Wirusy SARS zarażają rocznie około 66 000 osób w Azji Południowo-Wschodniej

wirusy SARS

Naukowcy twierdzą, że wirusy SARS zarażają każdego roku około 66 tysięcy osób w Azji Południowo-Wschodniej. Prawie 500 milionów ludzi żyje w pobliżu siedlisk z nietoperzami, które są odpowiedzialne za przenoszenie tej grupy wirusów.

.Badanie, opublikowane w Nature, sugeruje, że przenoszenie koronawirusa z nietoperzy na ludzi mogło być do tej pory „znacznie niedoszacowane”, przy czym wirusy SARS zarażają każdego roku około 66 000 osób w Azji Południowo-Wschodniej. Na potrzeby badania, zaprezentowanego 10 sierpnia, naukowcy przebadali 26 gatunków nietoperzy, które przenoszą koronawirusy. Badanie objęło Chiny oraz południowo-wschodnią i południową Azję. Wyniki porównano z poziomami odpowiednich przeciwciał u osób zgłaszających kontakt z nietoperzami.

Wyniki wskazały, że południowe Chiny, północno-wschodnia Birma, Laos i północny Wietnam są regionami o największej różnorodności gatunków nietoperzy, które są w stanie przenosić koronawirusy podobne do SARS (SARSr-CoVs). – Nasze szacunki […] sugerują, że rozprzestrzenianie się SARSr-CoVs od nietoperza do człowieka jest powszechne w regionie Azji Południowo-Wschodniej. W większości przypadków wirus nie jest wykrywany przez testy i badania kliniczne – wskazano w publikacji w Nature.

Te dane dotyczące geograficznej skali rozprzestrzeniania się wirusa mogą być wykorzystane do ukierunkowania programów nadzoru i zapobiegania potencjalnemu pojawieniu się w przyszłości nietoperzy przenoszących wirusa – informują naukowcy w pracy.

Skąd wziął się koronawirus?

Badanie opublikowane przez czasopismo Science pod koniec lipca 2022 r. wykazało, że handel dzikimi zwierzętami jest nadal najlepszym wyjaśnieniem etymologii pandemii COVID-19. Jednak dochodzenie w sprawie pochodzenia wirusa utrudniają Chiny, o czym w czerwcu poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

.Na początku 2021 roku eksperci WHO, po przeanalizowaniu badań przeprowadzonych w Wuhan, przedstawili trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze pochodzenia koronawirusa. Według badaczy najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że wirus SARS-CoV-2 został przeniesiony na człowieka z naturalnego rezerwuaru zwierzęcego (najprawdopodobniej nietoperzy) drogą pośrednią, z pomocą innego wektora (byłyby to koty domowe, króliki, norki, husky lub ryjówki piżmowe). Badacze WHO nie wykluczyli też teorii, że nietoperze bezpośrednio zarażają ludzi. Ostatnia teoria mówi o tym, że wirus dostał się do Wuhan za pośrednictwem importowanego mrożonego mięsa.

Oprac. KR
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 sierpnia 2022
Tyrone SIU / Reuters / Forum