Prof. Roberto RABEL: Jestem dumny z Polski!
Prof. Roberto RABEL

Prof. Roberto RABEL

Jestem dumny z Polski!

Moi polscy koledzy pytają, jak to możliwe, że mimo zbrodni rosyjskich popełnionych w Buczy i wielu innych okrucieństw wobec ludności cywilnej świat nadal nie dostrzega, że Putin jest w XXI wieku awatarem Adolfa Hitlera – pisze prof. Roberto RABEL.

Prof. Bogdan SZLACHTA: Nowa Europa to także nowa gra o wpływy
Prof. Bogdan SZLACHTA

Prof. Bogdan SZLACHTA

Nowa Europa to także nowa gra o wpływy

Kształtowanie się nowego układu sił w Europie odbędzie się na poziomie, który dziś ze względu na bardzo intensywną pomoc udzielaną Ukrainie przez Polskę umyka analitykom. Po zakończeniu wojny będzie się też bowiem toczyć gra o przywództwo w regionie.

Popołudniowe Espresso: Finlandia w NATO?
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Finlandia w NATO?

Prezydent Finlandii Sauli NIINISTO i premier Sanna MARIN powiedzieli, że Finlandia powinna złożyć wniosek o przyjęcie do NATO.

Prof. Kazimierz DADAK: Franciszek wobec rosyjskiej napaści
Prof. Kazimierz DADAK

Prof. Kazimierz DADAK

Franciszek wobec rosyjskiej napaści

Miłość grzesznika niejednokrotnie wymaga uzmysłowienia mu, że grzeszy – i to właśnie czyni Franciszek: jednoznacznie potępia wojnę.

Nina L. CHRUSZCZOWA: Barbaria Putina
Nina L. CHRUSZCZOWA

Nina L. CHRUSZCZOWA

Barbaria Putina

Nawet jeśli Putinowi uda się zrealizować jego imperialne dążenia, Ruś Kijowska na zawsze pozostanie dla Rosji stracona. Ukraińcy nigdy nie wybaczą nam barbarzyństwa.

Stéphane COURTOIS: Rewizjonizm Putina a prawdziwa historia narodu ukraińskiego
Stéphane COURTOIS

Stéphane COURTOIS

Rewizjonizm Putina a prawdziwa historia narodu ukraińskiego

Putin „zapomina”, że Ukraina ma długą, ponadtysiącletnią historię, sięgającą Rusi – pierwszego państwa słowiańskiego, rozciągającego się na olbrzymim obszarze od Bałtyku po Morze Czarne, w tym na ziemiach między Dnieprem i Dniestrem, ze stolicą w Kijowie.

Prof. Michał KLEIBER: Powrót do normalności – odłożony w czasie
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Powrót do normalności – odłożony w czasie

W dramatyczny sposób Putin i jego otoczenie odwracają trwający od zakończenia II wojny światowej kierunek rozwoju świata kształtowanego przez powszechną wizję pokojowego współistnienia.

Andrea TORNIELLI: Jedynym celem papieża jest zakończenie wojny
Andrea TORNIELLI

Andrea TORNIELLI

Jedynym celem papieża jest zakończenie wojny

Fakt, że papież nigdy nie wskazał agresora w żadnej wojnie w ciągu ostatnich dwóch stuleci, jest całkiem naturalny. Nawet Święty Jan Paweł II nigdy tego nie robił. Przykładem może być wojna na Bałkanach – Jan Paweł II nigdy nie wymienił Miloszevicia, mimo że popełnił on wiele zbrodni wojennych.

#NajważniejszeDnia. Święta w cieniu wojny
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

#NajważniejszeDnia. Święta w cieniu wojny

W dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze podkreśla wyjątkowość tegorocznego Triduum Paschalnego. Pierwszy raz od dwóch lat będzie ono odprawiane przez papieża Franciszka w pełnej formie. 

Allen PAUL: Milczący las Katynia
Allen PAUL

Allen PAUL

Milczący las Katynia

Wstyd to przyznać, ale jestem przekonany, że prezydent Stanów Zjednoczonych nie był zainteresowany tym, co Karski miał mu do przekazania. Ten brak reakcji zapowiadał to, co się stało po wojnie. Alianci uznali, że konieczność pokonania Niemców jest ważniejsza niż niepodległość Polski. Milczenie, które zapadło w Londynie i Waszyngtonie nad raportami O’Malleya i Karskiego, przesądziło o losie Polski na ponad cztery powojenne dekady.

Prof. Włodzimierz MARCINIAK: Celem Kremla - nowy porządek świata
Prof. Włodzimierz MARCINIAK

Prof. Włodzimierz MARCINIAK

Celem Kremla - nowy porządek świata

W ujęciu spikerów Kremla takie państwa jak Ukraina lub Polska to jedynie anglosaska ekspozytura, którą należy pokonać we wspólnym interesie Zjednoczonej Europy i Zjednoczonej Rosji.

Popołudniowe Espresso: Wojna na Ukrainie. 40. dzień walk
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Wojna na Ukrainie. 40. dzień walk

Czterdzieści dni od rosyjskiego ataku Ukraina wciąż broni się przed agresją. Walki trwają w okolicach Mariupola i w Donbasie.

Mateusz M. KRAWCZYK:  Przemoc seksualna w czasie wojny
Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Przemoc seksualna w czasie wojny

Przemoc seksualna związana z konfliktami zbrojnymi jest określana jako zbrodnia wojenna lub zbrodnia przeciwko ludzkości.

Bogusław SONIK: Koniec epoki zaślepienia Unii
Bogusław SONIK

Bogusław SONIK

Koniec epoki zaślepienia Unii

Europa uzależniała się od rosyjskiego gazu i ropy, nie zważając na ostrzeżenia płynące z Warszawy i państw bałtyckich i zapominając, że putinowska Rosja rozumie tylko argument siły.

Michał KŁOSOWSKI: Polaryzacja napędza konflikt na Ukrainie
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Polaryzacja napędza konflikt na Ukrainie

W dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze podkreśla, że polaryzacja napędza konflikt na Ukrainie w znaczny sposób.