
Prof. Michał KLEIBER
Co dalej ze wsparciem dla Ukrainy?
Trudno nie odnieść wrażenia, że zbyt mało jest ustaleń dotyczących uzgodnionych rekomendacji w sprawie przyszłej światowej polityki wobec Rosji. Ich brak jest istotnym elementem ośmielającym Rosję do kontynuacji swych zbrodniczych działań.

Carl BILDT
Putin wziął gospodarkę świata za zakładnika
Władimir Putin zapowiedział, że zmierza pójść w jego ślady. a więc chodzi o kwestię ponownego podbicia przez Rosję tego, co kiedyś znajdowało się pod rządami rosyjskich carów. Władimir Putin uważa, że realizuje historyczną misję, i nie zamierza z niej rezygnować.

Christoph SCHILTZ
#RozmowyNajważniejsze. Polska może zatrzymać politykę appeasementu. Zróbcie to! - Christoph SCHILTZ
Christoph SCHILTZ, korespondent “Die Welt”, w rozmowie z Mateuszem M. KRAWCZYKIEM podkreśla rolę Polski dla bezpieczeństwa kontynentu.

Prof. Andrzej NOWAK
To od Zachodu zależy, czy Rosja przestanie być skuteczna w swej imperialnej rekonkwiście
Nie da się nasycić imperialnego apetytu i Rosja nie zadowoli się Ługańskiem, Donieckiem i Krymem, nie zadowoli się Ukrainą, kiedy w następnym etapie ją połknie – jeśli będzie się jej ustępowało. Nie zadowoli się również Polską czy całym byłym obozem sowieckim. Zadowoli się dopiero po podporządkowaniu sobie całej Europy. Dopóki tego nie zrozumieją elity w Paryżu czy Berlinie, dopóty będą wracały do pokusy appeasementu, czyli sprzedawania mniejszych sąsiadów agresywnemu imperializmowi rosyjskiemu.

Prof. Jacek KORONACKI
Wojna na Ukrainie, czyli imperium amerykańskie na rozstaju dróg
Dziś na myśl przychodzi „hasło założycielskie” Paktu Północnoatlantyckiego, które w roku 1949 wygłosił jego pierwszy sekretarz generalny lord Hastings Lionel Ismay: Keep Russians out, Americans in and Germans down („utrzymać Rosjan poza, Amerykanów wewnątrz, a Niemców w ryzach”).

George FRIEDMAN
Dlaczego Kissinger się myli?
George FRIEDMAN o Ukrainie i tezie Henry’ego Kissingera o konieczności oddania części Ukrainy Rosji i Tajwanu Chinom.

Prof. Richard OVERY
Jak zapobiec odrodzeniu się siły agresywnej wobec sąsiadów i świata?
.W ostatnich latach II wojny światowej nikt nie miał pewności, co stanie się z Niemcami po zakończeniu konfliktu.

Allen PAUL
Osiemdziesiąt dwa lata różnicy
Tylko Władimir Putin mógł zatwierdzić barbarzyńskie mordy, jako część planu mającego na celu zadanie maksymalnego bólu i cierpienia narodowi ukraińskiemu. Podobnie jak Józef Stalin 82 lat wcześniej – skazując na śmierć Polaków w Katyniu. To jest ta sama Rosja.

Eryk MISTEWICZ
Czy Francja gotowa jest do rezygnacji z olbrzymiego rynku odbudowy Ukrainy?
Zełenski widzi, na kogo może liczyć, kto w krytycznej godzinie zachowuje się przyzwoicie i jest prawdziwym przyjacielem. Francja ma jeszcze wielką szansę zapisać się w zeszytach Zełenskiego konkretnym wsparciem działań sankcyjnych wobec Rosji, konkretnym, poważnym wsparciem w zakresie solidnej liczby sprzętu wojskowego, porównywalnym choćby ze wsparciem Wielkiej Brytanii, Polski, nawet mniejszych Czech – pisze Eryk MISTEWICZ we francuskim dzienniku “L’Opinion”.

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ
Niemcy i Francja traktują Rosję jako niezbędne ogniwo europejskiego bezpieczeństwa
Czy po wojnie uznamy Rosję za normalne państwo, jak zrobiono to z Niemcami na Konferencji w Monachium, czy wyznaczymy granicę, za którą zbrodnie nie są tolerowane?

Prof. Roberto RABEL
Jestem dumny z Polski!
Moi polscy koledzy pytają, jak to możliwe, że mimo zbrodni rosyjskich popełnionych w Buczy i wielu innych okrucieństw wobec ludności cywilnej świat nadal nie dostrzega, że Putin jest w XXI wieku awatarem Adolfa Hitlera – pisze prof. Roberto RABEL.

Giles MILTON
To nie pierwsze zbrodnie Rosji
Bestialstwa popełnione w Buczy i innych miejscowościach wstrząsnęły nami wszystkimi, choć być może nie powinny być dla nas zaskoczeniem. Armia rosyjska ma długą tradycję prowadzenia brutalnych walk – pisze Giles MILTON.

Michał Patryk SADŁOWSKI
Rosja - Zachód. Więcej pytań, niż odpowiedzi
Decyzja Władimira Putina o pełnoskalowej inwazji na Ukrainę doprowadziła do ustrojowego marszu Zachodu na Wschód.

Prof. Kevin HELLER
Norymberga XXI wieku
Ukraina ma prawo ścigać Rosjan za agresję, ponieważ zbrodnię tę popełniono na jej terytorium. Tym samym Ukraina ma również prawo prosić społeczność międzynarodową o pomoc w tym zakresie. Można to nazwać rodzajem zbiorowej samoobrony.

Prof. Jan WOLEŃSKI
W Rosji nieposłuszeństwo obywatelskie po prostu nie istnieje
Gros Rosjan wierzy w różne nonsensy polityczne, o ile są przyprawione patriotyczno-nacjonalistycznym sosem.

Prof. Andrzej NOWAK
#RozmowyNajważniejsze. To od Zachodu zależy, czy Rosja przestanie być skuteczna w swej imperialnej rekonkwiście
Profesor Nowak podkreśla, że Zachód nie może wybaczyć Rosji jej zbrodni. Jedynym sposobem na zmianę Rosji jest jej rozbiór.

Prof. Chantal DELSOL
Putin uczniem Orwella. Autokracja zmierzająca w stronę totalitaryzmu
Jakby po zmierzchu wielkich abstrakcyjnych dwudziestowiecznych namiętności świat wracał ideologicznie do tego, co charakteryzowało go przez wieki: myślenia wsobnego, czyli wszelkiej maści nacjonalizmów.

Nina L. CHRUSZCZOWA
Barbaria Putina
Nawet jeśli Putinowi uda się zrealizować jego imperialne dążenia, Ruś Kijowska na zawsze pozostanie dla Rosji stracona. Ukraińcy nigdy nie wybaczą nam barbarzyństwa.

Nicolas TENZER
#RozmowyNajważniejsze. Europa musi zerwać wszelkie więzi gospodarcze z Rosją
Nicolas TENZER w rozmowie z Michałem KŁOSOWSKIM wskazuje, co Europa może zrobić, aby pomóc Ukrainie: zerwać wszystkie więzi gospodarcze z Rosją, rozszerzyć sankcje, w tym na sektor paliwowy i SWIFT, oraz dostarczać więcej broni na Ukrainę.

Stéphane COURTOIS
Rewizjonizm Putina a prawdziwa historia narodu ukraińskiego
Putin „zapomina”, że Ukraina ma długą, ponadtysiącletnią historię, sięgającą Rusi – pierwszego państwa słowiańskiego, rozciągającego się na olbrzymim obszarze od Bałtyku po Morze Czarne, w tym na ziemiach między Dnieprem i Dniestrem, ze stolicą w Kijowie.