Mateusz M. KRAWCZYK: Powodzie, susze i pożary

Powodzie, susze i pożary

Photo of Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Sekretarz redakcji "Wszystko Co Najważniejsze", doktorant w dyscyplinie nauk o polityce i administracji. Absolwent Akademii Młodych Dyplomatów EAD. Stypendysta Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Wolontariusz programu MSZ "Wolontariat Polska Pomoc 2019".

Ryc. Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Każdego roku susze, powodzie i pożary dotykają setki milionów ludzi i powodują ogromne straty gospodarcze.  Zmiany klimatyczne sprawiają, że te katastrofy są jeszcze bardziej niebezpieczne.

By zapisać się newslettera “Wspólny Świat” wystarczy kliknąć w ten [link].  

Dobrej lektury,
Mateusz Krawczyk

Przegląd tygodnia:

Brazylia: Ostatni ze swojego ludu, brazylijski rdzenny mężczyzna znany tylko jako „człowiek z dziury”, został znaleziony martwy, dziesiątki lat po tym, jak reszta jego plemienia została zabita przez ranczerów i górników. Mężczyzna – którego prawdziwe imię nigdy nie było znane światu – został znaleziony w hamaku w chacie na terytorium Indian Tanaru w stanie Rondonia na granicy z Boliwią 23 sierpnia – podaje Brazylijska Narodowa Fundacja Indian (FUNAI). Od 26 lat żył w całkowitej izolacji.

Grenlandia: Szybko topniejąca pokrywa lodowa Grenlandii spowoduje ogromny wzrost poziomu morza z potencjalnie złowieszczymi implikacjami w tym stuleciu, wynika z badania opublikowanego w poniedziałek. Topniejący lód „zombie” z ogromnego arkusza lodowego Grenlandii ostatecznie podniesie globalny poziom morza o co najmniej 27 centymetrów.

Izrael: Sąd skazał byłego przedstawiciela w Strefie Gazy dużej chrześcijańskiej agencji pomocowej z siedzibą w Stanach Zjednoczonych na 12 lat więzienia pod zarzutem wysyłania pieniędzy palestyńskiemu ruchowi zbrojnemu Hamas. Mohammad al-Halabi, były szef operacji w World Vision w Gazie, został skazany we wtorek przez sąd okręgowy w Beersabe’ (Beersheba), który orzekł, że odsiedzi kolejne sześć lat oprócz sześciu, które już spędził w więzieniu.

Ukraina: Wynajęty przez ONZ statek załadowany ukraińską pszenicą przeznaczoną dla milionów zagrożonych głodem w Etiopii dotarł do Dżibuti, podaje Światowy Program Żywnościowy. Masowiec MV Brave Commander, który przewozi 23 000 ton zboża, zadokował w mieście portowym w Rogu Afryki we wtorek, dwa tygodnie po opuszczeniu portu na Morzu Czarnym na Ukrainie.

Irak: Iracki przywódca szyitów Muqtada al-Sadr wezwał swoich zwolenników do wycofania się z Bagdadzkiej Zielonej Strefy o wysokim poziomie bezpieczeństwa po tym, jak śmiertelna przemoc w nocy wstrząsnęła iracką stolicą, podnosząc obawy przed eskalacją napięć. „Przepraszam naród iracki, jedyny dotknięty tymi wydarzeniami”, powiedział al-Sadr reporterom ze swojej bazy w centralnym irackim mieście Najaf we wtorek. Zamieszki rozpoczęły się w poniedziałek, kiedy al-Sadr ogłosił, że rezygnuje z polityki.

Zdjęcie tygodnia

Wybory powszechne w Angoli. Kobieta przechodzi obok policjantów, gdy komisja wyborcza Angoli stwierdza, że rządząca partia MPLA prowadzi z większością 52%, po zamknięciu wyborów powszechnych w Luandzie, Angola 25 sierpnia 2022 r.

SIPHIWE SIBEKO / Reuters / Forum

1000 słów

Pakistan. „Monsun na sterydach”

’Każdego roku susze, powodzie i pożary dotykają setki milionów ludzi i powodują ogromne straty gospodarcze.  Zmiany klimatyczne sprawiają, że te katastrofy są jeszcze bardziej niebezpieczne.  Teraz.  Nie w przyszłości: TERAZ.”– o tym pisze Chris C. Funk w książce Drought, Flood, Fire. How Climate Change Contributes to Catastrophes. Trudno nie przyznać mu racji. Właśnie teraz Pakistan stoi w obliczu „monsunu na sterydach”, jak określił go Antonio Gutteres, sekretarz generalny ONZ. Powodzie zalały już jedną trzecią kraju. Od czerwca zginęło co najmniej 1136 osób, a drogi, uprawy, domy i mosty zostały zmyte w całym kraju.

Tegoroczny rekordowy monsun jest porównywalny z niszczycielskimi powodziami z 2010 roku – najbardziej śmiercionośnymi w historii Pakistanu – w wyniku których zginęło ponad 2000 osób. W swoim przesłaniu Guterres nazwał Azję Południową „hotspotem kryzysu klimatycznego”, gdzie ludzie byli 15 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu wpływu zmian klimatu. „Przestańmy lunatykować w kierunku zniszczenia naszej planety przez zmiany klimatyczne. Dziś jest to Pakistan. Jutro może to być twój kraj”. Urzędnicy szacują, że ponad 33 miliony Pakistańczyków – jedna na siedem osób – zostało dotkniętych powodzią.

Dziecko pływa w wodzie powodziowej spowodowanej ulewnymi deszczami. Obok przejeżdża autobus pasażerski, w Manili, Filipiny, 6 sierpnia 2022 r.
LISA MARIE DAVID / Reuters / Forum

Susze, powodzie, pożary

Chris C. Funk, autor Drought, Flood, Fire. How Climate Change Contributes to Catastrophes jest dyrektorem Centrum Zagrożeń Klimatycznych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara, a jego przekonanie o potrzebie napisania tej książki wyrosło z „dziesiątek rozmów z ochotniczymi strażakami w Kalifornii i pracownikami organizacji humanitarnych skoncentrowanych na Afryce”. Jak mówi, „dzień po dniu pomagaliśmy w informowaniu o rzeczywistych reakcjach na rzeczywiste katastrofy, a jednocześnie staraliśmy się nadążyć za zmianami klimatycznymi, które przyczyniły się do powstania bardziej ekstremalnych zagrożeń”. 

W książce Funk przywołuje historię. Te, zazwyczaj, opierają się na katastrofie, o której wszyscy czytaliśmy lub widzieliśmy w wiadomościach telewizyjnych. Zaczyna opowieść w Turkana w północno-zachodniej Kenii.  Przedłużająca się susza doprowadziła do skrajnego ubóstwa: „Półkoczowniczy pasterze z Turkany wykształcili sposób życia, który w normalnych czasach jest dobrze dostosowany do ich jałowego otoczenia.  Hodują stada zwierząt, które potrafią wykorzystać sporadyczne epizody deszczowe, zamieniając cenną wilgoć w mleko i mięso”.  Nadwyżki mogą być przechowywane na wypadek złych lat.  Ale teraz to, co zawsze było co najwyżej „suszą raz na pięć lat”, przychodzi co około trzy lata, z jeszcze cieplejszymi temperaturami powietrza w regionie. Ten wysuszony klimat może zniszczyć całe stada; ich właściciele i ich rodziny powoli umierają z głodu. 

Niestety, takich ludzkich historii nie brakuje. Podczas gdy w Pakistanie szaleje powódź, Róg Afryki doświadcza najgorszej od ponad 40 lat suszy. Ten region Afryki Wschodniej rozciąga się od Erytrei na północy, przez Etiopię i Dżibuti do południowych krańców Kenii i Somalii.

Ponad 18 milionów ludzi zmaga się z dotkliwym głodem w Etiopii, Somalii i Kenii, jak podaje rządowa jednostka Humanitarian Information Unit (HIU). Około 7 milionów dzieci jest dotkniętych poważnym niedożywieniem, podczas gdy UNHCR twierdzi, że około 1,5 miliona osób zostało przesiedlonych na skutek dotkliwej suszy.

Wiek zagłady

„W ciągu ostatnich kilku lat (2015-2020) ekstremalne fale upałów, powodzie, susze i dzikie pożary zebrały straszliwe żniwo zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.  Te ekstremalne zjawiska dotknęły miliony ludzi i spowodowały setki miliardów dolarów strat, na całym świecie.  Poszkodowane przez pożary gwiazdy filmowe w Kalifornii; zniszczeni przez pożary rolnicy w Australii; dotknięci suszą mieszkańcy RPA; biedni, zalani rybacy w Bangladeszu; rodziny z klasy średniej w Houston, które zostały zniszczone przez powodzie….’ – czytamy w Drought, Flood, Fire. How Climate Change Contributes to Catastrophes.

W podobnym tonie pisze Umair Haque w artykule Heat. Flood. Fire. Drought. War. Inflation. Welcome to the Age of Extinction.Jak zwraca uwagę: Nasza planeta zmienia się w głęboki, przerażający i widoczny sposób. Ale wciąż zaprzeczamy temu, co to oznacza.

O co chodzi? Nieregularne wahania sezonowe spowodowały powodzie, dzikie pożary, fale upałów i susze na niespotykaną dotąd skalę i na całym świecie.

W Kentucky, USA, ulewne deszcze spustoszyły górskie społeczności. Woda spłynęła po zboczach, pochłaniając miasteczka, zmywając domy i więżąc setki ludzi. Co najmniej 30 osób zostało zabitych.

W Europie wysokie temperatury podsycały dzikie pożary w kilku krajach. Hiszpania, Włochy, Chorwacja, Francja i Portugalia zgłosiły pożary lasów, które były związane z wysokimi temperaturami.

W Sydney początek lipca przyniósł czwartą falę powodzi w ciągu 18 miesięcy. Szczególnie ucierpiał obszar Wielkiego Sydney, gdzie w ciągu zaledwie czterech dni spadła ilość wody odpowiadająca ośmiu miesiącom opadów. Tymczasem we Włoszech, po skąpych zimowych deszczach i miesiącach suszy rząd Włoch ogłosił stan wyjątkowy w pięciu regionach a miasta i dzielnice niezależnie wprowadziły ograniczenia w zużyciu wody. Upały i pożary szaleją w Chinach, USA, ekstremalne deszcze w RPA a w Brazylii osuwiska i powodzie po ulewnych deszczach zniszczyły w maju domy mieszkalne w północno-wschodnim stanie Brazylii Pernambuco, zabijając co najmniej 100 osób.

Badanie World Weather Attribution wykazało, że zmiany klimatyczne sprawiły, że deszcze w RPA były dwukrotnie bardziej prawdopodobne i do 8% bardziej intensywne. Kryzys klimatyczny spowodował intensyfikację warunków ryzyka wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych na całym świecie. Ich skutki obserwowane są już dziś.

Podcast tygodnia

Rok rządów talibów – Nigara Mirdad OMAR z ambasady Islamskiej Republiki Afganistanu w Warszawie. 

Gdzie słuchać?
Wszystko co Najważniejsze
YouTube
Anchor
Spotify
Apple Podcasts
Google Podcasts

Dziękuję za lekturę!

By zapisać się newslettera “Wspólny Świat” wystarczy kliknąć w ten [link].  

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Mateusz Krawczyk

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 sierpnia 2022