
Dariusz LIPIŃSKI
Gotowość do umierania za Unię Europejską
Przed kilku laty opublikowano wyniki badań Instytutu Gallupa dotyczących odpowiedzi na pytanie: „Czy byłbyś gotów walczyć za swój kraj?”.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza
Inicjatywa Trójmorza, wyraźnie wsparta przez Stany Zjednoczone, jest solą w oku dla Niemiec i Rosji, które pragną, jak dawniej w historii, traktować ten region jako sferę swojej ekspansji, a także dodatkowo wyodrębnia państwa, które ze względów geograficznych i politycznych mogą tworzyć nową sieć powiązań, od państw, które leżą na uboczu, jak Bałkany Zachodnie, lub borykają się z mniejszym lub większym uzależnieniem od Rosji, jak Białoruś, Ukraina i Mołdawia

Carl BILDT
Głównym wkładem Szwecji w NATO mogą być metale rzadkie, niezbędne przy budowie małych satelitów i nie tylko
Stany Zjednoczone wydają na działalność związaną z przestrzenią kosmiczną pięć razy więcej niż Europa

Popołudniowe Espresso
Turcja nie poprze członkostwa Szwecji w NATO
„Szwecja nie powinna oczekiwać, że Turcja poprze jej członkostwo w NATO” – powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip ERDOGAN

Popołudniowe Espresso
Andrzej DUDA w Davos – Wsparcie militarne Ukrainy jest kluczowe
W poniedziałek Prezydent DUDA – w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos – wziął udział w debacie „In defence of Europe”.

Popołudniowe Espresso
Amerykańskie czołgi dla Polski i Litwy już w Europie
Jak podaje holenderskie ministerstwo obrony, 1275 elementów – w tym amerykańskie czołgi i wozy opancerzone – dotarły w do portu w Vlissingen na południu Holandii

Popołudniowe Espresso
Polska i Czechy pomagają Ukrainie - wspólne wydanie Echo i Wszystko co Najważniejsze
Popołudniowe Espresso: Polska i Czechy pomagają Ukrainie – wspólne wydanie Echo i Wszystko co Najważniejsze

Tomasz SZATKOWSKI
Z biorcy bezpieczeństwa Polska stała się jego głównym gwarantem w Europie Środkowej
Zagadnienie bezpieczeństwa wynikające z obecności Polski w NATO wkracza w wymiar, w którym to my stajemy się jego kluczowym gwarantem dla krajów tej części Europy.

Popołudniowe Espresso
Prezydent Andrzej Duda - Nie mamy żadnych dowodów, że rakietę wystrzeliła strona rosyjska
Jest środa, 16. listopada a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦 Dzień w skrócieWiadomości, które będą miały konsekwencje Wybuch w Przewodowie. Prezydent DUDA: Nie mamy żadnych dowodów, że rakietę wystrzeliła strona rosyjska – To co się stało, nie było działaniem intencjonalnym. To nie była rakieta wymierzona, wycelowana w Polskę, w istocie więc, to nie był atak na Polskę – mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Pocisk, który spadł we wtorek 15 listopada…

Krzysztof MAZUR
Razem możemy wygrać pokój dla Europy Środkowej na dekady
Potrzebujemy śmiałego otwarcia w wymiarze gospodarczym, infrastrukturalnym czy energetycznym. Potrzebujemy tysięcy wspólnych przedsięwzięć na poziomie konkretnych firm oraz instytucji, by osadzić to partnerstwo na solidnych fundamentach.

Popołudniowe Espresso
Bośnia i Hercegowina kandydatem do UE – rekomendacja KE
Komisja Europejska zaproponowała w środę przyznanie Bośni i Hercegowinie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej. KE podkreśliła, że w państwie cały czas wzmacnia się demokracja, a także funkcjonowanie instytucji państwowych. KE doceniła, że w Bośni i Hercegowinie trwa walka z korupcją oraz przestępczością zorganizowaną. KE zamierza również wspierać integrację Bałkanów Zachodnich, jako całości.

Henri GUAINO
Niczym lunatycy zmierzamy ku wojnie
Tekst Eryka Mistewicza w „Le Figaro” („82 ans et 400 km séparent Boutcha de Katyń”, który opublikowaliśmy także w wyd. 41 „Wszystko co Najważniejsze”) wywołał we Francji falę polemik. Wśród nich zwraca uwagę tekst Henri’ego GUAINO prezentujący zdecydowanie odmienne stanowisko.

Sławomir DĘBSKI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Nasz problem w Europie polega na tym, że Niemcy są partnerem o osłabionej sojuszniczej wiarygodności, a nadal mają ogromny wpływ na kształt budowanych konsensusów. Niemiecka polityka wobec Rosji została skompromitowana, a mimo to Berlin w dalszym ciągu mentalnie się jej trzyma.

Popołudniowe Espresso
Sejm poparł członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO
W czwartek Sejm przyjął ustawy wyrażające zgodę na ratyfikację przez prezydenta akcesji Finlandii i Szwecji do NATO.

Prof. Michał KLEIBER
NATO wraca do źródeł
Obecna rewizja strategii NATO stanowi powrót do roli zaplanowanej w momencie jego powstania.

Popołudniowe Espresso
Szwecja i Finlandia w NATO
W uroczystości wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych tych krajów a także ambasadorowie państw członkowskich. Podpisanie dokumentów nastąpiło niecały tydzień po zgodzie na przyjęcie dwóch państw nordyckich, którą udzielili przywódcy Sojuszu podczas szczytu w Madrycie.

Edward LUCAS
Zamieszanie w Madrycie
Rosja otrzymuje niewłaściwy przekaz. Zauważa rosnące „zmęczenie Ukrainą” w coraz większej liczbie zachodnich krajów. Dla wielu rządów priorytetem jest uniknięcie głodu na świecie i zimowego kryzysu energetycznego. Nie zdają sobie one sprawy, że problemy te są jedynie symptomami gotowości Kremla do zaburzania i niszczenia życia innych w pogoni za swoimi geopolitycznymi celami.

Michał KŁOSOWSKI
Prof. Michał KLEIBER
NATO wraca do źródeł
30 czerwca zakończył się szczyt NATO w Madrycie. O tym, co zmieniło się po spotkaniu przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego Michał KŁOSOWSKI rozmawia z prof. Michałem KLEIBEREM.

Popołudniowe Espresso
Rozmowy po szczycie NATO
Prezydent Andrzej DUDA zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO, podczas którego przekazać ma ustalenia Sojuszu z Madrytu.

Popołudniowe Espresso
Turcja wycofuje swój sprzeciw wobec członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO
Jest zgoda Turcji na rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię. Po ponad miesiącu przekonywania władze w Ankarze przestały blokować przyjęcie dwóch krajów nordyckich do Sojuszu Północnoatlantyckiego.