Klub Młodych Autorów
Miasto światłocienia
W połowie maja 2024 r. w Neapolu, stolicy włoskiej Kampanii, poważnie zatrzęsła się ziemia. Cały dzień poprzedzający wstrząsy był wyjątkowo duszny, powietrze zanieczyszczone, a widoczność nad zatoką neapolitańską ograniczona, do tego stopnia, że Wezuwiusz górujący nad miastem był ledwo dostrzegalny.
Sergio MATTARELLA
Rosja wzięła na siebie wielki, historyczny ciężar, przywracając wojnę na kontynencie europejskim
W ubiegłym roku globalne wydatki na zbrojenia osiągnęły poziom 2,4 biliona dolarów, co oznacza wzrost o 7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim; najwyższy w ciągu ostatnich piętnastu lat.
Popołudniowe Espresso
Bakteria legionelli w Polsce
Pierwsze zakażenia bakterią Legionelli wykryto na Podkarpaciu. Jednak w poniedziałek przekazano, że pierwsze zakażenia zdiagnozowano również w Wielkopolsce.
Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Prof. Karolina Lanckorońska. Wszystko dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej
Po II wojnie światowej, w czasie której była więziona w jednym z niemieckich obozów zagłady, nie mogła wrócić do Polski, bo ta znalazła się za żelazną kurtyną. Mogła dalej zajmować się sztuką swojego ukochanego artysty, Michała Anioła, i innych włoskich twórców, ale uznała, że teraz są pilniejsze obowiązki – wspieranie polskich badań naukowych. Resztę swojego długiego życia poświęciła, mieszkając w Rzymie, wydawaniu dokumentów źródłowych dotyczących Polski, znajdujących się w archiwach Watykanu.
Popołudniowe Espresso
Działalność partii politycznych w Afganistanie nielegalna
Talibowie przekazali, że w Afganistanie wprowadzono zakaz działalności partii politycznych. Jak przekazał pakistański dziennik Dawn, tymczasowy minister sprawiedliwości, Sha-ikh Maulavi Abdul Hak-eem SHARAE powiedział, że w Afganistanie „działalność partii politycznych została całkowicie wstrzymana”.
Paolo GENTILONI
Przyszłość Europy decyduje się dzisiaj
Mit Europy, który opiera się na modelu wolności i demokracji, będzie silny i przetrwa, jeśli instytucje europejskie będą w stanie decydować w bardziej wolny i demokratyczny sposób.
Popołudniowe Espresso
Rozmowy przed szczytem NATO w Wilnie
W środę odbyło się spotkanie prezydenta Litwy – Gitanasa NAUSEDA – i prezydenta RP – Andrzeja DUDY. Przywódcy spotkali się w Wilnie. Rozmawiali oni m.in. o zbliżającym się szczycie NATO.
Popołudniowe Espresso
Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Paryżu
W poniedziałek prezydent Andrzej DUDA udał się z jednodniową wizytą do Paryża, gdzie odbędzie się Szczyt Trójkąta Weimarskiego.
Giorgia MELONI
Brońmy wartości demokratycznych na Ukrainie. Jakakolwiek nostalgia za faszyzmem jest niezgodna z naszą mentalnością
Demokracja i wolność zapisane w konstytucji powinny łączyć, a nie dzielić – musimy uczynić tę rocznicę momentem odnowienia harmonii.
Prof. Renato CRISTIN
Zachód, patriotyzm ukraiński i idea narodowości
Polska przyjęła największą falę uchodźców i rozmieściła na swoim terytorium potężne siły wojskowe NATO – pisze Renato CRISTIN.
Popołudniowe Espresso
Prezydent Włoch w Polsce
Prezydent Włoch Sergio MATTARELLA, razem z córką Laurą, przebywa w Polsce od niedzieli. W tym czasie włoski przywódca spotkał się m.in. z przedstawicielami społeczności włoskiej.
Maria MUSTI
Chopin kompozytorem belcanto?
Włoska prasa śledziła sukcesy Chopina i zaliczała go do grona najwybitniejszych pianistów tamtych czasów, powołując się na recenzje, które pojawiały się w najważniejszych międzynarodowych czasopismach muzycznych.
Popołudniowe Espresso
Zakończyły się manewry wojsk V4 w Polsce
Ćwiczenia Puma-22 to największe tegoroczne manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej, w którym uczestniczą też żołnierze USA i Zjednoczonego Królestwa.
Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia Proeuropejski rząd Giorgii Meloni
W dzisiejszym komentarzu Najważniejsze Dnia Michał KŁOSOWSKI kieruje uwagę w stronę nowego rządu Włoch pod przywództwem Giorgii Meloni. Wskazuje, że wbrew temu, co przekazują media, rząd Meloni nie będzie antyunijny, antyeuropejski i antywspólnotowy.
Popołudniowe Espresso
Giorgia MELONI w exposé - rząd nie zamierza hamować ani sabotować UE
Premier Włoch Giorgia MELONI wygłosiła we wtorek exposé w Izbie Deputowanych. Podkreśliła, że jej koalicja nie zamierza „hamować lub sabotować UE, ale chce przyczynić się do tego, by Unia była bardziej skuteczna w odpowiadaniu na kryzysy”. Exposé poprzedziło głosowanie nad wotum zaufania dla rządu centroprawicy.
Viola D’AMBROSIO
Fryderyk Chopin i Rzym
Muzyka Chopina, przesiąknięta poetycką inspiracją, była obecna w rzymskim fermencie kulturowym i doceniana także po śmierci artysty.
Prof. Massimo FAGGIOLI
Watykańskie spojrzenie na włoskie wybory
Skrajnie prawicowy rząd we Włoszech może zmusić Franciszka do znalezienia sposobu współistnienia z liderami politycznymi o zupełnie innym światopoglądzie, a nawet posługujących się odmiennym językiem.
Popołudniowe Espresso
Inwazja na Tajwan to kwestia „kiedy”, a nie „czy” - szef CIA
Szef CIA ostrzegł, że Chiny wydają się zdecydowane na użycie siły na Tajwanie, a doświadczenia Rosji na Ukrainie wpływają jedynie na kalkulacje Pekinu dotyczące tego, kiedy i jak – a nie czy – dokonać inwazji.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 430 "Wszystko co Najważniejsze". Wojna dzieli Europę
Wojna dzieli Europę. Rosyjska agresja na Ukrainę ukazała fundamentalny konflikt interesów, jaki dostrzec można na naszym kontynencie.
Roberto PROSSEDA
Włoskie „przywłaszczania” Chopina
W 2000 r. miałem zaszczyt znaleźć się wśród pięciu Włochów dopuszczonych do udziału w Konkursie Chopinowskim. Sam fakt, że mogłem wziąć udział w Konkursie Chopinowskim, był fundamentalny w mojej pianistycznej drodze.
Alessandro TOMMASI
Historia odwzajemnionej miłości. Chopin i Włochy
Polskość Chopina rozbrzmiewała w harmonijnej całości z włoską sztuką, która odegrała tak istotną rolę w jego muzyce.
Prof. Piotr CZAUDERNA
Genazzano
Obraz Matki Boskiej Dobrej Rady z Genazzano jest zachwycającym odłamkiem fresku pochodzącym z XV wieku. Nie można podać dokładnej jego atrybucji stylistycznej, ale nie sposób odmówić mu szczególnego, orientalnego uroku oraz typowej dla bizantyjskich Madonn czułości.
Prof. Wiesław RATAJCZAK
Europa Trójmorza powinna zostać poszerzona o Włochy
Dla dzisiejszych Włoch jest Europa Międzymorza naturalną przestrzenią odzyskania gospodarczej i politycznej dynamiki, gwałtownie utraconej po przystąpieniu do strefy euro.
Prof. Piotr CZAUDERNA
Ojciech Dolindo Ruotolo. Potrzeba świadectwa
Głoszenie i dawanie świadectwa o Chrystusie, gdy dokonuje się z poszanowaniem dla sumień, nie narusza ludzkiej wolności. Wiara jest bowiem propozycją pozostawioną wolnemu wyborowi człowieka. Dlatego i ja postanowiłem złożyć swoje małe świadectwo dotyczące postaci ubogiego kapłana z Neapolu, ojca Dolindo Ruotolo.
Magdalena ŁYSIAK
"Odmrażanie" zabytków i muzeów w Rzymie. Nowe reguły zwiedzania
W Rzymie powoli otwierane są kolejne muzea, w których obowiązują nowe zasady zwiedzania.
Giovanna DE MAIO
Flirt Włoch z Chinami trwał na długo przed pandemią, dziś rośnie ryzyko uzależnienia od Pekinu
Globalna recesja w następstwie pandemii COVID-19 uderzy szczególnie mocno we Włochy na skutek występujących tam niedociągnięć gospodarczych, a wobec braku mocnej i skoordynowanej odpowiedzi ekonomicznej na szczeblu europejskim kraj ten będzie coraz częściej podejmować ryzyko zwracania się ku Chinom w poszukiwaniu inwestycji oraz innej pomocy ekonomicznej.
Magdalena ŁYSIAK
Miesiąc w Rzymie – wirtualny. Maj 2020
W czasie epidemii koronawirusa wszystkie instytucje kultury we Włoszech zamknięto, więc bardzo szybko zaczęto prześcigać się w ofercie kulturalnej, którą można przenieść do internetu.
Mateusz MORAWIECKI
Europa, non punire i deboli
Nella nostra tradizione cristiana la Pasqua è il tempo della speranza, quando Gesù Cristo, dopo la crudele via crucis, sconfisse la morte. Vi possiamo vedere il riflesso del destino del nostro continente, colpito dall’epidemia devastante. Siamo in grado di sconfiggere la pandemia del coronavirus. Con la solidarietà. Si vince tuttavia solo passando all’offensiva. Ė il tempo dell’offensiva europea. Per l’Italia. Per l’intera Europa.
Mateusz MORAWIECKI
Jesteśmy w stanie pokonać pandemię. Solidarnie. Czas na europejską ofensywę
Czas zła jest również czasem narodzin dobra. Europa ma obowiązek pomóc Włochom. Europa narodziła się właśnie tu we Włoszech. Czym byłby nasz kontynent bez prawa rzymskiego, bez duchowego przewodnictwa Rzymu, Bez geniuszu Michała Anioła? Tylko solidarnie możemy zdać ten wielki egzamin jako wspólnota.
Magdalena ŁYSIAK
Miesiąc w Rzymie - wirtualny. Kwiecień 2020
W związku z pandemią COVID-19 rzymskie muzea i miejsca kultury przygotowały bogatą ofertę wirtualnego zwiedzania.
Magdalena ŁYSIAK
Rzym. Dziesięć pomysłów. Marzec 2020
Zapraszamy do podróży po duchowej stolicy Starego Kontynentu.
Prof. Marco PATRICELLI
O przyjaźni. 100-lecie polsko-włoskiej opowieści
Mimo wszystkich różnic między Polską i Włochami, kiedy Hitler w 1939 r. napada na Polskę, Włosi nie przystępują do wojny. Kiedy Francja i Wielka Brytania wypowiadają wojnę Hitlerowi, Włochy wchodzą w konflikt z nimi, ale nie przeciwko Polsce. W 1943 r. Włochy są już sprzymierzeńcem, nie wrogiem. W 2004 roku Polska dołącza do Unii Europejskiej, wraca do Europy, wcześniej nieobecna nie ze swojej winy. Z winy Europy. Chociaż historia ustawiała nas we wrogich obozach, to nigdy przeciwko sobie.
Magdalena ŁYSIAK
Rzym. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2019
Zapraszamy do podróży po duchowej stolicy Starego Kontynentu, gdzie nie brak wielkich wydarzeń kulturalnych i wspaniałych pomników historii.
Magdalena ŁYSIAK
Rzym. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2019
Zapraszamy do podróży po duchowej stolicy Starego Kontynentu, gdzie nie brak wielkich wydarzeń kulturalnych i wspaniałych pomników historii.
Magdalena ŁYSIAK
Rzym. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2019
Zapraszamy do podróży po duchowej stolicy Starego Kontynentu, gdzie nie brak wielkich wydarzeń kultury i wspaniałych pomników historii.