Wydanie 542 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 542 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo, 

Nie milkną głosy na temat możliwego, potencjalnego zakończenia wojny na Ukrainie. Coraz częściej słychać także komentarze, dotyczące oceny ukraińskiego natarcia w obwodzie kurskim. Rosja nie przestaje jednak bombardować i niszczyć ukraińskich miast, a ofiarami ataków z powietrza są przeważnie cywile.

W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” polecam więc Państwu zwłaszcza tekst „Dylemat Ukraińskiego Nieba”. To pierwszy, z felietonów Jana ROKITY, które od tego wydania, każdego tygodnia pojawiać się będą w cyklu Luksus własnego zdania we „Wszystko Co Najważniejsze”. W arcyciekawym tekście Jan Rokita pisze o tym, że polityczna i wojskowa logika pokazuje jasno, iż decyzję o ochronie ukraińskiego nieba mogą podjąć wyłącznie Amerykanie.

W najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” zachęcam Państwa również do lektury tekstu Radosława SIKORSKIEGO na temat tego, dlaczego Władimir Putin zaatakował Ukrainę. Jak twierdzi szef polskiej dyplomacji, przez miesiące przed inwazją niezliczeni eksperci i zachodni politycy twierdzili, że groźby płynące z Kremla to blef. Jak wyjaśniali, „Putin jest w końcu pragmatyczny”. Jeden z takich dyplomatów tak bardzo w to wierzył, że w dniu inwazji był w Kijowie. Był przekonany, że Ukraińcy nie mają czego się obawiać. Ostatecznie musiał zostać ewakuowany – mówił Radosław SIKORSKI w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych (IISS) w Singapurze. To tekst o tym, dlaczego tak ważne jest żeby świat zrozumiał naturę rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Bardzo serdecznie polecam Państwu tę lekturę.

Ten tydzień na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” to również początek cyklu Pauliny MATYSIAK o nazwie „Pisane lewą ręką”. W tekście o Poczcie Polskiej posłanka Lewicy wskazuje, że związki zawodowe i możliwość kontroli pracowników nad własnym zakładem pracy to dbanie nie tylko o ich interes, ale także o interes całego przedsiębiorstwa i jego otoczenia prawno-instytucjonalnego.

Jak zawsze też zachęcam Państwa do lektury papierowego wydania miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” oraz do zapisu na nasze newslettery, zwłaszcza ukazującego się w każdy wtorek rano Piękna Historii. Zapisać się można  TU.

Życząc dobrej lektury i spokojnego weekendu,
  
Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”



Jan ROKITA
Dylemat ukraińskiego nieba 

Jan ROKITA: Dylemat ukraińskiego nieba

Radosław Sikorski ma bezwzględną rację w dwóch sprawach: pierwszej – że Polska ma suwerenne prawo do podejmowania własnych decyzji co do bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę stanowisko Amerykanów, ale nie musząc Ameryki słuchać. Jak również drugiej – iż zachodni sojusznicy już dawno winni byli ochronić ukraińskie niebo przed agresją z powietrza.


Radosław SIKORSKI
Dlaczego Putin zaatakował Ukrainę? 

Radosław SIKORSKI: Dlaczego Putin zaatakował Ukrainę?

Wojna na Ukrainie nie jest jakąś regionalną sprzeczką. To brutalna wojna kolonialna o globalnych konsekwencjach, w której zginęło lub zostało rannych już ponad milion osób. Gdyby Putin podbił Ukrainę, inni przywódcy z imperialnymi ambicjami poszliby w jego ślady.


Edward LUCAS
Sojusznicy z zadawnioną skazą 

Edward LUCAS: Sojusznicy z zadawnioną skazą

Jeżeli Ukraina przegra lub będzie zmuszona do zrezygnowania z namacalnych terytoriów w zamian za iluzję pokoju, inne państwa na całym świecie znajdą się w większym niebezpieczeństwie ze strony nowej rosyjskiej agresji i ośmielonych przywódców Komunistycznej Partii Chin niż kiedykolwiek od czasu upadku Muru Berlińskiego.


Nadia FEDECZKO
Jak teraz żyje Mariupol? 

Nadia FEDECZKO: Jak teraz żyje Mariupol?

Cały świat pamięta o tragedii blokady ukraińskiego Mariupola w lutym-marcu 2022 roku, ale bardzo mało jest informacji o tym, jak żyło się w mieście wcześniej, a jeszcze mniej o tym, co dzieje się tam obecnie. Spróbujmy „spojrzeć” na Mariupol oczami jego mieszkańców: zarówno tych, którzy wyjechali, jak i tych, którzy pozostali do dziś.


Władysław Teofil BARTOSZEWSKI
Znów zbliżamy się do roku 1939 

Władysław Teofil BARTOSZEWSKI: Znów zbliżamy się do roku 1939

Brak stanowczej polityki przeciwko Hitlerowi utwierdził go w mniemaniu, że duże państwa europejskie nie chcą walczyć, a mniejsze może łatwo pokonać. Gdyby Europa dała stanowczy odpór Putinowi w 2014 r., nie byłoby pełnoskalowej wojny na Ukrainie w roku 2022. 


Stephen RAND
Sytuacja w Wielkiej Brytanii? Ageizm i ideologia rozpaczy to nie wszystko 

Stephen RAND: Sytuacja w Wielkiej Brytanii? Ageizm i ideologia rozpaczy to nie wszystko

Być może najbardziej niepokojącym aspektem „ideologii rozpaczy” jest narastająca tendencja do obwiniania osób powyżej 65. roku życia za problemy kraju. Starmer nie jest bezpośrednio odpowiedzialny za tę narrację, ale musi działać ostrożnie, aby nie podsycać nastrojów, które mogą przerodzić się w ageizm. 


Paulina MATYSIAK
Nie tylko Poczta Polska. Władzy trzeba patrzeć na ręce 

Paulina MATYSIAK: Nie tylko Poczta Polska. Władzy trzeba patrzeć na ręce

Każdy z nas zna hasło, które głosi, że władzy trzeba patrzeć na ręce. I każdy z nas wie, co się może stać, gdy władza jest pozbawiona kontroli. Tej zasady nie należy jednak ograniczać do wąsko rozumianego obszaru polityki parlamentarnej. Kontrola jest niezbędnym elementem wszędzie tam, gdzie pojawiają się relacje władzy. 


Nr 66. „Wszystko Co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

Nr 66. „Wszystko Co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

W 66. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: prof. Chantal DELSOL, Arno KLARSFELDA, Kazimierza M. UJAZDOWSKIEGO, Edwarda LUCASA, Karola NAWROCKIEGO i prof. Jacka HOŁÓWKI.


STRATEGIE


Maciej POTOCKI
Parki technologiczne to klucz do sukcesu innowacyjnego biznesu 

Maciej POTOCKI: Parki technologiczne to klucz do sukcesu innowacyjnego biznesu

Wrocławski Park Technologiczny, z jego szeroką ofertą wsparcia dla innowacyjnych firm, stanowi idealny przykład tego, jak powinna wyglądać synergia biznesu i nauki.


Patryk WILD: "Tak dla CPK”. Pięć argumentów i pięć mitów

Patryk WILD
„Tak dla CPK”. Pięć argumentów i pięć mitów 

Lubko PETRENKO: Jak Ukraina przygotowywała się do inwazji

Lubko PETRENKO
Jak Ukraina przygotowywała się do inwazji 

Prof. Michał KLEIBER: Migracje dotykają wszystkich

Prof. Michał KLEIBER
Migracje dotykają wszystkich 


PIĘKNO NAUKI


Prof. Piotr CZAUDERNA
Pacjenci w śpiączce – czy rzeczywiście śpią? Najnowsze odkrycia 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Pacjenci w śpiączce – czy rzeczywiście śpią? Najnowsze odkrycia

Niektóre osoby w śpiączce mogą w rzeczywistości znajdować się w tzw. zespole zamknięcia, czyli w jakiś sposób być świadome, choć nie są w stanie się poruszać, wydawać dźwięków ani komunikować się z otoczeniem. U części chorych mimo uszkodzenia mózgu nie dochodzi do zaburzenia zdolności myślenia ani kojarzenia.


Prof. Leszek PACHOLSKI: Nowy ranking szanghajski i wciąż te same pytania o polskie uczelnie

Prof. Leszek PACHOLSKI
Nowy ranking szanghajski i wciąż te same pytania o polskie uczelnie 

Prof. Andrzej JAJSZCZYK: Żenująco słaby wynik polskich uczelni w rankingu szanghajskim

Prof. Andrzej JAJSZCZYK
Żenująco słaby wynik polskich uczelni w rankingu szanghajskim 



POLSKA WŁAŚNIE


Karol NAWROCKI
Chojnicka Dolina Śmierci – godność ofiar i polskiego państwa 

Karol NAWROCKI: Chojnicka Dolina Śmierci - godność ofiar i polskiego państwa

Niemieccy kaci zrobili wiele, by zatrzeć ślady swych zbrodni w chojnickiej Dolinie Śmierci. Po wielu latach wydobyliśmy szczątki ofiar z bezimiennych dołów i zapewniamy im godny pochówek.


Marzena KRUK, Mariusz ŻUŁAWNIK
Straty.pl, czyli repozytorium cierpienia 

Marzena KRUK, Mariusz ŻUŁAWNIK: Straty.pl, czyli repozytorium cierpienia

Baza straty.pl – zwana tak popularnie od adresu strony internetowej – to swoiste repozytorium bólu i cierpienia; to zbiór informacji o ludzkich dramatach z okresu najkrwawszej wojny w dziejach świata. Są w niej zgromadzone informacje dotyczące m.in. oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego, więźniów, członków konspiracji, ofiar Holocaustu, egzekucji, robotników przymusowych, nieletnich ofiar wojny, siłą wcielonych do Wehrmachtu. 


Jan BREWCZYŃSKI
Co łączy księdza, Rafała Trzaskowskiego i dobrego nauczyciela? 

Jan BREWCZYŃSKI: Co łączy księdza, Rafała Trzaskowskiego i dobrego nauczyciela?

W celu przyciągnięcia młodzieży trzeba jej dać coś, czego ona nie znajduje na ulicy. Jednak co dać w świecie, w którym tak wiele jest na wyciągnięcie ręki?



KSIĘGARNIA


Prof. Kenneth WALTZ
Natura wojny. Czy trwały pokój jest możliwy? 

Prof. Kenneth WALTZ: Natura wojny. Czy trwały pokój jest możliwy?

Wojna, jak wszystkie działania, zaczyna się w umysłach i emocjach lu­dzi, ale czy umysły i emocje można zmienić? – pyta Kenneth WALZ.


Jan Krokos. Koncepcja filozofii

Jan Krokos. Koncepcja filozofii

Prof. Andrzej CHWALBA: Wrzesień 1939 r. Czy Polska musiała przegrać?

Prof. Andrzej CHWALBA
Wrzesień 1939 r. Czy Polska musiała przegrać? 

Rafał LEMKIN: Wszystkie warstwy narodu niemieckiego miały udział w zyskach z łupienia okupowanej Europy

Rafał LEMKIN
Wszystkie warstwy narodu niemieckiego miały udział w zyskach z łupienia okupowanej Europy 

Mariczka PAPŁAUSKAJTE: Historia jednego zdjęcia

Mariczka PAPŁAUSKAJTE
Historia jednego zdjęcia


MULTILANGUAGE


Maciej POTOCKI: Technology Parks Are Crucial for Innovative Businesses to Thrive 

Maciej POTOCKI: Technology Parks Are Crucial for Innovative Businesses to Thrive

Nadia FEDECZKO: Як нині живе Маріуполь? 

Nadia FEDECZKO: Як нині живе Маріуполь?

WIDEO


#RozmowyNajwazniejsze
Wojciech KOZŁOWSKI
 

PÉPITES


Nowy premier Francji Michel Barnier człowiekiem zasad, „nigdy nie obraził swoich adwersarzy”

Nowy premier Francji Michel Barnier człowiekiem zasad, „nigdy nie obraził swoich adwersarzy”

Prezydent Emmanuel Macron w końcu mianował premiera i przełamał polityczny impas trwający we Francji po przedterminowych wyborach z przełomu czerwca i lipca 2024 r. Przed Michelem Barnierem stoi wiele wyzwań: najważniejsze to przetrwać i zdobyć poparcie w niestabilnym parlamencie bez większości bezwzględnej, uchwalić budżet kraju oraz nie zatopić Francji długami. Michel Barnier obiecał już lepszy dostęp do usług publicznych, poprawę bezpieczeństwa i kontrolę imigracji.


Ranking najbardziej i najmniej bezpiecznych miast we Francji

Ranking najbardziej i najmniej bezpiecznych miast we Francji

Przyszłość robotyki nadchodzi szybciej niż myślimy. W Chinach

Przyszłość robotyki nadchodzi szybciej niż myślimy. W Chinach

Francuzi coraz bardziej zaniepokojeni o przyszłość kraju – sondaż IFOP

Francuzi coraz bardziej zaniepokojeni o przyszłość kraju – sondaż IFOP

Japonia zwiększa wydatki na obronność. Rekordowe 58 miliardów dolarów na wojsko

Japonia zwiększa wydatki na obronność. Rekordowe 58 miliardów dolarów na wojsko

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 września 2024