Popołudniowe Espresso: Głód na świecie tematem Forum Żywnościowego w Rzymie

Głód na świecie tematem Forum Żywnościowego w Rzymie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 18. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

W 2023 r. waloryzacja emerytur i rent wyniesie co najmniej 13,8 proc.

We wtorek rząd zdecydował, że waloryzacja emerytur i rent wyniesie w 2023 roku co najmniej 13,8 procent. Premier Mateusz MORAWIECKI zapewnił, że emeryci dostaną nie mniej niż 250 zł podwyżki świadczenia. – Proponujemy waloryzację kwotowo-procentową. Ostateczny kształt waloryzacji w procentach poznamy w połowie lutego. Dziś jest to 13,8 procent – poinformowała we wtorek minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena MALĄG. Zgodnie z zapowiedziami rządu najniższa emerytura w 2023 r. wzrośnie do 1588,44 zł brutto (obecnie: 1338,44 zł brutto). Na waloryzację emerytur zostanie przeznaczone 41,8 mld zł. W 2023 r. emeryci dostaną 13. i 14. emeryturę. Dodatkowo, podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd zamierza wprowadzić 14. emeryturę na stałe.

W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, jej wysokość wzrośnie do 1191,33 zł brutto (obecnie: 1003,83 zł). Z kolei w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy, kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 187,50 zł. W przypadku osób pobierających emeryturę częściową kwota z tytułu waloryzacji nie będzie niższa niż połowa kwoty waloryzacji, czyli 125 zł.

Atak na Kijów. Wykorzystano irańskie drony kamikadze

W poniedziałek Rosjanie za pomocą dronów kamikadze irańskiej produkcji zaatakowali ponad 20 miejscowości w Ukrainie, o czym poinformował ukraiński raport sztabu generalnego. Zaatakowano m.in. Kijów. Drony-kamikadze uderzyły w obiekty w centrum stolicy. W wyniku ataku z powietrza zginęły cztery osoby, w tym kobieta w ciąży. Natomiast w regionie sumskim zginęły kolejne 4 osoby.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI podkreślił, że Rosjanie przeprowadzili w poniedziałek kolejny masowy atak na terenie całej Ukrainy. Prezydent dodał, że celem byli wyłącznie cywile i chęć wywołania paniki. Dlatego też Kancelaria Prezydenta Ukrainy wezwała do usunięcia Federacji Rosyjskiej z grupy G20. – Ten, kto wydaje rozkazy atakowania infrastruktury krytycznej w celu zamrożenia ludności cywilnej i organizuje całkowitą mobilizację, aby zakryć front trupami, absolutnie nie może siedzieć przy tym samym stole z przywódcami G20 – przekazała Kancelaria w komunikacie.

We wtorek duńska policja podała informacje ze wstępnego dochodzenie ws. uszkodzeń rurociągów Nord Stream. Policja potwierdziła, że w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej doszło do rozległych zniszczeń, które zostały spowodowane potężnymi eksplozjami zarówno w nitce Nord Stream jak i Nord Stream 2.

Rozpoczęto Światowe Forum Żywnościowe w Rzymie

W poniedziałek rozpoczęto Światowe Forum Żywności (WFF) w Rzymie, które zrzesza głowy państw, naukowców i młodzież z całego świata. Głównymi tematami Forum, organizowanego przez ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) są skutki wojny na Ukrainie, a także kryzys żywnościowy, który dotknie w szczególności Afrykę. Obrady Forum będą trwały 5 dni. Dotyczyć będą roli nauki i technologii w rozwiązywaniu problemów z wyżywieniem, a także kwestii inwestycji, które pomogą w realizacji różnych inicjatyw. Obradować będzie również Forum Młodych pod hasłem „Zdrowa żywność, zdrowa planeta”.

– Przyszłość branży rolno-spożywczej jest we wszystkich naszych rękach i jesteśmy przekonani, że jest to lepsza przyszłość dla Ciebie i dla nas wszystkich – powiedział dyrektor FAO Qu DONGUYU otwierając WFF. Polskę podczas Forum reprezentuje prezydent Andrzej DUDA. – Bezpieczeństwo żywnościowe na świecie jest zagrożone w efekcie agresji Rosji na Ukrainę – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia na Forum. Prezydent zapewnił, że Polska będzie zabiegać o wzrost presji na Rosję, by wycofała się z Ukrainy.

Prof. Julian LINDLEY-FRENCH: Europa
Julian LINDLEY-FRENCH
Europę paraliżuje błąd systemowy na szczytach władzy

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan

Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan
#RozmowyNajważniejsze. Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 października 2022