
Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI
#RozmowyNajważniejsze. Kryzys ekonomiczny wymaga rozproszonego przywództwa
Kryzys ekonomiczny wynika z niezdolności gospodarki do dostosowania się do pieniędzy, które są na rynku – mówi prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI

Prof. Ryszard BUGAJ
Czarne łabędzie
Nie ukształtował się jak dotąd – powszechnie intelektualnie akceptowany – nowy standard ustrojowego modelu kapitalizmu i zalecanej polityki społeczno-gospodarczej. Tymczasem Polska ma obecnie potencjalnie szersze pole wyboru, niż gdy dokonywała wyboru programu transformacji.

Prof. Ryszard BUGAJ
Niewielkie szanse wzmocnienia polskiego państwa dobrobytu
Dyskusję, która przetoczyła się na naszych łamach po tekście „Czy Polska może stać się państwem dobrobytu” (nr 27), podsumowuje jej Autor.

Dani RODRIK
Inkluzywna przyszłość? Technologie, nowa dynamika rynków i zmiany polityki gospodarczej
Problem o znaczeniu fundamentalnym, z którym kraje o niskich i średnich dochodach muszą zmierzyć się w nadchodzących latach, nie różni się od tego, przed którym stoją gospodarki rozwinięte: „Skąd będą pochodzić dobre, wysoko produktywne miejsca pracy?”.

Mikołaj A. CZYŻ
Każda utopia jest ślepą uliczką
O ile wdrożenie bezwarunkowego dochodu podstawowego wydaje się z pozoru słuszne, o tyle koncepcja świata, w której owe świadczenie miałoby być wypłacane powszechnie, uwidacznia kilka podstawowych błędów w myśleniu jej zwolenników. Jednym z nich jest założenie, że w przyszłości ludzie będą zwyczajnie potrzebni.

Parag KHANNA
Globalizacja podniesie się z każdego załamania. Ale to nie jest gra o sumie zerowej
Globalizacja dziś ma się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Nawet gdyby za chwilę doszło do konfliktu między USA i Chinami, który zamieniłby się w III wojnę światową, jestem przekonany, że po jej zakończeniu natychmiast wrócą procesy globalizacyjne – mówi Parag KHANNA w rozmowie z Agatonem KOZIŃSKIM

Prof. Łukasz HARDT
Koniec z dogmatyką. Jaka gospodarka na czas wojny?
Czas wojny wymaga od polityki gospodarczej przede wszystkim cierpliwości i umiejętności patrzenia poza horyzont tego, co tu i teraz.

Prof. Aleksander SURDEJ
Wybory we Francji. Bieda realna, bieda wyobrażona!
Francuzi gotowi są do rezygnacji z większej liczby godzin pracy i wyższych płac, jeśli przekonani są, że mogą liczyć na bezpłatne leczenie i wyjazdy na wakacje, nawet jeśli za pobyt na plażach Bretanii płacą rosnącym zadłużeniem.

Prof. Aleksander SURDEJ
Polskie równanie dobrobytu
Ludzie podejmują decyzje i działają pod wpływem wartości i norm społecznych oraz własnego rozumienia świata. Dla skuteczności polityki gospodarczej ważne jest, aby znaczna większość obywateli rozumiała, dokąd prowadzi ich rząd, akceptowała ten kierunek i podstawowe wybory

Donald JOHNSTON
Prof. Aleksander SURDEJ
Nigdy nie miałem wątpliwości, że członkostwo Polski w OECD będzie sukcesem
Wywiad Ambasadora Aleksandra Surdeja, Stałego Przedstawiciela RP przy OECD i Dziekana Korpusu Ambasadorów OECD z JE Donaldem Johnstonem, byłym Sekretarzem Generalnym OECD (1996-2006), który w 1996 r. wprowadzał Polskę do OECD.

Prof. Jack A. GOLDSTONE
Demografia polityczna
Demografia, podobnie jak badania zachowań ekonomicznych czy mobilności społecznej, przekształciła się dziś w wysoce wyspecjalizowaną dziedzinę, wymagającą zaawansowanej matematyki i analizy ogromnych ilości danych. Celem jest już nie tylko zidentyfikowanie i wskazanie przyczyn i wzorców dynamiki populacji, ale pogłębiona odpowiedź na pytanie, dlaczego i jak populacje zmieniają się w czasie.

Prof. Konrad TRZONKOWSKI
Kumulacja zdarzeń, rzecz o przyczynach skokowej presji inflacyjnej
Analiza przyczyn skokowej presji inflacyjnej w Polsce na przełomie 2021 i 2022 roku.

Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA
Optymizm mimo wszystko. Polska gospodarka AD 2022
Wiele wskazuje na to, że inflacja powoli, głównie w drugiej połowie 2022 roku, będzie się zmniejszać. Nie wróci jednak do celu inflacyjnego NBP i sięgać będzie 7 proc.

Prof. Grzegorz KOŁODKO
Żyjemy w erze nieodwracalnej globalizacji. Polska potrzebuje dla siebie wygranej strategii
Prozachodniość Polski nie powinna deformować faktu leżenia na styku dwu ekonomicznych superukładów: euroatlantyckiego i euroazjatyckiego. To trzeba konsekwentnie wykorzystywać, handlując, stymulując transfery kapitału i technologii oraz rozwijać kapitał ludzki poprzez jego wzbogacanie wiedzą i doświadczeniami zdobywanymi poprzez wymianę na wszystkich kierunkach.

Prof. Marcin PIĄTKOWSKI
Złoty wiek będzie trwał
Polska przez ostatnie 30 lat oraz w czasie kryzysu związanego z pandemią COVID-19 udowodniła, że mamy siłę i potencjał, które pozwalają nam radzić sobie z szokami i kryzysami gospodarczymi lepiej niż inni.

Jan PARYS
Pandemia nie zmniejszyła podziałów w Unii. Raczej je pogłębiła
Liberalny model, w którym wychowuje się obywatela we wrogości do państwa, narodu, szkoły, rodziny i innych wspólnot, nie ma dziś racji bytu. Wychowywanie tylko
w poczuciu wielkich roszczeń to wychowywanie pokoleń frustratów.

Prof. Łukasz HARDT
Siła pieniądza
Polityka monetarna musi pozostać wierna swojemu podstawowemu celowi, a więc ochronie wartości pieniądza. Nie można ulec również pokusie, aby wykorzystywać politykę monetarną do zasypywania problemów strukturalnych gospodarki nadmierną emisją pieniądza.

Prof. Adam GLAPIŃSKI
Polski cud gospodarczy
Kluczem do przezwyciężenia trudności i osiągnięcia postępu na wielu różnych polach były zawsze wielka pracowitość i energia Polaków.

Prof. Alessandra SMERILLI FMA
Donna ekonomia
Słowo ekonomia wywodzi się z greckiego oikos-nomos, co oznacza opiekę i zarządzanie domem; przez dom możemy rozumieć ściany domu, ale także wspólny dom, planetę, którą zamieszkujemy. Dom może być postrzegany różnie, w zależności od tego, czy patrzy na niego mężczyzna, czy kobieta. Do tej pory spojrzenie na dom w obu znaczeniach było bardzo męskie.

Mathilde MESNARD
Dynamiczna Polska wychodzi z kryzysu obronną ręką
Po 1992 roku polska gospodarka nie przestawała rosnąć, a poziom dochodów obywateli zbliżał się do poziomu dochodów w zamożnych krajach europejskich. Kryzys wywołany przez COVID-19 osłabił jednak tę dynamikę.