Uruchamiamy właśnie na naszym portalu specjalny dział pod nazwą „Koronawirus”. W obliczu szerzenia się pandemii, wywołującego niezwykłe emocje wśród nas wszystkich, chcielibyśmy dzielić się z Państwem na bieżąco pogłębionymi refleksjami, dotyczącymi różnorodnych aspektów tego stojącego przed nami wyzwania o nieznanym z przeszłości wymiarze. Problem ma wielostronny charakter – oczywiście medyczny, ale także gospodarczy, społeczny i polityczny. Aspekt medyczny dotyczy postępów w zwalczaniu pandemii i skuteczności apeli o przestrzeganie formułowanych przez ekspertów zaleceń dotyczących higieny osobistej i ograniczania bezpośrednich kontaktów. Aspekt gospodarczy to uświadamianie nam wszystkim olbrzymich konsekwencji, jakie niesie ze sobą pandemia, oraz prezentacja sposobów zapobiegania kłopotom przedsiębiorstw i likwidowaniu przez nie miejsc pracy.

Aspekt społeczny to z kolei refleksja nad sposobami zadbania o maksymalnie skuteczną pomoc dla najbardziej dotkniętych pandemią grup społecznych. Aspekt polityczny wreszcie to racjonalna reakcja na – rozbudzone zamkniętymi granicami i krytyczną wobec międzynarodowej współpracy narracją wielu ważnych światowych polityków – działania generujące silne nastroje antyglobalizacyjne i, niestety, także antyunijne. Tymi wszystkimi sprawami chcielibyśmy zająć się w naszych analizach, wierząc, że świadomość różnych aspektów problemu pomoże nam przetrwać ten trudny okres w życiu każdego z nas. Z obecną sytuacją jakoś sobie niebawem bez wątpienia poradzimy. Wobec biznesowej i turystycznej mobilności ludzi na całym świecie przyjmijmy jednak z pokorą lekcję o potrzebie właściwszego reagowania na możliwe w przyszłości podobne zagrożenia, by podchodzić do nich z większą niż dzisiaj rozwagą i lepszym przygotowaniem.

Prof. Michał KLEIBER

Piotr ARAK: Szczepionkowy Trzeci Świat Piotr ARAK: Szczepionkowy Trzeci Świat
Piotr ARAK

Piotr ARAK

Szczepionkowy Trzeci Świat

Pekin wzmógł akcję dezinformacyjną dotyczącą zachodnich szczepionek. Celem jest opóźnienie programu szczepiennego w państwach rozwiniętych oraz zniechęcenie krajów Trzeciego Świata do zakupu zachodnich preparatów.

Prof. Piotr CZAUDERNA: O potrzebie krytycznego rozumu Prof. Piotr CZAUDERNA: O potrzebie krytycznego rozumu
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

O potrzebie krytycznego rozumu

Naszym obowiązkiem, jeśli nieobca jest nam dbałość o Polskę i jej historyczne i kulturowe dziedzictwo, jest zarówno wiara w istnienie obiektywnej prawdy, jak i wysiłek krytycznego myślenia prowadzący do jej odkrywania – pisze prof. Piotr CZAUDERNA Wielu ludzi myśli, że myśli; jestem pewien, że się mylą. Myślenie jest męczące i wymagające. [Rush Limbaugh, amerykański komentator polityczny] .W swoim ostatnim tekście [“Czas zarazy – próba rekapitulcji” [LINK] napisałem, że kluczowym słowem, którym można by opisać nasze obecne doświadczenie i to, co…

Wojciech SURMACZ: 7 kroków do zdrowej informacji.  Jak odnaleźć prawdę w epoce COVID-19? Wojciech SURMACZ: 7 kroków do zdrowej informacji.  Jak odnaleźć prawdę w epoce COVID-19?
Wojciech SURMACZ

Wojciech SURMACZ

7 kroków do zdrowej informacji.
Jak odnaleźć prawdę w epoce COVID-19?

Na naszych oczach rodzi się nowa, dotycząca go dziedzina nauki. To nauka o sposobach zarządzania falami informacji. Światowa Organizacja Zdrowia nazywa tę dziedzinę infodemiologią. Warto się nią zainteresować, bo dzisiaj wszyscy chcemy wiedzieć coraz więcej. Szczególnie o koronawirusie. Ale to właśnie ta nieodparta chęć, wręcz pogoń za wiedzą powoduje, że sami zapędzamy się w kozi róg. Przestajemy odróżniać informację złą od dobrej, prawdziwą od fałszywej, zdrową od chorej.

Jan ROKITA: Oszołomienie umysłów Jan ROKITA: Oszołomienie umysłów
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Oszołomienie umysłów

Spory o wizję przyszłości po zarazie toczą globaliści z lokalistami. Lokaliści wieszczą rychły upadek struktur ponadnarodowych, które zostały – ich zdaniem – albo skompromitowane przez koronawirusa, albo też po prostu w nowej rzeczywistości okazują się nieprzydatne.

Karolina MARKIEWICZ: Wolność w czasach zarazy. Grecki lockdown 2.0 Karolina MARKIEWICZ: Wolność w czasach zarazy. Grecki lockdown 2.0
Karolina MARKIEWICZ

Karolina MARKIEWICZ

Wolność w czasach zarazy. Grecki lockdown 2.0

Znów wprowadzono trzytygodniowy lockdown i system SMS-ów uprawniających do wyjścia. Mocno dyskusyjna jest ta pandemiczna wersja wolności, ale po takim roku sił na dyskusję coraz mniej, także u pozytywnie nastawionych do życia Greków.

Kard. Robert SARAH: O czym pandemia przypomniała nam wszystkim? Kard. Robert SARAH: O czym pandemia przypomniała nam wszystkim?
Kard. Robert SARAH

Kard. Robert SARAH

O czym pandemia przypomniała nam wszystkim?

Wirus pokazał, że świat mimo zapewnień o pełnej kontroli bezpieczeństwa wciąż jest paraliżowany strachem przed śmiercią. Świat może rozwiązać kryzys sanitarny. Poradzi sobie zapewne również z kryzysem ekonomicznym. Ale nigdy nie pojmie tajemnicy śmierci. Bo tylko wiara daje odpowiedź – pisze kard. Robert SARAH Czy Kościół ma jakąś rolę do odegrania w czasach obecnej epidemii? Inaczej, niż miało to miejsce w minionych wiekach, dziś to państwo ze swoją służbą zdrowia niemal w całości zapewnia obywatelom opiekę medyczną. Teraz bohaterami są…

Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK: Urugwaj i Paragwaj wygrywają z pandemią Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK: Urugwaj i Paragwaj wygrywają z pandemią
Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Urugwaj i Paragwaj wygrywają z pandemią

Dwa małe kraje, Urugwaj (3,5 mln mieszkańców) i Paragwaj (7,2 mln mieszkańców), przełamały regionalny trend i mogą pochwalić się niemal całkowitym zwycięstwem nad koronawirusem.

Prof. Konrad TRZONKOWSKI: Recesja wywołana pandemią może stać się impulsem do ponadnormatywnego przyspieszenia gospodarczego w Polsce Prof. Konrad TRZONKOWSKI: Recesja wywołana pandemią może stać się impulsem do ponadnormatywnego przyspieszenia gospodarczego w Polsce
Prof. Konrad TRZONKOWSKI

Prof. Konrad TRZONKOWSKI

Recesja wywołana pandemią może stać się impulsem do ponadnormatywnego przyspieszenia gospodarczego w Polsce

Optymizmem napawa fakt, że w ciągu ostatnich 30 lat Polska przechodziła przez różne kryzysy zawsze lepiej niż inne kraje. Relatywnie elastyczna struktura gospodarki pozycjonuje nas w awangardzie gospodarek europejskich, które przy odpowiednim wsparciu systemowym mogą wykonać „skok w nadprzestrzeń” rozwoju gospodarczego, realizując założenie odrobienia strat okresu minionej epoki.

Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK:  Ameryka Łacińska nowym światowym centrum pandemii Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK:  Ameryka Łacińska nowym światowym centrum pandemii
Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Ameryka Łacińska nowym światowym centrum pandemii

W obliczu nowych zagrożeń i wręcz przerażającej niewydolności państwa w wielu dzielnicach biedy rolę służb policyjnych przejęły gangi narkotykowe. W slumsach Rio czy São Paulo gangi wprowadziły godzinę policyjną, pilnują przestrzegania kwarantanny i dystrybucji żywności. W meksykańskich dzielnicach biedy gangi rozdają potrzebującym paczki żywnościowe i środki higieniczne i dezynfekujące.

Prof. Piotr DŁUGOSZ: W pandemii bardziej zaczęliśmy cenić zdrowie, wolność, pracę i przyjaciół Prof. Piotr DŁUGOSZ: W pandemii bardziej zaczęliśmy cenić zdrowie, wolność, pracę i przyjaciół
Prof. Piotr DŁUGOSZ

Prof. Piotr DŁUGOSZ

W pandemii bardziej zaczęliśmy cenić zdrowie, wolność, pracę i przyjaciół

Gdy nadszedł czas zarazy dotychczasowe wzorce konsumpcji ulegają dekonstrukcji. Nagle jednostka uświadamia sobie, że nie sposób żyć po staremu. Jednocześnie dochodzi do przemian świadomości. Zdrowie staje się najważniejsze. Aż 67 proc. respondentów zauważyło, że obecnie bardziej im na nim zależy. Wzrosło też znaczenie wolności i swobody (66 proc.). Ponadto nastąpiła waloryzacja pracy (45 proc.), pogody ducha, optymizmu (41 proc.), przyjaciół (40 proc.).

Prof. Michael O’SULLIVAN: Wyrównanie. Co dalej po globalizacji? Prof. Michael O’SULLIVAN: Wyrównanie. Co dalej po globalizacji?
Prof. Michael O’SULLIVAN

Prof. Michael O’SULLIVAN

Wyrównanie. Co dalej po globalizacji?

Kryzys związany z koronawirusem uwydatnił pęknięcia na rozpadającym się globie – szybko rosnące zadłużenie, pogarszające się stosunki na linii Chiny – USA, załamanie globalizacji.

Prof. Adam TOOZE: Obecny kryzys pogłębi nierówności Prof. Adam TOOZE: Obecny kryzys pogłębi nierówności
Prof. Adam TOOZE

Prof. Adam TOOZE

Obecny kryzys pogłębi nierówności

Rządy poszczególnych krajów wyraźnie skręcają w kierunku większego interwencjonizmu. Oczywiście nie oznacza to, że należy już ogłaszać koniec kapitalizmu czy koniec liberalizmu – choć słychać takie komentarze dotyczące interwencji państwowych. Należy je traktować raczej jako reakcję na głos poszczególnych społeczeństw, które domagają się pomocy od swoich rządów.

Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA: Transformacja wymuszona epidemią Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA: Transformacja wymuszona epidemią
Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA

Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA

Transformacja wymuszona epidemią

Znaleźliśmy się na nieznanych wodach i nie możemy zakładać, że wszystko, co proponujemy, jest idealne. Mamy tego świadomość. Obserwujemy też, jakie rozwiązania proponuje się w innych państwach. Cały czas pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami. Musimy być gotowi reagować elastycznie i szybko.

Prof. Tomasz GRZYB: Jeśli nie zadbamy o wspólnotę, świat po COVID-19 będzie zdominowany przez zawiść i nieufność Prof. Tomasz GRZYB: Jeśli nie zadbamy o wspólnotę, świat po COVID-19 będzie zdominowany przez zawiść i nieufność
Prof. Tomasz GRZYB

Prof. Tomasz GRZYB

Jeśli nie zadbamy o wspólnotę, świat po COVID-19 będzie zdominowany przez zawiść i nieufność

Bardzo mi brakuje w komunikacji publicznej w Polsce prowspólnotowego sposobu myślenia i działań. Za dużo w nas narracji sportowo-wojennej. Nasza komunikacja zdominowana jest takimi zwrotami, jak „walczymy”, „podejmujemy walkę”, „przegrywamy”.Porównujemy się z innymi, a ponieważ mamy mniej przypadków zachorowań niż Włosi czy Niemcy, uważamy się za lepszych lub lepiej zorganizowanych. Nie tędy droga w budowaniu wspólnoty w czasie kryzysu.

Justyna JANIEC-PALCZEWSKA: Epidemia głodu Justyna JANIEC-PALCZEWSKA: Epidemia głodu
Justyna JANIEC-PALCZEWSKA

Justyna JANIEC-PALCZEWSKA

Epidemia głodu

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że nowy koronawirus może doprowadzić do śmierci nawet 190 tysięcy mieszkańców Afryki, a zarażeniu może ulec nawet 44 miliony osób. Z Afryki wycofali się pracownicy wszystkich większych organizacji pomocowych. Pozostali polscy misjonarze.

Marek ŚLIBODA: Kogo koronawirus wzmocni, kogo zabije? Marek ŚLIBODA: Kogo koronawirus wzmocni, kogo zabije?
Marek ŚLIBODA

Marek ŚLIBODA

Kogo koronawirus wzmocni, kogo zabije?

Epidemii koronawirusa nie lekceważę. Jednak jako obywatel i przedsiębiorca potrzebuję czegoś więcej, niż tylko straszenia medialną papką i patrolami w mundurach – pisze Marek ŚLIBODA Minęła połowa kwietnia 2020 roku. Powinienem być teraz mocno zaangażowany w końcową fazę organizacji jubileuszu 20-lecia Marco. Miałem z satysfakcją i dumą szykować się do zaprezentowania „miastu i światu”, jak świetnie ma się eksperyment biznesowy, któremu poświęciłem połowę życia. Oparty o mechanizm ciągłego doskonalenia wszystkich obszarów działania. Z jednoczesnym utrzymywaniem wyjątkowo przyjaznej atmosfery pracy dla…

Mateusz MORAWIECKI: Solidarność i ambicja Mateusz MORAWIECKI: Solidarność i ambicja
Mateusz MORAWIECKI

Mateusz MORAWIECKI

Solidarność i ambicja

Polska popiera propozycje KE dot. pakietu pomocy makrofinansowej o wartości 3 mld euro dla 10 państw sąsiedzkich Wspólnoty (w tym 1,2 mld euro dla Ukrainy). Popieramy pomysł przeznaczenia 140 mln euro z funduszy polityki sąsiedztwa na pilne potrzeby państw Partnerstwa Wschodniego w walce z koronawirusem – pisze Mateusz MORAWIECKI Świat stoi dziś w obliczu globalnej pandemii. Od tego, czy jesteśmy w stanie okazać solidarność i współdziałać, zależy ludzkie życie. Polska i Ukraina szybko podjęły trudne decyzje o walce z epidemią…

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam