Popołudniowe Espresso: Władimir Putin z wizytą w Kazachstanie

Władimir Putin z wizytą w Kazachstanie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 9. listopada, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Kraje Zachodu rozmawiają we Francji o sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy; kraje arabskie rozmawiają w Arabii Saudyjskiej

W Paryżu, w Pałacu Elizejskim, rozpoczęła się konferencja w sprawie sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy. Podczas szczytu, omawiane mają być kwestie zawieszenia broni w Palestynie i ochrony ludności cywilnej. Prezydent Francji Emmanuel Macron zaznaczył, że zapewnienie pomocy humanitarnej mieszkańcom Strefy Gazy jest obecnie priorytetem. W szczycie uczestniczy około 80 przedstawicieli krajów i międzynarodowych organizacji pozarządowych, w tym minister spraw zagranicznych RP Zbigniew RAU. W konferencji nie uczestniczą przedstawiciele rządu izraelskiego.

Organizacja Współpracy Islamskiej i Liga Arabska – dwa największe organy zrzeszające muzułmańskie kraje Bliskiego Wschodu – również odbywają obecnie konferencje w sprawie wojny na Bliskim Wschodzie. Liderzy krajów arabskich zostali zaproszeni do Arabii Saudyjskiej, by razem omówić zagrożenie dla pokoju i równowagi sił w regionie, jaki stwarza konflikt w strefie Gazy. Kraje arabskie potępiły ataki Izraela i opowiadają się po stronie Hamasu, jednak eksperci uważają, że agresja palestyńskiej organizacji nie jest na rękę najbogatszym krajom Półwyspu Arabskiego. Podczas konferencji będą więc prawdopodobnie dyskutować na rzecz deeskalacji konfliktu. Inaczej może zachować się Iran, reprezentowany na szczycie państw arabskich przez prezydenta Ebrahima Raisiego. 

Władimir Putin w Kazachstanie wzywa do rozwoju szlaków żeglugowych w Azji 

Prezydent Rosji Władimir Putin przebywa z wizytą w Kazachstanie. W czwartek, podczas wspólnej konferencji z prezydentem Kazachstanu Kassym-Jomartem Tokajewem, Putin powiedział, że Rosja będzie miała około 60 milionów ton pszenicy dostępnej na eksport z tegorocznych obfitych zbiorów. Równocześnie wezwał do rozwoju szlaków żeglugowych do transportu pszenicy i nawozów na duże rynki azjatyckie, takie jak Chiny i Indie. Wzmocnienie eksportu w Azji ma być odpowiedzią Rosji na zachodnie sankcje nałożone na rosyjskie banki i firmy. Utrudniły one rosyjskim eksporterom wysyłanie zboża i organizowanie płatności za eksport, chociaż sankcje nie dotyczą konkretnie tego rodzaju towarów.

Według doniesień, Moskwa poprosiła również eksporterów o przyjęcie minimalnej ceny eksportowej pszenicy w celu ochrony dochodów rolników. Kazachstan z kolei chce stać się centrum logistycznym dla rosyjskich towarów kierowanych do Chin i Iranu. Kraj ten obsługuje już połączenie kolejowe między Rosją a Chinami i ma połączenie kolejowe z Iranem wzdłuż Morza Kaspijskiego.

Naukowcy walczą z problemem smogu w Indiach

Indyjscy naukowcy przeprowadzą akcję „zasiewania chmur” nad New Delhi przy pomocy soli (m.in. jodkiem srebra) w celu walki ze smogiem – informuje agencja Reuters. Celem przedsięwzięcia jest wywołanie silnego deszczu, aby zmyć zanieczyszczenia utrzymujące się nad miastem przez zimne powietrze i brak wiatru.

New Delhi zmaga się z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza. W czwartek rano poziom smogu przekroczył wartość 500; według klasyfikacji AQI (Air Quality Index) wartości powyżej 300 są uznawane za poważnie zagrażające zdrowiu. Tak duże zanieczyszczenie powietrza może powodować zaburzenia układów oddechowego i naczyniowo-sercowego oraz negatywnie wpłynąć na odporność. W mieście zamknięto szkoły, zatrzymano prace budowlane i zapowiedziano wprowadzenie ograniczeń dla pojazdów, by ograniczyć emisję spalin.

Prof. Michał KLEIBER
Mężowie stanu pilnie poszukiwani

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Karol SAMSEL: Czy młodzi czytają i znają literaturę? 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

kawa z mlekiem
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 listopada 2023