Paul MARSHALL
Trzy mutacje wolnego rynku. Jak je uzdrowić?
Polityka potrzebuje nowego Teddy’ego Roosevelta. Kogoś, kto jest gotowy zmierzyć się z partykularnymi interesami, aby uwolnić świat biznesu od kumoterstwa, od zawłaszczania regulacji i od fałszywej cnoty oraz ponownie uczynić wolną przedsiębiorczość filarem ludzkiego rozkwitu.
Rainer ZITELMANN
Kapitalizm to nie przeszłość, lecz przyszłość
Zanim pojawił się kapitalizm, większość ludzi na świecie żyła w skrajnym ubóstwie. W 1820 roku było to ok. 90 proc. światowej populacji. Obecnie liczba ta wynosi mniej niż 9 proc.
Piotr ARAK
Debata o nierównościach nie potrzebuje ducha Marksa
Pamiętam, jak niegdyś natknąłem się w lesie na gnijące książki Karola Marksa, nieopodal zamkniętego ośrodka szkoleniowego Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej – młodzieżówki PZPR. Przywoływanie Marksa w dyskusjach ekonomicznych zawsze przypomina mi to zdarzenie.
Võ Trí THÀNH
Wietnam wprowadza globalny podatek minimalny. Celem trwały wzrost fiskalny i zwiększenie inwestycji zagranicznych
Przyjęcie przez Wietnam globalnego podatku minimalnego ma kluczowe znaczenie dla utrzymania praw podatkowych, budowania zaufania oraz promowania inwestycji i przejrzystości.
Popołudniowe Espresso
Zmarł Li KEQIANG, były premier Chin
Li KEQIANG – premier Chińskiej Republiki Ludowej w latach 2013-2023 – zmarł w Szanghaju kilka minut po północy 27 października 2023 roku w wyniku zawału serca. Keqiang miał 68 lat.
Mathias CORMANN
Polska może stworzyć podstawy silnego ożywienia gospodarczego na wysokim poziomie
Polskiej gospodarce dobrze służyły solidne ramy polityczne i korzystne warunki prowadzenia działalności gospodarczej, co pozwoliło jej zbliżyć się pod względem standardu życia do bardziej zamożnych gospodarek, a także poradzić sobie z ogromnymi wstrząsami, których kraj doświadczył w ostatnich latach.
Piotr ARAK
Złote lata krajów rozwiniętych się kończą
Katastrofizm się dobrze sprzedaje. Przedstawianie procesów ekonomicznych jako walki dobra ze złem, ludzi pracy z wielkim kapitałem – jest pewnie atrakcyjne publicystycznie, ale nie do końca prawdziwe.
Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA
Inflacja i niepewny, chwiejny świat
Inflacja to obecnie szczególnie gorący, globalny temat. Wysoki poziom inflacji zaskoczył bowiem wiele krajów. Toteż nie ma dnia, żeby kwestia ta nie była poruszana w mediach.
Janis WARUFAKIS
Paneuropejska gra w obarczanie winą za gwałtowny wzrost cen
Trwająca pół wieku gra o władzę, prowadzona przez korporacje, Wall Street, rządy i banki centralne, potoczyła się w złym kierunku.
Popołudniowe Espresso
Andrzej DUDA w Davos – Wsparcie militarne Ukrainy jest kluczowe
W poniedziałek Prezydent DUDA – w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos – wziął udział w debacie „In defence of Europe”.
Prof. Michael O’SULLIVAN
Po kilku dekadach państwo znów jest najważniejsze
Po kilku dekadach malejących wydatków rządowych, przerwanych przez globalny kryzys finansowy, wzrasta rola państwa. Pakiety wsparcia w czasie pandemii i kryzysu energetycznego odzwierciedlają zmieniające się oczekiwania co do roli rządu i będą trudne do odwrócenia, szczególnie przy zwalniającej gospodarce.
Piotr ARAK
Czas niepewności w polskiej gospodarce
Gdy następują takie zjawiska, jak kryzys energetyczny, wojna, nakładanie sankcji na Rosję, zerwanie łańcuchów dostaw oraz szereg różnych innych problemów, „niepewność” jest słowem, które coraz częściej powtarzają przedsiębiorcy
Popołudniowe Espresso
Głód na świecie tematem Forum Żywnościowego w Rzymie
W poniedziałek rozpoczęto Światowe Forum Żywności (WFF) w Rzymie, które zrzesza głowy państw i naukowców. Głównym tematem jest głód na ziemi
George FRIEDMAN
Technokraci nie zastąpią polityków
Technokracja opiera się na ekspertach, a eksperci, choć są niezbędni, z reguły mają ograniczony ogląd spraw. Brak osób z szeroką wiedzą w wielu dziedzinach jest przejawem braku zdrowego rozsądku – a brak zdrowego rozsądku spowodował kolejną katastrofę, która zakończy się transformacją sposobu działania rządu.
Maciej SZLINDER
Nobel w ekonomii, czyli nagroda za ignorowanie rzeczywistości
Tegoroczna Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii została po raz kolejny przyznana ekonomistom reprezentującym nurt neoklasyczny, któremu od początku bliżej do ideologii sprzyjającej posiadaczom kapitału lub do intelektualnej zabawy, mającej całkowicie niezabawne skutki społeczne, niż do jakiejkolwiek nauki.
Prof. Ryszard BUGAJ
Nasza pomoc dla Ukrainy to znacznie więcej niż 1 procent PKB
Wojna na Ukrainie będzie miała ogromny wpływ na naszą gospodarkę, zwłaszcza jeśli się przedłuży. I będziemy zmuszeni do wysiłku, ale to nie będzie tylko wysiłek dla Ukrainy.
Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA
Czterodniowy tydzień pracy to pomysł zbyt niebezpieczny, by pozostawić go wyłącznie politykom
Czterodniowy tydzień pracy to temat, który staje się obecnie swoistym orężem w kampanii wyborczej naszego kraju przed czekającymi nas jesienią 2023 roku wyborami parlamentarnymi. Politycy, a przynajmniej niektórzy z nich, wietrzą w obietnicach skrócenia tygodnia pracy do czterech dni dobrą okazję do zdobycia głosów wyborczych.
Prof. Marcin PIĄTKOWSKI
Polska moich marzeń
Chociaż w krótkim okresie trzeba skupić się na walce z inflacją, to jednocześnie trzeba zacząć już myśleć o pokryzysowej przyszłości.
Éric TOUSSAINT
Doktryna odrażającego długu
Można sobie wyobrazić, że jakiś odrażający rząd zaciągnie kredyt na warunkach nieodrażających, i że jakiś inny rząd, który nie jest odrażający, lecz demokratyczny, zaciągnie kredyt odrażający.
Prof. Carles LALUEZA FOX
Archeologia nierówności
Starożytne szkielety, praktyki pogrzebowe i DNA ujawniają nierówności obecne w dawnych społeczeństwach.
Mikołaj A. CZYŻ
Prof. Ryszard BUGAJ
#RozmowyNajważniejsze. Gospodarka światowa – wielki eksperyment post-pandemiczny
Po pandemii COVID-19 wzrosły oczekiwania, że trzeba zrobić coś wielkiego. Pojawiło się zapotrzebowanie na jakiś wielki projekt sanacyjny. Ten najbardziej znany dotyczy dochodu podstawowego.
Jean ZIEGLER
Jak powstał kapitalizm?
To przede wszystkim Afrykanie – mężczyźni, kobiety i dzieci – od początku XVI w. w niewypowiedzianie okrutnych warunkach płacili za pierwotną akumulację europejskiego kapitału krwią i własnym życiem.
Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI
#RozmowyNajważniejsze. Kryzys ekonomiczny wymaga rozproszonego przywództwa
Kryzys ekonomiczny wynika z niezdolności gospodarki do dostosowania się do pieniędzy, które są na rynku – mówi prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI
Prof. Ryszard BUGAJ
Niewielkie szanse wzmocnienia polskiego państwa dobrobytu
Dyskusję, która przetoczyła się na naszych łamach po tekście „Czy Polska może stać się państwem dobrobytu” (nr 27), podsumowuje jej Autor.
Prof. Ryszard BUGAJ
Czarne łabędzie
Nie ukształtował się jak dotąd – powszechnie intelektualnie akceptowany – nowy standard ustrojowego modelu kapitalizmu i zalecanej polityki społeczno-gospodarczej. Tymczasem Polska ma obecnie potencjalnie szersze pole wyboru, niż gdy dokonywała wyboru programu transformacji.
Dani RODRIK
Inkluzywna przyszłość? Technologie, nowa dynamika rynków i zmiany polityki gospodarczej
Problem o znaczeniu fundamentalnym, z którym kraje o niskich i średnich dochodach muszą zmierzyć się w nadchodzących latach, nie różni się od tego, przed którym stoją gospodarki rozwinięte: „Skąd będą pochodzić dobre, wysoko produktywne miejsca pracy?”.
Mikołaj A. CZYŻ
Każda utopia jest ślepą uliczką
O ile wdrożenie bezwarunkowego dochodu podstawowego wydaje się z pozoru słuszne, o tyle koncepcja świata, w której owe świadczenie miałoby być wypłacane powszechnie, uwidacznia kilka podstawowych błędów w myśleniu jej zwolenników. Jednym z nich jest założenie, że w przyszłości ludzie będą zwyczajnie potrzebni.
Parag KHANNA
Globalizacja podniesie się z każdego załamania. Ale to nie jest gra o sumie zerowej
Globalizacja dziś ma się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Nawet gdyby za chwilę doszło do konfliktu między USA i Chinami, który zamieniłby się w III wojnę światową, jestem przekonany, że po jej zakończeniu natychmiast wrócą procesy globalizacyjne – mówi Parag KHANNA w rozmowie z Agatonem KOZIŃSKIM
Prof. Łukasz HARDT
Koniec z dogmatyką. Jaka gospodarka na czas wojny?
Czas wojny wymaga od polityki gospodarczej przede wszystkim cierpliwości i umiejętności patrzenia poza horyzont tego, co tu i teraz.
Prof. Aleksander SURDEJ
Wybory we Francji. Bieda realna, bieda wyobrażona!
Francuzi gotowi są do rezygnacji z większej liczby godzin pracy i wyższych płac, jeśli przekonani są, że mogą liczyć na bezpłatne leczenie i wyjazdy na wakacje, nawet jeśli za pobyt na plażach Bretanii płacą rosnącym zadłużeniem.
Prof. Aleksander SURDEJ
Polskie równanie dobrobytu
Ludzie podejmują decyzje i działają pod wpływem wartości i norm społecznych oraz własnego rozumienia świata. Dla skuteczności polityki gospodarczej ważne jest, aby znaczna większość obywateli rozumiała, dokąd prowadzi ich rząd, akceptowała ten kierunek i podstawowe wybory
Donald JOHNSTON
Prof. Aleksander SURDEJ
Nigdy nie miałem wątpliwości, że członkostwo Polski w OECD będzie sukcesem
Wywiad Ambasadora Aleksandra Surdeja, Stałego Przedstawiciela RP przy OECD i Dziekana Korpusu Ambasadorów OECD z JE Donaldem Johnstonem, byłym Sekretarzem Generalnym OECD (1996-2006), który w 1996 r. wprowadzał Polskę do OECD.
Prof. Jack A. GOLDSTONE
Demografia polityczna
Demografia, podobnie jak badania zachowań ekonomicznych czy mobilności społecznej, przekształciła się dziś w wysoce wyspecjalizowaną dziedzinę, wymagającą zaawansowanej matematyki i analizy ogromnych ilości danych. Celem jest już nie tylko zidentyfikowanie i wskazanie przyczyn i wzorców dynamiki populacji, ale pogłębiona odpowiedź na pytanie, dlaczego i jak populacje zmieniają się w czasie.
Prof. Konrad TRZONKOWSKI
Kumulacja zdarzeń, rzecz o przyczynach skokowej presji inflacyjnej
Analiza przyczyn skokowej presji inflacyjnej w Polsce na przełomie 2021 i 2022 roku.
Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA
Optymizm mimo wszystko. Polska gospodarka AD 2022
Wiele wskazuje na to, że inflacja powoli, głównie w drugiej połowie 2022 roku, będzie się zmniejszać. Nie wróci jednak do celu inflacyjnego NBP i sięgać będzie 7 proc.