Jan ROKITA: Papieskie potępienie
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Papieskie potępienie

Nie sądziłem, iż Głowa Kościoła postanowi z takim impetem włączyć się w amerykańską kampanię wyborczą. I nie przypuszczałem też, że precedensowe papieskie potępienie spadnie akurat na głowy przywódców Ameryki – jakby nie było, największej demokracji świata i gwaranta wolności wielu narodów.

Papież FRANCISZEK: Sztuczna inteligencja - narzędzie fascynujące i groźne
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Sztuczna inteligencja - narzędzie fascynujące i groźne

Papież Franciszek w trakcie Szczytu G7 wygłosił przemówienie dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji. Wezwał w nim przywódców krajów „bogatych demokracji”, aby zwracali pni uwagę na godność ludzką. Papież Francoszek ostrzegł, że dalszy dynamiczny rozwój tej technologii grozi przekształceniu się relacji międzyludzkich w zwykłe algorytmy.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI: Wincenty Witos. Polityk, którego cytował Jan Paweł II
Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Wincenty Witos. Polityk, którego cytował Jan Paweł II

Papież Jan Paweł II dostrzegał, że polityczną mądrość łączył Wincenty Witos także z rozumieniem społecznej roli wiary chrześcijańskiej, której dawał świadectwo jako działacz ludowy i polityczny.

Prof. Hanna-Barbara GERL-FALKOVITZ: Benedykt XVI – świadectwo osobiste
Prof. Hanna-Barbara GERL-FALKOVITZ

Prof. Hanna-Barbara GERL-FALKOVITZ

Benedykt XVI – świadectwo osobiste

Papieska Pieśń nad Pieśniami Logosu przeniknęła na „dziedziniec pogan” i pobudziła dialog, który wyprowadza z postmodernistycznej pustki znaczeń.

Papież FRANCISZEK: Konieczna jest regulacja rozwoju Sztucznej Inteligencji
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Konieczna jest regulacja rozwoju Sztucznej Inteligencji

Ewolucja systemów tak zwanej „sztucznej inteligencji”, nad którą zastanawiałem się już w moim ostatnim Orędziu na Światowy Dzień Pokoju, w sposób radykalny zmienia również informację i komunikację, a poprzez nie, pewne podstawy współżycia obywatelskiego.

Papież FRANCISZEK: Tylko sprawiedliwość może przynieść pokój
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Tylko sprawiedliwość może przynieść pokój

Proces globalizacji, który uwidocznił współzależność narodów i ludów świata, ma fundamentalny wymiar moralny, który musi wyraźnie wybrzmieć w dyskusjach gospodarczych, kulturalnych, politycznych i religijnych.

Prof. Massimo FAGGIOLI: Synod jako odpowiedź na fantazje
Prof. Massimo FAGGIOLI

Prof. Massimo FAGGIOLI

Synod jako odpowiedź na fantazje

Proces synodalny jest niezwykle ważną, integralną częścią pontyfikatu papieża jezuity, który nie chce kapitulować przed duchem epoki.

Popołudniowe Espresso: Kontrole na granicy polsko-słowackiej przedłużone
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kontrole na granicy polsko-słowackiej przedłużone

Kontrole na granicy ze Słowacją zostały przedłużone o 20 dni, o czym poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz KAMIŃSKI. Tymczasowe kontrole wprowadzono w trybie pilnym 4 października 2023 roku. Obecne rozporządzenie precyzuje, że kontrole potrwają co najmniej do 22 listopada 2023 roku. Dokument reguluje również zasady przekraczania przejścia dla pieszych w Zwardoniu.

Popołudniowe Espresso: Rozpoczął się Synod Biskupów w Watykanie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rozpoczął się Synod Biskupów w Watykanie

Od dziś do 29 października 2023 roku w Watykanie odbywa się XVI Zgromadzenie Ogólne Zwyczajnego Synodu Biskupów, zatytułowane „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, misja, uczestnictwo”.

Papież FRANCISZEK: Nie reagujemy dostatecznie na kryzys klimatyczny
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Nie reagujemy dostatecznie na kryzys klimatyczny

Minęło już osiem lat od opublikowania encykliki Laudato si’, w której chciałem podzielić się z wami wszystkimi, siostrami i braćmi naszej cierpiącej planety, moim głębokim niepokojem o nasz wspólny dom. Ale wraz z upływem czasu zdaję sobie sprawę, że nie reagujemy dostatecznie, bowiem goszczący nas świat rozpada się i być może zbliża się do punktu krytycznego – pisze papież Franciszek w opublikowanej 4 października 2023 r. nowej adhortacji apostolskiej „Laudate Deum”.

Michał KŁOSOWSKI: Burzliwa synodalność
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Burzliwa synodalność

Synod ma kłopoty. Kiepskie oceny w mediach, trudne tematy, które miały być poruszone, i niezgoda w samym Kościele co do tego, dokąd ma prowadzić flagowy projekt papieża Franciszka. Ale przecież można było to przewidzieć, od samego początku kwestie te bowiem spotkaniu Ludu Bożego towarzyszyły.

Prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA: Dziedzictwo Jana Pawła II – w 45-lecie pontyfikatu
Prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA

Prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA

Dziedzictwo Jana Pawła II – w 45-lecie pontyfikatu

Czasy współczesne nie lubią słowa „autorytet”. Dlatego być może w opisie roli Jana Pawła II w świecie dobrym słowem jest „przywództwo” – pisze prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA

Prof. Krzysztof SZCZERSKI: ONZ Karola Wojtyły – odwaga, nadzieja, zaufanie
Prof. Krzysztof SZCZERSKI

Prof. Krzysztof SZCZERSKI

ONZ Karola Wojtyły – odwaga, nadzieja, zaufanie

Zdaniem Jana Pawła II wspólnotę świata można budować w oparciu o trzy filary: prawa i godność każdego człowieka, wolność będącą konstruktem moralnym oraz solidarność. Analizując w obecnych czasach przesłanie Karola Wojtyły dla świata, można dojść do gorzkich wniosków. Trudno bowiem nie zauważyć, że choć od jego głoszenia upłynęło kilkadziesiąt lat, świat wcale nie rozwinął się w kierunku, który papież wówczas wskazywał. To nie powinno nas jednak zniechęcać. Jan Paweł II wzywał do odwagi i nadziei ponad przeciwnościami.

Popołudniowe Espresso: Saksonia chce kontroli na granicy z Polską
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Saksonia chce kontroli na granicy z Polską

Minister spraw wewnętrznych Saksonii Armin SCHUSTER (CDU) domaga się od Berlina wprowadzenia stacjonarnych kontroli granicznych z Polską. Powodem jest kryzys migracyjny. „Policja federalna musi zostać umieszczona przez MSW bezpośrednio na linii granicznej, na przejściach granicznych” – tłumaczył SCHUSTER.

Popołudniowe Espresso: Kardynał Matteo ZUPPI z wizytą w Pekinie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kardynał Matteo ZUPPI z wizytą w Pekinie

Specjalny wysłannik papieża Franciszka kardynał Matteo ZUPPI wyrusza we wtorek do Pekinu, gdzie ma spotkać się z przedstawicielami najwyższych władz ChRL. Celem podróży są rozmowy dotyczące zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie – informuje włoski dziennik „La Repubblica”.

Popołudniowe Espresso: Listy wyborcze 2023
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Listy wyborcze 2023

Wszystkie partie polityczne odsłoniły karty i zaprezentowały głównych kandydatów do Sejmu i Senatu w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Informacje o poszczególnych kandydatach znajdziemy niebawem na stronie www.sejm.gov.pl a informacje dotyczące wyborów na specjalnie stworzonej stronie www.wybory.gov.pl.

Popołudniowe Espresso: Bakteria legionelli w Polsce
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Bakteria legionelli w Polsce

Pierwsze zakażenia bakterią Legionelli wykryto na Podkarpaciu. Jednak w poniedziałek przekazano, że pierwsze zakażenia zdiagnozowano również w Wielkopolsce. 

Popołudniowe Espresso: Intel zainwestuje 20 mld zł w Polsce
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Intel zainwestuje 20 mld zł w Polsce

Intel chce zainwestować 4,6 mld dol. i zatrudnić 2 tys. osób w zakładzie integracji i testowania półprzewodników w okolicach Wrocławia – poinformowano w piątek.

Popołudniowe Espresso: Syria zaproszona na szczyt Ligi Państw Arabskich
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Syria zaproszona na szczyt Ligi Państw Arabskich

W środę administracja prezydenta Syrii, Baszara al-ASSADA, poinformowała, że prezydent otrzymał zaproszenie na 32. szczyt Ligi Państw Arabskich, który rozpocznie się 19 maja w Arabii Saudyjskiej. 

Popołudniowe Espresso: Papież FRANCISZEK na Węgrzech
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Papież FRANCISZEK na Węgrzech

W czwartek papież FRANCISZEK spotkał się w Watykanie z premierem Ukrainy, Denysem SZMYHALEM. Było to pierwsze tak wysokie rangą spotkanie papieża z władzami Ukrainy od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

Popołudniowe Espresso: Papież FRANCISZEK uda się z wizytą na Węgry
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Papież FRANCISZEK uda się z wizytą na Węgry

Papież FRANCISZEK jeszcze w tym tygodniu rozpocznie trzydniową pielgrzymkę na Węgry. Będzie to pierwsza wizyta Franciszka w kraju sąsiadującym z Ukrainą, od czasu rozpoczęcia pełnosalowej, rosyjskiej agresji.

Michał KŁOSOWSKI: Burzliwa dekada
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Burzliwa dekada

Pontyfikat papieża Franciszka na „bardzo ciekawe czasy” – fragment najnowszej książki Michała KŁOSOWSKIEGO “Dekada Franciszka” wyd. przez “Wydawnictwo Wszystko co Najważniejsze”.

Popołudniowe Espresso: Mija dekada papieża FRANCISZKA
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Mija dekada papieża FRANCISZKA

Dziś mija 10 lat od wyboru kardynała Jorge Mario Bergoglio na Stolicę Piotrową. 11 lutego 2013 roku Benedykt XVI ogłosił  swoją rezygnację z urzędu papieża.

Wydanie 467 Wszystko co Najważniejsze. Dekada Franciszka
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 467 Wszystko co Najważniejsze. Dekada Franciszka

Dekada Franciszka to czas zmiany świata, który papież nazywa zmianą epoki. Lawinowy przyrost uzależnienia od technologii, odchodzące w niepamięć paradygmaty ekonomiczne i zmieniające się relacje międzynarodowe — w tej dekadzie wydarzyło się wiele a my próbujemy to opisać.

Piergiorgio ODIFREDDI: W poszukiwaniu prawdy
Piergiorgio ODIFREDDI

Piergiorgio ODIFREDDI

W poszukiwaniu prawdy

Perogrio Odifreddi, włoski profesor, matematyk i ateista przez wiele lat korespondował i spotykał się z papieżem Benedyktem XVI. W trakcie audiencji głównie dyskutowali – o kościele, wierze, historyczności Jezusa czy kondycji współczesnego człowieka. Niedługo przed śmiercią papieża wszystkie nieznane dotychczas listy i zapisy rozmów zostały zebrane i uporządkowane w książce „W poszukiwaniu prawdy”. Ten dialog pomiędzy papieżem a naukowcem sceptykiem, choć prowadzony z krańcowo różnych pozycji, ukazuje jeden, wspólny cel, którym jest dążenie do wzajemnego zrozumienia i poszukiwanie prawdy.

«Dekada Franciszka» Książka Michała KŁOSOWSKIEGO już w sprzedaży
Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

«Dekada Franciszka»
Książka Michała KŁOSOWSKIEGO już w sprzedaży

Początek„dekady Franciszka” wyznacza czas wprowadzenia na rynek pierwszego iPhone’a. Choć teoretycznie nie miało to nic wspólnego z Kościołem i papiestwem, radykalnie zmieniło życie wiernych. Trudno więc, by nie wpłynęło na sposób sprawowania rządów przez głowę Kościoła.

Popołudniowe Espresso: Rozpoczęła się 59. Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rozpoczęła się 59. Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium

W piątek rozpoczęła się 59. Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium. W ciągu dwóch dni weźmie w niej udział kilkudziesięciu szefów państw i rządów, ministrowie oraz przedstawiciele najważniejszych organizacji i instytucji międzynarodowych, w tym ONZ, NATO i UE. 

Prof. Rafael Domingo OSLÉ: Benedykt XVI – mądry i skromny papież
Prof. Rafael Domingo OSLÉ

Prof. Rafael Domingo OSLÉ

Benedykt XVI – mądry i skromny papież

Benedykt był w stanie przekroczyć i zintegrować wiele ograniczających dualizmów i zburzyć fałszywe mury wzniesione między wiarą i rozumem, tradycją i odnową, chrześcijaństwem i oświeceniem, miłością i cierpieniem, charyzmatem i hierarchią, tym, co pozytywne i naturalne, pracą i kontemplacją, tym, co ludzkie, i tym, co boskie

Popołudniowe Espresso: Papież FRANCISZEK – Ręce precz od Afryki!
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Papież FRANCISZEK – Ręce precz od Afryki!

„Afryka nie jest kopalnią, którą trzeba eksploatować, ani ziemią, którą należy plądrować. Ręce precz od Afryki!” – tymi słowami papież FRANCISZEK rozpoczął swoją pielgrzymkę do Demokratycznej Republiki Konga.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI: Jan Paweł II i Francuzi. Gabriel-Marie Garrone (1901–1994)
Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Jan Paweł II i Francuzi.
Gabriel-Marie Garrone (1901–1994)

Karol Wojtyła i Gabriel-Marie Garrone podzielali przekonanie, że wiara i rozum winny się wspierać w poznawaniu prawdy, dzięki czemu rozwija się kultura humanistyczna. Szczególną rolą nauki katolickiej jest wskazywanie na wartości duchowe i moralne w dzisiejszym świecie, zagrożonym coraz bardziej procesem dehumanizacji życia społecznego