Popołudniowe Espresso: Władimir Putin będzie ubiegać się o reelekcję

Władimir Putin będzie ubiegać się o reelekcję

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 7. listopada, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Orędzie prezydenta Andrzeja DUDY

W poniedziałek wieczorem prezydent Andrzej DUDA ogłosił, że misję sformowania rządu powierza obecnemu premierowi, Mateuszowi MORAWIECKIEMU. Z kolei funkcję marszałka seniora powierza Markowi SAWICKIEMU z Polskiego Stronnictwa Ludowego, z uwagi na najdłuższy staż poselski. Poseł Marek SAWICKI w tegorocznych wyborach parlamentarnych został wybrany z Komitetu Wyborczego Trzecia Droga.

W transmitowanym przez telewizję orędziu prezydent Andrzej DUDA kolejny raz odniósł się do rekordowej frekwencji w wyborach, która pokazuje, jak silna jest w Polsce demokracja. Przypominając jednocześnie, że w najbliższy poniedziałek (13 listopada) zbierze się po raz pierwszy nowy parlament.

Szczyt G7 w Tokio w miesiąc, od początku konfliktu na Bliskim Wschodzie

We wtorek, 7. listopada mija miesiąc odkąd Hamas zaatakował Izrael. W wyniku ataków zginęło ponad 1400 osób, z czego tysiąc to cywile zamordowani w swoich domach czy w trakcie muzycznego festiwalu, który odbywał się podczas pierwszego dnia inwazji. Z kolei w Strefie Gazy od początku wojny zginęło 10 022 Palestyńczyków.

Zaplanowany na 7-8 listopada szczyt grupy G7 jest pierwszym wspólnym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych G7 od rozpoczęcia konfliktu między Izraelem a Hamasem. Podczas trwającego dwa dni szczytu szefowie dyplomacji mają omówić reakcje na kryzys w Strefie Gazy, trwającą agresję Rosji na Ukrainie oraz sytuację w regionie Indo-Pacyfiku.

Władimir PUTIN będzie ubiegać się o reelekcję

Jak informuje agencja Reutera, Władimir PUTIN zdecydował, że będzie ubiegać się o reelekcję w rosyjskich wyborach prezydenckich w marcu 2024 roku; oznacza to, że będzie rządzić Rosją co najmniej do 2030 roku. Jednak rzecznik Kremla Dmitrij PIESKOW odmówił udzielenia komentarza na temat wyborów.

Dodajmy, że PUTIN sprawuje władzę na Kremlu najdłużej ze wszystkich liderów Rosji od czasów Józefa STALINA. Według nieoficjalnych źródeł wkrótce zostanie ogłoszona decyzja w sprawie udziału PUTINA w wyborach, które jak komentują eksperci będą tylko formalnością.

narodziny potęgi
Prof. Krzysztof OŻÓG:
Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Karol SAMSEL: Czy młodzi czytają i znają literaturę? 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

kawa z mlekiem
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 listopada 2023