Magdalena ŁYSIAK: "Odmrażanie" zabytków i muzeów w Rzymie. Nowe reguły zwiedzania

"Odmrażanie" zabytków i muzeów w Rzymie. Nowe reguły zwiedzania

Photo of Magdalena ŁYSIAK

Magdalena ŁYSIAK

Szef działu prasowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, autorka publikacji okolicznościowych, współzałożycielka Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej. W każdej wolnej chwili zgłębia kulturę włoską i architekturę modernistyczną.

zobacz inne teksty Autorki

W Rzymie powoli otwierane są kolejne muzea, w których obowiązują nowe zasady zwiedzania. Na pewno wydłużony zostanie przez to czas oczekiwania, a kolejki mogą osiągnąć dość duże rozmiary, warto więc przeznaczyć o wiele więcej czasu na zwiedzanie (a właściwie na samo dostanie się do środka obiektu), a także zabezpieczyć się na wypadek długiego przebywania na słońcu.

Takie oto reguły obowiązują w każdym muzeum rzymskim:

Sugeruje się, aby w miarę możności kupować bilety za pośrednictwem internetu (należy przy tym uważać, aby robić to na stronach oficjalnych, gdyż zmorą Rzymu są strony internetowe wyglądające na oficjalne, ale oferujące bilety w kilkukrotnie wyższej cenie).

Po przybyciu do muzeum goście muszą, zachowując bezpieczną odległość, poczekać na swoją kolej, aby kupić bilet w kasie, a potem wejść do środka. Przy wejściu będzie mierzona temperatura i jeśli wyniesie ona 37,5°C lub więcej, nie zostanie udzielona zgoda na wejście.

Środki do dezynfekcji rąk są rozstawione przy wejściu i w każdym pomieszczeniu wewnątrz.

Podczas wizyty należy nosić maskę i zachować bezpieczną odległość co najmniej jednego metra od innych zwiedzających.

Aby uniknąć zgromadzeń lub tłumów, wprowadzono nowe oznakowanie, aby zwiedzający mogli podążać określoną drogą wewnątrz sal wystawowych.

Oto muzea, które są otwarte

.La Galleria Nazionale, czyli GNAM, w której znajduje się ogromna kolekcja sztuki włoskiej i międzynarodowej od XIX do XXI wieku, była pierwszym dużym muzeum, które zostało ponownie otwarte 18 maja, w Międzynarodowym Dniu Muzeów.

.Następnego dnia, 19 maja 2020 r., otworzono trzy z najważniejszych muzeów miejskich: Muzea Kapitolińskie, Museo di Roma-Palazzo Braschi i Palazzo delle Esposizioni.

Muzea Kapitolińskie na Piazza del Campidoglio powstały w 1471 roku, kiedy papież Sykstus IV podarował ludowi Rzymu grupę brązowych posągów o wielkiej wartości. Kolekcje są ściśle związane z miastem, jedną z największych atrakcji jest oryginalna rzeźba wilczycy kapitolińskiej.

Muzea Kapitolińskie są czynne codziennie od 9:30 do 19:30 (kasa biletowa jest zamykana o 18:30).

.W XVIII-wiecznym Palazzo Braschi, w sercu renesansowego i barokowego Rzymu, mieści się Museo di Roma z kolekcją dzieł sztuki. Po ponownym otwarciu 19 maja można zwiedzać wielką wystawę rzeźb Antonia Canovy „Eterna Bellezza”, która będzie dostępna do 21 czerwca 2020 roku.

.Wystawa Canova czynna jest codziennie od 9:00 do 19:00, od poniedziałku do piątku, w sobotę i niedzielę od 10:00 do 22:00. Museo di Roma jest otwarte od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 19:00.

W neoklasycystycznym Palazzo delle Esposizioni trwa obecnie wystawa poświęcona amerykańskiemu artyście Jimowi Dine’owi.

.W czerwcu otwarto następujące muzea i miejsca: Ara Pacis, Hale Trajana, Centrale Montemartini, Museo di Roma in Trastevere, Galleria d’Arte Moderna, Musei di Villa Torlonia, Museo Civico di Zoologia, Museo Bilotti, Museo Barracco, Museo Canonica, Museo della Repubblica Romana, Casal de ’Pazzi, Museo delle Mura.

Bilety wstępu do muzeów miejskich i wystaw, w tym wyżej wymienionych, należy zakupić z wyprzedzeniem za pośrednictwem strony internetowej Museiincomuneroma.it (opłata za rezerwację: 1 euro – https://museiincomuneroma.vivaticket.it/eng). Zapobiegnie to tworzeniu się kolejek przy kasach i zmniejszy zatłoczenie w salach wystawowych, ponieważ każdemu zostanie przydzielona godzina wejścia.

Długo oczekiwana wystawa Rafaela w Scuderie del Quirinale, która została zainaugurowana 5 marca i musiała zostać zamknięta trzy dni później, jest już otwarta i potrwa do 30 sierpnia 2020 roku.

.Tu obowiązują następujące reguły: sześć zwiedzających osób będzie miało dostęp do wystawy co 5 minut, począwszy od godziny 9 rano. Rezerwacja z wyprzedzeniem jest obowiązkowa i może być dokonana na stronie internetowej Scuderie del Quirinale lub w ogólnodostępnych stoiskach Vivaticket. Wystawa jest czynna codziennie, w godzinach 9–22.

Koloseum i Forum Romanum można zwiedzać w następujących godzinach: 10:30 do 19:15 (ostatni wejście 18:15). Oprócz zwykłego biletu o wartości 16 euro, ważnego przez 24 godziny, po godz. 14:00 będzie dostępny bilet popołudniowy, który kosztuje 9,50 euro.

.W przypadku Koloseum wymagana jest wcześniejsza rezerwacja, wpuszcza się maksymalnie 14 osób co 15 minut. Bilety i wstęp tylko przy bramie Valadier.

.Muzea Watykańskie działają zgodnie z następującym harmonogramem: od poniedziałku do czwartku w godzinach od 10:00 do 20:00 (ostatnie wejście o godz. 18:00), w piątek i sobotę w godzinach 10:00–22:00 (ostatnie wejście o godz. 20:00). Zamknięte w niedziele (oprócz ostatniej niedzieli miesiąca) oraz w dniach 11 i 29 czerwca, 14 i 15 sierpnia 2020 roku.

.Rezerwacja z wyprzedzeniem jest obowiązkowa i można jej dokonać wyłącznie za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Muzeów Watykańskich pod linkiem: tickets.museivaticani.va. Opłata rezerwacyjna, zwykle 4 euro, została tymczasowo zniesiona. Wejście odbywa się stopniowo co 15 minut; przy rezerwacji trzeba wybrać godzinę wejścia, przybyć należy punktualnie.

Magdalena Łysiak

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 czerwca 2020