Szefowanie NATO. Praca dla wybranych?
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Szefowanie NATO. Praca dla wybranych?

Bardzo istotny jest dotychczasowy stosunek do Rosji. Premier Kaja Kallas nie tylko głośno krytykuje reżim Putina, ale również pochodzi z kraju, który ostrzega Zachód przed rosyjskim imperializmem od trzydziestu lat. Premier Mark Rutte w przeszłości ucieleśniał merkantylizm, który stał się nieodłączną częścią holenderskiej polityki zagranicznej.

Popołudniowe Espresso: Prezydent rozpoczął konsultacje z komitetami wyborczymi
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Prezydent rozpoczął konsultacje z komitetami wyborczymi

We wtorek w Pałacu Prezydenckim rozpoczęły się konsultacje Prezydenta Andrzeja DUDY z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji.

François HOLLANDE: Nie możemy być oblężoną twierdzą
François HOLLANDE

François HOLLANDE

Nie możemy być oblężoną twierdzą

Naszym obowiązkiem jest ożywienie debaty politycznej, skupianie jak największej liczby obywateli wokół wspólnych projektów, oczywiście z zachowaniem odrębności, gdyż demokracja potrzebuje sporów, odmiennych wizji, perspektyw podzielanych nie przez wszystkich, ale które sprawiają, że przy zmianie władzy nie dochodzi do zmiany kursu, jaki wyznacza interes ogółu.

Prof. Michał KLEIBER: Polska dziś – na rzecz naszego dobrostanu jutro
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Polska dziś – na rzecz naszego dobrostanu jutro

Panująca atmosfera życia publicznego tłumi kluczowy atrybut szybko rozwijającego się społeczeństwa – powszechną wiarę w znaczenie wzajemnego zaufania jako warunku wspólnych sukcesów.

William COURTNEY, Peter A. WILSON: Polska i Ukraina bronią bezpiecznej Europy, musimy im pomóc
Peter A. WILSONWilliam COURTNEY

Peter A. WILSON
William COURTNEY

Polska i Ukraina bronią bezpiecznej Europy, musimy im pomóc

W czasach zimnej wojny wspierane przez NATO Niemcy Zachodnie pełniły straż na przedpolu żelaznej kurtyny. W przyszłości Polska i Ukraina będą wraz z NATO bronić centrum Europy na pierwszej linii frontu. Pomóc im mogą wskazówki płynące z doświadczeń Niemiec Zachodnich

Prof. Arkady RZEGOCKI: Czym jest Polska? Kraj wolności i solidarności
Prof. Arkady RZEGOCKI

Prof. Arkady RZEGOCKI

Czym jest Polska?
Kraj wolności i solidarności

Mam przekonanie i nadzieję, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej coraz wyraźniej widzą, że Polska wyrasta na partnera, na którego można liczyć w najtrudniejszych sytuacjach, i że Polacy mają rację, wskazując na łączące państwa Europy Środkowej i Wschodniej wspólne interesy polityczne, ekonomiczne i w dziedzinie bezpieczeństwa. Bliższa współpraca może tylko zwiększać rolę naszego regionu i przyczyniać się do budowy większego dobrobytu i bezpieczeństwa.

Popołudniowe Espresso: Muzeum Historii Polski otwarte
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Muzeum Historii Polski otwarte

W czwartek 28 września 2023 odbyło się otwarcie Muzeum Historii Polski na terenie warszawskiej Cytadeli. Wieczorem odbędzie się także przedpremierowe zwiedzanie muzeum. Gmach Muzeum Historii Polski będzie dostępny dla szerokiej publiczności od piątku 29 września.

Popołudniowe Espresso: Zawieszenie broni w Górskim Karabachu

Zawieszenie broni w Górskim Karabachu

Po dwudniowych walkach między Azerbejdżanem a siłami Armenii i etnicznymi władzami ormiańskimi separatystycznego regionu Górskiego Karabachu, od środowego popołudnia w regionie obowiązuje zawieszenie broni.

Peter ROUGH i Wesley K. CLARK: Ukraina może wygrać tę wojnę
Peter ROUGHWesley K. CLARK

Peter ROUGH
Wesley K. CLARK

Ukraina może wygrać tę wojnę

Nie akceptujemy świata, w którym Rosja poniewiera sąsiadami, a amerykańskie obietnice bezpieczeństwa rozpływają się w powietrzu.

Wydanie 485 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 485 Wszystko co Najważniejsze

W najnowszym numerze tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” przygotowaliśmy dla Państwa materiały, które pozwolą lepiej zrozumieć zachodzące w świecie i Europie zmiany.

Popołudniowe Espresso: Szczyt NATO w Wilnie. Będzie długoterminowe wsparcie dla Ukrainy
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Szczyt NATO w Wilnie. Będzie długoterminowe wsparcie dla Ukrainy

Kraje G7 podpisały przy okazji szczytu NATO w Wilnie długoterminowe porozumienie z Ukrainą w sprawie zapewnienia jej bezpieczeństwa. „Najbogatsze kraje świata, skupione w grupie G7, we wspólnej deklaracji zobowiązują się do udzielenia długoterminowego wsparcia militarnego Ukrainie oraz gwarancji bezpieczeństwa dla tego kraju w celu obrony przed obecną inwazją rosyjską i powstrzymania takiej agresji w przyszłości.

Andrew A. MICHTA: Czas przezbrojenia Europy
Andrew A. MICHTA

Andrew A. MICHTA

Czas przezbrojenia Europy

Europa rozbroiła się do tego stopnia, że przywrócenie niezbędnych zdolności obronnych zajmie dekadę.

Popołudniowe Espresso: Rozpoczął się szczyt NATO w Wilnie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rozpoczął się szczyt NATO w Wilnie

We wtorek rozpoczął się szczyt NATO w Wilnie, który potrwa dwa dni. Udział w szczycie bierze 48 delegacji zagranicznych z krajów Sojuszu i partnerujących mu państw w tym m.in. Australia, Nowa Zelandia, Japonia czy Korea Południowa. W szycie udział weźmie także prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI, który ma się spotkać także z prezydentem USA Joe BIDENEM. Podczas szczytu NATO omawiane będą wszystkie istotne kwestie z punktu widzenia bezpieczeństwa, Polski, m.in. sprawa wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

Popołudniowe Espresso: Rozmowy przed szczytem NATO w Wilnie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rozmowy przed szczytem NATO w Wilnie

W środę odbyło się spotkanie prezydenta Litwy – Gitanasa NAUSEDA – i prezydenta RP – Andrzeja DUDY. Przywódcy spotkali się w Wilnie. Rozmawiali oni m.in. o zbliżającym się szczycie NATO.

Popołudniowe Espresso: Kadencja sekretarza generalnego NATO przedłużona o rok
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kadencja sekretarza generalnego NATO przedłużona o rok

Kadencja sekretarza generalnego NATO Jensa STOLTENBERGA została przedłużona do 1 października 2024 roku. Miał on pełnić tę funkcję do końca września 2023 roku. Decyzja o przedłużeniu kadencji zostanie formalnie zatwierdzona przez szefów państw i rządów NATO na szczycie w Wilnie w przyszłym tygodniu.

Prof. Władisław INOZIEMCEW: Co czeka Rosję?
Prof. Władisław INOZIEMCEW

Prof. Władisław INOZIEMCEW

Co czeka Rosję?

Naród jest obojętny i zastraszony groźbą represji, a najbardziej aktywna część społeczeństwa albo wyjechała z kraju, albo zamierza to zrobić. Pojawiające się tarcia pomiędzy niektórymi twardymi ludźmi pokroju Prigożyna, niegdyś kucharza Putina, a dziś watażki, czy czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa nie są w stanie naruszyć jedności rządzących elit.

Edward LUCAS: Ukraina to nie Izrael. Szczyt NATO w Wilnie
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Ukraina to nie Izrael.
Szczyt NATO w Wilnie

Zbliżający się lipcowy szczyt NATO w Wilnie sprawia, że zyskuje na popularności pewien pomysł. Sugeruje się, że zamiast członkostwa w Sojuszu należy zaoferować Ukrainie silne gwarancje bezpieczeństwa i pomoc wojskową – pisze Edward LUCAS.

Popołudniowe Espresso: Francja oskarża Rosję o przeprowadzenie ataku hybrydowego
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Francja oskarża Rosję o przeprowadzenie ataku hybrydowego

Szefowa MSZ Francji Catherine COLONNA poinformowała we wtorek, że Rosja przeprowadziła próbę cyberataku na strony jej resortu, a także tworzyła tzw. strony lustrzane francuskich gazet, na których zamieszczano antyukraińskie artykuły w ramach szeroko zakrojonej kampanii dezinformacyjnej.