
Zmarł Li KEQIANG, były premier Chin

Jest piątek, 27. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Ranking uczelni GRAS 2023. Wysokie pozycje polskich uczelni w kilku dyscyplinach
Portal shanghairanking.com opublikował zestawienie GRAS 2023 (Global Ranking of Academic Subjects) przedstawiające najlepsze uczelnie świata w wybranych dyscyplinach naukowych. W rankingu uwzględniono także polskie uniwersytety, które osiągnęły najwyższe pozycje w naukach ścisłych, naukach o życiu i naukach inżynieryjnych. Najwyższą pozycję zajęła Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW), która w dziedzinie nauk weterynaryjnych zajęła miejsce w pierwszej setce zestawienia (pozycja 76-100) oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, który w kategorii nauki rolnicze zajął analogiczną pozycję (76-100).
Wojna w Izraelu
Od 7 października trwają odwetowe ataki Izraela, wymierzone w Strefę Gazy, i przebywającą w niej organizację terrorystyczną Hamas. W wyniku ostrzałów rakietowych zginęło ponad 7 tysięcy Palestyńczyków. Izrael domaga się uwolnienia ponad 220 cywilów (w tym dzieci), uprowadzonych z terytorium Izraela do Strefy Gazy przez palestyńskie bojówki. Z inicjatywy Związku Przedstawicieli Instytucji Żydowskich we Francji (Crif) na Polach Marsowych pod wieżą Eiffla odbył się protest, w ramach którego ustawiono trzydzieści wózków, w których umieszczono zdjęcia nieletnich jeńców, przetrzymywanych przez Hamas: m.in. 5-letniej Aloni, 8-letniej Eli, 12-letniego Ereza i Kfira w wieku 9 miesięcy. Izrael planuje ofensywę przeciwko Palestynie na szeroką skalę. Jak jednak wskazują sondaże, społeczeństwo Izreala jest obecnie mniej przychylne przeprowadzeniu ofensywy. Obecnie poparcie to spadło i sięga 29 procent.
Jak przekazują media w Strefie Gazy może aktualnie przebywać około 20 obywateli z Polski. Biuro rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformowało, że służba dyplomatyczno-konsularna od początku konfliktu zbrojnego podejmuje działania na rzecz utrzymania kontaktu z polskimi obywatelami. Jednak nie ma w tym momencie warunków, które pozwalałyby przeprowadzić ewakuację tych osób.
Zmarł były premier Chin – Li KEQIANG
Li KEQIANG – premier Chińskiej Republiki Ludowej w latach 2013-2023 – zmarł w Szanghaju kilka minut po północy 27 października 2023 roku w wyniku zawału serca. Keqiang miał 68 lat.
Li Keqiang 7 miesięcy temu został odsunięty z urzędu premiera. Był ekonomistą, który wspierał otwartą gospodarkę rynkową, opowiadając się za reformami. Jego podejście do ekonomii nazwano „Likonomics”. Reformy nigdy nie zostały w pełni wdrożone, ze względu na zwiększenie kontroli państwa nad gospodarką przez Xi Jinpinga. Li KEQIANG podczas swoich rządów zwracał również szczególną uwagę na rozwój technologiczny i walkę z zanieczyszczeniem środowiska.
Li Keqiang urodził się 1 lipca 1955 roku we Wschodnich Chinach. Skończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Pekińskiego. Studiował także w Instytucie Ekonomii. Od 1978 należał do Ligi Młodzieży Komunistycznej. W 1976 roku wstąpił do Komunistycznej Partii Chin. W latach 2008-2013 pełnił funkcję pierwszego wicepremiera Chińskiej Republiki Ludowej. Następnie został premierem ChRL.

Czym jest Polska? Kraj wolności i solidarności
Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze
Philippe FABRY: Co zrobić, aby Francja przypomniała sobie o Polsce?

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jan ŚLIWA
