Giennadij GUDKOW: Rosję można zmienić tylko siłą

Rosję można zmienić tylko siłą

Photo of Giennadij GUDKOW

Giennadij GUDKOW

Rosyjski polityk i biznesmen, opozycjonista. Były zastępca Przewodniczącego Dumy z ramienia partii Sprawiedliwa Rosja. 14 września 2012 r. został pozbawiony mandatu deputowanego.

Musimy powiedzieć absolutnie jasno, że nie ma żadnej realnej szansy na zmianę władzy w Rosji za pomocą środków pokojowych. Któregoś dnia ktoś po prostu po niego przyjdzie i powie, że jego władza się skończyła. – pisze Giennadij GUDKOW

.Mówimy dużo o tym, co zrobić w Rosji po Putinie. I w większości, pomimo różnic występujących wśród różnych grup rosyjskiej opozycji, dochodzimy do wspólnych konkluzji. Niestety, Władimir Putin jednak wciąż jest na Kremlu, a my – rosyjska opozycja – jesteśmy rozsiani w różnych krajach. Dlatego na temat rządów prawa w naszym kraju możemy jedynie teoretyzować.

Reżim Władimira Putina rozpętał wojnę na Ukrainie, podobnie jak wiele poprzednich wojen. Dlatego to właśnie Putin jest prawdziwym zagrożeniem dla losu nie tylko Rosjan, ale i całego rodzaju ludzkiego.

Władimir Putin ma 71 lat; trwają różne dyskusje na temat stanu jego zdrowia. Dysponuje on specjalnym budynkiem, który jest wyposażony w najbardziej zaawansowany i nowoczesny sprzęt medyczny. Znajduje się w Moskwie i stanowi część szerszego kompleksu, którym jest Moskiewski Centralny Szpital Kliniczny. Putin przylatuje do tego ośrodka w każdą sobotę swoim helikopterem, żeby zadbać o swoje zdrowie. Sam kilka razy to widziałem. Nie tylko z tego powodu Putin będzie rządził Rosją jeszcze przez dziesięciolecia. To poważny problem.

Chciałbym przypomnieć tekst deklaracji, która została przyjęta w sierpniu 2023 roku przez większość przedstawicieli rosyjskich sił demokratycznych w Berlinie. Jej główny punkt mówi o tym, że reżim Putina musi zostać wyeliminowany. Nie możemy powiedzieć, przez kogo i jak, ale nie ulega wątpliwości, że musi on zostać wyeliminowany tak szybko, jak to możliwe. Deklaracja ta została podpisana przez 25 tysięcy sygnatariuszy. Zgadza się z nią także większość przywódców rosyjskiej opozycji.

.Musimy powiedzieć absolutnie jasno, że nie ma żadnej realnej szansy na zmianę władzy w Rosji za pomocą środków pokojowych. Władza w Rosji musi zostać zmieniona przy użyciu siły. Nie wiemy, jakiego rodzaju siła zostanie do tego wykorzystana, ale nie mamy już żadnych wątpliwości co do zerowych szans na pokojową zmianę władzy w Rosji. Być może będzie to coś w rodzaju puczu lub marszu Prigożyna na Moskwę. Jednak w tym przypadku miliony tweetów i tysiące potępiających deklaracji nie pomogą. Pewne jest jedno: któregoś dnia ktoś po prostu po niego przyjdzie i powie, że jego władza się skończyła.

Być może będą jeszcze jakieś inne możliwości zakończenia rządów Putina, ale zostaną one zakończone za pomocą środków siłowych. Istnieją pewne czynniki, które mogą przyspieszyć te wydarzenia. Pierwszym z nich byłaby militarna porażka Putina w wojnie na Ukrainie. Tak jak w przypadku dyktatorów, którzy sądzą, że są mądrzejsi niż wszyscy inni, Putin popełnił fatalny błąd, dokonując inwazji na Ukrainę. Pierwszym wstępnym warunkiem zmiany władzy w Rosji jest więc militarna porażka Putina, dlatego my, tj. wszyscy ludzie o demokratycznych poglądach i wszystkie zachodnie kraje, musimy zrobić wszystko, aby tak się stało. Musimy zrozumieć, że to nie jest wojna między Ukrainą a Rosją, ale historyczne starcie dobra ze złem – to bitwa o przeznaczenie całej ludzkości.

Jeśli Putin pozostanie na Kremlu po zakończeniu wojny na Ukrainie, to mogę z całą pewnością powiedzieć, że w końcu rozpocznie kolejną wojnę, która będzie jeszcze bardziej destrukcyjna i niebezpieczna niż ta obecna. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku następnej wojny Putin nie zawaha się użyć broni nuklearnej. Obawiam się, że nie wszyscy to rozumieją. W związku z tym wielkim zagrożeniem koalicja zachodnich państw powinna połączyć wszystkie swoje siły z rosyjską opozycją demokratyczną, aby zmiana na Kremlu mogła nastąpić jak najszybciej. Jeżeli nie wykorzystamy tej szansy, to Putin będzie rządził Rosją jeszcze przez dziesięciolecia.

.Drugim warunkiem zmiany władzy w Rosji są czynniki wewnętrzne. Zwycięstwo Ukrainy oznaczałoby, że władza polityczna w Rosji zostanie zmieniona, więc musimy stworzyć specjalne warunki, aby było możliwe opracowanie wspólnej strategii dotyczącej takiego rozwoju wydarzeń. Trzeba jasno powiedzieć, że w tej chwili nie mamy w tej materii nic. Brak nam jakiejkolwiek strategii dotyczącej tego, co zrobić, jeśli Ukraina odniesie zwycięstwo. Jedynym sposobem na uniknięcie kolejnej wojny i zapewnienie trwałego pokoju jest zmiana władzy w Rosji oraz jej gruntowna demokratyzacja. Dopiero wtedy będziemy mogli myśleć o stałym pokoju w Europie oraz o nowej światowej architekturze bezpieczeństwa. Problemem jednak jest to, że nikt w Europie i Stanach Zjednoczonych nie wie, co Ukraina zrobi dzień po zwycięstwie oraz co należy zrobić z pokonaną Rosją. Nie ma tu żadnej strategii czy choćby planów.

Jeśli rozumiemy, co należy robić teraz, czyli w pierwszym etapie wojny (tj. zapewnić Ukrainie wszystko, co jest potrzebne do odniesienia zwycięstwa), to powinniśmy także wiedzieć, co zrobić z Rosją po jej klęsce. Musimy razem opracować strategię dla Rosji bez Putina. Natomiast jeśli nie połączymy sił i nasz trójczłonowy sojusz, w postaci koalicji państw zachodnich, Ukrainy i demokratycznej rosyjskiej opozycji, nie będzie współpracować w celu przyszłej deputinizacji Rosji, to nie odniesiemy żadnego sukcesu. W takim przypadku praworządność nie zagości w Rosji przez następne dziesięciolecia.

Giennadij Gudkow
Tekst opublikowany w nr 58 miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” [PRENUMERATA: Sklep Idei LINK >>>]

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 stycznia 2024