Prof. Piotr CZAUDERNA: Genazzano
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Genazzano

Obraz Matki Boskiej Dobrej Rady z Genazzano jest zachwycającym odłamkiem fresku pochodzącym z XV wieku. Nie można podać dokładnej jego atrybucji stylistycznej, ale nie sposób odmówić mu szczególnego, orientalnego uroku oraz typowej dla bizantyjskich Madonn czułości.

Prof. Piotr CZAUDERNA: Ojciech Dolindo Ruotolo. Potrzeba świadectwa
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Ojciech Dolindo Ruotolo.
Potrzeba świadectwa

Głoszenie i dawanie świadectwa o Chrystusie, gdy dokonuje się z poszanowaniem dla sumień, nie narusza ludzkiej wolności. Wiara jest bowiem propozycją pozostawioną wolnemu wyborowi człowieka. Dlatego i ja postanowiłem złożyć swoje małe świadectwo dotyczące postaci ubogiego kapłana z Neapolu, ojca Dolindo Ruotolo.

Magdalena ŁYSIAK: Miesiąc w Rzymie – wirtualny. Maj 2020
Magdalena ŁYSIAK

Magdalena ŁYSIAK

Miesiąc w Rzymie – wirtualny. Maj 2020

W czasie epidemii koronawirusa wszystkie instytucje kultury we Włoszech zamknięto, więc bardzo szybko zaczęto prześcigać się w ofercie kulturalnej, którą można przenieść do internetu.

Mateusz MORAWIECKI: Europa, non punire i deboli
Mateusz MORAWIECKI

Mateusz MORAWIECKI

Europa, non punire i deboli

Nella nostra tradizione cristiana la Pasqua è il tempo della speranza, quando Gesù Cristo, dopo la crudele via crucis, sconfisse la morte. Vi possiamo vedere il riflesso del destino del nostro continente, colpito dall’epidemia devastante. Siamo in grado di sconfiggere la pandemia del coronavirus. Con la solidarietà. Si vince tuttavia solo passando all’offensiva. Ė il tempo dell’offensiva europea. Per l’Italia. Per l’intera Europa.

Mateusz MORAWIECKI: Jesteśmy w stanie pokonać pandemię. Solidarnie. Czas na europejską ofensywę
Mateusz MORAWIECKI

Mateusz MORAWIECKI

Jesteśmy w stanie pokonać pandemię. Solidarnie. Czas na europejską ofensywę

Czas zła jest również czasem narodzin dobra. Europa ma obowiązek pomóc Włochom. Europa narodziła się właśnie tu we Włoszech. Czym byłby nasz kontynent bez prawa rzymskiego, bez duchowego przewodnictwa Rzymu, Bez geniuszu Michała Anioła? Tylko solidarnie możemy zdać ten wielki egzamin jako wspólnota.

Prof. Marco PATRICELLI: O przyjaźni. 100-lecie polsko-włoskiej opowieści
Prof. Marco PATRICELLI

Prof. Marco PATRICELLI

O przyjaźni.
100-lecie polsko-włoskiej opowieści

Mimo wszystkich różnic między Polską i Włochami, kiedy Hitler w 1939 r. napada na Polskę, Włosi nie przystępują do wojny. Kiedy Francja i Wielka Brytania wypowiadają wojnę Hitlerowi, Włochy wchodzą w konflikt z nimi, ale nie przeciwko Polsce. W 1943 r. Włochy są już sprzymierzeńcem, nie wrogiem. W 2004 roku Polska dołącza do Unii Europejskiej, wraca do Europy, wcześniej nieobecna nie ze swojej winy. Z winy Europy. Chociaż historia ustawiała nas we wrogich obozach, to nigdy przeciwko sobie.

Prof. Massimo VIGLIONE: Włosi nie pozwolą na odebranie im domu. Europa między demokracją a liberalizmem
Prof. Massimo VIGLIONE

Prof. Massimo VIGLIONE

Włosi nie pozwolą na odebranie im domu.
Europa między demokracją a liberalizmem

Przez pięć lat Włosi wysłuchiwali w telewizji, w popularnych programach talk-show, jednego, powtarzanego w nieskończoność zdania: „Unia Europejska tego od nas chce”. Zupełnie jakby był to argument ostateczny, z którym nie wolno dyskutować. Wahadło odbiło: na scenę wszedł Salvini i Bracia Włoscy. Zażądano zwrotu suwerenności.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (187). Alpejski tydzień
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (187). Alpejski tydzień

Sześć dni i cztery górskie miejscowości: Kitzbühel, Cortina d’Ampezzo, Seefeld i Garmisch-Partenkirchen. Trzy państwa, przenikające się kultury, wszystkie ukształtowane wśród alpejskich szczytów, rozmaitość języków i regionalnych smaczków.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (123). Podróż przez Italię. Zachwycające Rzym, Florencja
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (123). Podróż przez Italię.
Zachwycające Rzym, Florencja

Słynne fontanny i place, Palatyn, Forum Romanum, Panteon, Koloseum, Bazylika Św. Piotra… Uff! Można by tak wymieniać bez końca. Trudno nie być sfrustrowanym wielością miejsc do zobaczenia i niemożnością zrobienia tego wszystkiego w dwa dni. Do tego dochodzą niezliczone, przepiękne kościoły i zachwycające zabytki, zna każdym rogu ulicy.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (112). Wenecja na weekend
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (112). Wenecja na weekend

I pomimo wszystkiego, czego naopowiadano mi o Wenecji i całej świadomości, że to bardzo piękne i zupełnie wyjątkowe miasto, rzeczywistość kompletnie mnie zaskoczyła. Bo Wenecja owszem, jest piękna, tylko że na tak wiele tego piękna nie byłam przygotowana. Zapiera dech w piersiach i napawa podziwem. Labirynt uliczek, kanały, mosty, architektura – z dominującym wrażeniem, że oto znaleźliśmy się w scenografii filmu.