Wydanie 541 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 541 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo, 

Ostatni weekend sierpnia to ten moment w roku, kiedy z jednej strony wraca przedwrześniowa krzątanina, z drugiej zaś czuć oddech historii. Zbliżający się 1. września łączy w sobie w końcu bardzo wiele symboliki i znaczeń.

Najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” poświęcamy więc analizie historii, której powiew czuć zwłaszcza dzisiaj. Władysław Teofil BARTOSZEWSKI pisze w najnowszym wydaniu o podobieństwach między czasem obecnym, a rokiem 1939. Warto przeczytać ten tekst, okazuje się bowiem że z historii wyciągnąć można uniwersalne lekcje; choćby tą, że złu zawsze należy się przeciwstawiać. W tym wydaniu polecam też Państwu lekturę arcyciekawą, również dotyczącą historii: prof. Andrzej CHWALBA stawia niesamowicie interesujące i intelektualnie prowokacyjne pytanie o to, czy kampania września i wojna obronna Polski w 1939 roku mogła w ogóle potoczyć się inaczej?

To wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” to nie tylko historia. Prof. Marek A. CICHOCKI na łamach naszego tygodnika przygląda się Niemcom, temu zwłaszcza co rosnące poparcie dla partii AfD mówi o obecnej kondycji naszych sąsiadów. — Więcej antyamerykanizmu, jeszcze silniejsze głosy za powrotem do dawnej współpracy z Rosją, większa niechęć i podejrzliwość wobec Polski, wzrost nastrojów rewindykacyjnych w polityce zagranicznej – to tylko niektóre z możliwych opcji, które mogą już wkrótce silniej zaznaczyć się w niemieckiej polityce. — pisze prof. Marek. A. Cichocki. Bardzo serdecznie zachęcam do lektury tego tekstu jeszcze zanim poznamy wyniki wyborów we wschodnich landach Niemiec.

I w końcu: wisienka na torcie. Zachęcam Państwa bardzo serdecznie do zapisania się na nowy, historyczny newsletter #PięknoHistorii autorstwa Patryka PALKI, który właśnie uruchomiliśmy. to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy. Zapisać się można TU.

Życząc dobrej lektury,
  
Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Władysław Teofil BARTOSZEWSKI
Znów zbliżamy się do roku 1939 

Władysław Teofil BARTOSZEWSKI: Znów zbliżamy się do roku 1939

Brak stanowczej polityki przeciwko Hitlerowi utwierdził go w mniemaniu, że duże państwa europejskie nie chcą walczyć, a mniejsze może łatwo pokonać. Gdyby Europa dała stanowczy odpór Putinowi w 2014 r., nie byłoby pełnoskalowej wojny na Ukrainie w roku 2022. 


Prof. Andrzej CHWALBA
Wrzesień 1939 r. Czy Polska musiała przegrać? 

Prof. Andrzej CHWALBA: Wrzesień 1939 r. Czy Polska musiała przegrać?

Czy wrzesień 1939 r. mógł skończyć się inaczej? To pytanie jest stawiane od zakończenia II wojny światowej i wciąż poszukuje się odpowiedzi.


Rafał LEMKIN
Wszystkie warstwy narodu niemieckiego miały udział w zyskach z łupienia okupowanej Europy 

Rafał LEMKIN: Wszystkie warstwy narodu niemieckiego miały udział w zyskach z łupienia okupowanej Europy

„Niemiecka Hausfrau serwowała swojej rodzinie na stole jedzenie ze wszystkich okupowanych krajów: polską gęsinę, jugosłowiańską wieprzowinę, francuskie wino, duńskie masło, greckie oliwki, norweską rybę; niemiecki przemysłowiec zużywał polski i francuski węgiel; niemiecki pracodawca korzystał z pracy robotników przymusowych; niemiecki człowiek interesu wykupywał zagraniczny majątek; na mocy dekretu Hitlera z 28 lipca 1942 r. prawnie zagwarantowana została nawet większa dostępność kobiet z okupowanych terytoriów dla męskiej części niemieckiej populacji”.


Wojciech KOZŁOWSKI
Rafał Lemkin wprowadził do prawa międzynarodowego pojęcie ludobójstwa 

Wojciech KOZŁOWSKI: Rafał Lemkin wprowadził do prawa międzynarodowego pojęcie ludobójstwa

Rafał Lemkin to wielki polski prawnik XX w., człowiek, który wprowadził do prawa międzynarodowego pojęcie ludobójstwa.


Prof. Kevin HELLER
Norymberga XXI wieku 

Prof. Kevin HELLER: Norymberga XXI wieku

Ukraina ma prawo ścigać Rosjan za agresję, ponieważ zbrodnię tę popełniono na jej terytorium. Tym samym Ukraina ma również prawo prosić społeczność międzynarodową o pomoc w tym zakresie. Można to nazwać rodzajem zbiorowej samoobrony.


Prof. Marek KORNAT
Walka w dobrej sprawie. Polska w II wojnie światowej 

Prof. Marek KORNAT: Walka w dobrej sprawie. Polska w II wojnie światowej

We wrześniu 1939 r. Polska wybrała rozwiązanie wybitnie kosztowne, ale innego po prostu nie było. Każda inna możliwość była tylko gorsza.


Jan ŚLIWA
Bismarck, Wilhelm i siła polskości 

Jan ŚLIWA: Bismarck, Wilhelm i siła polskości

Do rozwiązywania problemów potrzebna jest rzeczowa, ponadpartyjna dyskusja. Wymaga to dopuszczenia sytuacji, że prawak siądzie na murku z lewaczką i zastanowią się, jak jest, a potem do dyskusji dołączą się inni. Wygląda to na proste, ale takie nie jest.


Prof. Marek CICHOCKI
To będą inne Niemcy 

Prof. Marek CICHOCKI: To będą inne Niemcy

Więcej antyamerykanizmu, jeszcze silniejsze głosy za powrotem do dawnej współpracy z Rosją, większa niechęć i podejrzliwość wobec Polski, wzrost nastrojów rewindykacyjnych w polityce zagranicznej – to tylko niektóre z możliwych opcji, które mogą już wkrótce silniej zaznaczyć się w niemieckiej polityce. Czy jesteśmy na to przygotowani? 


Jakub BANASZEK
Dmytro Kułeba zbagatelizował ból pomordowanych na Wołyniu 

Jakub BANASZEK: Dmytro Kułeba zbagatelizował ból pomordowanych na Wołyniu

Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, swoją wypowiedzią na temat Zbrodni Wołyńskiej dolał oliwy do ognia w kontekście możliwego pojednania polsko-ukraińskiego. W takiej sytuacji będzie o to bardzo trudno, a być może temat został nawet zamknięty na długie lata lub wręcz na zawsze. Dla mnie osobiście to słowa skandaliczne i szokujące.


Nr 66. „Wszystko Co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

Nr 66. „Wszystko Co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

W 66. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: prof. Chantal DELSOL, Arno KLARSFELDA, Kazimierza M. UJAZDOWSKIEGO, Edwarda LUCASA, Karola NAWROCKIEGO i prof. Jacka HOŁÓWKI.


Mary EBERSTADT, Prof. Zbigniew STAWROWSKI, Bronisław WILDSTEIN
Źródła nadziei – przyszłość konserwatyzmu 

Mary EBERSTADT, Prof. Zbigniew STAWROWSKI, Bronisław WILDSTEIN: Źródła nadziei – przyszłość konserwatyzmu

W jednej z ważniejszych debat XIII Kongresu Polska Wielki Projekt – tematem była przyszłość konserwatyzmu – dyskutowali Mary EBERSTADT, prof. Zbigniew STAWROWSKI i Bronisław WILDSTEIN. Debatę prowadził prof. Michał ŁUCZEWSKI.


Julia MISTEWICZ-DELANNE
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2024 

Julia MISTEWICZ-DELANNE: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2024

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!


STRATEGIE


Patryk WILD
„Tak dla CPK”. Pięć argumentów i pięć mitów 

Patryk WILD: "Tak dla CPK”. Pięć argumentów i pięć mitów

W całej Polsce od ponad dwóch miesięcy zbierane są podpisy pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Tak dla CPK”, zobowiązującą rząd do realizacji programu w jego pierwotnej wersji i ambitnych harmonogramach. 


Lubko PETRENKO: Jak Ukraina przygotowywała się do inwazji

Lubko PETRENKO
Jak Ukraina przygotowywała się do inwazji 

Prof. Michał KLEIBER: Migracje dotykają wszystkich

Prof. Michał KLEIBER
Migracje dotykają wszystkich 

Prof. Michał KLEIBER: TAK dla Trójkąta Weimarskiego – mimo wszystko!

Prof. Michał KLEIBER
TAK dla Trójkąta Weimarskiego – mimo wszystko! 


PIĘKNO NAUKI


Prof. Piotr CZAUDERNA
Pacjenci w śpiączce – czy rzeczywiście śpią? Najnowsze odkrycia 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Pacjenci w śpiączce – czy rzeczywiście śpią? Najnowsze odkrycia

Niektóre osoby w śpiączce mogą w rzeczywistości znajdować się w tzw. zespole zamknięcia, czyli w jakiś sposób być świadome, choć nie są w stanie się poruszać, wydawać dźwięków ani komunikować się z otoczeniem. U części chorych mimo uszkodzenia mózgu nie dochodzi do zaburzenia zdolności myślenia ani kojarzenia.


Prof. Leszek PACHOLSKI: Nowy ranking szanghajski i wciąż te same pytania o polskie uczelnie

Prof. Leszek PACHOLSKI
Nowy ranking szanghajski i wciąż te same pytania o polskie uczelnie 

Prof. Andrzej JAJSZCZYK: Żenująco słaby wynik polskich uczelni w rankingu szanghajskim

Prof. Andrzej JAJSZCZYK
Żenująco słaby wynik polskich uczelni w rankingu szanghajskim 



POLSKA WŁAŚNIE


Agnieszka PAWNIK
Metafora życia samuraja. Burzliwa historia Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu 

Agnieszka PAWNIK: Metafora życia samuraja. Burzliwa historia Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu

Kamienie, woda, rośliny – w ogrodzie japońskim wszystko jest starannie zaprojektowane, a każda roślina czy element architektury jest częścią idealnie skomponowanej całości, która zmienia się w zależności od pory roku, pogody, a nawet tego, czy podziwiamy ją, siedząc, stojąc, czy chodząc. W Polsce nie mamy wielu japońskich ogrodów, najbardziej znany i unikatowy w skali Europy znajduje się w parku Szczytnickim we Wrocławiu.


Jolanta PAWNIK
Wrocław – wielka miłość Hanny i Ludwika Hirszfeldów 

Jolanta PAWNIK: Wrocław – wielka miłość Hanny i Ludwika Hirszfeldów

On – odkrywca grup krwi i konfliktu serologicznego, nominowany do Nagrody Nobla. Ona – pionierka powojennej pediatrii. Niedługo po zakończeniu II wojny światowej połączyli swoje życie z Wrocławiem, wspierając to miasto w budowie polskiej medycyny i nauki.


Andrzej KRAJEWSKI
Wrocław na fali  

Andrzej KRAJEWSKI: Wrocław na fali 

Wedle zespołu ekspertów, śledzących rozwój europejskich miast i regionów, wśród miejscowości posiadających od 200 tys. do 750 tys. mieszkańców żadna inna w całej Europie nie może się równać ze stolicą Dolnego Śląska. Przynajmniej jeśli idzie o osiągnięcia, które poddano analizie i ocenie podczas tworzenia raportu – czyli pod względem potencjału ekonomicznego, kapitału ludzkiego, jakości życia, efektywności inwestycji, skomunikowania ze światem oraz przyjazność dla biznesu. 



KSIĘGARNIA


Mariczka PAPŁAUSKAJTE
Historia jednego zdjęcia 

Mariczka PAPŁAUSKAJTE: Historia jednego zdjęcia

W wydanej na Ukrainie książce odnaleźliśmy jakże wzruszającą historię zdjęcia, którego autorem jest Dmytro KOZACKI, a które zamieściliśmy na okładce książki Laury MANDEVILLE i prof. Konstantyna SIGOWA „Narodziny nowej Europy. Ukraina nas obudziła”, którą wydaliśmy w Wydawnictwie „Wszystko co Najważniejsze”. 


Prof. Stéphane COURTOIS: Od rewolucji francuskiej do rewolucji październikowej

Prof. Stéphane COURTOIS
Od rewolucji francuskiej do rewolucji październikowej 

Prof. Andrzej NOWAK: Klęska imperium zła. Rok 1920

Prof. Andrzej NOWAK
Klęska imperium zła. Rok 1920 

Ks. prof. Paweł MAZANKA: Schopenhauer a sekularyzm

Ks. prof. Paweł MAZANKA
Schopenhauer a sekularyzm 

Ariel ORZEŁEK: Konstanty Łubieński – pozytywista albo romantyk pieniądza

Ariel ORZEŁEK
Konstanty Łubieński – pozytywista albo romantyk pieniądza 


MULTILANGUAGE


Władysław Teofil BARTOSZEWSKI: On the brink of 1939 once again 

Władysław Teofil BARTOSZEWSKI: On the brink of 1939 once again

Juliana ŁOZOWA: Вроцлав — один із найбільших осередків українців у польщі. Та чи комфортно у ньому біженцям? 

Juliana ŁOZOWA: Вроцлав — один із найбільших осередків українців у польщі. Та чи комфортно у ньому біженцям?

WIDEO


#RozmowyNajwazniejsze
Wojciech KOZŁOWSKI
 

PÉPITES


Jan ROKITA pożegnał się z czytelnikami „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”. Od września jego felietony – co tydzień we „Wszystko co Najważniejsze”

Jan ROKITA pożegnał się z czytelnikami „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”. Od września jego felietony - co tydzień we „Wszystko co Najważniejsze”

Jan ROKITA rozstał się w ten weekend z czytelnikami „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”. Napisał tam przez lata 456 felietonów dekodujących rzeczywistość. Od września cotygodniowe felietony Jana ROKITY będą publikowane we „Wszystko co Najważniejsze”. Aby ich nie ominąć – warto zapisać się na cotygodniowy sobotni newsletter.


Charles de Gaulle w liście z 1942 r. wzywał biskupów do sprzeciwienia się wywózkom Żydów z Francji Vichy

Charles de Gaulle w liście z 1942 r. wzywał biskupów do sprzeciwienia się wywózkom Żydów z Francji Vichy

Co trzeci 15-latek nie zabezpiecza się podczas seksu – raport WHO

Co trzeci 15-latek nie zabezpiecza się podczas seksu – raport WHO

Zasada „zakuj, zdaj, zapomnij” musi odejść – Barbara Nowacka

Zasada „zakuj, zdaj, zapomnij” musi odejść – Barbara Nowacka

Ludzie oczekują, aby ich przywódca bronił przekonań religijnych - Pew Research

Ludzie oczekują, aby ich przywódca bronił przekonań religijnych – Pew Research

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 sierpnia 2024