
Prof. Roberto RABEL
Niezadrażnianie relacji z Moskwą podstawą polityki Indo-Pacyfiku
Fakt, że Chiny nie są w stanie nawet łagodnie skarcić Moskwy, jest dla świata sygnałem, iż partnerstwo Pekinu z Putinem liczy się dla nich bardziej niż zazwyczaj nieugięte forsowanie nienaruszalności suwerennych granic i polityki nieingerowania w wewnętrzne sprawy innych państw.

Popołudniowe Espresso
Chiny i Rosja zacieśniają więzi gospodarcze
Rosja i Chiny otworzyły w piątek nowy most transgraniczny na dalekim wschodzie, który ma za zadanie zwiększyć handel między państwami.

George FRIEDMAN
Dlaczego Kissinger się myli?
George FRIEDMAN o Ukrainie i tezie Henry’ego Kissingera o konieczności oddania części Ukrainy Rosji i Tajwanu Chinom.

Prof. Stefano PELAGGI
Geopolityczna układanka, w której Rosja i Ukraina, Chiny i Tajwan, grają rolę
Rosyjska inwazja na Ukrainę skierowała uwagę na napięcia między Chińską Republiką Ludową a Tajwanem. Kluczowa rola Tajwanu dla projekcji siły Stanów Zjednoczonych w regionie Indo-Pacyfiku, ostateczna ewolucja tożsamości tajwańskiej poza ramami kultury chińskiej, znaczenie tajwańskiego przemysłu półprzewodnikowego dla światowego sektora technologii informacyjnych oraz niemożność utrzymania przez gospodarkę chińską jakichkolwiek sankcji eksportowych – to główne punkty różnic w stosunku do scenariusza ukraińskiego.

Mateusz M. KRAWCZYK
Akta policyjne z Sinciang
Nowo ujawnione “Akta policyjne z Sinciang” potwierdzają skalę prześladowań mniejszości etnicznych w regionie Sinciang w Chinach.

Marcin JACOBY
Chiny grają w swoją grę
Wbrew pozorom sojusz Chiny-Rosja nie jest wcale tak pełny i tak mocny, jak można by sądzić na podstawie deklaracji polityków obu stron.

Walter Russell MEAD
Putin przekalkulował. W interesie Chin jest słaba Rosja
Niewykluczone, że nowa Rosja, Rosja bez Putina, zdecyduje się być sojusznikiem Zachodu przeciwko Chinom. Gdyby tak się stało, miałoby to ogromny wpływ na jej postrzeganie.

Popołudniowe Espresso
Katastrofa lotnicza w Chinach. Na pokładzie było 132 pasażerów
Trwa ustalanie przyczyn katastrofy lotniczej, do której doszło w południowych Chinach w poniedziałek, 21 marca. Na pokładzie Boeinga 737-800, należącego do linii China Eastern, znajdowały się 132 osoby.

James A. MILLWARD
Sinciang, chińska zbrodnia
Polityka Chin wobec Sinciangu jest katastrofą humanitarną przypominającą najgorsze przeszłe kolonialne znęcanie się nad rdzenną ludnością, jak również pogromy etniczne, Holokaust i południowoafrykański apartheid.

Instytut Nowych Mediów
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Chinach
Jest piątek, 4. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze

Prof. Adam TOOZE
Nowy porządek świata
Pandemia stała się końcem ery neoliberalnej zapoczątkowanej pod koniec lat 70. XX wieku.

Thomas GOMART
Skończyła się era szczęśliwej globalizacji
Europa w najbliższych dekadach zostanie całkiem zmarginalizowana. Widać to choćby po liczbie mieszkańców naszego kontynentu. Na początku XX wieku stanowili oni 20 proc. wszystkich mieszkańców globu. Teraz – 7 proc. Sytuacja demograficzna naszego kontynentu jest bardzo niepokojąca, dotyczy to szczególnie krajów Europy Wschodniej. Źle to wygląda, zwłaszcza gdy się tę sytuację porówna z tym, co się dzieje w Chinach czy państwach afrykańskich. Także USA mają korzystną strukturę demograficzną.

Nigel GOULD-DAVIES
Koronawirus radykalnie przyspieszył tempo świata
Ograniczenia wprowadzone z powodu koronawirusa odbiły się na globalizacji – a jednocześnie wzmocniły pozycję poszczególnych rządów, które zaczęły kontrolować w większym stopniu działalność gospodarczą. W tym sensie możemy zacząć mówić o tym, że zaczęła się deglobalizacja.

George FRIEDMAN
Polska ma dziś jedną z najsilniejszych armii w Europie
Owszem, Amerykanie wyślą do Europy żołnierzy – ale do Polski i do Rumunii, bo uważają, że są tam potrzebni. Ale twierdzenie, że Niemcy – czwarta największa gospodarka globu – mają być chronione przez USA, to szaleństwo.

Edward LUCAS
Chiny wchodzą w Europę Środkową, gdy wycofuje się stąd Ameryka
Amerykańscy urzędnicy reagują irytacją, gdy pyta się ich o Trójmorze. Chińscy zaś chichoczą. Niepowodzenie Inicjatywy Trójmorza daje przestrzeń chińskiemu projektowi. Dotąd tylko Litwa formalnie wycofała się z forsowanego przez Pekin formatu 17+1. Estonia mówi, że ograniczy swoje zaangażowanie „do minimum”, Łotwa zaś, że preferuje format 27+1 obejmujący wszystkie kraje UE.

Guido Alberto CASANOVA
Chiński monopol na metale rzadkie zablokuje rozwój Zachodu?
Przed pandemią Chiny odpowiadały za 62,8 proc. światowego wydobycia metali ziem rzadkich i niemal 90 proc. ich przetwarzania. Ten quasi-monopol stanowi coraz większy dylemat dla polityki przemysłowej Zachodu.

Prof. Niall FERGUSON
Historia uczy, że należy się obawiać mocarstwa, którego pozycja słabnie
Chiny w 2049 r. chcą być światową potęgą numer jeden. Nie sądzę, żeby im się to udało. Mają zbyt wiele fundamentalnych słabości.

Maroš ŠEFČOVIČ
Europa chce być drugim największym producentem baterii. Kluczowa w tym rola Polski
Polska to jeden z pionierów w dziedzinie baterii i jedno z pierwszych państw UE, które przewidziały ogromny potencjał tego nowego ekosystemu. Sukces Polski stał się kluczowym elementem europejskiej rewolucji w tym sektorze.

Rod DREHER
Chiny – powiew Wschodu. Zrozumieć miękki totalitaryzm
Nie musimy sobie wyobrażać antyutopijnego państwa totalnej inwigilacji łączącego komercję z politycznym autorytaryzmem. Taki kraj, pod nazwą Chińskiej Republiki Ludowej, istnieje naprawdę. Bez wątpienia chiński totalitaryzm stał się dziś o wiele bardziej wyrafinowany niż siermiężny „chiński stalinizm” praktykowany przez pierwszego przywódcę komunistycznych Chin, Mao Tse‑tunga.

Satoru NAGAO
Chiny budują Wielki Mur na Morzu Wschodniochińskim
Chiny próbują otoczyć Tajwan na Morzu Wschodniochińskim. Jednak im bardziej będą zaostrzać sytuację, tym bardziej instytucjonalizowana będzie współpraca Japonii, USA i Tajwanu.