

Edward LUCAS
Dwa światy. Koronacja w Wielkiej Brytanii i Dzień Zwycięstwa Putina
Publiczne uroczystości w Rosji gloryfikują władzę państwową. Podobne celebracje w monarchii konstytucyjnej podkreślają ograniczenia takiej władzy – pisze Edward LUCAS

Andrea TORNIELLI
Jedynym celem papieża jest zakończenie wojny
Fakt, że papież nigdy nie wskazał agresora w żadnej wojnie w ciągu ostatnich dwóch stuleci, jest całkiem naturalny. Nawet Święty Jan Paweł II nigdy tego nie robił. Przykładem może być wojna na Bałkanach – Jan Paweł II nigdy nie wymienił Miloszevicia, mimo że popełnił on wiele zbrodni wojennych.

Prof. Jacek HOŁÓWKA
Imperialne marzenia Kremla
Rosja nie jest pierwszym imperium, które głęboko przeżywa ograniczenie swych wpływów i posiadłości. W czasach nowożytnych to doświadczenie spotkało kolejno wszystkich kolonizatorów: Brytyjczyków, Francuzów, Belgów i Holendrów. Wytrącenie ich z roli metropolii kolonialnej raniło ich poczucie dumy, wydawało się bolesne i niesprawiedliwe.

Popołudniowe Espresso
Jens STOLTENBERG – Putin przygotowuje się na bardziej zaostrzoną wojnę
W Brukseli – w kwaterze głównej NATO – rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu ministrów obrony.

Edward LUCAS
Jaki koniec Putina?
Rywalizujące ze sobą rosyjskie klany przygotowują się na kolejny etap walk: ochronę swojego stanu posiadania i walkę o potężne zasoby, które pozostaną po upadku reżimu

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 459 Wszystko co Najważniejsze
W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” pytamy o historię i sposób, w jaki traktuje ją rosyjski prezydent i kremlowskie elity

Prof. Andriej KOLESNIKOW
Putin pisze na nowo historię, to on wskazuje bohaterów
W ostatnich latach rząd rosyjski stworzył politykę historii kraju, której celem jest skonsolidowanie narodu rosyjskiego wokół jednej oficjalnej wersji przeszłości.

Prof. Michał KLEIBER
Ostatni argument Rosji
Skuteczna obrona armii ukraińskiej, zagraniczna pomoc i ewidentne słabości agresora sprawiły, że pojawiają się opinie, że całkowita porażka Rosji mogłaby sprowokować jej desperackie sięgnięcie po arsenał nuklearny.

Popołudniowe Espresso
W Zielonej Górze powstaje system antydronowy
System antydronowy (służący do unieszkodliwiania i niszczenia dronów) to jedna ze specjalności firmy Hertz z Zielonej Góry,

Prof. Tom NICHOLS
Święta w czasie wojny. Tym, co może zrobić każdy z nas, jest w tych dniach pamięć o Ukraińcach
Powinniśmy poświęcić chwilę i pomyśleć o tym, że miliony ludzi nie będzie pakować prezentów lub dyskutować z rodziną, co podać na obiad. Będą usiłować przeżyć.

Edward LUCAS
Rosnące spekulacje na temat losu Władimira Putina pokazują jego słabość
Podczas gdy reputacja Zełenskiego jest bez mała kuloodporna, pozycja Władimira Putina zaczyna słabnąć. Informacje na ten temat znajdują rzeszę odbiorców. Najnowszy news dotyczy rzekomej operacji „Arka Noego”, w ramach której rosyjski przywódca ma zostać wywieziony w bezpieczne miejsce, prawdopodobnie do Ameryki Południowej, gdzie ma schronić się przed zamachem stanu.

Popołudniowe Espresso
Władimir PUTIN z wizytą w Białorusi
Prezydent Rosji Władimir Putin wraz z ministrami obrony i spraw zagranicznych odwiedził w poniedziałek Białoruś. Wizyta podsyca obawy o możliwe zwiększenie nacisków na Aleksandra Łukaszenkę, aby przyłączył się do ofensywy lądowej, która otworzyłaby nowy front przeciwko Ukrainie.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 455 Wszystko co Najważniejsze. Jak osądzić Putina
Coraz częściej pojawiające się w debacie międzynarodowej głosy skłaniają do tego, aby zdać pytanie: jak osądzić Władimira Putina? Jakie konsekwencje i w jaki sposób powinien ponieść?

Nicolas TENZER
Zachód wobec Putina zgrzeszył naiwnością
Pomysł, że można by nawiązać z Putinem stosunki oparte na zasadach „stabilności” i „zaufania”, został już dawno zweryfikowany przez nagą rzeczywistość – wskazuje Nicolas TENZER.

Jurij FELSZTINSKI
Trzecia wojna światowa już trwa
By zrozumieć sposób, w jaki Putin stał się prezydentem Rosji, trzeba pamiętać, że doszedł do władzy w imieniu KGB/FSB. Putin nie rządzi Rosją sam – jest to cała instytucja służb. Putina może zabraknąć, może umrzeć jutro, może zostać zabity, ale to niczego nie zmieni.

Stéphane COURTOIS
Rewizjonizm Putina a prawdziwa historia narodu ukraińskiego
Władimir Putin kontynuuje niszczenie Ukrainy, która przeszła przez ludobójczy wielki głód wywołany przez Stalina (około 4 milionów ofiar), przez aneksje, eksterminacje

Prof. Agnieszka LEGUCKA
Ukraińska narracja wygrywa na świecie. Ale idzie zima
W najbliższym czasie będziemy świadkami wszelkiego rodzaju szantaży, poczynając od nuklearnych, które już obserwujemy, poprzez te związane z niszczeniem infrastruktury krytycznej. Ataki na nią są znacznie bardziej uciążliwe niż zagrożenia psychologiczne związane z groźbami użycia broni atomowej.

Jurij FELSZTINSKI
Trzecia wojna światowa już trwa
24 lutego 2022 roku będzie opisywany w książkach do historii jako dzień, kiedy rozpoczęła się trzecia wojna światowa – twierdzi Jurij FELSZTYŃSKI w rozmowie z Mikołajem CZYŻEM. .Jak zaznacza Jurij FELSZTYŃSKI data ta jest też początkiem końca imperialnej Rosji. Wskazuje też na błąd Władimira Putina, który liczył na szybką wygraną w wojnie na Ukrainie. FELSZTYŃSKI opisuje też reakcję społeczeństwa rosyjskiego na rozpoczęcie działań wojennych i wskazuje dlaczego władza w Rosji nie jest zwykłą dyktaturą. Rozmawia: Mikołaj CZYŻ „Rozmowy Najważniejsze” to…

Prof. Andrzej NOWAK
Imperiofobia z innej perspektywy
Może zamiast pomijać dyskretnym milczeniem hiszpański wkład w tworzenie obrazu Rosji jako zagrożenia dla Europy, warto się zastanowić, skąd się taki obraz bierze?

Popołudniowe Espresso
Parlament Estonii – Rosja jest reżimem terrorystycznym
Przegłosowana rezolucja potępia działania militarne Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie, nielegalną aneksję okupowanych ukraińskich terytoriów oraz pseudoreferenda. Rezolucja wskazuje też, że parlament Estonii uznaje władze Rosji za „reżim terrorystyczny