
Eryk MISTEWICZ
Czy Francja gotowa jest do rezygnacji z olbrzymiego rynku odbudowy Ukrainy?
Zełenski widzi, na kogo może liczyć, kto w krytycznej godzinie zachowuje się przyzwoicie i jest prawdziwym przyjacielem. Francja ma jeszcze wielką szansę zapisać się w zeszytach Zełenskiego konkretnym wsparciem działań sankcyjnych wobec Rosji, konkretnym, poważnym wsparciem w zakresie solidnej liczby sprzętu wojskowego, porównywalnym choćby ze wsparciem Wielkiej Brytanii, Polski, nawet mniejszych Czech – pisze Eryk MISTEWICZ we francuskim dzienniku “L’Opinion”.

Allen PAUL
Osiemdziesiąt dwa lata różnicy
Tylko Władimir Putin mógł zatwierdzić barbarzyńskie mordy, jako część planu mającego na celu zadanie maksymalnego bólu i cierpienia narodowi ukraińskiemu. Podobnie jak Józef Stalin 82 lat wcześniej – skazując na śmierć Polaków w Katyniu. To jest ta sama Rosja.

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ
Niemcy i Francja traktują Rosję jako niezbędne ogniwo europejskiego bezpieczeństwa
Czy po wojnie uznamy Rosję za normalne państwo, jak zrobiono to z Niemcami na Konferencji w Monachium, czy wyznaczymy granicę, za którą zbrodnie nie są tolerowane?

Prof. Roberto RABEL
Jestem dumny z Polski!
Moi polscy koledzy pytają, jak to możliwe, że mimo zbrodni rosyjskich popełnionych w Buczy i wielu innych okrucieństw wobec ludności cywilnej świat nadal nie dostrzega, że Putin jest w XXI wieku awatarem Adolfa Hitlera – pisze prof. Roberto RABEL.

Giles MILTON
To nie pierwsze zbrodnie Rosji
Bestialstwa popełnione w Buczy i innych miejscowościach wstrząsnęły nami wszystkimi, choć być może nie powinny być dla nas zaskoczeniem. Armia rosyjska ma długą tradycję prowadzenia brutalnych walk – pisze Giles MILTON.

Michał Patryk SADŁOWSKI
Rosja - Zachód. Więcej pytań, niż odpowiedzi
Decyzja Władimira Putina o pełnoskalowej inwazji na Ukrainę doprowadziła do ustrojowego marszu Zachodu na Wschód.

Prof. Kevin HELLER
Norymberga XXI wieku
Ukraina ma prawo ścigać Rosjan za agresję, ponieważ zbrodnię tę popełniono na jej terytorium. Tym samym Ukraina ma również prawo prosić społeczność międzynarodową o pomoc w tym zakresie. Można to nazwać rodzajem zbiorowej samoobrony.

Prof. Jan WOLEŃSKI
W Rosji nieposłuszeństwo obywatelskie po prostu nie istnieje
Gros Rosjan wierzy w różne nonsensy polityczne, o ile są przyprawione patriotyczno-nacjonalistycznym sosem.

Prof. Andrzej NOWAK
#RozmowyNajważniejsze. To od Zachodu zależy, czy Rosja przestanie być skuteczna w swej imperialnej rekonkwiście
Profesor Nowak podkreśla, że Zachód nie może wybaczyć Rosji jej zbrodni. Jedynym sposobem na zmianę Rosji jest jej rozbiór.

Prof. Chantal DELSOL
Putin uczniem Orwella. Autokracja zmierzająca w stronę totalitaryzmu
Jakby po zmierzchu wielkich abstrakcyjnych dwudziestowiecznych namiętności świat wracał ideologicznie do tego, co charakteryzowało go przez wieki: myślenia wsobnego, czyli wszelkiej maści nacjonalizmów.

Nina L. CHRUSZCZOWA
Barbaria Putina
Nawet jeśli Putinowi uda się zrealizować jego imperialne dążenia, Ruś Kijowska na zawsze pozostanie dla Rosji stracona. Ukraińcy nigdy nie wybaczą nam barbarzyństwa.

Nicolas TENZER
#RozmowyNajważniejsze. Europa musi zerwać wszelkie więzi gospodarcze z Rosją
Nicolas TENZER w rozmowie z Michałem KŁOSOWSKIM wskazuje, co Europa może zrobić, aby pomóc Ukrainie: zerwać wszystkie więzi gospodarcze z Rosją, rozszerzyć sankcje, w tym na sektor paliwowy i SWIFT, oraz dostarczać więcej broni na Ukrainę.

Jan ŚLIWA
Ugłaskiwanie agresora
Idee samodzielności strategicznej Europy wymagają pytania – w czyim interesie? Z polskiego punktu widzenia armia europejska mogłaby strzelać w niewłaściwą stronę, a więc oddanie polskiej armii pod obcą kuratelę nie miałoby sensu.

Stéphane COURTOIS
Rewizjonizm Putina a prawdziwa historia narodu ukraińskiego
Putin „zapomina”, że Ukraina ma długą, ponadtysiącletnią historię, sięgającą Rusi – pierwszego państwa słowiańskiego, rozciągającego się na olbrzymim obszarze od Bałtyku po Morze Czarne, w tym na ziemiach między Dnieprem i Dniestrem, ze stolicą w Kijowie.

Aaron RHODES
Kiedy koniec Putina?
Oblężenie Sarajewa trwało prawie cztery lata i spowodowało śmierć około 5500 cywili. Dzieci były rozstrzeliwane w sposób powodujący powolną śmierć, podczas gdy matki bezradnie się temu przyglądały. Podobnie jak dzisiaj, i wówczas przywódcy ofiar błagali o pomoc.

Prof. Michał KLEIBER
Powrót do normalności – odłożony w czasie
W dramatyczny sposób Putin i jego otoczenie odwracają trwający od zakończenia II wojny światowej kierunek rozwoju świata kształtowanego przez powszechną wizję pokojowego współistnienia.

Andrea TORNIELLI
Jedynym celem papieża jest zakończenie wojny
Fakt, że papież nigdy nie wskazał agresora w żadnej wojnie w ciągu ostatnich dwóch stuleci, jest całkiem naturalny. Nawet Święty Jan Paweł II nigdy tego nie robił. Przykładem może być wojna na Bałkanach – Jan Paweł II nigdy nie wymienił Miloszevicia, mimo że popełnił on wiele zbrodni wojennych.

Prof. Catherine GUISAN
Ucząc się od Hannah Arendt. Uderzający brak pomysłu na pokój w Europie
Oprócz broni dla ukraińskich sił zbrojnych, bardzo potrzebne są również pomysły na długotrwały pokój w Europie.

Walter Russell MEAD
Putin przekalkulował. W interesie Chin jest słaba Rosja
Niewykluczone, że nowa Rosja, Rosja bez Putina, zdecyduje się być sojusznikiem Zachodu przeciwko Chinom. Gdyby tak się stało, miałoby to ogromny wpływ na jej postrzeganie.

Bp Wiesław LECHOWICZ
Czy istnieje wojna sprawiedliwa?
Państwo ma prawo, a nawet obowiązek obrony swych obywateli, także za pomocą środków zbrojnych, ale wyłącznie przy spełnieniu jasno sformułowanych warunków.