Uruchamiamy właśnie na naszym portalu specjalny dział pod nazwą „Koronawirus”. W obliczu szerzenia się pandemii, wywołującego niezwykłe emocje wśród nas wszystkich, chcielibyśmy dzielić się z Państwem na bieżąco pogłębionymi refleksjami, dotyczącymi różnorodnych aspektów tego stojącego przed nami wyzwania o nieznanym z przeszłości wymiarze. Problem ma wielostronny charakter – oczywiście medyczny, ale także gospodarczy, społeczny i polityczny. Aspekt medyczny dotyczy postępów w zwalczaniu pandemii i skuteczności apeli o przestrzeganie formułowanych przez ekspertów zaleceń dotyczących higieny osobistej i ograniczania bezpośrednich kontaktów. Aspekt gospodarczy to uświadamianie nam wszystkim olbrzymich konsekwencji, jakie niesie ze sobą pandemia, oraz prezentacja sposobów zapobiegania kłopotom przedsiębiorstw i likwidowaniu przez nie miejsc pracy.

Aspekt społeczny to z kolei refleksja nad sposobami zadbania o maksymalnie skuteczną pomoc dla najbardziej dotkniętych pandemią grup społecznych. Aspekt polityczny wreszcie to racjonalna reakcja na – rozbudzone zamkniętymi granicami i krytyczną wobec międzynarodowej współpracy narracją wielu ważnych światowych polityków – działania generujące silne nastroje antyglobalizacyjne i, niestety, także antyunijne. Tymi wszystkimi sprawami chcielibyśmy zająć się w naszych analizach, wierząc, że świadomość różnych aspektów problemu pomoże nam przetrwać ten trudny okres w życiu każdego z nas. Z obecną sytuacją jakoś sobie niebawem bez wątpienia poradzimy. Wobec biznesowej i turystycznej mobilności ludzi na całym świecie przyjmijmy jednak z pokorą lekcję o potrzebie właściwszego reagowania na możliwe w przyszłości podobne zagrożenia, by podchodzić do nich z większą niż dzisiaj rozwagą i lepszym przygotowaniem.

Prof. Michał KLEIBER

Bill GATES: To może być ostatnia pandemia
Bill GATES

Bill GATES

To może być ostatnia pandemia

Gdybyśmy mogli powstrzymać epidemię COVID-19 w ciągu pierwszych 100 dni, uratowalibyśmy ponad 98 proc. utraconych istnień ludzkich. Niektóre kraje wykonały dobrą robotę, na przykład Australia. Zorganizowały one diagnostykę, opracowały politykę kwarantanny, dzięki czemu ich ogólny wskaźnik śmiertelności na osobę był niski. Ale nie udało nam się jako światu opanować tej choroby i to właśnie musimy zrobić następnym razem.

Prof. Adam TOOZE: Nowy porządek świata
Prof. Adam TOOZE

Prof. Adam TOOZE

Nowy porządek świata

Pandemia stała się końcem ery neoliberalnej zapoczątkowanej pod koniec lat 70. XX wieku.

Prof. Natalia WALTER, Prof. Jacek PYŻALSKI: Raport o kryzysowej edukacji zdalnej w Polsce w czasie COVID-19
Prof. Jacek PYŻALSKIProf. Natalia WALTER

Prof. Jacek PYŻALSKI
Prof. Natalia WALTER

Raport o kryzysowej edukacji zdalnej w Polsce w czasie COVID-19

Ponad roczna nieobecność dzieci w szkołach ma swoje konsekwencje dla ich rozwoju i dla samych placówek edukacyjnych, zarówno na poziomie technicznym, organizacyjnym, jak i psychologicznym i społecznym. Aby lepiej poradzić sobie z negatywnymi skutkami pandemii w sektorze edukacyjnym, należy dokładnie przyjrzeć się temu, co się zmieniło w polskiej szkole.

Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK: Czy kubańskie szczepionki uratują świat Południa?
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Czy kubańskie szczepionki uratują świat Południa?

Kubańskie produkty biotechnologiczne, w tym szczepionki stosowane w programach szczepień dziecięcych, były eksportowane do 49 krajów już przed pandemią. Kuba nie kryje swoich planów, w ramach których jej szczepionki przeciw COVID-19 mają być eksportowane, nie tylko do zaprzyjaźnionych Wenezueli czy Iranu.

François de CLOSETS: Pandemia okazją do zerwania z dotychczasowym modelem turystyki
François de CLOSETS

François de CLOSETS

Pandemia okazją do zerwania z dotychczasowym modelem turystyki

Cały system turystyczny za sprawą Covid-19 stanął i będzie miał spore trudności z ruszeniem od nowa. Pojawia się szansa, aby ruszył na nowych zasadach. Nadchodzi czas nowej turystyki, która pozwoli ukazać piękno naszej planety wszystkim jej mieszkańcom.

Jan ŚLIWA: Paszporty szczepionkowe - podejdźmy do sprawy spokojnie
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Paszporty szczepionkowe - podejdźmy do sprawy spokojnie

Niektóre atrakcje w wesołym miasteczku nie są zalecane dla osób z chorobami serca. Przy wyjeździe do krajów tropikalnych wymagane są szczepienia. Człowieka ewidentnie chorego nie wpuszczą z innymi pasażerami do samolotu. Dlatego podejdźmy do sprawy spokojnie.

Prof. Piotr CZAUDERNA: Czas zarazy - lekcja czwarta: ochrona zdrowia
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Czas zarazy - lekcja czwarta

Pandemia niepostrzeżenie wsączyła truciznę w nasze życie społeczne. Nasiliła też działanie innych, wcześniej wsączonych „trucizn”. Należy do nich w pierwszym rzędzie deprecjacja ludzkiej śmierci, odebranie jej powagi, ale przede wszystkim pozbawienie jej wspólnotowego i rodzinnego wymiaru.

Cezary KOŚCIELNIAK: U bram cywilizacji sanitarnej
Cezary KOŚCIELNIAK

Cezary KOŚCIELNIAK

U bram cywilizacji sanitarnej

Walka z pandemią musi opierać się na ograniczeniach życia społecznego, których w obecnych realiach nie powinno się kwestionować.

Daniel M. GERSTEIN: Konwencja o broni biologicznej wymaga pilnego przeglądu
Daniel M. GERSTEIN

Daniel M. GERSTEIN

Konwencja o broni biologicznej wymaga pilnego przeglądu

Pandemia koronawirusa pokazała, że żaden kraj nie będzie bezpieczny, dopóki nie otrzyma odpowiedniej liczby szczepionek oraz środków medycznych. Do tego czasu ludzie nadal będą się zarażać wirusem, który w wyniku mutacji wciąż będzie globalnym zagrożeniem.

Rafael YUSTE, Darío GIL: Dlaczego nauka powinna zrewolucjonizować świat polityki
Darío GILRafael YUSTE

Darío GIL
Rafael YUSTE

Dlaczego nauka powinna zrewolucjonizować świat polityki

Kryzysy wymagają alternatywnych mechanizmów przywództwa, finansowania i koordynacji między instytucjami. Zamiast rekrutować naukowców na przywódców politycznych, musimy zaszczepić myślenie naukowe w nowych i istniejących instytucjach.

Nassim Nicholas TALEB: Rok z koronawirusem. Premia dla bankierów
Nassim Nicolas TALEB

Nassim Nicolas TALEB

Rok z koronawirusem. Premia dla bankierów

Pandemia była nieunikniona, wynikła ze struktury współczesnego świata, a jej skutki gospodarcze będą się potęgować z powodu rozbudowanej łączności i nadmiernej optymizacji.

Parag KHANNA: Czy potrafimy zaplanować świat po pandemii?
Parag KHANNA

Parag KHANNA

Czy potrafimy zaplanować świat po pandemii?

Ekstremalne scenariusze dobrze się sprzedają: hegemonia USA 2.0, Chiny podbijają świat, nowa zimna wojna, III wojna światowa. Do wyboru, do koloru. Ale historia nie toczy się linearnie. Zwłaszcza w bardzo złożonym XXI wieku.

Prof. Michał KLEIBER: Rok z COVID-19. Czego nas nauczył?
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Rok z COVID-19.
Czego nas nauczył?

Najbardziej prawdopodobny dzisiaj scenariusz przyszłości to ograniczenie wprawdzie zasięgu i dramatycznych konsekwencji koronawirusa, ale niestety nie zlikwidowanie ich całkowicie, z okresowymi nawrotami choroby znanymi nam choćby z corocznych epidemii grypy.