Popołudniowe Espresso: Hamas zaatakował Izrael. Trwa ewakuacja Polaków

Hamas zaatakował Izrael. Trwa ewakuacja Polaków

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 9. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Atak Hamasu na Izrael. Trwa ewakuacja polskich obywateli

Trwa ewakuacja Polaków z Izraela, gdzie panuje stan wyjątkowy po atakach Hamasu. Pierwsze polskie samoloty wylądowały rano 9 października na Okęciu w Warszawie, ewakuując 251 osób. Na transport czeka około tysiąca Polaków. Prezydent Andrzej DUDA podjął decyzję o powołaniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego do ewakuacji.

Atak Hamasu na Izrael rozpoczął się 7 października rano. Hamas przeniknął do wielu miast na południu kraju, Izrael został również zaatakowany setkami rakiet. W niedzielę po południu izraelskie wojsko poinformowało, że przeprowadza ataki lotnicze na cele w Autonomii Palestyńskiej, gdzie ukrywać się mają członkowie Hamasu. W nocy z niedzieli na poniedziałek wojsko izraelskie poinformowało, że nadal prowadzi naloty powietrzne w Strefie Gazy. Według ostatnich informacji w Izraelu zginęło ponad 700 osób, rannych jest 2382 osób, a  100 zostało porwanych.

Trzęsienie ziemi w Afganistanie

W sobotę rano na zachodzie Afganistanu – obszar około 35 km na północny zachód od prowincji Herat – wystąpiła seria trzęsień ziemi. Herat zamieszkuje ponad 3 mln osób. W ciągu godziny doszło do czterech wstrząsów. Pierwsze i trzecie miało magnitudę 6,3, drugie i czwarte, odpowiednio, 5,5 i 5,9. 

Według agencji Reuters podczas trzęsień zginęło co najmniej 2053 osób; 9240 osoby są ranne; zniszczonych zostało co najmniej 1328 domów. Trzęsienie w Afganistanie jest trzecim trzęsieniem ziemi w 2023 roku pod względem śmiertelności: po Turcji – 59 259 ofiar – i Maroku – 2960 ofiar. Jak przekazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), akcja poszukiwawczo-ratownicza wciąż trwa.

Nobel w dziedzinie ekonomii dla Claudii GOLDIN

Na zakończenie tzw. tygodnia noblowskiego Bank Szwecji ogłosił laureata w dziedzinie ekonomii 2023 roku. Nagrodzona została Claudia GOLDIN za „pogłębienie wiedzy na temat sytuacji kobiet na rynku pracy”. Komitet Noblowski podkreśla, że Claudia GOLDIN, przedstawiła pierwszy na przestrzeni wieków kompleksowy opis zarobków kobiet i ich udziału w rynku pracy. Jej badania ujawniają przyczyny zmian, a także główne źródła utrzymującej się dysproporcji między płciami.

Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda NOBLA tym różni się od pozostałych nagród Nobla, że nie jest finansowana z majątku Alfreda NOBLA, lecz z funduszy Banku Szwecji. Po raz pierwszy została przyznana w 1969 roku i w tym roku została przyznana po raz 55. Grupą, która otrzymywała ją najczęściej byli ekonomiści z Uniwersytetu Chicagowskiego.

Abp Paul GALLAGHER
Jerozolima musi pozostać miastem pokoju, miastem spotkania

Podcasty🎧 #NajważniejszeDnia

Michał KŁOSOWSKI: Rozpoczął się Synod o synodalności

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Popołudniowe Espresso: Polska otrzyma 40 mln euro wsparcia dla rolników
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 października 2023