Maria MUSTI: Chopin kompozytorem belcanto?
Maria MUSTI

Maria MUSTI

Chopin kompozytorem belcanto?

Włoska prasa śledziła sukcesy Chopina i zaliczała go do grona najwybitniejszych pianistów tamtych czasów, powołując się na recenzje, które pojawiały się w najważniejszych międzynarodowych czasopismach muzycznych.

#NajważniejszeDnia  Proeuropejski rząd Giorgii Meloni
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

#NajważniejszeDnia
Proeuropejski rząd Giorgii Meloni

W dzisiejszym komentarzu Najważniejsze Dnia Michał KŁOSOWSKI kieruje uwagę w stronę nowego rządu Włoch pod przywództwem Giorgii Meloni. Wskazuje, że wbrew temu, co przekazują media, rząd Meloni nie będzie antyunijny, antyeuropejski i antywspólnotowy.

Popołudniowe Espresso: Zakończyły się manewry wojsk V4 w Polsce
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Zakończyły się manewry wojsk V4 w Polsce

Ćwiczenia Puma-22 to największe tegoroczne manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej, w którym uczestniczą też żołnierze USA i Zjednoczonego Królestwa.

Viola D’AMBROSIO: Fryderyk Chopin i Rzym
Viola D’AMBROSIO

Viola D’AMBROSIO

Fryderyk Chopin i Rzym

Muzyka Chopina, przesiąknięta poetycką inspiracją, była obecna w rzymskim fermencie kulturowym i doceniana także po śmierci artysty.

Popołudniowe Espresso: Giorgia MELONI w exposé - rząd nie zamierza hamować ani sabotować UE
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Giorgia MELONI w exposé - rząd nie zamierza hamować ani sabotować UE

Premier Włoch Giorgia MELONI wygłosiła we wtorek exposé w Izbie Deputowanych. Podkreśliła, że jej koalicja nie zamierza „hamować lub sabotować UE, ale chce przyczynić się do tego, by Unia była bardziej skuteczna w odpowiadaniu na kryzysy”. Exposé poprzedziło głosowanie nad wotum zaufania dla rządu centroprawicy.

Prof. Massimo FAGGIOLI: Watykańskie spojrzenie na włoskie wybory
Prof. Massimo FAGGIOLI

Prof. Massimo FAGGIOLI

Watykańskie spojrzenie na włoskie wybory

Skrajnie prawicowy rząd we Włoszech może zmusić Franciszka do znalezienia sposobu współistnienia z liderami politycznymi o zupełnie innym światopoglądzie, a nawet posługujących się odmiennym językiem.

Roberto PROSSEDA: Włoskie „przywłaszczania” Chopina
Roberto PROSSEDA

Roberto PROSSEDA

Włoskie „przywłaszczania” Chopina

W 2000 r. miałem zaszczyt znaleźć się wśród pięciu Włochów dopuszczonych do udziału w Konkursie Chopinowskim. Sam fakt, że mogłem wziąć udział w Konkursie Chopinowskim, był fundamentalny w mojej pianistycznej drodze.

Prof. Piotr CZAUDERNA: Genazzano
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Genazzano

Obraz Matki Boskiej Dobrej Rady z Genazzano jest zachwycającym odłamkiem fresku pochodzącym z XV wieku. Nie można podać dokładnej jego atrybucji stylistycznej, ale nie sposób odmówić mu szczególnego, orientalnego uroku oraz typowej dla bizantyjskich Madonn czułości.

Prof. Piotr CZAUDERNA: Ojciech Dolindo Ruotolo. Potrzeba świadectwa
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Ojciech Dolindo Ruotolo.
Potrzeba świadectwa

Głoszenie i dawanie świadectwa o Chrystusie, gdy dokonuje się z poszanowaniem dla sumień, nie narusza ludzkiej wolności. Wiara jest bowiem propozycją pozostawioną wolnemu wyborowi człowieka. Dlatego i ja postanowiłem złożyć swoje małe świadectwo dotyczące postaci ubogiego kapłana z Neapolu, ojca Dolindo Ruotolo.

Magdalena ŁYSIAK: Miesiąc w Rzymie – wirtualny. Maj 2020
Magdalena ŁYSIAK

Magdalena ŁYSIAK

Miesiąc w Rzymie – wirtualny. Maj 2020

W czasie epidemii koronawirusa wszystkie instytucje kultury we Włoszech zamknięto, więc bardzo szybko zaczęto prześcigać się w ofercie kulturalnej, którą można przenieść do internetu.

Mateusz MORAWIECKI: Europa, non punire i deboli
Mateusz MORAWIECKI

Mateusz MORAWIECKI

Europa, non punire i deboli

Nella nostra tradizione cristiana la Pasqua è il tempo della speranza, quando Gesù Cristo, dopo la crudele via crucis, sconfisse la morte. Vi possiamo vedere il riflesso del destino del nostro continente, colpito dall’epidemia devastante. Siamo in grado di sconfiggere la pandemia del coronavirus. Con la solidarietà. Si vince tuttavia solo passando all’offensiva. Ė il tempo dell’offensiva europea. Per l’Italia. Per l’intera Europa.

Mateusz MORAWIECKI: Jesteśmy w stanie pokonać pandemię. Solidarnie. Czas na europejską ofensywę
Mateusz MORAWIECKI

Mateusz MORAWIECKI

Jesteśmy w stanie pokonać pandemię. Solidarnie. Czas na europejską ofensywę

Czas zła jest również czasem narodzin dobra. Europa ma obowiązek pomóc Włochom. Europa narodziła się właśnie tu we Włoszech. Czym byłby nasz kontynent bez prawa rzymskiego, bez duchowego przewodnictwa Rzymu, Bez geniuszu Michała Anioła? Tylko solidarnie możemy zdać ten wielki egzamin jako wspólnota.

Prof. Marco PATRICELLI: O przyjaźni. 100-lecie polsko-włoskiej opowieści
Prof. Marco PATRICELLI

Prof. Marco PATRICELLI

O przyjaźni.
100-lecie polsko-włoskiej opowieści

Mimo wszystkich różnic między Polską i Włochami, kiedy Hitler w 1939 r. napada na Polskę, Włosi nie przystępują do wojny. Kiedy Francja i Wielka Brytania wypowiadają wojnę Hitlerowi, Włochy wchodzą w konflikt z nimi, ale nie przeciwko Polsce. W 1943 r. Włochy są już sprzymierzeńcem, nie wrogiem. W 2004 roku Polska dołącza do Unii Europejskiej, wraca do Europy, wcześniej nieobecna nie ze swojej winy. Z winy Europy. Chociaż historia ustawiała nas we wrogich obozach, to nigdy przeciwko sobie.