Wydanie 528 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 528 Wszystko co Najważniejsze

Jak będzie wyglądała przyszłość świata? Ta, w globalnym roku wyborczym, zależeć ma od wyniku wyborów w Stanach Zjednoczonych. Anne APPLEBAUM we najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” przekonuje, że jeśli zwycięży w nich Donald Trump świat czeka chaos.

Kacper PŁAŻYŃSKI: Keep it calm i róbmy swoje
Kacper PŁAŻYŃSKI

Kacper PŁAŻYŃSKI

Keep it calm i róbmy swoje

Co zatem możemy zrobić? Po pierwsze – zamiast wrzaskliwie kibicować któremuś z Jankesów, musimy się na wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych spokojnie przygotować. To truizm, ale Polska musi mieć dobre relacje z demokratami i republikanami. Trzeba je mozolnie i po cichu budować, a nie prowokować i obrażać partnerów.

Anne APPLEBAUM: Trump porzuci NATO
Anne APPLEBAUM

Anne APPLEBAUM

Trump porzuci NATO

„Gówno mnie obchodzi NATO” – tak były prezydent Donald Trump wyraził kiedyś swój stosunek do najstarszego i najsilniejszego sojuszu wojskowego Ameryki. Wypowiedź ta, wygłoszona w obecności Johna Boltona, ówczesnego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, nie była zaskoczeniem. Trump kwestionował wartość amerykańskich sojuszy na długo przed swoim wejściem do świata polityki. O Europejczykach napisał kiedyś, że „ich konflikty nie są warte krwi Amerykanów. Wycofanie się z Europy pozwoliłoby naszemu państwu zaoszczędzić miliony dolarów rocznie”.

Andrius KUBILIUS: Putin tej wojny nie wygra, o ile sami w to uwierzymy
Andrius KUBILIUS

Andrius KUBILIUS

Putin tej wojny nie wygra, o ile sami w to uwierzymy

Kraje NATO powinny zobowiązać się do zapewnienia wsparcia wojskowego w wysokości co najmniej 0,25 proc. ich PKB każdego roku, co trzykrotnie zwiększyłoby obecny poziom zachodniego wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

Wydanie 522 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 522 Wszystko co Najważniejsze

Bezpieczeństwo zdominowało ostatnie tygodnie, obchodziliśmy bowiem 75. lecie powstania NATO oraz rocznicę zbrodni katyńskiej. Z tej okazji publikujemy arcyciekawe słowa Joe BIDENA, który podsumował stan Sojuszu oraz wskazał wyzwania na przyszłość, Kaja KALLAS, premier Estonii, przypomniała zaś światu o katyńskim lesie i rosyjskiej zbrodni na polskich oficerach.

Janis WARUFAKIS: Czy Europa to kontynent wasalny?
Janis WARUFAKIS

Janis WARUFAKIS

Czy Europa to kontynent wasalny?

Czy mądrze jest zakładać, że nasze demokracje zostaną wzmocnione, gdy złożymy naszą obronność i politykę zagraniczną w rękach NATO – innymi słowy, w rękach rządu USA? A może rację mieli studenci Politechniki Ateńskiej wraz z generałem de Gaulle’em, obawiając się, że bezmyślna lojalność wobec Sojuszu przyspieszy stopniowy proces przeistaczania się Europy w kontynent wasalny?

Patryk PALKA: Ateński Związek Morski. Protoplasta NATO
Patryk PALKA

Patryk PALKA

Ateński Związek Morski. Protoplasta NATO

NATO stanowi ewenement w historii stosunków międzynarodowych. Nie jest jednak pierwszą organizacją w dziejach o podobnym charakterze. Pod wieloma względami przypomina Związek Morski – starożytny sojusz greckich polis o wymiarze militarno-politycznym, na którego czele stały Ateny.

Andrzej DUDA: Nie ma silnej Europy bez USA i NATO – tak jak nie ma silnego NATO bez Europy
Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

Nie ma silnej Europy bez USA i NATO – tak jak nie ma silnego NATO bez Europy

W pierwszej połowie 2025 roku Polska będzie sprawować prezydencję w Unii Europejskiej. Naszym najważniejszym priorytetem będzie: więcej Stanów Zjednoczonych w Europie. To znaczy więcej aktywnej obecności USA w wymiarze militarnym, gospodarczym i politycznym. Bo nie ma silnej Europy bez USA i NATO – tak jak nie ma silnego NATO bez Europy.

Bernard CAZENEUVE, Francis FUKUYAMA, Patrick POUYANNÉ, Andrew MICHTA: Europa potrzebuje planu awaryjnego
Andrew A. MICHTABernard CAZENEUVEFrancis FUKUYAMAPatrick POUYANNÉ

Andrew A. MICHTA
Bernard CAZENEUVE
Francis FUKUYAMA
Patrick POUYANNÉ

Europa potrzebuje planu awaryjnego

Na temat tego jakie są konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, piszą Bernard CAZENEUVE, Francis FUKUYAMA, Patrick POUYANNÉ, Andrew MICHTA.

Szefowanie NATO. Praca dla wybranych?
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Szefowanie NATO. Praca dla wybranych?

Bardzo istotny jest dotychczasowy stosunek do Rosji. Premier Kaja Kallas nie tylko głośno krytykuje reżim Putina, ale również pochodzi z kraju, który ostrzega Zachód przed rosyjskim imperializmem od trzydziestu lat. Premier Mark Rutte w przeszłości ucieleśniał merkantylizm, który stał się nieodłączną częścią holenderskiej polityki zagranicznej.

Popołudniowe Espresso: Prezydent rozpoczął konsultacje z komitetami wyborczymi
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Prezydent rozpoczął konsultacje z komitetami wyborczymi

We wtorek w Pałacu Prezydenckim rozpoczęły się konsultacje Prezydenta Andrzeja DUDY z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji.

François HOLLANDE: Nie możemy być oblężoną twierdzą
François HOLLANDE

François HOLLANDE

Nie możemy być oblężoną twierdzą

Naszym obowiązkiem jest ożywienie debaty politycznej, skupianie jak największej liczby obywateli wokół wspólnych projektów, oczywiście z zachowaniem odrębności, gdyż demokracja potrzebuje sporów, odmiennych wizji, perspektyw podzielanych nie przez wszystkich, ale które sprawiają, że przy zmianie władzy nie dochodzi do zmiany kursu, jaki wyznacza interes ogółu.

Prof. Michał KLEIBER: Polska dziś – na rzecz naszego dobrostanu jutro
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Polska dziś – na rzecz naszego dobrostanu jutro

Panująca atmosfera życia publicznego tłumi kluczowy atrybut szybko rozwijającego się społeczeństwa – powszechną wiarę w znaczenie wzajemnego zaufania jako warunku wspólnych sukcesów.

William COURTNEY, Peter A. WILSON: Polska i Ukraina bronią bezpiecznej Europy, musimy im pomóc
Peter A. WILSONWilliam COURTNEY

Peter A. WILSON
William COURTNEY

Polska i Ukraina bronią bezpiecznej Europy, musimy im pomóc

W czasach zimnej wojny wspierane przez NATO Niemcy Zachodnie pełniły straż na przedpolu żelaznej kurtyny. W przyszłości Polska i Ukraina będą wraz z NATO bronić centrum Europy na pierwszej linii frontu. Pomóc im mogą wskazówki płynące z doświadczeń Niemiec Zachodnich

Prof. Arkady RZEGOCKI: Czym jest Polska? Kraj wolności i solidarności
Prof. Arkady RZEGOCKI

Prof. Arkady RZEGOCKI

Czym jest Polska?
Kraj wolności i solidarności

Mam przekonanie i nadzieję, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej coraz wyraźniej widzą, że Polska wyrasta na partnera, na którego można liczyć w najtrudniejszych sytuacjach, i że Polacy mają rację, wskazując na łączące państwa Europy Środkowej i Wschodniej wspólne interesy polityczne, ekonomiczne i w dziedzinie bezpieczeństwa. Bliższa współpraca może tylko zwiększać rolę naszego regionu i przyczyniać się do budowy większego dobrobytu i bezpieczeństwa.

Popołudniowe Espresso: Muzeum Historii Polski otwarte
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Muzeum Historii Polski otwarte

W czwartek 28 września 2023 odbyło się otwarcie Muzeum Historii Polski na terenie warszawskiej Cytadeli. Wieczorem odbędzie się także przedpremierowe zwiedzanie muzeum. Gmach Muzeum Historii Polski będzie dostępny dla szerokiej publiczności od piątku 29 września.