Popołudniowe Espresso: Andrzej DUDA w Davos – Wsparcie militarne Ukrainy jest kluczowe

Andrzej DUDA w Davos – Wsparcie militarne Ukrainy jest kluczowe

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 17. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Andrzej DUDA podczas konferencji w Davos apelował o wsparcie militarne dla Ukrainy

W poniedziałek Prezydent DUDA – w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos – wziął udział w debacie „In defence of Europe”. Uczestniczyli w niej również prezydent Litwy Gitanasem NAUSEDA, prezydent Macedonii Północnej Stewo PENDAROWSKI, liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana CICHANOUSKA oraz hiszpański ministr spraw zagranicznych Jose Manuel ALBARES.

Podczas debaty prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że finansowe oraz wojskowe wsparcie dla Ukrainy to zasługa zarówno USA, jak i Polski, Wielkiej Brytanii i Litwy. Wskazał też na Niemcy, gdzie zwiększa się presja społeczeństwa w kierunku pomocy Ukrainie. Jak podkreślił prezydent,  „wsparcie militarne dla Ukrainy jest kluczowym elementem tego, w jaki sposób rozwiązać tę sytuację”. W czasie konferencji prezydent powiedział, że ma nadzieję, że decyzja Polski o chęci przekazania Ukrainie jednej kompanii (czyli ok. 14 czołgów) typu Leopard „rozpocznie nowy rozdział pomocy wojskowej”. „Mamy nadzieję, że producent niemieckich czołgów również będzie uczestniczył w tym, moim zdaniem, bardzo dobrym pomyśle” – dodał.

NATO wysyła samoloty obserwacyjne do Rumunii 

We wtorek do Rumunii – do bazy lotniczej niedaleko Bukaresztu – przybył samolot obserwacyjny NATO. Dwa kolejne mają wylądować do środy. Samoloty Airborne Warning and Control System (AWACS) mają wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu i pomóc w monitorowaniu rosyjskich działań wojskowych. W Rumunii zostaną kilka tygodni. Jak poinformowali urzędnicy NATO, obecnie samoloty AWACS wykrywają i śledzą nie tylko cele powietrzne, ale również morskie i lądowe z odległości kilkuset kilometrów. „W kontekście nielegalnej wojny Rosji z Ukrainą, NATO będzie monitorować działania wojskowe na wschodniej flance za pomocą samolotów AWACS” – przekazał rumuński minister obrony, Angel TILVAR. 

NATO – od czasu inwazji Rosji na Ukrainę – już zwiększyło swoją obecność powietrzną w Europie Wschodniej i krajach bałtyckich. Rozmieszczono nowe myśliwce, samoloty zwiadowcze i tankowce. Samoloty rozmieszczone w tym tygodniu w Rumunii należą do floty 14 samolotów obserwacyjnych NATO, które zwykle stacjonują w Niemczech.

Pomoc dla Afganistanu częściowo wznowiona przez zagraniczne organizacje pozarządowe

Co najmniej trzy czołowe międzynarodowe agencje pomocowe – CARE, Save the Children i International Rescue Committee (IRC) – częściowo wznowiły działania humanitarne w Afganistanie. Organizacje w grudniu zawiesiły swoją działalność w ramach protestu przeciwko rządowemu zakazowi pracy dla Afganek. Organizacje poinformowały, że wznawiają działalność, po tym jak Talibowie zapewnili, że Afganki mogą bezpiecznie pracować w sektorze zdrowia. 

– Otrzymaliśmy jasne, wiarygodne zapewnienia od odpowiednich władz, że nasz żeński personel będzie bezpieczny i może pracować bez przeszkód – powiedzieli pracownicy organizacji Save the Children. – Potrzebujemy ich [kobiet], by wspierać niedożywione dzieci i inne kobiety, które potrzebują usług zdrowotnych. One pracują w zgodzie z naszymi wartościami religijnymi i kulturowymi – powiedział talibski rzecznik ministerstwa gospodarki, Abdul Rahman Habib.

Pracownicy organizacji pomocowych poinformowali, że nadal trwają negocjacje z władzami, aby zezwolić kobietom na pracę w innych sektorach, w tym w sektorze edukacji, gospodarki wodnej czy sektorze dystrybucji żywności. Wskazali też, że władze mogą powoli wybiórczo otwierać inne sektory na pracę kobiet.

Prof. Andrzej NOWAK: Historia Ukrainy. Potrzebne są nam zgoda i sojusz
Prof. Andrzej NOWAK
Historia Ukrainy. Potrzebne są nam zgoda i sojusz

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

„Rok, w którym optymizm będzie na wagę złota” 48. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 stycznia 2023