

Eli FRANKEL
Josh SIMONS
Dlaczego sztuczna inteligencja powinna być demokratyczna?
Najpierw należy zidentyfikować obszary ludzkiego działania oraz wybory dokonywane przez ludzi.

Alice LATIMIER
Mózg może się uczyć w każdym wieku. O tym, że na naukę nigdy nie jest za późno
Przekażcie Waszym Rodzicom i najbliższym: czas zacząć naukę… nieważne ile ma się lat! Jesteśmy w pewnym sensie „zaprogramowani” na to, żeby się uczyć. Nasz mózg jest w stanie ciągle się dostosowywać i zmieniać pod wpływem naszych doświadczeń, od najmłodszych lat do starości. Nie ma więc jednego wieku na naukę nowego języka.

Prof. Piotr ORLEAŃSKI
Kosmos coraz bliżej, także z Polakami
Zbliżamy się do ery, w której będą możliwe wycieczki w kosmos – twierdzi prof. Piotr ORLEAŃSKI

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 461 Wszystko co Najważniejsze. ChatGPT
Pisze wypracowania za uczniów, odpowiada na maile pracowników wielkich korporacji, przygotowuje prezentacje na konferencje naukowe… Brawurowa kariera ChatGPT, narzędzia które zdobywa wielką popularność w Sieci, każe zadać pytanie o przyszłość edukacji i nauki w dobie rozwoju automatyzacji i sztucznej inteligencji. Czy stoimy na progu rewolucji?

Prof. Leszek PACHOLSKI
Bez obaw, ChatGPT nie zrewolucjonizuje nauki
Nie ma nic złego w sztucznej inteligencji. Problemem są ludzie – nieumiejący lub niechcący z niej rzetelnie korzystać.

Jędrzej STĘPIEŃ
ChatGPT a przyszłość edukacji
ChatGPT będzie mieć działanie podobne do rewolweru na Dzikim Zachodzie, zwanym po upowszechnieniu „wielkim wyrównywaczem”. Nasze wykształcenie i wszelkie przewagi nabyte w pocie czoła w szkołach i na kursach ulegną dewaluacji.

Popołudniowe Espresso
W 2023 r. wzrosną wynagrodzenia profesorów i doktorantów stypendystów
Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra edukacji i nauki od 1 stycznia 2023 r. wzrastają wynagrodzenia w szkolnictwie wyższym.

Popołudniowe Espresso
Świat żegna Benedykta XVI
Przez całą niedzielę z BENEDYKTEM XVI żegnali się kardynałowie, biskupi oraz pracownicy Watykanu.W poniedziałek o godz. 7 rano ciało Benedykta XVI przewieziono do Bazyliki św. Piotra.

Prof. Michał KLEIBER
Kontrolowana synteza termojądrowa ważnym elementem energetyki przyszłości
Historyczną datą okazał się dzień 5 grudnia 2022 r., kiedy to naukowcy z kalifornijskiego Lawrence Livermore National Laboratory dostarczyli do fuzyjnego reaktora 2,05 MJ (megadżula) energii, odzyskując 3,15 MJ. To zwiększyło optymizm wszystkich zwolenników fuzji termojadrowych.

Popołudniowe Espresso
Mateusz MORAWIECKI - Spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony
Spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony. Prawdziwy konflikt rozgrywa się dziś na wschód od Polski, a środki z KPO oznaczają więcej pieniędzy na polską armię

Prof. Anna WOJCIUK
Imperia wiedzy w stosunkach międzynarodowych
Oświata i nauka wyraźnie należą do dziedzin życia, w których zderzenia odmiennych wartości z porządkami aksjologicznymi są dziś szczególnie wyczuwalne, a ich wynik będzie miał decydujący wpływ na przyszłość państw, społeczeństw i stosunków międzynarodowych.

Prof. Michał KLEIBER
Nowe technologie w ochronie zdrowia
Technologie na pewno nie zastąpią w przyszłości lekarzy, ale lekarze, którzy będą po nie rozsądnie sięgać, zastąpią tych, którzy nie będą tych technologii w ogóle używać.

Prof. Jean WINAND
Egipt przed Champollionem
27 września 1822 roku Jean-François Champollion zdołał odczytać na kamieniu z Rosetty zapisane fonetycznie imię Ptolemeusza. Wyliczył 864 odrębne znaki hieroglificzne, które składają się na złożony system.

Jan ŚLIWA
Wojny półprzewodnikowe – droga do Pearl Harbor?
Wszyscy mówią o półprzewodnikach – przyjrzyjmy się im dokładniej. Wszyscy mówią o ich znaczeniu strategicznym – przyjrzyjmy się aktualnej sytuacji i zastanówmy się, do czego może ona doprowadzić.

Prof. Andrzej JAJSZCZYK
Badania naukowe zmieniają nasz świat
Najbardziej ambitne europejskie projekty badawcze realizowano w trzech dużych obszarach nauki: naukach o życiu, naukach ścisłych i technicznych oraz naukach społecznych i humanistycznych.

Prof. Piotr CZAUDERNA
Skąd się bierze „człowieczeństwo”? Svante Pääbo i Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny
Przyjęło się uważać, iż Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznaje się raczej za odkrycia, które mają potencjalnie praktyczne znaczenie. Tymczasem nagroda dla Svante Pääbo idzie pod prąd tej tendencji, bo praktyczne znaczenie jego odkryć jest nieco ograniczone. Z drugiej jednak strony z pewnością międzynarodowe środowisko genetyków, paleontologów i antropologów odczuło wielką radość i satysfakcję. Na pewno dzięki dokonaniom noblisty poznaliśmy lepiej nasze biologiczne i ewolucyjne korzenie.

Prof. Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA
Prof. Maciej J. OGORZAŁEK
Pamięć zapisana w DNA. Na styku biotechnologii i informatyki
Z punktu widzenia informatyki DNA jako potencjalne medium przechowywania danych ma wspaniałe właściwości.

Prof. Marek SANAK
Nagroda Nobla dla twórcy paleogenomiki
Niewielu współczesnych naukowców może się pochwalić odkryciem nowego gatunku człowieka, opisaniem sekwencji jego genomu na podstawie kilku fragmentów kostnych znalezionych w jaskiniowych osadach oraz wykazaniem u ludzi współczesnych domieszki sekwencji genetycznej wymarłych gatunków człowieka.

Prof. Ewa J. GODZIŃSKA
Czego możemy nauczyć się od zwierząt?
Czynniki decydujące o tym, czy inne osobniki będą traktowane w sposób przyjazny, czy też agresywny, wykazują duże podobieństwo u zwierząt i u człowieka – pisze prof. Ewa J. GODZIŃSKA

Prof. Jan P. HUDZIK
Ranking szanghajski i polskie uczelnie
Na liście szanghajskiej – przywoływanej i relacjonowanej na łamach “Wszystko co Najważniejsze” – znalazło się w tym roku kilka naszych uczelni. Zanim jednak zaczniemy otwierać szampana, zastanówmy się może przez chwilę, kim jesteśmy i kim chcemy być w tak zwanej światowej nauce?