Popołudniowe Espresso: Bakteria legionelli w Polsce
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Bakteria legionelli w Polsce

Pierwsze zakażenia bakterią Legionelli wykryto na Podkarpaciu. Jednak w poniedziałek przekazano, że pierwsze zakażenia zdiagnozowano również w Wielkopolsce. 

Jerzy MIZIOŁEK: Prof. Karolina Lanckorońska. Wszystko dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Karolina Lanckorońska. Wszystko dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej

Po II wojnie światowej, w czasie której była więziona w jednym z niemieckich obozów zagłady, nie mogła wrócić do Polski, bo ta znalazła się za żelazną kurtyną. Mogła dalej zajmować się sztuką swojego ukochanego artysty, Michała Anioła, i innych włoskich twórców, ale uznała, że teraz są pilniejsze obowiązki – wspieranie polskich badań naukowych. Resztę swojego długiego życia poświęciła, mieszkając w Rzymie, wydawaniu dokumentów źródłowych dotyczących Polski, znajdujących się w archiwach Watykanu.

Popołudniowe Espresso: Działalność partii politycznych w Afganistanie nielegalna
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Działalność partii politycznych w Afganistanie nielegalna

Talibowie przekazali, że w Afganistanie wprowadzono zakaz działalności partii politycznych. Jak przekazał pakistański dziennik Dawn, tymczasowy minister sprawiedliwości, Sha-ikh Maulavi Abdul Hak-eem SHARAE powiedział, że w Afganistanie „działalność partii politycznych została całkowicie wstrzymana”.

Paolo GENTILONI: Przyszłość Europy decyduje się dzisiaj
Paolo GENTILONI

Paolo GENTILONI

Przyszłość Europy decyduje się dzisiaj

Mit Europy, który opiera się na modelu wolności i demokracji, będzie silny i przetrwa, jeśli instytucje europejskie będą w stanie decydować w bardziej wolny i demokratyczny sposób.

Popołudniowe Espresso: Rozmowy przed szczytem NATO w Wilnie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rozmowy przed szczytem NATO w Wilnie

W środę odbyło się spotkanie prezydenta Litwy – Gitanasa NAUSEDA – i prezydenta RP – Andrzeja DUDY. Przywódcy spotkali się w Wilnie. Rozmawiali oni m.in. o zbliżającym się szczycie NATO.

Popołudniowe Espresso: Prezydent Włoch w Polsce
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Prezydent Włoch w Polsce

Prezydent Włoch Sergio MATTARELLA, razem z córką Laurą, przebywa w Polsce od niedzieli. W tym czasie włoski przywódca spotkał się m.in. z przedstawicielami społeczności włoskiej.

Maria MUSTI: Chopin kompozytorem belcanto?
Maria MUSTI

Maria MUSTI

Chopin kompozytorem belcanto?

Włoska prasa śledziła sukcesy Chopina i zaliczała go do grona najwybitniejszych pianistów tamtych czasów, powołując się na recenzje, które pojawiały się w najważniejszych międzynarodowych czasopismach muzycznych.

Popołudniowe Espresso: Zakończyły się manewry wojsk V4 w Polsce
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Zakończyły się manewry wojsk V4 w Polsce

Ćwiczenia Puma-22 to największe tegoroczne manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej, w którym uczestniczą też żołnierze USA i Zjednoczonego Królestwa.

Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

#NajważniejszeDnia
Proeuropejski rząd Giorgii Meloni

W dzisiejszym komentarzu Najważniejsze Dnia Michał KŁOSOWSKI kieruje uwagę w stronę nowego rządu Włoch pod przywództwem Giorgii Meloni. Wskazuje, że wbrew temu, co przekazują media, rząd Meloni nie będzie antyunijny, antyeuropejski i antywspólnotowy.

Popołudniowe Espresso: Giorgia MELONI w exposé - rząd nie zamierza hamować ani sabotować UE
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Giorgia MELONI w exposé - rząd nie zamierza hamować ani sabotować UE

Premier Włoch Giorgia MELONI wygłosiła we wtorek exposé w Izbie Deputowanych. Podkreśliła, że jej koalicja nie zamierza „hamować lub sabotować UE, ale chce przyczynić się do tego, by Unia była bardziej skuteczna w odpowiadaniu na kryzysy”. Exposé poprzedziło głosowanie nad wotum zaufania dla rządu centroprawicy.

Viola D’AMBROSIO: Fryderyk Chopin i Rzym
Viola D’AMBROSIO

Viola D’AMBROSIO

Fryderyk Chopin i Rzym

Muzyka Chopina, przesiąknięta poetycką inspiracją, była obecna w rzymskim fermencie kulturowym i doceniana także po śmierci artysty.

Prof. Massimo FAGGIOLI: Watykańskie spojrzenie na włoskie wybory
Prof. Massimo FAGGIOLI

Prof. Massimo FAGGIOLI

Watykańskie spojrzenie na włoskie wybory

Skrajnie prawicowy rząd we Włoszech może zmusić Franciszka do znalezienia sposobu współistnienia z liderami politycznymi o zupełnie innym światopoglądzie, a nawet posługujących się odmiennym językiem.

Roberto PROSSEDA: Włoskie „przywłaszczania” Chopina
Roberto PROSSEDA

Roberto PROSSEDA

Włoskie „przywłaszczania” Chopina

W 2000 r. miałem zaszczyt znaleźć się wśród pięciu Włochów dopuszczonych do udziału w Konkursie Chopinowskim. Sam fakt, że mogłem wziąć udział w Konkursie Chopinowskim, był fundamentalny w mojej pianistycznej drodze.