Prof. Andrzej NOWAK: Putin wobec Polski
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Putin wobec Polski

Przyjazna atmosfera, jaka towarzyszyła wizycie Putina, była tylko propagandową otuliną zasadniczego celu pobytu Putina nad Wisłą:: chodziło o sprzedaż dużej części polskiego rynku naftowego potężnej rosyjskiej firmie naftowej Łukoil, o sprzedaż rafinerii i Naftoportu w Gdańsku. To nie tylko miało zapewnić dojście do polskiego rynku naftowego od strony Bałtyku, ale do zmonopolizowania tego rynku przez Rosję, odcięcia od alternatywy, jaką mogło być zaopatrzenie w nośniki energii transportowane drogą morską – nie z Rosji.

Jurij WYNNYCZUK: Rosja musi zostać zamrożona, aby nie zgniła
Jurij WYNNYCZUK

Jurij WYNNYCZUK

Rosja musi zostać zamrożona, aby nie zgniła

Każdy chce pokoju. Ale pokój ma swoją cenę. Obecnie tą ceną jest terytorium Ukrainy. Wyobraźmy sobie, że Ukraina zgadza się oddać część swojego terytorium i podpisuje porozumienia pokojowe. Ale czy wówczas pokój nadejdzie? I na czyich warunkach może on zapanować? Na warunkach Putina, Orbána, Fico, Xi Jinpinga? Czy któremuś z nich można w ogóle zaufać?

Eryk MISTEWICZ: Warunek zakończenia wojny
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Warunek zakończenia wojny

Jeśli ta wojna ma się uczciwie zakończyć, okręg królewiecki, enklawa militarna Rosji w centrum Unii Europejskiej, musi być zlikwidowany.

Michał KŁOSOWSKI: Aleksiej Nawalny (1976-2024). Koniec marzeń o innej Rosji
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Aleksiej Nawalny (1976-2024). Koniec marzeń o innej Rosji

Wszyscy, którzy marzyli o innej Rosji mogą się z tą wizją pożegnać. Śmierć Aleksieja Nawalnego w rosyjskim więzieniu kładzie kres podobnym snom: w putinowskiej Rosji nie pozostał nikt, kto może sprzeciwić się carowi.

Karol NAWROCKI: Kto nie z nimi, ten faszysta
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Kto nie z nimi, ten faszysta

Władze Federacji Rosyjskiej konsekwentnie zakłamują przeszłość, by znaleźć w niej usprawiedliwienie dla swej obecnej agresywnej polityki. W tej mistyfikacji kluczowa jest Polsk.

Laura MANDEVILLE, prof. Konstantyn SIGOW, Nicolas TENZER, Oleksiej PANYCH, Łukasz KAMIŃSKI i Eryk MISTEWICZ: Jak ukarać Putina?
Eryk MISTEWICZLaure MANDEVILLEŁukasz KAMIŃSKINicolas TENZEROłeksij PANYCHProf. Konstantyn SIGOW

Eryk MISTEWICZ
Laure MANDEVILLE
Łukasz KAMIŃSKI
Nicolas TENZER
Ołeksij PANYCH
Prof. Konstantyn SIGOW

Jak ukarać Putina?

Tocqueville w Warszawie to debata zorganizowana przez „Wszystko co Najważniejsze” z udziałem wybitnych historyków, filozofów, strategów z Francji, Ukrainy i Polski

Prof. Stéphane COURTOIS: Lenin. Wynalazca totalitaryzmu
Prof. Stéphane COURTOIS

Prof. Stéphane COURTOIS

Lenin. Wynalazca totalitaryzmu

Chociaż światowy system komunistyczny załamał się w latach 1989-1991, wciąż znajdujemy przykłady leninowskiej potęgi w różnych krajach, w których nadal działają partie komunistyczne, a ślady jego myśli nadal pojawiają się w debacie publicznej nawet dzisiaj: w czasach, w których pojawił się nowy totalitaryzm, zapoczątkowany w 1979 roku islamistyczną rewolucją ajatollaha Chomeiniego.

Giennadij GUDKOW: Rosję można zmienić tylko siłą
Giennadij GUDKOW

Giennadij GUDKOW

Rosję można zmienić tylko siłą

Musimy powiedzieć absolutnie jasno, że nie ma żadnej realnej szansy na zmianę władzy w Rosji za pomocą środków pokojowych. Któregoś dnia ktoś po prostu po niego przyjdzie i powie, że jego władza się skończyła. – pisze Giennadij GUDKOW

Iegor GRAN: Farsokonserwatyzm Władimira Putina
Iegor GRAN

Iegor GRAN

Farsokonserwatyzm Władimira Putina

Nie wystarczy zastąpić złego Władimira Putina miłym Władimirem Putinem. Rosja się nie zmieni, ta choroba sięga zbyt głęboko. Zdecydowana większość Rosjan popiera Putina albo nie ma nic przeciw pomysłowi zagarnięcia Ukrainy. Nie, „przeciętni Rosjanie” nie są bierną masą, przeciw której działa rosyjski reżim. Rosyjski lud aktywnie wspiera Władimira Putina.

Kacper PŁAŻYŃSKI: Wszystkie pionki Putina. Rosyjski lobbing
Kacper PŁAŻYŃSKI

Kacper PŁAŻYŃSKI

Wszystkie pionki Putina. Rosyjski lobbing

Ratowanie świata przed zagładą klimatyczną to kolejna faza operacji mającej uczynić z RFN mocarstwo moralne. Wcześniej na pierwszym planie był pacyfizm, który odpowiedzialne za horror drugiej wojny światowej Niemcy przyjęły za ideologię państwową.

Popołudniowe Espresso: Władimir Putin z wizytą w Kazachstanie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Władimir Putin z wizytą w Kazachstanie

Prezydent Rosji Władimir Putin przebywa z wizytą w Kazachstanie. W czwartek, podczas wspólnej konferencji z prezydentem Kazachstanu Kassym-Jomartem Tokajewem, Putin powiedział, że Rosja będzie miała około 60 milionów ton pszenicy dostępnej na eksport z tegorocznych obfitych zbiorów.

Popołudniowe Espresso: Władimir Putin będzie ubiegać się o reelekcję
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Władimir Putin będzie ubiegać się o reelekcję

Jak informuje agencja Reutera, Władimir PUTIN zdecydował, że będzie ubiegać się o reelekcję w rosyjskich wyborach prezydenckich w marcu 2024 roku; oznacza to, że będzie rządzić Rosją co najmniej do 2030 roku. Jednak rzecznik Kremla Dmitrij PIESKOW odmówił udzielenia komentarza na temat wyborów.

Władimir MIŁOW: Czy Rosja może się rozpaść?
Władimir MIŁOW

Władimir MIŁOW

Czy Rosja może się rozpaść?

W świetle militarnych porażek Władimira Putina na Ukrainie i dyskusji na temat możliwej przyszłości Rosji po Putinie wiele mówi się o „dezintegracji” lub „rozpadzie” Rosji. Czy to realne?

Popołudniowe Espresso: Putin już groził Polsce — Joe BIDEN
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Putin już groził Polsce — Joe BIDEN

Jeśli nie powstrzymamy PUTINA, nie zatrzyma się na Ukrainie. Już groził Polsce i „przypomniał”, że jej zachodnie ziemie są „darem” od Rosji – powiedział prezydent USA Joe BIDEN w orędziu do narodu na temat konieczności niesienia pomocy zarówno dla Ukrainy, jak i dla Izraela.

Wydanie 495 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 495 Wszystko co Najważniejsze

A co w tym, sobotnim wydaniu? Prof. Andrzej NOWAK pasjonująco pisze o historii, która stała się dla Władimira Putina bronią, a prof. Zbigniew STAWROWSKI stawia tezę, że to samo może stać się z prawem, jeśli liczyć się będzie jedynie litera, a nie duch. Jesteśmy też w Marsylii, gdzie papież Franciszek zabiera głos w najważniejszej dla Europy sprawie: migracji. O tym także przeczytają Państwo w tym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze”.

Popołudniowe Espresso: Kardynał Matteo ZUPPI z wizytą w Pekinie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kardynał Matteo ZUPPI z wizytą w Pekinie

Specjalny wysłannik papieża Franciszka kardynał Matteo ZUPPI wyrusza we wtorek do Pekinu, gdzie ma spotkać się z przedstawicielami najwyższych władz ChRL. Celem podróży są rozmowy dotyczące zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie – informuje włoski dziennik „La Repubblica”.