
Krzysztof PAŁYS OP
Karol de Foucauld - przyjaciel ludzi bez sukcesów
Błogosławiony Karol de Foucauld napisał do zaprzyjaźnionego księdza: Zakątek Sahary, który samotnie „uprawiam”, ma dwa tysiące kilometrów z północy na południe i tysiąc ze wschodu na zachód i sto tysięcy muzułmanów rozsianych na tym obszarze, bez jednego chrześcijanina, wyjąwszy wojskowych francuskich wszelkich stopni.

Prof. Kazimierz DADAK
Franciszek wobec rosyjskiej napaści
Miłość grzesznika niejednokrotnie wymaga uzmysłowienia mu, że grzeszy – i to właśnie czyni Franciszek: jednoznacznie potępia wojnę.

Kardynał Gianfranco RAVASI
Światło humanizmu
Światło nas obejmuje, określa, ogrzewa i przenika, nadaje nam kierunek. W ten sposób wierzący staje się również oświecony.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Czytelne przesłanie. Jan Paweł II wobec wojny
„Gdzie są nasze Kościoły, gdy dialog zostaje zerwany, a do głosu dochodzi przemoc zbrojna, przemawiająca językiem śmierci?” – pytał Jan Paweł II na spotkaniu z prawosławnym patriarchą Teoktystem i członkami Świętego Synodu w Bukareszcie (8.05.1999). Pytanie to jest również aktualne wobec trwającego konfliktu na Ukrainie.

Ks. Michał SIENNICKI SAC
Jak pomóc Ukrainie? Myśl globalnie, działaj lokalnie
Przed Bożym Narodzeniem w 2021 r. spalił się nowo wybudowany kościół we Lwowie. Wtedy wydawało się, że to największa tragedia. Teraz jednak wiemy, że największe wyzwania dopiero przed nami.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Oskarżony Yves Congar. To niesprawiedliwe, to niedopuszczalne
Książki Yves’a Congara są kopalnią wiedzy o Kościele, która nie pozwala wybrać tylko jednego jej fragmentu i odsunąć na bok resztę. Congar uczy, by o Kościele „myśleć całością”, to znaczy by nie tracić z pola widzenia istotnych aspektów i wymiarów jego natury, życia i posłannictwa.

Antonio SPADARO SJ
Braterstwo ocala czas polityki
“Braterstwo” znalazło się w dewizie Rewolucji Francuskiej. Porewolucyjny porządek z niego zrezygnował, by ostatecznie usunąć je z politycznego i ekonomicznego leksykonu. Dziś konieczne jest ponowne odkrycie tego potężnego ewangelicznego słowa.

Prof. Pablo PÉREZ-LÓPEZ
Pandemia, która odrodziła wiarę
Blisko 30 proc. Amerykanów, 16 proc. Hiszpanów i 10 proc. Francuzów uważa, że pandemia umocniła ich przekonania religijne.

Prof. Rémi BRAGUE
Trzecia fala nowoczesności pędzi na oślep
Nietzsche przepowiedział, że będziemy mieli dwa stulecia nihilizmu. Od tej przepowiedni minęło półtora wieku. Jeśli miał rację, na zmianę musimy czekać do mniej więcej 2080 roku.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Kościół synodalny, czyli alternatywny? Kilka słów o Synodzie o Synodalności
Bardzo ważne jest, by odmienić oblicze Kościoła, ponieważ zostało zamazane przez skandale seksualne i brak relacji i lekceważenie ofiar, przez nadużywanie władzy, co papież określa klerykalizmem, przez nieprzejrzysty sposób dysponowania finansami i inne słabości i zło.

Michał ŁUCZEWSKI
Kościół polskiej tożsamości
Podczas pandemii wraz z globalną sekularyzacją tradycyjnych religii następuje globalna desekularyzacja nowoczesnych społeczeństw. Podczas gdy oficjalne kościoły stają się coraz bardziej zimne, nasze społeczeństwa znalazły się w stanie wrzenia.

Papież FRANCISZEK
Polityka jest czymś dobrym. Powinna być taką w praktyce, bo jest najwyższym obowiązkiem obywatela
Cierpienie zbliża nas do siebie, a uznanie, że należymy do tego samego kruchego rodzaju ludzkiego, pomoże zbudować bardziej zintegrowaną i pokojową przyszłość.

Elżbieta WIATER
Święty Jacek. Życie i cuda. Źródła z tradycji dominikańskiej
Nie bez znaczenia dla wzrostu popularności św. Jacka, poza cudami, jakie się działy za jego wstawiennictwem, był moment jego wyniesienia na ołtarze oraz sposób, w jaki został wtedy przedstawiony wiernym.

Ks. Dominique BOURMAUD
Modernizm triumfujący
W czasach Soboru Watykańskiego II Kościół chciał pojednać się ze światem pod sztandarem ekumenizmu. Tyle że stawiając ten postulat w centrum dyskutowanych wówczas problemów, można było doprowadzić go do samozniszczenia.

Ewa K. CZACZKOWSKA
Siostra Faustyna. Biografia Świętej
Spotkanie w celi nie było złudzeniem. Siostra Faustyna wiedziała to na pewno. Już wcześniej, kilkakrotnie, widziała Pana. Mówił do niej przed wstąpieniem do zgromadzenia, przynaglając do tego kroku, i później, gdy równolegle do formacji zakonnej postępowała na drodze życia mistycznego – pisze Ewa K. CZACZKOWSKA

Grzegorz POLAKIEWICZ
Bardzo osobiste świadectwo Pożegnanie kard. Franciszka Macharskiego
Setki spotkań z Kardynałem Franciszkiem. Setki rozmów. To była relacja niezwykle intymna: relacja synowsko-ojcowska. Mimo wszystko ostatnie spotkanie było najważniejszym. To spotkanie z Księdzem Kardynałem, który przeżywał na swym szpitalnym łóżku niezwykłe misterium cierpienia.

Dariusz KOWALCZYK SJ
Triada i Trójca. Marsz przez instytucje w perspektywie teologicznej
W „marszu przez instytucje” kluczową rolę odgrywają różnego rodzaju mniejszości, głównie tzw. mniejszości seksualne.

Abp Fulton J. SHEEN
Znajomość siebie samego
Samopoznanie jest możliwe, człowiek jest bowiem jedynym stworzeniem, które może poznać siebie.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Dlaczego wierzę w Kościół i w nim pozostaję?
W ujawnianiu skandali seksualnych i pedofilskich w Kościele znaczącą rolę odegrali ludzie świeccy, ale także osoby nie związane z katolicyzmem. Z uznaniem myślę o postawie tych, którym dobro ofiar, ale i autentyczne dobro Kościoła leżą na sercu i którzy budują odpowiednie struktury i procedury postępowania, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodym.

Antonio SPADARO SJ
Kościół jest zawsze w kryzysie. To klucz do jego reformy
Jeśli istnieje słowo podsumowujące sytuację, której doświadcza dziś świat, to jest nim słowo „kryzys”. W swoim przemówieniu do Kurii Rzymskiej, z okazji życzeń bożonarodzeniowych, papież Franciszek przywołał je aż 46 razy.