Prof. Piotr CZAUDERNA
Pacjenci w śpiączce – czy rzeczywiście śpią? Najnowsze odkrycia
Niektóre osoby w śpiączce mogą w rzeczywistości znajdować się w tzw. zespole zamknięcia, czyli w jakiś sposób być świadome, choć nie są w stanie się poruszać, wydawać dźwięków ani komunikować się z otoczeniem. U części chorych mimo uszkodzenia mózgu nie dochodzi do zaburzenia zdolności myślenia ani kojarzenia.
Prof. Leszek PACHOLSKI
Nowy ranking szanghajski i wciąż te same pytania o polskie uczelnie
Pojawiają się głosy, że polskie uczelnie w rankingach są nisko, ponieważ są zbyt małe. Jednak gdyby osiągnięcia czołowych polskich uczelni znormalizować do ich wielkości, to Uniwersytety Warszawski i Jagielloński znalazłyby się w dziesiątej setce, co oznacza, że oprócz dobrych uczonych jest na tych uczelniach też dużo osób, których wkład w naukę jest niewielki.
Prof. Michał KLEIBER
Musimy poprawić jakość uczelni, konsolidować je i lepiej opłacać
Musimy robić wszystko, by poprawić jakość wykształcenia polskich absolwentów. To sprawa olbrzymiej wagi dla przyszłości Polski.
Prof. Andrzej JAJSZCZYK
Żenująco słaby wynik polskich uczelni w rankingu szanghajskim
Ogłoszony właśnie nowy ranking szanghajski uczelni świata (2024 Academic Ranking of World Universities) nie przynosi sensacyjnych zmian.
Prof. Michał KLEIBER
Tworzymy uniwersytety przyszłości
Powstała ważna inicjatywa dotycząca wspólnych europejskich dyplomów na poziomie licencjatu, magistra i doktora.
Jędrzej STĘPIEŃ
Nauczanie języka angielskiego w dobie samotności
Musimy wymyślić, czym jest nauczanie języka na nowo. I musimy zrobić to w kontekście nadchodzącego tsunami samotności i pogłębiającego się kryzysu tożsamości.
Rafał LEŚKIEWICZ
Mówiąc o historii, patrzymy w przyszłość
Historia to nasze korzenie, tożsamość, tradycja. Nie można zrozumieć teraźniejszości bez sięgania do historii, nie można też spoglądać w przyszłość bez refleksji historycznej. To wydaje się oczywiste. Jednak coraz częściej młodzi ludzie unikają pobierania lekcji o przeszłości, bo forma, w jakiej są im oferowane, nie jest dla nich atrakcyjna.
Prof. Jacek KORONACKI
O wiedzy, umiłowaniu mądrości i nauce słów kilka. Polemika z Janem Śliwą
Niedawno temu opublikowany na stronach portalu WcN ważny artykuł Jana Śliwy „Wiedza i wiara”, prosi się o pewne uzupełnienie. Jak zwykle u tego Autora, artykuł jest bogaty w treść wagi doniosłej, jest napisany z eruducją i właściwą Autorowi klarownością. Ale nie mogę zgodzić się ze sposobem, w jaki zderza ze sobą pojęcia wiedzy i wiary, mające dla artykułu znaczenie fundamentalne.
Jan ŚLIWA
Wiedza i wiara
Od kilkuset lat trwa spór między nauką a wiarą o prawo wyjaśniania świata. Z różnym natężeniem, ale wciąż czasem odżywa. Niektórzy twierdzą, że „nauka wszystko wyjaśniła, a więc Boga nie ma”. Jak mawiano w latach 60.: „Gagarin był w kosmosie (niebie?), Boga nie widział”. Ludzi twierdzących, że religia jest podstawowym źródłem wiedzy, jest o wiele mniej.
Prof. Grzegorz ŁĘCICKI
Mądrość filmu
Film może być przekazicielem swoistej mądrości życiowej, wiedzy oraz doświadczenia pozwalających na lepsze rozpoznawanie prawdy, dobra i piękna w konfrontacji z fałszem, złem i brzydotą.
Prof. Rémi BRAGUE
Połączyć umysł, wiarę i wolę. Praktyczny aspekt teologii politycznej
Polityka jest jedynie częścią, być może nawet nie decydującą, sztuki rządzenia. Sztuka rządzenia stanowi zaś filozofię praktyczną – pisze prof. Rémi BRAGUE
Andrzej KRASKA-LEWALSKI
Kazimierz Leski Bradl – żołnierz, powstaniec, naukowiec i społecznik
Kazimierz Leski był człowiekiem o silnej osobowości, trudnym partnerem we współpracy zarówno dla swoich podwładnych i zwierzchników, jak i w życiu prywatnym (…). Nie przeszkadzało mu to w świadomym podtrzymywaniu kontaktów z byłymi żołnierzami AK. Czynnie angażował się w prace kół i stowarzyszeń, a ukoronowaniem tej działalności społecznej, było powierzenie mu funkcji prezesa Związku Powstańców Warszawskich.
Prof. Anna JURKOWSKA-ZEIDLER
Studiuj w Polsce, w mieście wolności
Studia na Uniwersytecie Gdańskim stwarza studiującym tu młodym ludziom z całego świata wymarzone warunki do zdobywania wiedzy, kontaktów z międzynarodowym środowiskiem naukowym i potencjalnymi przyszłymi pracodawcami
Dawid KOSTECKI
Polska nauka już wie, jak przyciągać świat
Każdy stypendysta Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej to nie tylko ambasador NAWA, ale przede wszystkim ambasador Polski na świecie.
Prof. Piotr CZAUDERNA
Czerwone wino i ból głowy – dlaczego przyjemność kosztuje?
W opublikowanym ostatnio w czasopiśmie „Scientific Reports” artykule amerykańscy naukowcy z Kalifornii zajmujący się na co dzień neurologią i enologią próbują wytłumaczyć, dlaczego spożycie czerwonego wina często powoduje ból głowy, i to niekiedy już nawet 30 minut po pierwszym kieliszku.
Popołudniowe Espresso
Zmarł Li KEQIANG, były premier Chin
Li KEQIANG – premier Chińskiej Republiki Ludowej w latach 2013-2023 – zmarł w Szanghaju kilka minut po północy 27 października 2023 roku w wyniku zawału serca. Keqiang miał 68 lat.
Prof. Quentin SKINNER
Interpretacja. Racjonalność. Prawda
Rozważmy fakt, że tak wielki filozof polityczny jak Jean Bodin wierzył, że czarownice mają związek z diabłem. Lub fakt, że tak wielki badacz natury jak Arystoteles wierzył, że ciała zmieniają swoje właściwości w zależności od zmiany miejsca
Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI
Polska potrzebuje paktu społecznego dla rozwoju nauki
Rankingi uczelni, szczególnie ranking szanghajski, są ważne, ale w polskich warunkach nie mogą, gdy tyle spraw jest do zrobienia, przesłaniać rzeczywistości.
Wiesław KOT
Ludwik Zamenhof. Okulista, który stworzył język
Ludzkość powinna mieć na wyposażeniu prosty język pomocniczy, którym można by się porozumieć w najdalszym zakątku świata. Do takiego wniosku doszedł Ludwik Zamenhof na targu w Białymstoku. W rocznicę śmierci twórcy języka esperanto pisze Wiesław KOT.
Prof. Andrzej JAJSZCZYK
Rankingi uczelni są ważne, ale nie najważniejsze
Próby udawania, że wszystkie uczelnie mogą mieć jednakowo wysoki poziom i tym samym powinny być identycznie finansowane, są skazane na niepowodzenie.