Laura MANDEVILLE, prof. Konstantyn SIGOW, Nicolas TENZER, Oleksiej PANYCH, Łukasz KAMIŃSKI i Eryk MISTEWICZ: Jak ukarać Putina?
Eryk MISTEWICZLaure MANDEVILLEŁukasz KAMIŃSKINicolas TENZEROłeksij PANYCHProf. Konstantyn SIGOW

Eryk MISTEWICZ
Laure MANDEVILLE
Łukasz KAMIŃSKI
Nicolas TENZER
Ołeksij PANYCH
Prof. Konstantyn SIGOW

Jak ukarać Putina?

Tocqueville w Warszawie to debata zorganizowana przez „Wszystko co Najważniejsze” z udziałem wybitnych historyków, filozofów, strategów z Francji, Ukrainy i Polski

Nadia FEDECZKO: Jak budować komunikację między Polakami i Ukraińcami?
Nadia FEDECZKO

Nadia FEDECZKO

Jak budować komunikację między Polakami i Ukraińcami?

Ukraina i Polska mają 543 km wspólnej granicy, podobne języki i mentalność; w Polsce mieszka około miliona Ukraińców. Zastanówmy się więc, jak możemy budować współpracę, aby nasze relacje były dobrosąsiedzkie, mocne i długotrwałe.

Thomas GOMART: Świat wchodzi w nową erę atomową
Thomas GOMART

Thomas GOMART

Świat wchodzi w nową erę atomową

Rosja, mocarstwo atomowe i członek stały Rady Bezpieczeństwa ONZ, dopuszcza się poważnego naruszenia, narzucając „agresywną sanktuaryzację” Ukrainy, to znaczy szantaż terytorialny bronią atomową.

Prof. Dmytro SZEWCZUK: Polsko-ukraińska solidarność jako przyjaźń polityczna
Prof. Dmytro SZEWCZUK

Prof. Dmytro SZEWCZUK

Polsko-ukraińska solidarność jako przyjaźń polityczna

Gdy chodzi o sens solidarności między Ukrainą i Polską, musimy brać pod uwagę to, o czym coraz częściej mówią eksperci – zagrożenie rosyjskie w Europie Środkowej i Wschodniej nie zniknie. I dla tej części Europy nikt inny, poza Polską i Ukrainą razem wziętymi, nie ma potencjału, aby temu zagrożeniu zapobiec.

Oksana PACHLOWSKA: O waszą i naszą przyszłość
Oksana PACHLOWSKA

Oksana PACHLOWSKA

O waszą i naszą przyszłość

Polskie i ukraińskie elity intelektualne powinny współpracować, aby wykorzenić z kultury zachodniej toksyczne rosyjskie ideologie i deformujące narracje, które zakorzeniły się tam głęboko w zachodniosłowiańskich studiach, historiografii i dziennikarstwie. Sprawa ta wykracza daleko poza aktualny dramat Ukrainy

Olha KARI: Sztuka ratuje w czasie wojny
Olha KARI

Olha KARI

Sztuka ratuje w czasie wojny

Festiwale książek, koncerty, przedstawienia baletowe i operowe, spektakle i miejskie performance w czasie wojny – przecież to nie tylko „życie na przekór”; to przede wszystkim potrzeba tworzenia prawdziwego, autentycznego życia dla siebie i swoich bliskich, krewnych, przyjaciół, potrzeba budowania potężnych ochronnych kręgów człowieczeństwa, które Rosjanie próbują zniszczyć, zmieszać z popiołem i pokruszonymi cegłami, niszcząc i rabując nasze muzea, biblioteki, zabijając i okaleczając naszych artystów, tancerzy, muzyków, pisarzy, fotografów, kradnąc im twórcze lata, lata rozkwitu i inspiracji, a czasem odbierając im życie.

Wydanie 509 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 509 Wszystko co Najważniejsze

Mija pierwszy tydzień Nowego Roku a świat jakby wciąż zmagał się ze starymi problemami. Oczywiście, kwestie takie jak polaryzacja społeczna czy rosyjski imperializm nie znikną przecież w ciągu jednej nocy. Ale czy w ogóle jest pomysł na to, jak je rozwiązać?

Giennadij GUDKOW: Rosję można zmienić tylko siłą
Giennadij GUDKOW

Giennadij GUDKOW

Rosję można zmienić tylko siłą

Musimy powiedzieć absolutnie jasno, że nie ma żadnej realnej szansy na zmianę władzy w Rosji za pomocą środków pokojowych. Któregoś dnia ktoś po prostu po niego przyjdzie i powie, że jego władza się skończyła. – pisze Giennadij GUDKOW

Prof. Antoine ARJAKOVSKY: Paraliżująca ślepota Europy Zachodniej
Prof. Antoine ARJAKOVSKY

Prof. Antoine ARJAKOVSKY

Paraliżująca ślepota Europy Zachodniej

W niektórych umysłach zapanowało pomieszanie zalet władzy, fascynacji autorytaryzmem rosyjskiej demokracji, ideału „suwerenizmu” Francji z organiczną niechęcią do projektu silnej, zjednoczonej Europy i silnej więzi transatlantyckiej.

Marek WALICKI: Z Polski Ludowej do Wolnej Europy
Marek WALICKI

Marek WALICKI

Z Polski Ludowej do Wolnej Europy

Matka nigdy nie chwaliła się swoim bohaterskim czynem. I nigdy nie przyszłoby jej do głowy, by upomnieć się gdzieś o wyróżnienie, nie mówiąc o Yad Vashem. Ale gdyby w imieniu wszystkich takich jak ona – cichych, skromnych i „sprawiedliwych” – ktoś posadził w Jerozolimie drzewa, zapewne rósłby już tam gęsty las.

Prof. Marek CICHOCKI: Zaklęcia Brukseli już nie działają
Prof. Marek A. CICHOCKI

Prof. Marek A. CICHOCKI

Zaklęcia Brukseli już nie działają

Pomimo wciąż powracających zapewnień o swej strategicznej autonomii akurat w momencie globalnego przesilenia Unia staje się w praktyce podmiotem coraz bardziej pozbawionym znaczenia.

Edward LUCAS: Ameryka ma prawo zadawać pytania
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Ameryka ma prawo zadawać pytania

Bliski Wschód jest Europie na tyle bliski, by przynosić zyski i rozpraszać uwagę rządzących, ale zbyt odległy, by skupili się oni na opracowaniu jednolitej, skutecznej strategii.

Prof. Konstantyn SIGOW: Lepszy świat Ihora Kozłowskiego
Prof. Konstantyn SIGOW

Prof. Konstantyn SIGOW

Lepszy świat Ihora Kozłowskiego

Celem Alberta Schweitzera było „uczynienie własnego życia argumentem swojej filozofii”. Kto obecnie zmierza do takiego celu? Wojna jeszcze silniej uwydatnia to pytanie. Czyje doświadczenie życiowe pomoże uniknąć podejmowania błędnych decyzji?

Wydanie 507 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 507 Wszystko co Najważniejsze

Zbliża się Boże Narodzenie. W polskiej tradycji to zawsze czas rodzinnych rozmów przy stole i dyskusji, oczekiwania i podsumowań. Dlatego najnowsze wydanie „Wszystko co Najważniejsze” rozpoczynamy od tekstu prof. Andrzeja KISIELEWICZA, który pisze o historycznej doniosłości zakończenia wojny polsko-polskiej. Czy to możliwe? Prof. Kisielewicz przekonuje, nie tylko że to możliwe ale wręcz konieczne.