

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Jan Paweł II i Francuzi. Gabriel-Marie Garrone (1901–1994)
Karol Wojtyła i Gabriel-Marie Garrone podzielali przekonanie, że wiara i rozum winny się wspierać w poznawaniu prawdy, dzięki czemu rozwija się kultura humanistyczna. Szczególną rolą nauki katolickiej jest wskazywanie na wartości duchowe i moralne w dzisiejszym świecie, zagrożonym coraz bardziej procesem dehumanizacji życia społecznego

Dominik DUBIEL SJ
Teologia muzyki popularnej – rekonesans
Czy muzyka popularna może poprowadzić nas w głąb siebie? Czy można dzięki niej spotkać Boga? Czy popowe piosenki mogą być źródłami teologicznymi? – pyta Dominik DUBIEL SJ

Michał KŁOSOWSKI
Benedykt XVI – człowiek ogrodu
Duet Wojtyła-Ratzinger rządził Kościołem kilka dekad. To, że wybitny filozof, jakim był Karol Wojtyła, tak świetnie rozumiał się z wybitnym teologiem, jakim był Joseph Ratzinger, uformowało w historii Kościoła epokę, do której obecnie wielu tęskni.

Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia Czy śmierć Benedykta XVI będzie nowym otwarciem dla pontyfikatu papieża Franciszka?
W dzisiejszym komentarzu Najważniejsze Dnia Michał KŁOSOWSKI pochyla się nad komentarzami narastającymi wokół pogrzebu Benedykta XVI. Jak podkreśla, dorobek Ratzingera będzie analizowany jeszcze przez wiele lat.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Benedykt XVI a dziedzictwo Jana Pawła II
Bliska i merytoryczna współpraca oraz następstwo pontyfikatów łączą papieża Polaka i papieża Niemca. Magisterium Benedykta XVI stanowi najbliższy kontekst nauczania Jana Pawła II.

Aurelio PORFIRI
Bp Athanasius SCHNEIDER
Msza Święta w pracach kardynała Ratzingera i papieża Benedykta XVI
Jeśli na ziemi jest cokolwiek, co ze swej natury musi wyrażać centralność Boga, to jest to Msza Święta. Kardynał Ratzinger przypomniał tę prawdę.

Prof. Pierre MANENT
Europy zmagania z wiarą
Rozterki i wątpliwości, które coraz głębiej naznaczają samoświadomość Europejczyków – „kim jesteśmy?” – wynikają w dużej mierze z jednego, jak mi się wydaje, powodu, o którym mówi się mało lub wcale: Europejczycy nie wiedzą, co sądzić o chrześcijaństwie i co z nim począć. Utracili jego znajomość i praktyki. Nie chcą już o nim słyszeć.

Papież FRANCISZEK
Nikt nie może ocalić się sam
Wojna na Ukrainie pochłania niewinne ofiary i szerzy niepewność, nie tylko wśród osób bezpośrednio nią dotkniętych, ale w sposób rozpowszechniony i nieoszczędzający nikogo, nawet wśród tych, których, w odległości tysięcy kilometrów dotykają jej skutki uboczne – wystarczy pomyśleć o problemach ze zbożem oraz o cenach paliwa.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 458 Wszystko co Najważniejsze
Najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” dedykujemy zmarłemu papieżowi-seniorowi, Benedyktowi XVI. Jego odejście traktować można bowiem jako koniec pewnej epoki, nie tylko w dziejach Kościoła, ale zdawać się może – w historii świata zachodniego.

Popołudniowe Espresso
Rosja wstrzyma przesył ropy do krajów, które nałożyły na nią sankcje
We wtorek Władimir Putin podpisał dekret, który który wprowadza zakaz dostaw ropy (i wszystkich produktów ropopochodnych) do krajów, które nałożyły sankcje (limit cenowy) na eksport paliw. Zakaz ma wejść w życie od 1 lutego 2023 r. W dekrecie wskazano jednak, że prezydent Rosji może udzielić „specjalnego pozwolenia” na dostawy.

Prof. Simon GOLDHILL
Co klasycy dali chrześcijaństwu?
Historia relacji klasyki i chrześcijaństwa, zarówno w okresach pełnej zgody, jak i gwałtownych sporów, stanowi przejaw złożoności, bogactwa i powagi batalii między radykalnymi a konserwatywnymi siłami celem zrozumienia przeszłości.

Dennis HAMM SJ
List Pawła do chrześcijan w Filippi
List św. Pawła do chrześcijan w Filippi od wieków cieszy się wielką popularnością. Tak jak w Liście do Filemona, apostoł pisze tutaj z wielkim uczuciem oraz ujawnia bardzo dużo na własny temat.

Bogdan RYMANOWSKI
Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika
Pblikujemy fragment książki “Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika”, wyd. Zysk i S-ka. Bogdan Rymanowski przenosi nas do 1979 roku i wizyty w Polsce Jana Pawła II.

Sam GUZMAN
Katolicki dżentelmen
Nie wiemy, jak być mężczyznami, ponieważ nawet już nie wiemy, kim jest mężczyzna. Zanim zaczniemy marzyć o byciu dżentelmenami, musimy zrozumieć, kim jest mężczyzna i jak nim być.

Prof. Edward FESER
Pięć dowodów na istnienie Boga
Istnienie Boga ma wyjaśnienie. Wyjaśnienie leży w Jego własnej naturze jako tego, co jest czystą rzeczywistością, jest proste, czyli niezłożone, i jest Samoistnym Istnieniem – pisze prof. Edward FESER

Jarosław KUPCZAK OP
Thomas Joseph WHITE OP
Musimy wrócić do filozoficznej i teologicznej tradycji Kościoła
Kiedy myślimy o Europie, mamy do czynienia z kulturami, które były przez setki lat katolickie, a obecnie w sposób radykalny podważają swoje korzenie, dążą do ich dekonstrukcji. Dlatego też musi w Europie dojść do odnowienia misyjnego życia Kościoła – mówi Thomas Joseph WHITE OP w rozmowie z Jarosławem KUPCZAKIEM OP.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Jan Paweł II i Francuzi. André Frossard (1915–1995)
Chciałbym wskazać na to, co łączyło Karola Wojtyłę z Francją i jej kulturą oraz jakie znaczenie Jan Paweł II przypisywał francuskiemu katolicyzmowi, a także na rolę, jaką Francuzi, ludzie Kościoła i kultury, odegrali w pontyfikacie polskiego papieża.

Papież BENEDYKT XVI
Rola Soboru Watykańskiego II a pozycja Kościoła we współczesnym świecie
Czy rzeczywiście inicjatywa taka miałaby sens? Czy w ogóle możliwe byłoby uporządkowanie tak wielu intuicji i pytań w całość jednego, spójnego, soborowego oświadczenia, aby w ten sposób nadać Kościołowi kierunek w jego dalszej drodze przez tysiąclecia?

Prof. Jacek KORONACKI
Inteligent i katolik w Polsce AD 2022. Tekst osobisty, politycznie niepoprawny
Polska potrzebuje liczniejszej, prawdziwie kulturalnej elity. Na tyle licznej, by mogła skutecznie przeciwstawić się dziś dominującym siłom niszczącym polską i katolicką tożsamość. To musi zacząć się odnową szkolnictwa, a tę należy zacząć od odnowy szkolnictwa wyższego – by zacząć kształcić nauczycieli, którzy przyniosą szkołom podstawowym i średnim kadrę zdolną dzieci i młodzież uczyć umiłowania Dobra, Prawdy i Piękna.

Mirosław SZUMIŁO
Tajni księża. Historia nielegalnego pobytu słowackich werbistów w Polsce w latach 1957-1964
W latach 1957-1958 uciekło do Polski trzech młodych słowackich zakonników ze Zgromadzenia Słowa Bożego: Štefan Horváth, Jozef Šabo i Robert Borík, którzy następnie potajemnie dokończyli studia teologiczne i zostali wyświęceni na księży przez biskupa Lucjana Bernackiego w Gnieźnie. Umykali usilnie poszukującym ich funkcjonariuszom SB, co było możliwe dzięki ofiarności polskich braci i sióstr zakonnych oraz wielu ludzi świeckich zaangażowanych w pomoc słowackim księżom.