
David KILCULLEN
Smoki i węże. W jaki sposób reszta świata nauczyła się oszukiwać Zachód
Potęga militarna, jaką dysponują państwa zachodnie, nie jest dziś wystarczająca. Nasz model wojskowy uległ erozji do tego stopnia, że stał się nieadekwatny w wyniku adaptacji naszych wrogów.

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ
Niemcy i Francja traktują Rosję jako niezbędne ogniwo europejskiego bezpieczeństwa
Czy po wojnie uznamy Rosję za normalne państwo, jak zrobiono to z Niemcami na Konferencji w Monachium, czy wyznaczymy granicę, za którą zbrodnie nie są tolerowane?

Prof. Peter FRANKOPAN
Zachód jedzie na autopilocie. To europejskie „game over”
Nie mamy na Zachodzie żadnego planu działania. Nie myślimy o tym, czego potrzebujemy w dłuższej perspektywie – mówi prof. Peter FRANKOPAN w rozmowie z Michałem KŁOSOWSKIM.

Abp Fulton J. SHEEN
Komunizm i sumienie Zachodu
Rozwój filozofii komunizmu, a do pewnego stopnia również wybuch rewolucji komunistycznej, obciąża sumienie świata zachodniego.

Mateusz MORAWIECKI
Putin wypowiedział wojnę nie tylko Ukrainie, ale całemu Zachodowi
Bestialski napad Putina na Ukrainę nie pozostawia żadnych złudzeń. Władimir Putin wydał wojnę nie tylko Ukrainie, ale całemu Zachodowi.

Tomáš HALIK
Czas pustych kościołów może stać się obrazem bliskiej przyszłości
Doświadczenie pandemii pokazuje, że mamy do czynienia z kryzysem poczucia bezpieczeństwa współczesnego człowieka. Rodzi się nowy świat.

Jan ŚLIWA
Kolejny zmierzch Zachodu
Czy jest możliwe odrodzenie intelektualne? Zachodnia opinia publiczna ma wdrukowaną listę negatywnych pojęć: nacjonalizm, religia, tradycyjna rodzina. Niestety, bez oparcia się na przynajmniej części tych pojęć możliwa jest tylko autodestrukcja. Również silny przywódca kojarzy się z Hitlerem, wobec czego dominują bezbarwne pacynki. Uniwersytety przestają być miejscem debaty. Raz zawłaszczone przez lewicę stają się ośrodkiem doktrynerstwa, gdzie publikuje się prace o feministycznej glacjologii. Być może niedługo w Ameryce na uczelniach humanistycznych izolowane grupki będą pielęgnować swoją tożsamość i walczyć z domniemaną agresją, a na technicznych – Chińczycy, Koreańczycy i Hindusi będą tworzyć sztuczną inteligencję.

Jakub RUDNICKI
Elity Zachodu w obliczu koronawirusa
Naukowcy nie ustrzegli się błędu nieuwzględnienia ryzyka jako wskaźnika, który powinien kierować naszymi reakcjami na zagrożenie. To każe zadać pytanie o stan uczelni zachodnich oraz kondycję intelektualną ich elit.

Jean DELUMEAU
Skąd się wziął pesymizm?
Pesymizm włada umysłami. Do wspomnienia okropności popełnionych w XX wieku dochodzą nowe zagrożenia: terroryzm, zderzenie cywilizacj i, ocieplenie klimatu, wyczerpanie zasobów naturalnych, nieprzewidziany przez ekspertów kryzys gospodarczy itd. Daleko nam do złotego wieku, o którym marzyli millenaryści, również ci spod znaku New Age, i do szczęśliwej ziemi, o której prorokowali filozofowie postępu.