

Bakteria legionelli w Polsce

Jest poniedziałek, 28. sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Bakteria legionelli w Polsce
Pierwsze zakażenia bakterią Legionelli wykryto na Podkarpaciu. Jednak w poniedziałek przekazano, że pierwsze zakażenia zdiagnozowano również w Wielkopolsce. Jak informuje rzeszowski Sanepid liczba zgonów wśród osób zakażonych w całym kraju wzrosła do 11. GIS polecił wszystkim jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi. Dotyczy to także obiektów takich, jak szpitale czy domy pomocy społecznej.
Bakteria legionelli nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Legionella nie przenosi się też drogą pokarmową, tzn. nie jest niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.
Wizyta papieża FRANCISZKA w Mongolii
Rozpoczynająca się 31 sierpnia podróż papieża Franciszka do Mongolii będzie „balsamem dla ludzi po 70 latach ciężkich rządów komunistycznych” – uważa kard. Giorgio Marengo z Włoch, który jest tam misjonarzem od dwóch dekad, a obecnie prefektem apostolskim Ułan Bator.
Podczas wizyty w Ułan Bator papież FRANCISZEK spotka się z przedstawicielami władz i duchowieństwa, a także wspólnotą katolicką, liczącą zaledwie około 1400 osób. Odprawi mszę i weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym oraz międzyreligijnym. Na temat zbliżającej się papieskiej wizyty dyskutują również zwykli obywatele. Liczą na to, że przyjazd papieża FRANCISZKA przyczyni się do spopularyzowania opinii na temat ich państwa jako ciekawego i bezpiecznego miejsca, które coraz częściej będą odwiedzać turyści zagraniczni. Wizyta potrwa do 4 września.
Napływ migrantów na włoską Lapedusę
Podjęły w trybie pilnym działania, by jak najszybciej przewieźć uchodźców do innych placówek. Ośrodek rejestracyjny na Lapmedusie jest przepełniony do granic możliwości. Przez całą dobę przypływającym co kilkadziesiąt minut jednostkom pomagały załogi motorówek Gwardii Finansowej i kapitanatu portu.
Migranci przybyli przede wszystkim z wybrzeży Tunezji, a także z Libii. Wśród nich są także obywatele Tunezji, Wybrzeża Kości Słoniowej, Egiptu, Erytrei, Ghany, Mali, Nigerii, Liberii oraz Sudanu. Władze podjęły w trybie pilnym działania, w celu jak najszybszego przewiezienia uchodźców do innych placówek. Ośrodek rejestracyjny na Lapmedusie jest przepełniony do granic możliwości. Od początku roku do Włoch przybyło ponad 106 tysięcy migrantów.

„Operacja polska” NKWD pozostaje wciąż zbrodnią nierozliczoną
Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze
Max-Erwann GASTINEAU: Jak Francuzi postrzegają Polskę?

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jan ŚLIWA
