Wołodymyr JERMOŁENKO
Rozpoczął się Synod Biskupów w Watykanie
Jest środa, 4. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym
Strażacy opanowali pożar, który wczesnym popołudniem we wtorek wybuchł na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Pożar objął około 70 hektarów lasów. Pożar wybuchł w okolicach miejscowości Olszowa Droga w powiecie monieckim w województwie podlaskim. W akcji gaśniczej brało udział kilkudziesięciu strażaków z kilkudziesięciu zastępów; wykonano ponad dwadzieścia zrzutów wody ze śmigłowca Black Hawk, a także samolotów Dromader. Dziś trwa dogaszanie pojedynczych miejsc. W nocy teren będzie monitorowany.
Biebrza nazywana „polską Amazonką” jest najrozleglejszym polskim Parkiem Narodowym. Jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Wyróżnia się tym, że jako jeden z niewielu w środku Europy zachował prawie pierwotny obszar bagienny. Największy w historii pożar Biebrzy miał miejsce w kwietniu 2020 r. Paliło się ok. 5,5 tys. ha parku i otuliny.
Rozpoczął się Synod Biskupów w Watykanie
Od dziś do 29 października 2023 roku w Watykanie odbywa się XVI Zgromadzenie Ogólne Zwyczajnego Synodu Biskupów, zatytułowane „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, misja, uczestnictwo”. W składzie polskiej delegacji jest abp Adrian GALBAS, razem z przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski (KEP) abp Stanisławem GĄDECKIM i wiceprzewodniczącym KEP abp Markiem JĘDRASZEWSKIM. Z nominacji papieża FRANCISZKA w obradach weźmie również udział metropolita łódzki kard. Grzegorz RYŚ. Jednym ze świeckich reprezentantów Europy będzie Polak – prof. Aleksander BAŃKA.
W październikowej sesji weźmie udział około 400 osób. Będą to przede wszystkim biskupi i kardynałowie, ale także osoby świeckie, które po raz pierwszy w historii będą miały prawo głosu. Prace będą odbywały się na plenum i w kilkunastoosobowych grupach, w których członkowie, bardziej nawet niż dyskutować, będą nawzajem wymieniać zdania, a podstawą będą pytania zawarte w Instrumentum laboris (dokumencie roboczym).
„Synod nie będzie rewolucją. Medialna opowieść o tym spotkaniu sprawia jednak, że mało kto wie, czego się spodziewać na koniec października. Dotychczasowe spotkania (krajowe czy kontynentalne) ujawniły dużą różnorodność głosów i oczekiwań. Synod może więc tak naprawdę, ponad wszystko, być testem globalności i powszechności Kościoła” – twierdzi Michał KŁOSOWSKI.
Nagroda Nobla z chemii w 2023 roku za odkrycie i syntezę kropek kwantowych
Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła 4 października 2023 roku, że Nagroda Nobla w dziedzinie chemii zostaje przyznana trójce naukowców: Moungi G. BAWENDI, Louis E. BRUS i Alexei I. EKIMOV za odkrycie i syntezę kropek kwantowych, która była przełomowa w dziedzinie nanotechnologii, wykorzystywanym m.in. w naukach medycznych.
Jak rozwinięto w naukowym uzasadnieniu, kropki kwantowe są półprzewodnikami o wielkości nanometrów, których właściwości są określone przez kwantowe efekty wielkości. Są tak małe, że ich rozmiar fizyczny determinuje stany mechaniki kwantowej nośników ładunku materiału. Jak przekonuje Komitet Noblowski, podstawową zasadą nanotechnologii jest to, że w skali nanometrów materiały i cząstki uzyskują nowe, zależne od rozmiaru właściwości, które można wykorzystać i kontrolować w nowatorskich zastosowaniach.
Podcasty🎧 #NajważniejszeDnia
Michał KŁOSOWSKI: Rozpoczął się Synod o synodalności
Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jan ŚLIWA