Popołudniowe Espresso: Giorgia MELONI w exposé - rząd nie zamierza hamować ani sabotować UE

Giorgia MELONI w exposé - rząd nie zamierza hamować ani sabotować UE

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Link do zapisów: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 25. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Zmarł siatkarz Tomasz WÓJTOWICZ

W wieku 69 lat zmarł Tomasz WÓJTOWICZ, polski siatkarz, mistrz świata z Meksyku z 1974 r. oraz złoty medalista olimpijski z Montrealu z 1976 r. W ostatnich latach życia zmagał się z chorobą nowotworową.  Był legendą światowej siatkówki. W plebiscycie FIVB na najlepszego siatkarza XX wieku znalazł się w czołowej ósemce. Był wicemistrzem Europy juniorów z Hiszpanii w 1972 i rok później brązowym medalistą w holenderskim Voorburgu. Czterokrotnie był wicemistrzem Europy: Belgrad w 1975, Helsinki w 1977, Paryż w 1979 i Berlin w 1983 roku.

Tomasz Wójtowicz został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe. Polska Liga Siatkówki (PLS) poinformowała, że wszystkie mecze najbliższych kolejek ekstraklasy siatkarzy oraz siatkarek, a także środowe starcie o Superpuchar Polski zostaną poprzedzone minutą ciszy na znak żałoby po śmierci siatkarza. Wójtowicz jest honorowym obywatelem Lublina, dlatego o godz. 12 na miejskim Ratuszu, a także na budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego zostały opuszczone flagi do połowy masztu.

Giorgia MELONI w exposé: rząd nie zamierza hamować ani sabotować UE

Premier Włoch Giorgia MELONI wygłosiła we wtorek exposé w Izbie Deputowanych. Podkreśliła, że jej koalicja nie zamierza „hamować lub sabotować UE, ale chce przyczynić się do tego, by Unia była bardziej skuteczna w odpowiadaniu na kryzysy”. Exposé poprzedziło głosowanie nad wotum zaufania dla rządu centroprawicy.

Szefowa rządu zapewniła, że jej rząd będzie szanował reguły obowiązujące w Unii Europejskiej, jednak zamierza też wnieść swój wkład, by niektóre z reguł zmienić. Zapewniła też o wsparciu Włoch dla narodu ukraińskiego. Podkreśliła, że nie wolno ulegać szantażom Władimira Putina. 

W trakcie godzinnego przemówienia premier odniosła się także do KPO. Poinformowała, że jej rząd uzgodni z KE zmiany w Krajowym Planie Odbudowy, by zoptymalizować wszystkie wydatki. Przede wszystkim w świetle podwyżek cen surowców i kryzysu energetycznego. Na zakończenie exposé premier oddała hołd świętemu Janowi Pawłowi II, który mówił, że „wolność nie polega na robieniu tego, co się podoba, ale na prawie do tego, by robić to, co należy”.

Wtorkowa, globalna awaria WhatsAppa

We wtorek rano doszło do globalnej awarii popularnego komunikatora WhatsApp. Wysłanie wiadomości  i nawiązywanie połączeń nie było możliwe. Pierwsze zgłoszenia awarii użytkownicy zaczęli zgłaszać we wtorek po godzinie 9:00. Wpłynęło kilkadziesiąt tysięcy zgłoszeń z różnych stron świata, m.in. z Polski, Wielkiej Brytanii, Afryki Południowej i Azji. Dostępność usług komunikatora została przywrócona przed południem, a aplikacja WhatsApp zaczęła działać około godziny 11.

WhatsApp jest jednym z najpopularniejszych komunikatorów w Polsce i na świecie. Według najnowszych statystyk korzysta z niego 2 mld ludzi na świecie. Komunikator w 2014 r. został kupiony przez Facebooka (teraz Metę). 

Sanah
Dominik DUBIEL SJ
Długa droga w głąb. Nowa płyta Sanah

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan

Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan
#RozmowyNajważniejsze. Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 października 2022