Popołudniowe Espresso: Putin już groził Polsce — Joe BIDEN

Putin już groził Polsce — Joe BIDEN

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 20. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

PUTIN już groził Polsce. Nie zatrzyma się na Ukrainie – Joe BIDEN

Jeśli nie powstrzymamy PUTINA, nie zatrzyma się na Ukrainie. Już groził Polsce i „przypomniał”, że jej zachodnie ziemie są „darem” od Rosji – powiedział prezydent USA Joe BIDEN w orędziu do narodu na temat konieczności niesienia pomocy zarówno dla Ukrainy, jak i dla Izraela.

Prezydent USA uzasadniał w ten sposób w telewizyjnym orędziu konieczność dalszej pomocy Ukrainie. Orędzie pojawiło się w czasie rosnącego oporu w Kongresie i słabnącego poparcia w społeczeństwie wobec pomocy dla Ukrainy. Joe BIDEN argumentował, że pomoc Ukrainie w tym momencie jest sposobem na uniknięcie konieczności bezpośredniego zaangażowania wojsk USA w konflikt i ponoszenia jeszcze większych kosztów w przyszłości. Zapewnił jednocześnie, że Ameryka będzie bronić każdego centymetra terytorium NATO. Dodając, że w piątek zwróci się do Kongresu o znaczący pakiet środków zarówno dla Ukrainy, jak i dla Izraela.

Propalestyńskie zamieszki na świecie

W Berlinie w nocy z 18 na 19 października miały miejsce propalestyńskie zamieszki, podczas których podpalano samochody i atakowano policję kamieniami i petardami. Setki uczestników nielegalnych demonstracji, podpaliło kilka samochodów i barykad. W stronę funkcjonariuszy rzucano butelkami i kamieniami – 65 z nich odniosło obrażenia. Aresztowano ponad 170 osób. Z kolei we Frankfurcie nad Menem policja użyła armatek wodnych, aby przerwać nielegalne zgromadzenie – poinformował portal dziennika „Welt”.

W ostatnich dniach propalestyńskie demonstracje miały miejsce również w Mediolanie, Turynie, Florencji i Londynie. Przeciwko Hamasowi strajkowano także w Japonii,  Malezji, Bangladeszu i Sri Lance. W demonstracjach poparcia dla Palestyńczyków wzięły udział tysiące osób.

Masha AMINI i irańskie kobiety laureatkami Nagrody im. Sacharowa

Mahsa AMINI (pośmiertnie) i irański Ruch Kobieta, Życie, Wolność otrzymały Nagrodę Sacharowa za Wolność. Laureatów ogłosiła w czwartek w Strasburgu Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta METSOLA.

Laureatka Jina Mahsa AMINI była 22-letnią irańską Kurdyjką. Została aresztowana przez policję w Teheranie 13 września 2022 roku za rzekome ignorowanie surowych irańskich przepisów dotyczących zasłaniania twarzy. Trzy dni później zmarła w teherańskim szpitalu w wyniku fizycznego znęcania się nad nią w areszcie. Jej śmierć wywołała masowe protesty kobiet w Iranie, pod hasłem „Kobieta, życie, wolność”. Kobiety protestowały przeciwko ustawie o hidżabie i innym dyskryminującym przepisom. Po brutalnym stłumieniu tych protestów przez irański reżim, Parlament Europejski wielokrotnie potępiał tragiczną sytuację w zakresie praw człowieka w Iranie.

pejzaż z przemytnikiem Monika luft książka najnowsza
Monika LUFT
Pejzaż z przemytnikiem. Jak wywożono z PRL dzieła sztuki i antyki

Podcasty🎧 #Miesięcznik

57. numer Wszystko co Najważniejsze „Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych” 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

kawa z mlekiem
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 października 2023