Każdego roku susze, powodzie i pożary dotykają setki milionów ludzi i powodują ogromne straty gospodarcze. Zmiany klimatyczne sprawiają, że te katastrofy są jeszcze bardziej niebezpieczne.
By zapisać się newslettera “Wspólny Świat” wystarczy kliknąć w ten [link].

Dobrej lektury,
Mateusz Krawczyk
Przegląd tygodnia:
Brazylia: Ostatni ze swojego ludu, brazylijski rdzenny mężczyzna znany tylko jako „człowiek z dziury”, został znaleziony martwy, dziesiątki lat po tym, jak reszta jego plemienia została zabita przez ranczerów i górników. Mężczyzna – którego prawdziwe imię nigdy nie było znane światu – został znaleziony w hamaku w chacie na terytorium Indian Tanaru w stanie Rondonia na granicy z Boliwią 23 sierpnia – podaje Brazylijska Narodowa Fundacja Indian (FUNAI). Od 26 lat żył w całkowitej izolacji.
Grenlandia: Szybko topniejąca pokrywa lodowa Grenlandii spowoduje ogromny wzrost poziomu morza z potencjalnie złowieszczymi implikacjami w tym stuleciu, wynika z badania opublikowanego w poniedziałek. Topniejący lód „zombie” z ogromnego arkusza lodowego Grenlandii ostatecznie podniesie globalny poziom morza o co najmniej 27 centymetrów.
Izrael: Sąd skazał byłego przedstawiciela w Strefie Gazy dużej chrześcijańskiej agencji pomocowej z siedzibą w Stanach Zjednoczonych na 12 lat więzienia pod zarzutem wysyłania pieniędzy palestyńskiemu ruchowi zbrojnemu Hamas. Mohammad al-Halabi, były szef operacji w World Vision w Gazie, został skazany we wtorek przez sąd okręgowy w Beersabe’ (Beersheba), który orzekł, że odsiedzi kolejne sześć lat oprócz sześciu, które już spędził w więzieniu.
Ukraina: Wynajęty przez ONZ statek załadowany ukraińską pszenicą przeznaczoną dla milionów zagrożonych głodem w Etiopii dotarł do Dżibuti, podaje Światowy Program Żywnościowy. Masowiec MV Brave Commander, który przewozi 23 000 ton zboża, zadokował w mieście portowym w Rogu Afryki we wtorek, dwa tygodnie po opuszczeniu portu na Morzu Czarnym na Ukrainie.
Irak: Iracki przywódca szyitów Muqtada al-Sadr wezwał swoich zwolenników do wycofania się z Bagdadzkiej Zielonej Strefy o wysokim poziomie bezpieczeństwa po tym, jak śmiertelna przemoc w nocy wstrząsnęła iracką stolicą, podnosząc obawy przed eskalacją napięć. „Przepraszam naród iracki, jedyny dotknięty tymi wydarzeniami”, powiedział al-Sadr reporterom ze swojej bazy w centralnym irackim mieście Najaf we wtorek. Zamieszki rozpoczęły się w poniedziałek, kiedy al-Sadr ogłosił, że rezygnuje z polityki.
Zdjęcie tygodnia

SIPHIWE SIBEKO / Reuters / Forum
1000 słów
Pakistan. „Monsun na sterydach”
’Każdego roku susze, powodzie i pożary dotykają setki milionów ludzi i powodują ogromne straty gospodarcze. Zmiany klimatyczne sprawiają, że te katastrofy są jeszcze bardziej niebezpieczne. Teraz. Nie w przyszłości: TERAZ.”– o tym pisze Chris C. Funk w książce Drought, Flood, Fire. How Climate Change Contributes to Catastrophes. Trudno nie przyznać mu racji. Właśnie teraz Pakistan stoi w obliczu „monsunu na sterydach”, jak określił go Antonio Gutteres, sekretarz generalny ONZ. Powodzie zalały już jedną trzecią kraju. Od czerwca zginęło co najmniej 1136 osób, a drogi, uprawy, domy i mosty zostały zmyte w całym kraju.
Tegoroczny rekordowy monsun jest porównywalny z niszczycielskimi powodziami z 2010 roku – najbardziej śmiercionośnymi w historii Pakistanu – w wyniku których zginęło ponad 2000 osób. W swoim przesłaniu Guterres nazwał Azję Południową „hotspotem kryzysu klimatycznego”, gdzie ludzie byli 15 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu wpływu zmian klimatu. „Przestańmy lunatykować w kierunku zniszczenia naszej planety przez zmiany klimatyczne. Dziś jest to Pakistan. Jutro może to być twój kraj”. Urzędnicy szacują, że ponad 33 miliony Pakistańczyków – jedna na siedem osób – zostało dotkniętych powodzią.

LISA MARIE DAVID / Reuters / Forum
Susze, powodzie, pożary
Chris C. Funk, autor Drought, Flood, Fire. How Climate Change Contributes to Catastrophes jest dyrektorem Centrum Zagrożeń Klimatycznych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara, a jego przekonanie o potrzebie napisania tej książki wyrosło z „dziesiątek rozmów z ochotniczymi strażakami w Kalifornii i pracownikami organizacji humanitarnych skoncentrowanych na Afryce”. Jak mówi, „dzień po dniu pomagaliśmy w informowaniu o rzeczywistych reakcjach na rzeczywiste katastrofy, a jednocześnie staraliśmy się nadążyć za zmianami klimatycznymi, które przyczyniły się do powstania bardziej ekstremalnych zagrożeń”.
W książce Funk przywołuje historię. Te, zazwyczaj, opierają się na katastrofie, o której wszyscy czytaliśmy lub widzieliśmy w wiadomościach telewizyjnych. Zaczyna opowieść w Turkana w północno-zachodniej Kenii. Przedłużająca się susza doprowadziła do skrajnego ubóstwa: „Półkoczowniczy pasterze z Turkany wykształcili sposób życia, który w normalnych czasach jest dobrze dostosowany do ich jałowego otoczenia. Hodują stada zwierząt, które potrafią wykorzystać sporadyczne epizody deszczowe, zamieniając cenną wilgoć w mleko i mięso”. Nadwyżki mogą być przechowywane na wypadek złych lat. Ale teraz to, co zawsze było co najwyżej „suszą raz na pięć lat”, przychodzi co około trzy lata, z jeszcze cieplejszymi temperaturami powietrza w regionie. Ten wysuszony klimat może zniszczyć całe stada; ich właściciele i ich rodziny powoli umierają z głodu.
Niestety, takich ludzkich historii nie brakuje. Podczas gdy w Pakistanie szaleje powódź, Róg Afryki doświadcza najgorszej od ponad 40 lat suszy. Ten region Afryki Wschodniej rozciąga się od Erytrei na północy, przez Etiopię i Dżibuti do południowych krańców Kenii i Somalii.
Ponad 18 milionów ludzi zmaga się z dotkliwym głodem w Etiopii, Somalii i Kenii, jak podaje rządowa jednostka Humanitarian Information Unit (HIU). Około 7 milionów dzieci jest dotkniętych poważnym niedożywieniem, podczas gdy UNHCR twierdzi, że około 1,5 miliona osób zostało przesiedlonych na skutek dotkliwej suszy.

Wiek zagłady
„W ciągu ostatnich kilku lat (2015-2020) ekstremalne fale upałów, powodzie, susze i dzikie pożary zebrały straszliwe żniwo zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Te ekstremalne zjawiska dotknęły miliony ludzi i spowodowały setki miliardów dolarów strat, na całym świecie. Poszkodowane przez pożary gwiazdy filmowe w Kalifornii; zniszczeni przez pożary rolnicy w Australii; dotknięci suszą mieszkańcy RPA; biedni, zalani rybacy w Bangladeszu; rodziny z klasy średniej w Houston, które zostały zniszczone przez powodzie….’ – czytamy w Drought, Flood, Fire. How Climate Change Contributes to Catastrophes.
W podobnym tonie pisze Umair Haque w artykule Heat. Flood. Fire. Drought. War. Inflation. Welcome to the Age of Extinction.Jak zwraca uwagę: Nasza planeta zmienia się w głęboki, przerażający i widoczny sposób. Ale wciąż zaprzeczamy temu, co to oznacza.
O co chodzi? Nieregularne wahania sezonowe spowodowały powodzie, dzikie pożary, fale upałów i susze na niespotykaną dotąd skalę i na całym świecie.
W Kentucky, USA, ulewne deszcze spustoszyły górskie społeczności. Woda spłynęła po zboczach, pochłaniając miasteczka, zmywając domy i więżąc setki ludzi. Co najmniej 30 osób zostało zabitych.
W Europie wysokie temperatury podsycały dzikie pożary w kilku krajach. Hiszpania, Włochy, Chorwacja, Francja i Portugalia zgłosiły pożary lasów, które były związane z wysokimi temperaturami.
W Sydney początek lipca przyniósł czwartą falę powodzi w ciągu 18 miesięcy. Szczególnie ucierpiał obszar Wielkiego Sydney, gdzie w ciągu zaledwie czterech dni spadła ilość wody odpowiadająca ośmiu miesiącom opadów. Tymczasem we Włoszech, po skąpych zimowych deszczach i miesiącach suszy rząd Włoch ogłosił stan wyjątkowy w pięciu regionach a miasta i dzielnice niezależnie wprowadziły ograniczenia w zużyciu wody. Upały i pożary szaleją w Chinach, USA, ekstremalne deszcze w RPA a w Brazylii osuwiska i powodzie po ulewnych deszczach zniszczyły w maju domy mieszkalne w północno-wschodnim stanie Brazylii Pernambuco, zabijając co najmniej 100 osób.
Badanie World Weather Attribution wykazało, że zmiany klimatyczne sprawiły, że deszcze w RPA były dwukrotnie bardziej prawdopodobne i do 8% bardziej intensywne. Kryzys klimatyczny spowodował intensyfikację warunków ryzyka wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych na całym świecie. Ich skutki obserwowane są już dziś.
Podcast tygodnia

Gdzie słuchać?
Wszystko co Najważniejsze
YouTube
Anchor
Spotify
Apple Podcasts
Google Podcasts