Mateusz SZPYTMA: Duszpasterstwo Rolników w archidiecezji krakowskiej w latach 1982–1990
Mateusz SZPYTMA

Mateusz SZPYTMA

Duszpasterstwo Rolników w archidiecezji krakowskiej w latach 1982–1990

Rolnicza „Solidarność” na terenie archidiecezji krakowskiej już na początku swej działalności, w październiku 1980 r., postanowiła szukać wsparcia w Kościele katolickim. Wobec braku dostępu do mediów informacje zachęcające do zakładania kół „Solidarności Wiejskiej” były więc przekazywane przez Kurię Metropolitalną w Krakowie i jej sieć parafialną.

Prof. Massimo FAGGIOLI: Synod jako odpowiedź na fantazje
Prof. Massimo FAGGIOLI

Prof. Massimo FAGGIOLI

Synod jako odpowiedź na fantazje

Proces synodalny jest niezwykle ważną, integralną częścią pontyfikatu papieża jezuity, który nie chce kapitulować przed duchem epoki.

o. Piotr BIELANIN: Reguła św. Franciszka.  Przesłanie nadal aktualne
o. Piotr BIELENIN

o. Piotr BIELENIN

Reguła św. Franciszka. Przesłanie nadal aktualne

29 listopada 1223 r. w Rzymie bullą Solet annuere papież Honoriusz III zatwierdził Regułę św. Franciszka. To wydarzenie, którego 800-lecie obchodzimy, zmieniło historię franciszkanizmu, Kościoła i całego kontynentu.

Prof. Jan ŻARYN: Kościół i naród. Lata trwogi, lata nadziei
Prof. Jan ŻARYN

Prof. Jan ŻARYN

Kościół i naród. Lata trwogi, lata nadziei

Rola Kościoła katolickiego w Polsce nie sprowadzała się w II RP jedynie do kierowania duszami ludzkimi, by zbliżyć je do Boga, ale także polegała na silnym oddziaływaniu na kondycję wspólnoty narodowej, najpierw narodu zniewolonego przez 123 lata, następnie odrodzonego po powstaniu państwa polskiego. Państwo – zdaniem Kościoła i znaczącej grupy Polaków – nie powinno być nosicielem innych wartości niż te wypracowane przez pokolenia.

Piotr DMITROWICZ: Co kryje papieska walizka? W 45. rocznicę wyboru Jana Pawła II
Piotr DMITROWICZ

Piotr DMITROWICZ

Co kryje papieska walizka?
W 45. rocznicę wyboru Jana Pawła II

Wieczorem 16 października 1978 r. jedna wiadomość niezmiennie była podawana na pierwszym miejscu przez zachodnie media. W trzecim dniu konklawe 111 kardynałów wybrało na papieża kard. Karola Wojtyłę, metropolitę krakowskiego. Po raz pierwszy od 455 lat kardynałowie wybrali na Tron Piotrowy nie Włocha, ale… po prostu najlepszego kandydata.

Popołudniowe Espresso: Rozpoczął się Synod Biskupów w Watykanie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rozpoczął się Synod Biskupów w Watykanie

Od dziś do 29 października 2023 roku w Watykanie odbywa się XVI Zgromadzenie Ogólne Zwyczajnego Synodu Biskupów, zatytułowane „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, misja, uczestnictwo”.

Papież FRANCISZEK: Nie reagujemy dostatecznie na kryzys klimatyczny
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Nie reagujemy dostatecznie na kryzys klimatyczny

Minęło już osiem lat od opublikowania encykliki Laudato si’, w której chciałem podzielić się z wami wszystkimi, siostrami i braćmi naszej cierpiącej planety, moim głębokim niepokojem o nasz wspólny dom. Ale wraz z upływem czasu zdaję sobie sprawę, że nie reagujemy dostatecznie, bowiem goszczący nas świat rozpada się i być może zbliża się do punktu krytycznego – pisze papież Franciszek w opublikowanej 4 października 2023 r. nowej adhortacji apostolskiej „Laudate Deum”.

Michał KŁOSOWSKI: Burzliwa synodalność
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Burzliwa synodalność

Synod ma kłopoty. Kiepskie oceny w mediach, trudne tematy, które miały być poruszone, i niezgoda w samym Kościele co do tego, dokąd ma prowadzić flagowy projekt papieża Franciszka. Ale przecież można było to przewidzieć, od samego początku kwestie te bowiem spotkaniu Ludu Bożego towarzyszyły.

Prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA: Dziedzictwo Jana Pawła II – w 45-lecie pontyfikatu
Prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA

Prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA

Dziedzictwo Jana Pawła II – w 45-lecie pontyfikatu

Czasy współczesne nie lubią słowa „autorytet”. Dlatego być może w opisie roli Jana Pawła II w świecie dobrym słowem jest „przywództwo” – pisze prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA

Prof. Krzysztof SZCZERSKI: ONZ Karola Wojtyły – odwaga, nadzieja, zaufanie
Prof. Krzysztof SZCZERSKI

Prof. Krzysztof SZCZERSKI

ONZ Karola Wojtyły – odwaga, nadzieja, zaufanie

Zdaniem Jana Pawła II wspólnotę świata można budować w oparciu o trzy filary: prawa i godność każdego człowieka, wolność będącą konstruktem moralnym oraz solidarność. Analizując w obecnych czasach przesłanie Karola Wojtyły dla świata, można dojść do gorzkich wniosków. Trudno bowiem nie zauważyć, że choć od jego głoszenia upłynęło kilkadziesiąt lat, świat wcale nie rozwinął się w kierunku, który papież wówczas wskazywał. To nie powinno nas jednak zniechęcać. Jan Paweł II wzywał do odwagi i nadziei ponad przeciwnościami.

Julia MISTEWICZ: Co dalej z Notre-Dame?
Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Co dalej z Notre-Dame?

Cztery lata po pożarze paryskiej katedry Notre-Dame zainteresowanie we Francji świątynią i jej odbudową nie słabnie. Liczne zaś wystawy, koncerty i programy telewizyjne jej poświęcone świadczą o specjalnym miejscu, jakie Notre-Dame zajmuje w tożsamości Paryża i Francji.

Dominik DUBIEL SJ: Po co światu jezuici?
Dominik DUBIEL SJ

Dominik DUBIEL SJ

Po co światu jezuici?

Pierwsi jezuici bardzo szybko wyrobili sobie renomę, która przyciągała kolejne wybitne jednostki, co umacniało prestiż nowego zakonu i budziło zaufanie zarówno władz świeckich, jak i kościelnych.

Isabelle PRÊTRE: Teresa z Lisieux.  Święci »psychologowie«
Isabelle PRÊTRE

Isabelle PRÊTRE

Teresa z Lisieux.
Święci »psychologowie«

Benedykt i Scholastyka, Klara z Asyżu, Elżbieta od Trójcy Świętej, Teresa z Lisieux, Franciszek Salezy – nie posągowi święci, ale opiekunowie i przyjaciele, którym Isabelle PRÊTRE zawdzięcza pokonanie wielu trudności i słabości. W czułych rozmowach dziękuje swoim świętym „psychologom” za życiowe drogowskazy.

Wiesław KOT: „Bądź wierny. Idź”. 25 lat temu zmarł Zbigniew Herbert
Wiesław KOT

Wiesław KOT

„Bądź wierny. Idź”. 25 lat temu zmarł Zbigniew Herbert

Czym jest historia, w której tkwimy? To orgia panoszącej się nieprawości. A przecież zawsze znajdzie się garstka sprawiedliwych, którzy w tej zawierusze przechowają podstawowe wartości. Chodzi o to, by znaleźć się w tym gronie – powtarzał Zbigniew Herbert, jeden z największych poetów polskich i europejskich. 28 lipca 2023 r. mija 25 lat od jego śmierci – pisze Wiesław KOT

Krzysztof PAŁYS OP: Ludzie ósmego dnia. Autostopem do Matki Teresy
Krzysztof PAŁYS OP

Krzysztof PAŁYS OP

Ludzie ósmego dnia. Autostopem do Matki Teresy

My także bywaliśmy wielokrotnie zaskakiwani, choćby wówczas, gdy muzułmanie prosili nas o odprawienie w ich intencji Mszy Świętej, gdy szwajcarski ateista, rezygnując ze swoich planów, zawiózł nas do Medziugorie.

Janusz PYDA OP: Dzieła wszystkie św. Tomasza z Akwinu
Janusz PYDA OP

Janusz PYDA OP

Dzieła wszystkie św. Tomasza z Akwinu

Kwestie dyskutowane o duszy (Quaestiones disputatae De anima), Kwestia dyskutowana o stworzeniach duchowych (Quaestio disputata De spiritualibus creaturis) oraz Kwestia dyskutowana o zjednoczeniu Słowa wcielonego (Quaestio disputata De unione Verbi incarnati) mają w dorobku Tomasza z Akwinu znaczenie szczególne

Wydanie 481 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 481 Wszystko co Najważniejsze

„Pytają czy trzeba kochać. O to nie należy pytać, to trzeba czuć” napisał Blaise Pascal. W czterechsetną rocznicę śmierci tego wybitnego filozofa postanowiliśmy poświęcić to najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” temu, co pomimo upływu czasu wciąż nie traci na znaczeniu.