Prof. Grzegorz ŁĘCICKI: Mądrość filmu
Prof. Grzegorz ŁĘCICKI

Prof. Grzegorz ŁĘCICKI

Mądrość filmu

Film może być przekazicielem swoistej mądrości życiowej, wiedzy oraz doświadczenia pozwalających na lepsze rozpoznawanie prawdy, dobra i piękna w konfrontacji z fałszem, złem i brzydotą.

Andrzej KRASKA-LEWALSKI: Kazimierz Leski Bradl – żołnierz, powstaniec, naukowiec i społecznik
Andrzej KRASKA-LEWALSKI

Andrzej KRASKA-LEWALSKI

Kazimierz Leski Bradl – żołnierz, powstaniec, naukowiec i społecznik

Kazimierz Leski był człowiekiem o silnej osobowości, trudnym partnerem we współpracy zarówno dla swoich podwładnych i zwierzchników, jak i w życiu prywatnym (…). Nie przeszkadzało mu to w świadomym podtrzymywaniu kontaktów z byłymi żołnierzami AK. Czynnie angażował się w prace kół i stowarzyszeń, a ukoronowaniem tej działalności społecznej, było powierzenie mu funkcji prezesa Związku Powstańców Warszawskich.

Prof. Anna JURKOWSKA-ZEIDLER: Studiuj w Polsce, w mieście wolności
Prof. Anna JURKOWSKA-ZEIDLER

Prof. Anna JURKOWSKA-ZEIDLER

Studiuj w Polsce, w mieście wolności

Studia na Uniwersytecie Gdańskim stwarza studiującym tu młodym ludziom z całego świata wymarzone warunki do zdobywania wiedzy, kontaktów z międzynarodowym środowiskiem naukowym i potencjalnymi przyszłymi pracodawcami

Prof. Piotr CZAUDERNA: Czerwone wino i ból głowy – dlaczego przyjemność kosztuje?
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Czerwone wino i ból głowy – dlaczego przyjemność kosztuje?

W opublikowanym ostatnio w czasopiśmie „Scientific Reports” artykule amerykańscy naukowcy z Kalifornii zajmujący się na co dzień neurologią i enologią próbują wytłumaczyć, dlaczego spożycie czerwonego wina często powoduje ból głowy, i to niekiedy już nawet 30 minut po pierwszym kieliszku.

Popołudniowe Espresso: Zmarł Li KEQIANG, były premier Chin
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Zmarł Li KEQIANG, były premier Chin

Li KEQIANG – premier Chińskiej Republiki Ludowej w latach 2013-2023 – zmarł w Szanghaju kilka minut po północy 27 października 2023 roku w wyniku zawału serca. Keqiang miał 68 lat.

Quentin SKINNER: Interpretacja. Racjonalność. Prawda
Quentin SKINNER

Quentin SKINNER

Interpretacja. Racjonalność. Prawda

Rozważmy fakt, że tak wielki filozof polityczny jak Jean Bodin wierzył, że czarownice mają związek z diabłem. Lub fakt, że tak wielki badacz natury jak Arystoteles wierzył, że ciała zmieniają swoje właściwości w zależności od zmiany miejsca

Wiesław KOT: Ludwik Zamenhof. Okulista, który stworzył język
Wiesław KOT

Wiesław KOT

Ludwik Zamenhof.
Okulista, który stworzył język

Ludzkość powinna mieć na wyposażeniu prosty język pomocniczy, którym można by się porozumieć w najdalszym zakątku świata. Do takiego wniosku doszedł Ludwik Zamenhof na targu w Białymstoku. W rocznicę śmierci twórcy języka esperanto pisze Wiesław KOT.

Wydanie 490 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 490 Wszystko co Najważniejsze

Najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” poświęciliśmy kondycji uniwersytetu. Zaledwie tydzień temu ukazała się kolejna odsłona Rankingu Szanghajskiego, prestiżowej listy wskazującej najlepsze uczelnie świata. Niestety — bo zdążyliśmy się już do tego przyzwyczaić — na najwyższych miejscach zabrakło uczelni z Polski.

Prof. Grzegorz WROCHNA: Polska gospodarka kosmiczna
Prof. Grzegorz WROCHNA

Prof. Grzegorz WROCHNA

Polska gospodarka kosmiczna

Rozdrobnienie polskiego sektora kosmicznego może stać się zaletą, bo daje dużą elastyczność, umożliwia szybkie reagowanie na pojawienie się nowych technologii czy potrzeb rynkowych.

Remigiusz KOPOCZEK: 170 rocznica praktycznego zastosowania lampy naftowej
Remigiusz KOPOCZEK

Remigiusz KOPOCZEK

170 rocznica praktycznego zastosowania lampy naftowej

170 lat temu lampa naftowa po raz pierwszy została wykorzystana do oświetlenia bloku operacyjnego. Ignacy Łukasiewicz jest inspiracją dla współczesnych naukowców i badaczy. Jego historia pokazuje siłę ciekawości, wytrwałości i kreatywności we wdrażaniu istotnych zmian w nauce i przemyśle — pisze Remigiusz KŁOPOCZEK

Popołudniowe Espresso: Wyniki matur. Zdało 84,4%.
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Wyniki matur. Zdało 84,4%.

CKE poinformowało, że maturę zdało 84,4 procent tegorocznych absolwentów. Od rana maturzyści mogą sprawdzać swoje indywidualne wyniki w systemie ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika). 11,3 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Matury nie zdało 4,3 proc. uczniów. 

Prof. Jacek KORONACKI: O edukacji słów kilka.  Refleksja bardzo osobista
Prof. Jacek KORONACKI

Prof. Jacek KORONACKI

O edukacji słów kilka.
Refleksja bardzo osobista

Szkoła nie istnieje poza społeczeństwem. Jakaś korporacja może się zamknąć w bańce własnej „kultury”, ale szkoła nie, przeciwnie, ona kształci tak, jak tego chce – zresztą o tym nie myśląc – ogół. Ona jest taka, jak ten ogół.

Jędrzej STĘPIEŃ: Prawdziwa edukacja w erze technologii
Jędrzej STĘPIEŃ

Jędrzej STĘPIEŃ

Prawdziwa edukacja w erze technologii

Kiedy Elon Musk w końcu zainstaluje już swój Neuralink w naszych głowach, a wizja Sugaty Mitry się ziści – że brak wiedzy stanie się tak samo mało istotny jak nieumiejętność powiedzenia, która godzina, gdy nie mamy zegarka – będziemy bezpieczni. I edukacja też będzie bezpieczna. Bo edukacja, prawdziwa edukacja, jest nieśmiertelna i jest na zawsze zapisana w języku.

Popołudniowe Espresso: Armenia jest gotowa zrezygnować z Górskiego Karabachu
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Armenia jest gotowa zrezygnować z Górskiego Karabachu

Armenia jest gotowa uznać Górski Karabach za część Azerbejdżanu, jeśli władze w Baku (Azerbejdżan) zagwarantują bezpieczeństwo etnicznej ludności ormiańskiej – powiedział w poniedziałek premier Armenii Nikol PASZYNIAN na konferencji prasowej.