

Popołudniowe Espresso
Literacka Nagroda Nobla dla Annie ERNAUX
Literacką Nagrodę Nobla w 2022 r. Akademia Szwedzka przyznała francuskiej pisarce, Annie ERNAUX. „Za odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa przed czytelnikami korzenie, alienację i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

Popołudniowe Espresso
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny za sekwencjonowanie genomu neandertalczyka
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny została przyznana szwedzkiemu biologowi ewolucyjnemu Svante Pääbo – poinformowała 3 października Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

Magdalena ŁYSIAK
Zwycięstwo literatury polskiej, czyli jak Sienkiewicz Nobla zabrał
W 1901 roku pojawiły się pierwsze głosy, że Sienkiewicz powinien dostać nagrodę Nobla. Do Polski przyjechał dziennikarz amerykański, który zwiedzał nasz kraj śladami bohaterów „Trylogii”. Na jego reportaże czekało ponad milion wielbicieli polskiego pisarza. Sprzedaż samego „Quo vadis” w Ameryce sięgnął 800 tys. egzemplarzy. Zagorzałym wielbicielem tej powieści był William Faulkner – o kulisach uhonorowania Henryka Sienkiewicza pisze Magdalena ŁYSIAK

Olga TOKARCZUK
Czuły narrator
Świat jest tkaniną, którą przędziemy codziennie na wielkich krosnach informacji, dyskusji, filmów, książek, plotek, anegdot – pełne wystąpienie Olgi TOKARCZUK ze Sztokholmu, 7 grudnia 2019 r.

Prof. Bernard JANCEWICZ
Laureaci Nagrody Nobla we Wrocławiu. 44. Zjazd Fizyków Polskich
44 Zjazd Fizyków Polskich odbywał się w niedawno zbudowanym Centrum Konferencyjnym Politechniki Wrocławskiej. Zjazd ukazał szeroki przegląd najnowszych osiągnięć fizyki. Widać było wyraźnie, że do wielu z nich znaczący wkład wnieśli również polscy, w tym wrocławscy uczeni – pisze prof. Bernard JANCEWICZ.

Bartosz KABAŁA
Medyczny Nobel 2017. Fascynujące mechanizmy cyklu dobowego
Tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny oraz nagrodzone odkrycie można wpisać do grupy ważnych przełomów związanych z cyklem znanym nam najdłużej — z cyklem dobowym.

Prof. Michał KLEIBER
Pokojowa Nagroda Nobla 2017. Ważny sygnał czy polityczna naiwność?
Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla to głos wprawdzie w niezwykle ważnej sprawie, ale niestety głos naiwny i bez szans na bezpośrednie pozytywne konsekwencje. Nowy traktat, zainicjowany przez nagrodzoną organizację, uważany jest coraz powszechniej za przeszkodę na drodze do rozbrojenia nuklearnego, a nie za realną pomoc w takich działaniach.

Anna BIAŁOSZEWSKA
#Curie2017. W 150. rocznicę urodzin polskiej Noblistki. Paryskie muzeum
W 2017 r. obchodzimy 150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej – Curie oraz 120. rocznicę urodzin jej córki – Ireny. W nowym cyklu Wszystko Co Najważniejsze “#Curie2017” do paryskiego Muzeum Curie zaprasza Anna BIAŁOSZEWSKA.

Marcin JAKUBOWSKI
Nagroda Nobla z fizyki AD 2017
Dzięki falom grawitacyjnym, których istnienie Albert Einstein przewidział 100 lat temu, będziemy mogli obejrzeć dokładniej czarne dziury, a być może odkryjemy też inne egzotyczne byty naszego wszechświata. Nagroda Nobla z fizyki w 2017 roku trafia w naprawdę dobre ręce.

Marcin JAKUBOWSKI
Topologia, czyli piękno matematyki. Nobel z fizyki 2016
Thouless, Haldane i Kosterlitz, stosując niezwykle eleganckie i wyrafinowane prawa matematyczne w fizyce, potrafili zmienić sposób, w jaki myślimy o materiałach, a nawet zapoczątkowali całą dziedzinę badań, które być może dadzą nam superkomputery kwantowe czy materiały o własnościach jeszcze lepszych niż własności grafenu.

Bartosz KABAŁA
"Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny 2015. Powrót do korzeni"
Nagroda Nobla 2015 w dziedzinie medycyny została przyznana za odkrycie dwóch ważnych leków, które uratowały życie setkom milionów ludzi. To zwrócenie się Komitetu Noblowskiego w kierunku rzeczywistych, globalnych problemów medycyny, mającej ratować zdrowie i życie ludzi. To powrót do korzeni tej nagrody, do idei wytyczonej przez Alfreda Nobla, dla którego nadrzędnym celem było dobro całej ludzkości.