena KRUK
Straty.pl, czyli repozytorium cierpienia
Baza straty.pl – zwana tak popularnie od adresu strony internetowej – to swoiste repozytorium bólu i cierpienia; to zbiór informacji o ludzkich dramatach z okresu najkrwawszej wojny w dziejach świata. Są w niej zgromadzone informacje dotyczące m.in. oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego, więźniów, członków konspiracji, ofiar Holocaustu, egzekucji, robotników przymusowych, nieletnich ofiar wojny, siłą wcielonych do Wehrmachtu.
Prof. Kenneth WALTZ
Natura wojny. Czy trwały pokój jest możliwy?
Wojna, jak wszystkie działania, zaczyna się w umysłach i emocjach ludzi, ale czy umysły i emocje można zmienić? – pyta Kenneth WALZ.
Radosław SIKORSKI
Dlaczego Putin zaatakował Ukrainę?
Wojna na Ukrainie nie jest jakąś regionalną sprzeczką. To brutalna wojna kolonialna o globalnych konsekwencjach, w której zginęło lub zostało rannych już ponad milion osób. Gdyby Putin podbił Ukrainę, inni przywódcy z imperialnymi ambicjami poszliby w jego ślady.
Karol NAWROCKI
Chojnicka Dolina Śmierci - godność ofiar i polskiego państwa
Niemieccy kaci zrobili wiele, by zatrzeć ślady swych zbrodni w chojnickiej Dolinie Śmierci. Po wielu latach wydobyliśmy szczątki ofiar z bezimiennych dołów i zapewniamy im godny pochówek.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 541 Wszystko co Najważniejsze
Najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” poświęcamy więc analizie historii, której powiew czuć zwłaszcza dzisiaj.
Władysław Teofil BARTOSZEWSKI
Znów zbliżamy się do roku 1939
Brak stanowczej polityki przeciwko Hitlerowi utwierdził go w mniemaniu, że duże państwa europejskie nie chcą walczyć, a mniejsze może łatwo pokonać. Gdyby Europa dała stanowczy odpór Putinowi w 2014 r., nie byłoby pełnoskalowej wojny na Ukrainie w roku 2022.
Lubko PETRENKO
Jak Ukraina przygotowywała się do inwazji
Ukrainie udało się przetrwać, powstrzymać ofensywę znacznie silniejszego wroga, a nawet odzyskać większość okupowanego terytorium. A wszystko to dzięki niesamowitemu bohaterstwu i poświęceniu ukraińskich żołnierzy. Kto ponosi winę za porażkę przygotowań – najprawdopodobniej dowiemy się po wojnie, a przynajmniej po jej gorącej fazie.
Dzwinka MATIJASZ
Nie przygotowywali nas na to
Jeden z pisarzy informuje, że część nakładu jego książki przetrwała. Będzie można kupić nawet takie lekko nadpalone egzemplarze, które pachną dymem, a nawet otrzymać autograf na tych przypalonych stronach.
Dzwinka MATIJASZ
Dzisiaj ponownie zostało mi darowane niebo
Wyobrażam sobie, jak wyjątkowy będzie ten dzień, kiedy z lotniska boryspolskiego znowu wystartuje samolot pasażerski.
Edward LUCAS
Europa pogrążyła się w niezdecydowaniu i moralnym lenistwie
Walka się rozpoczęła, a stawka jest wysoka. Czas, by Europejczycy wreszcie to zauważyli.
Karol NAWROCKI
Walczyli dla innych, umierali dla Polski
80 lat temu polscy żołnierze zdobyli Monte Cassino. Daleko od rodzinnych stron walczyli „za wolność naszą i waszą”.
Agaton KOZIŃSKI
Idea Polski Władysława Grabskiego odczytana w 2024 roku
„Nie staniemy się nigdy społeczeństwem równym Zachodowi, jeżeli ograniczymy się do krzewienia u nas kultu Zachodu” – pisał Władysław Grabski. Ciągle aktualne.
Olha KARI
„Kochanie, ja żyję”. Jak ukraińskie kobiety pomagają sobie nawzajem przetrwać utratę bliskich podczas wojny
„Byłam przygotowana na śmierć mojego ukochanego, ponieważ poprzednie miejsca, w których służył, były bardzo niebezpieczne” – wspomina Jaryna Heraszczenko z Zaporoża, założycielka projektu wsparcia psychologicznego dla żon poległych żołnierzy „Kochanie, ja żyję”.
Lubko PETRENKO
Prezydent Zełenski jest oskarżany o uzurpowanie sobie władzy i chęć utrzymania się na stanowisku wszelkimi sposobami
W dniach 15–17 marca w Rosji odbyły się tak zwane wybory prezydenckie. „Tak zwane”, ponieważ jak uznały praktycznie wszystkie cywilizowane kraje, nie były one ani uczciwe, ani sprawiedliwe. Ostatecznie nie były to w ogóle wybory, ponieważ faktycznie nie było alternatywy, gdyż wszyscy mniej lub bardziej wartościowi politycy, którzy mogliby konkurować z urzędującym prezydentem, byli albo martwi, albo w więzieniu, albo zmuszeni do emigracji.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 524 Wszystko co Najważniejsze
Tegoroczna wiosna to czas podsumowań. Trudno się dziwić — spoglądając na to, co dzieje się za wschodnią granicą Polski ale też antycypując zbliżające się wybory europejskie, można się zastanawiać: jak kreślić scenariusze na przyszłość w tak niestabilnej sytuacji?