Prof. Piotr CZAUDERNA: Pacjenci w śpiączce – czy rzeczywiście śpią? Najnowsze odkrycia
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Pacjenci w śpiączce – czy rzeczywiście śpią? Najnowsze odkrycia

Niektóre osoby w śpiączce mogą w rzeczywistości znajdować się w tzw. zespole zamknięcia, czyli w jakiś sposób być świadome, choć nie są w stanie się poruszać, wydawać dźwięków ani komunikować się z otoczeniem. U części chorych mimo uszkodzenia mózgu nie dochodzi do zaburzenia zdolności myślenia ani kojarzenia.

Prof. Leszek PACHOLSKI: Nowy ranking szanghajski i wciąż te same pytania o polskie uczelnie
Prof. Leszek PACHOLSKI

Prof. Leszek PACHOLSKI

Nowy ranking szanghajski i wciąż te same pytania o polskie uczelnie

Pojawiają się głosy, że polskie uczelnie w rankingach są nisko, ponieważ są zbyt małe. Jednak gdyby osiągnięcia czołowych polskich uczelni znormalizować do ich wielkości, to Uniwersytety Warszawski i Jagielloński znalazłyby się w dziesiątej setce, co oznacza, że oprócz dobrych uczonych jest na tych uczelniach też dużo osób, których wkład w naukę jest niewielki.

Rafał LEŚKIEWICZ: Mówiąc o historii, patrzymy w przyszłość
Rafał LEŚKIEWICZ

Rafał LEŚKIEWICZ

Mówiąc o historii, patrzymy w przyszłość

Historia to nasze korzenie, tożsamość, tradycja. Nie można zrozumieć teraźniejszości bez sięgania do historii, nie można też spoglądać w przyszłość bez refleksji historycznej. To wydaje się oczywiste. Jednak coraz częściej młodzi ludzie unikają pobierania lekcji o przeszłości, bo forma, w jakiej są im oferowane, nie jest dla nich atrakcyjna.

Prof. Jacek KORONACKI: O wiedzy, umiłowaniu mądrości i nauce słów kilka. Polemika z Janem Śliwą
Prof. Jacek KORONACKI

Prof. Jacek KORONACKI

O wiedzy, umiłowaniu mądrości i nauce słów kilka. Polemika z Janem Śliwą

Niedawno temu opublikowany na stronach portalu WcN ważny artykuł Jana Śliwy „Wiedza i wiara”, prosi się o pewne uzupełnienie. Jak zwykle u tego Autora, artykuł jest bogaty w treść wagi doniosłej, jest napisany z eruducją i właściwą Autorowi klarownością. Ale nie mogę zgodzić się ze sposobem, w jaki zderza ze sobą pojęcia wiedzy i wiary, mające dla artykułu znaczenie fundamentalne.

Jan ŚLIWA: Wiedza i wiara
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Wiedza i wiara

Od kilkuset lat trwa spór między nauką a wiarą o prawo wyjaśniania świata. Z różnym natężeniem, ale wciąż czasem odżywa. Niektórzy twierdzą, że „nauka wszystko wyjaśniła, a więc Boga nie ma”. Jak mawiano w latach 60.: „Gagarin był w kosmosie (niebie?), Boga nie widział”. Ludzi twierdzących, że religia jest podstawowym źródłem wiedzy, jest o wiele mniej.

Prof. Grzegorz ŁĘCICKI: Mądrość filmu
Prof. Grzegorz ŁĘCICKI

Prof. Grzegorz ŁĘCICKI

Mądrość filmu

Film może być przekazicielem swoistej mądrości życiowej, wiedzy oraz doświadczenia pozwalających na lepsze rozpoznawanie prawdy, dobra i piękna w konfrontacji z fałszem, złem i brzydotą.

Andrzej KRASKA-LEWALSKI: Kazimierz Leski Bradl – żołnierz, powstaniec, naukowiec i społecznik
Andrzej KRASKA-LEWALSKI

Andrzej KRASKA-LEWALSKI

Kazimierz Leski Bradl – żołnierz, powstaniec, naukowiec i społecznik

Kazimierz Leski był człowiekiem o silnej osobowości, trudnym partnerem we współpracy zarówno dla swoich podwładnych i zwierzchników, jak i w życiu prywatnym (…). Nie przeszkadzało mu to w świadomym podtrzymywaniu kontaktów z byłymi żołnierzami AK. Czynnie angażował się w prace kół i stowarzyszeń, a ukoronowaniem tej działalności społecznej, było powierzenie mu funkcji prezesa Związku Powstańców Warszawskich.

Prof. Anna JURKOWSKA-ZEIDLER: Studiuj w Polsce, w mieście wolności
Prof. Anna JURKOWSKA-ZEIDLER

Prof. Anna JURKOWSKA-ZEIDLER

Studiuj w Polsce, w mieście wolności

Studia na Uniwersytecie Gdańskim stwarza studiującym tu młodym ludziom z całego świata wymarzone warunki do zdobywania wiedzy, kontaktów z międzynarodowym środowiskiem naukowym i potencjalnymi przyszłymi pracodawcami

Prof. Piotr CZAUDERNA: Czerwone wino i ból głowy – dlaczego przyjemność kosztuje?
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Czerwone wino i ból głowy – dlaczego przyjemność kosztuje?

W opublikowanym ostatnio w czasopiśmie „Scientific Reports” artykule amerykańscy naukowcy z Kalifornii zajmujący się na co dzień neurologią i enologią próbują wytłumaczyć, dlaczego spożycie czerwonego wina często powoduje ból głowy, i to niekiedy już nawet 30 minut po pierwszym kieliszku.

Popołudniowe Espresso: Zmarł Li KEQIANG, były premier Chin
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Zmarł Li KEQIANG, były premier Chin

Li KEQIANG – premier Chińskiej Republiki Ludowej w latach 2013-2023 – zmarł w Szanghaju kilka minut po północy 27 października 2023 roku w wyniku zawału serca. Keqiang miał 68 lat.

Quentin SKINNER: Interpretacja. Racjonalność. Prawda
Prof. Quentin SKINNER

Prof. Quentin SKINNER

Interpretacja. Racjonalność. Prawda

Rozważmy fakt, że tak wielki filozof polityczny jak Jean Bodin wierzył, że czarownice mają związek z diabłem. Lub fakt, że tak wielki badacz natury jak Arystoteles wierzył, że ciała zmieniają swoje właściwości w zależności od zmiany miejsca

Wiesław KOT: Ludwik Zamenhof. Okulista, który stworzył język
Wiesław KOT

Wiesław KOT

Ludwik Zamenhof.
Okulista, który stworzył język

Ludzkość powinna mieć na wyposażeniu prosty język pomocniczy, którym można by się porozumieć w najdalszym zakątku świata. Do takiego wniosku doszedł Ludwik Zamenhof na targu w Białymstoku. W rocznicę śmierci twórcy języka esperanto pisze Wiesław KOT.