

Popołudniowe Espresso
Haiti apeluje o pomoc międzynarodową
Haiti apeluje do krajów Ameryki Łacińskiej i prosi o pomoc w opanowaniu „dramatycznej sytuacji” w kraju

Popołudniowe Espresso
Amerykańskie czołgi dla Polski i Litwy już w Europie
Jak podaje holenderskie ministerstwo obrony, 1275 elementów – w tym amerykańskie czołgi i wozy opancerzone – dotarły w do portu w Vlissingen na południu Holandii

Popołudniowe Espresso
W 2023 r. wzrosną wynagrodzenia profesorów i doktorantów stypendystów
Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra edukacji i nauki od 1 stycznia 2023 r. wzrastają wynagrodzenia w szkolnictwie wyższym.

Popołudniowe Espresso
W Zielonej Górze powstaje system antydronowy
System antydronowy (służący do unieszkodliwiania i niszczenia dronów) to jedna ze specjalności firmy Hertz z Zielonej Góry,

Popołudniowe Espresso
Publiczna egzekucja w Afganistanie
W środę Talibowie publicznie stracili człowieka. Była to pierwsza publiczna egzekucja od czasu powrotu Talibów do władzy. Wyrok śmierci wykonano na Afgańczyku skazanego za morderstwo.

Popołudniowe Espresso
Nagroda Ratzingera dla francuskiego patrologa
W czwartek 1. grudnia w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera, jedne z najważniejszych wyróżnień naukowych.

Popołudniowe Espresso
Rekordowa liczba zakażeń COVID-19 w Chinach
Rekordowa fala zakażeń wirusem COVID-19 wywołała w Chinach kolejne restrykcje dla ludności. Komisja zdrowia w Pekinie poinformowała w czwartek o ponad 31 tys. nowych przypadków w całym kraju w ciągu ostatnich 24 godzin.

Prof. Tariq MODOOD
Thomas SEALY
Różne formy rasizmu na świecie
Rasizm wobec osób czarnoskórych może okazać się znaczącym zjawiskiem w Chinach, a islamofobia może być obecna w Indiach na skalę większą niż w Europie.

George FRIEDMAN
Wojna USA-Chiny nie opłaca się żadnej ze stron
Celem Stanów Zjednoczonych nigdy nie było złamanie chińskiej gospodarki; groźba ta służyła jedynie jako narzędzie pozwalające regulować zachowanie Pekinu.

Jan ŚLIWA
Wojny półprzewodnikowe – droga do Pearl Harbor?
Wszyscy mówią o półprzewodnikach – przyjrzyjmy się im dokładniej. Wszyscy mówią o ich znaczeniu strategicznym – przyjrzyjmy się aktualnej sytuacji i zastanówmy się, do czego może ona doprowadzić.

Popołudniowe Espresso
Kanclerz Niemiec w Pekinie
Kanclerz Niemiec w Pekinie spotkał się z Xi Jinpingiem. „Powiedziałem (chińskiemu) prezydentowi, że ważne jest, aby Chiny skorzystały ze swojego wpływu na Rosję”

Jagannath P. PANDA
Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu.
Chociaż Xi Jinping umocnił swoją władzę i zdławił wewnętrzną niezgodę, Chiny coraz bardziej zmierzają w kierunku totalitaryzmu i szybko tracą starannie budowaną przewagę konkurencyjną nad resztą świata.

Jan ŚLIWA
Gdy nikt nic nie wie. 没人知道
Sytuacja świata przypomina dziś wczesne średniowiecze, gdy z powodu najazdów barbarzyńców klasztory bardziej inwestowały w grube mury niż w nowe księgozbiory.

Piotr ARAK
Chiński smok się dusi
Rok 2022 przejdzie do historii jako pierwszy od czasów rewolucji kulturalnej, w którym Chiny rozwijają się wolniej od USA. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i inne organizacje międzynarodowe w ostatnich publikowanych projekcjach obniżają prognozy wzrostu PKB Chin, dodając, że w światowej gospodarce „najgorsze dopiero nadchodzi”. Także Polska rozwija się w tym roku szybciej od Chin.

Maria Anna DUDEK
Między orłem a smokami. Fascynująca historia relacji I Rzeczypospolitej z cywilizacją konfucjańską
Filozof Theodor Lessing (1872–1933) zadał niegdyś następujące pytanie: „Wyobraźmy sobie, że dusza Azji stanęłaby przed mistrzami zachodniego chowu z zapytaniem: »Co to jest chrześcijaństwo?«. Jakie by ona otrzymała odpowiedzi?”. Europa, w tym Polska, posłała na azjatyckie rubieże misjonarzy, którzy prowadząc działalność ewangelizacyjną, w jakiś sposób musieli radzić sobie z owym pytaniem.

James A. MILLWARD
Jak Chińczycy zmanipulowali postrzeganie historii
Błednie mówimy o „Chinach” jak o jednym podmiocie politycznym z „pięcioma tysiącami lat historii” i postrzegamy „współczesne Chiny” jako immanentną część parady „chińskich” dynastii: imperialną poczwarkę, z której Chińska Republika Ludowa, państwo partyjne KPCh, rozwinęła się jak motyl po tysiącletnich rewoltach.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 448 Wszystko co Najważniejsze. Świat według Chin
Na łamach tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” opisujemy trwający tydzień XX Zjazd, analizując także jak zmienia się rola Chin na arenie międzynarodowej.

Popołudniowe Espresso
Unia Europejska będzie szkolić ukraińskich żołnierzy
Unia Europejska będzie szkolić żołnierzy z Ukrainy, którzy walczą z Rosją, a dowództwo operacyjne tej misji będzie się mieściło w Polsce.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Gra wstępna czy płatna miłość? Chiny w Ameryce Łacińskiej
Chiny do swoich wielkich inwestycji i budowania rynków zbytu umiejętnie dodają narzędzia z obszaru soft power. Podjęły wiele inicjatyw, aby zwiększyć – z powodzeniem – wpływ na lokalne media, nawiązać współpracę z uniwersytetami, politykami i decydentami w regionie Ameryki Łacińskiej.

Popołudniowe Espresso
Spotkanie Putina z Xi Jinpingiem
Szwedzki blok prawicowy uzyskał minimalną przewagę po podliczeniu 90% głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych.