Popołudniowe Espresso: Zmarł Li KEQIANG, były premier Chin

Zmarł Li KEQIANG, były premier Chin

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 27. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Ranking uczelni GRAS 2023. Wysokie pozycje polskich uczelni w kilku dyscyplinach

Portal shanghairanking.com opublikował zestawienie GRAS 2023 (Global Ranking of Academic Subjects) przedstawiające najlepsze uczelnie świata w wybranych dyscyplinach naukowych. W rankingu uwzględniono także polskie uniwersytety, które osiągnęły najwyższe pozycje w naukach ścisłych, naukach o życiu i naukach inżynieryjnych. Najwyższą pozycję zajęła Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW), która w dziedzinie nauk weterynaryjnych zajęła miejsce w pierwszej setce zestawienia (pozycja 76-100) oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, który w kategorii nauki rolnicze zajął analogiczną pozycję (76-100).

[PEŁNA LISTA UNIWERSYTETÓW]

Wojna w Izraelu

Od 7 października trwają odwetowe ataki Izraela, wymierzone w Strefę Gazy, i przebywającą w niej organizację terrorystyczną Hamas. W wyniku ostrzałów rakietowych zginęło ponad 7 tysięcy Palestyńczyków. Izrael domaga się uwolnienia ponad 220 cywilów (w tym dzieci), uprowadzonych z terytorium Izraela do Strefy Gazy przez palestyńskie bojówki. Z inicjatywy Związku Przedstawicieli Instytucji Żydowskich we Francji (Crif) na Polach Marsowych pod wieżą Eiffla odbył się protest, w ramach którego ustawiono trzydzieści wózków, w których umieszczono zdjęcia nieletnich jeńców, przetrzymywanych przez Hamas: m.in. 5-letniej Aloni, 8-letniej Eli, 12-letniego Ereza i Kfira w wieku 9 miesięcy. Izrael planuje ofensywę przeciwko Palestynie na szeroką skalę. Jak jednak wskazują sondaże, społeczeństwo Izreala jest obecnie mniej przychylne przeprowadzeniu ofensywy. Obecnie poparcie to spadło i sięga 29 procent.

Jak przekazują media w Strefie Gazy może aktualnie przebywać około 20 obywateli z Polski. Biuro rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformowało, że służba dyplomatyczno-konsularna od początku konfliktu zbrojnego podejmuje działania na rzecz utrzymania kontaktu z polskimi obywatelami. Jednak nie ma w tym momencie warunków, które pozwalałyby przeprowadzić ewakuację tych osób.

Zmarł były premier Chin – Li KEQIANG

Li KEQIANG – premier Chińskiej Republiki Ludowej w latach 2013-2023 – zmarł w Szanghaju kilka minut po północy 27 października 2023 roku w wyniku zawału serca. Keqiang miał 68 lat.

Li Keqiang 7 miesięcy temu został odsunięty z urzędu premiera. Był ekonomistą, który wspierał otwartą gospodarkę rynkową, opowiadając się za reformami. Jego podejście do ekonomii nazwano „Likonomics”. Reformy nigdy nie zostały w pełni wdrożone, ze względu na zwiększenie kontroli państwa nad gospodarką przez Xi Jinpinga. Li KEQIANG podczas swoich rządów zwracał również szczególną uwagę na rozwój technologiczny i walkę z zanieczyszczeniem środowiska.

Li Keqiang urodził się 1 lipca 1955 roku we Wschodnich Chinach. Skończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Pekińskiego. Studiował także w Instytucie Ekonomii. Od 1978 należał do Ligi Młodzieży Komunistycznej. W 1976 roku wstąpił do Komunistycznej Partii Chin. W latach 2008-2013 pełnił funkcję pierwszego wicepremiera Chińskiej Republiki Ludowej. Następnie został premierem ChRL.

Czym jest Polska?
Prof. Arkady RZEGOCKI
Czym jest Polska? Kraj wolności i solidarności

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Philippe FABRY: Co zrobić, aby Francja przypomniała sobie o Polsce?

#RozmowyNajważniejsze Philippe FABRY: Co zrobić, aby Francja przypomniała sobie o Polsce? Francja o Polsce

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

kawa z mlekiem
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 października 2023