

Instytut Nowych Mediów
«Dekada Franciszka» Książka Michała KŁOSOWSKIEGO już w sprzedaży
Początek„dekady Franciszka” wyznacza czas wprowadzenia na rynek pierwszego iPhone’a. Choć teoretycznie nie miało to nic wspólnego z Kościołem i papiestwem, radykalnie zmieniło życie wiernych. Trudno więc, by nie wpłynęło na sposób sprawowania rządów przez głowę Kościoła.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 467 Wszystko co Najważniejsze. Dekada Franciszka
Dekada Franciszka to czas zmiany świata, który papież nazywa zmianą epoki. Lawinowy przyrost uzależnienia od technologii, odchodzące w niepamięć paradygmaty ekonomiczne i zmieniające się relacje międzynarodowe — w tej dekadzie wydarzyło się wiele a my próbujemy to opisać.

Popołudniowe Espresso
Mija dekada papieża FRANCISZKA
Dziś mija 10 lat od wyboru kardynała Jorge Mario Bergoglio na Stolicę Piotrową. 11 lutego 2013 roku Benedykt XVI ogłosił swoją rezygnację z urzędu papieża.

Popołudniowe Espresso
«Dekada Franciszka» – premiera książki Michała KŁOSOWSKIEGO
Właśnie ukazała się najnowsza książka Michała KŁOSOWSKIEGO – „Dekada Franciszka”. Warto starać się zrozumieć tytułową „Dekadę Franciszka” bez klisz i stereotypów, analizując to, co się w Kościele ostatnio wydarzyło.

Piergiorgio ODIFREDDI
W poszukiwaniu prawdy
Perogrio Odifreddi, włoski profesor, matematyk i ateista przez wiele lat korespondował i spotykał się z papieżem Benedyktem XVI. W trakcie audiencji głównie dyskutowali – o kościele, wierze, historyczności Jezusa czy kondycji współczesnego człowieka. Niedługo przed śmiercią papieża wszystkie nieznane dotychczas listy i zapisy rozmów zostały zebrane i uporządkowane w książce „W poszukiwaniu prawdy”. Ten dialog pomiędzy papieżem a naukowcem sceptykiem, choć prowadzony z krańcowo różnych pozycji, ukazuje jeden, wspólny cel, którym jest dążenie do wzajemnego zrozumienia i poszukiwanie prawdy.

Popołudniowe Espresso
Rozpoczęła się 59. Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium
W piątek rozpoczęła się 59. Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium. W ciągu dwóch dni weźmie w niej udział kilkudziesięciu szefów państw i rządów, ministrowie oraz przedstawiciele najważniejszych organizacji i instytucji międzynarodowych, w tym ONZ, NATO i UE.

Prof. Rafael Domingo OSLÉ
Benedykt XVI – mądry i skromny papież
Benedykt był w stanie przekroczyć i zintegrować wiele ograniczających dualizmów i zburzyć fałszywe mury wzniesione między wiarą i rozumem, tradycją i odnową, chrześcijaństwem i oświeceniem, miłością i cierpieniem, charyzmatem i hierarchią, tym, co pozytywne i naturalne, pracą i kontemplacją, tym, co ludzkie, i tym, co boskie

Popołudniowe Espresso
Papież FRANCISZEK – Ręce precz od Afryki!
„Afryka nie jest kopalnią, którą trzeba eksploatować, ani ziemią, którą należy plądrować. Ręce precz od Afryki!” – tymi słowami papież FRANCISZEK rozpoczął swoją pielgrzymkę do Demokratycznej Republiki Konga.

Popołudniowe Espresso
Papież FRANCISZEK z pielgrzymką w Kongo i Sudanie
Demokratyczna Republika Konga oraz Sudan Południowy to cele rozpoczynającej się dziś kolejnej pielgrzymki papieża FRANCISZKA, przekładanej wcześniej z powodu jego stanu zdrowia.

Papież FRANCISZEK
Pilnie trzeba wzmacniać komunikację pozbawioną wrogości
Po tym, jak w poprzednich latach rozważaliśmy czasowniki: „pójść i zobaczyć” oraz „słuchać”, jako warunki dobrej komunikacji, w tym Orędziu na 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu chciałbym skupić się na „mówieniu z sercem”.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Jan Paweł II i Francuzi. Gabriel-Marie Garrone (1901–1994)
Karol Wojtyła i Gabriel-Marie Garrone podzielali przekonanie, że wiara i rozum winny się wspierać w poznawaniu prawdy, dzięki czemu rozwija się kultura humanistyczna. Szczególną rolą nauki katolickiej jest wskazywanie na wartości duchowe i moralne w dzisiejszym świecie, zagrożonym coraz bardziej procesem dehumanizacji życia społecznego

Popołudniowe Espresso
Niemcy przekażą Ukrainie czołgi Leopard 2
Niemiecki rząd oficjalnie zgodził się na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard należących do Bundeswehry. Po tygodniowych głośnych naciskach na dostawy czołgów, Polska złożyła we wtorek oficjalny wniosek o zezwolenie na eksport Leopardów. Po tym kanclerz Niemiec Olaf SCHOLZ podjął decyzję o przekazaniu czołgów – o czym poinformował portal “Politico”, określają

Popołudniowe Espresso
Rosja wstrzyma przesył ropy do krajów, które nałożyły na nią sankcje
We wtorek Władimir Putin podpisał dekret, który który wprowadza zakaz dostaw ropy (i wszystkich produktów ropopochodnych) do krajów, które nałożyły sankcje (limit cenowy) na eksport paliw. Zakaz ma wejść w życie od 1 lutego 2023 r. W dekrecie wskazano jednak, że prezydent Rosji może udzielić „specjalnego pozwolenia” na dostawy.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 458 Wszystko co Najważniejsze
Najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” dedykujemy zmarłemu papieżowi-seniorowi, Benedyktowi XVI. Jego odejście traktować można bowiem jako koniec pewnej epoki, nie tylko w dziejach Kościoła, ale zdawać się może – w historii świata zachodniego.

Popołudniowe Espresso
Władimir PUTIN z wizytą w Białorusi
Prezydent Rosji Władimir Putin wraz z ministrami obrony i spraw zagranicznych odwiedził w poniedziałek Białoruś. Wizyta podsyca obawy o możliwe zwiększenie nacisków na Aleksandra Łukaszenkę, aby przyłączył się do ofensywy lądowej, która otworzyłaby nowy front przeciwko Ukrainie.

Popołudniowe Espresso
Nagroda Ratzingera dla francuskiego patrologa
W czwartek 1. grudnia w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera, jedne z najważniejszych wyróżnień naukowych.

Papież BENEDYKT XVI
Rola Soboru Watykańskiego II a pozycja Kościoła we współczesnym świecie
Czy rzeczywiście inicjatywa taka miałaby sens? Czy w ogóle możliwe byłoby uporządkowanie tak wielu intuicji i pytań w całość jednego, spójnego, soborowego oświadczenia, aby w ten sposób nadać Kościołowi kierunek w jego dalszej drodze przez tysiąclecia?

Matteo MATZUZZI
Potrzeba dziś nowego geopolitycznego atlasu Kościoła
Z pewnością rzeczywistość kościelna znana w latach 80. i 90. ulegnie głębokim zmianom i tylko czas pokaże, czy będzie w stanie odzyskać (lub kontynuować) misyjny zapał tak drogi Karolowi Wojtyle.

Popołudniowe Espresso
Papież Franciszek w Kazachstanie
Chwilę po godz. 13 polskiego czasu (17:18 czasu lokalnego) samolot z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował na lotnisku w Nur-Sułtanie na północnym wschodzie Kazachstanu.

Juliusz BRAUN
Papieża Franciszka Biblia pauperum
Jeśli dwaj jego poprzednicy byli – choć w różny sposób – papieżami słowa, to Franciszek jest niewątpliwie papieżem obrazu.