Edward LUCAS
Warszawa staje się nowym sercem Europy
Jeśli Polacy utrzymają obecną formę, wkrótce staną się bogatsi od nas. Są już tego naprawdę blisko. Dochód narodowy na mieszkańca według siły nabywczej osiągnie w Polsce w tym roku 50 000 dolarów (38 000 GBP), a w Wielkiej Brytanii 60 000 dolarów (o ile dopisze nam szczęście). Polska nadgania dzięki krajowemu boomowi gospodarczemu, który trwa nieprzerwanie od dziesięcioleci.
Mark RUTTE
Potrzebujemy znacznie większych wydatków na obronę
Ale aby naprawdę dopasować nasze możliwości do naszych potrzeb, musimy znacznie zwiększyć wydatki na obronę. Będę współpracować z sojusznikami, aby zapewnić, że zainwestujemy wystarczająco dużo w odpowiednie obszary i że będziemy sprawiedliwie dźwigać ciężar naszej zbiorowej obrony. Każdy z nas musi zapłacić swoją sprawiedliwą część.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 544 Wszystko co Najważniejsze
Część Polski walczy z falą na Odrze. Zdjęcia zalanych domów i zniszczonych miast to codzienność portali informacyjnych. Zaczynają się pojawiać pytania o to, czy na wielką wodę można było się przygotować i jak zrobić to lepiej w przyszłości.
Jens STOLTENBERG
Pięć lekcji z ostatniej dekady
Europejczycy muszą zrozumieć, że bez NATO nie ma bezpieczeństwa w Europie. 80 proc. wydatków na obronę NATO pochodzi od sojuszników spoza Unii Europejskiej.
Patryk PALKA
Izolacjonizm czy obecność w Europie? USA między Wilsonem a Trumpem
Stosunek Trumpa do NATO i wojny na Ukrainie nie jest novum, ale ma korzenie w tradycji strategicznej USA, której częścią jest izolacjonizm.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 528 Wszystko co Najważniejsze
Jak będzie wyglądała przyszłość świata? Ta, w globalnym roku wyborczym, zależeć ma od wyniku wyborów w Stanach Zjednoczonych. Anne APPLEBAUM we najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” przekonuje, że jeśli zwycięży w nich Donald Trump świat czeka chaos.
Kacper PŁAŻYŃSKI
Keep it calm i róbmy swoje
Co zatem możemy zrobić? Po pierwsze – zamiast wrzaskliwie kibicować któremuś z Jankesów, musimy się na wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych spokojnie przygotować. To truizm, ale Polska musi mieć dobre relacje z demokratami i republikanami. Trzeba je mozolnie i po cichu budować, a nie prowokować i obrażać partnerów.
Anne APPLEBAUM
Trump porzuci NATO
„Gówno mnie obchodzi NATO” – tak były prezydent Donald Trump wyraził kiedyś swój stosunek do najstarszego i najsilniejszego sojuszu wojskowego Ameryki. Wypowiedź ta, wygłoszona w obecności Johna Boltona, ówczesnego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, nie była zaskoczeniem. Trump kwestionował wartość amerykańskich sojuszy na długo przed swoim wejściem do świata polityki. O Europejczykach napisał kiedyś, że „ich konflikty nie są warte krwi Amerykanów. Wycofanie się z Europy pozwoliłoby naszemu państwu zaoszczędzić miliony dolarów rocznie”.
Edward LUCAS
Europa pogrążyła się w niezdecydowaniu i moralnym lenistwie
Walka się rozpoczęła, a stawka jest wysoka. Czas, by Europejczycy wreszcie to zauważyli.
George FRIEDMAN
Każdy prezydent USA obawiałby się wycofania z wojny na Ukrainie
Decyzja o wycofaniu się mogłaby oznaczać, że Rosjanie szybko zaczną się przesuwać bardziej na zachód, a wtedy ten prezydent zostałby obwiniony o to, że stracił Europę. Każdy amerykański przywódca będzie się tego obawiać.
Andrius KUBILIUS
Putin tej wojny nie wygra, o ile sami w to uwierzymy
Kraje NATO powinny zobowiązać się do zapewnienia wsparcia wojskowego w wysokości co najmniej 0,25 proc. ich PKB każdego roku, co trzykrotnie zwiększyłoby obecny poziom zachodniego wsparcia wojskowego dla Ukrainy.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 522 Wszystko co Najważniejsze
Bezpieczeństwo zdominowało ostatnie tygodnie, obchodziliśmy bowiem 75. lecie powstania NATO oraz rocznicę zbrodni katyńskiej. Z tej okazji publikujemy arcyciekawe słowa Joe BIDENA, który podsumował stan Sojuszu oraz wskazał wyzwania na przyszłość, Kaja KALLAS, premier Estonii, przypomniała zaś światu o katyńskim lesie i rosyjskiej zbrodni na polskich oficerach.
Joe BIDEN
75 lat NATO - największego sojuszu wojskowego świata
Świętujemy punkt zwrotny w historii świata: powstanie NATO. 75 lat temu zawiązano największy sojusz wojskowy, jaki kiedykolwiek istniał. Ale nie stało się to przez przypadek ani nie było nieuniknione.
Janis WARUFAKIS
Czy Europa to kontynent wasalny?
Czy mądrze jest zakładać, że nasze demokracje zostaną wzmocnione, gdy złożymy naszą obronność i politykę zagraniczną w rękach NATO – innymi słowy, w rękach rządu USA? A może rację mieli studenci Politechniki Ateńskiej wraz z generałem de Gaulle’em, obawiając się, że bezmyślna lojalność wobec Sojuszu przyspieszy stopniowy proces przeistaczania się Europy w kontynent wasalny?
Andrzej GRZYB
Każdy inaczej definiuje suwerenność
Agresja Rosji na Ukrainę zakończyła okres braku działania Unii Europejskiej w zakresie rozszerzenia.
Patryk PALKA
Ateński Związek Morski. Protoplasta NATO
NATO stanowi ewenement w historii stosunków międzynarodowych. Nie jest jednak pierwszą organizacją w dziejach o podobnym charakterze. Pod wieloma względami przypomina Związek Morski – starożytny sojusz greckich polis o wymiarze militarno-politycznym, na którego czele stały Ateny.
Andrzej DUDA
Nie ma silnej Europy bez USA i NATO – tak jak nie ma silnego NATO bez Europy
W pierwszej połowie 2025 roku Polska będzie sprawować prezydencję w Unii Europejskiej. Naszym najważniejszym priorytetem będzie: więcej Stanów Zjednoczonych w Europie. To znaczy więcej aktywnej obecności USA w wymiarze militarnym, gospodarczym i politycznym. Bo nie ma silnej Europy bez USA i NATO – tak jak nie ma silnego NATO bez Europy.
Andrew A. MICHTA
Bernard CAZENEUVE
Francis FUKUYAMA
Patrick POUYANNÉ
Europa potrzebuje planu awaryjnego
Na temat tego jakie są konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, piszą Bernard CAZENEUVE, Francis FUKUYAMA, Patrick POUYANNÉ, Andrew MICHTA.
Edward LUCAS
Szefowanie NATO. Praca dla wybranych?
Bardzo istotny jest dotychczasowy stosunek do Rosji. Premier Kaja Kallas nie tylko głośno krytykuje reżim Putina, ale również pochodzi z kraju, który ostrzega Zachód przed rosyjskim imperializmem od trzydziestu lat. Premier Mark Rutte w przeszłości ucieleśniał merkantylizm, który stał się nieodłączną częścią holenderskiej polityki zagranicznej.
Popołudniowe Espresso
Prezydent rozpoczął konsultacje z komitetami wyborczymi
We wtorek w Pałacu Prezydenckim rozpoczęły się konsultacje Prezydenta Andrzeja DUDY z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji.
François HOLLANDE
Nie możemy być oblężoną twierdzą
Naszym obowiązkiem jest ożywienie debaty politycznej, skupianie jak największej liczby obywateli wokół wspólnych projektów, oczywiście z zachowaniem odrębności, gdyż demokracja potrzebuje sporów, odmiennych wizji, perspektyw podzielanych nie przez wszystkich, ale które sprawiają, że przy zmianie władzy nie dochodzi do zmiany kursu, jaki wyznacza interes ogółu.
Prof. Michał KLEIBER
Polska dziś – na rzecz naszego dobrostanu jutro
Panująca atmosfera życia publicznego tłumi kluczowy atrybut szybko rozwijającego się społeczeństwa – powszechną wiarę w znaczenie wzajemnego zaufania jako warunku wspólnych sukcesów.
Peter A. WILSON
William COURTNEY
Polska i Ukraina bronią bezpiecznej Europy, musimy im pomóc
W czasach zimnej wojny wspierane przez NATO Niemcy Zachodnie pełniły straż na przedpolu żelaznej kurtyny. W przyszłości Polska i Ukraina będą wraz z NATO bronić centrum Europy na pierwszej linii frontu. Pomóc im mogą wskazówki płynące z doświadczeń Niemiec Zachodnich
Prof. Arkady RZEGOCKI
Czym jest Polska? Kraj wolności i solidarności
Mam przekonanie i nadzieję, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej coraz wyraźniej widzą, że Polska wyrasta na partnera, na którego można liczyć w najtrudniejszych sytuacjach, i że Polacy mają rację, wskazując na łączące państwa Europy Środkowej i Wschodniej wspólne interesy polityczne, ekonomiczne i w dziedzinie bezpieczeństwa. Bliższa współpraca może tylko zwiększać rolę naszego regionu i przyczyniać się do budowy większego dobrobytu i bezpieczeństwa.
Popołudniowe Espresso
Muzeum Historii Polski otwarte
W czwartek 28 września 2023 odbyło się otwarcie Muzeum Historii Polski na terenie warszawskiej Cytadeli. Wieczorem odbędzie się także przedpremierowe zwiedzanie muzeum. Gmach Muzeum Historii Polski będzie dostępny dla szerokiej publiczności od piątku 29 września.
Zawieszenie broni w Górskim Karabachu
Po dwudniowych walkach między Azerbejdżanem a siłami Armenii i etnicznymi władzami ormiańskimi separatystycznego regionu Górskiego Karabachu, od środowego popołudnia w regionie obowiązuje zawieszenie broni.
Peter ROUGH
Wesley K. CLARK
Ukraina może wygrać tę wojnę
Nie akceptujemy świata, w którym Rosja poniewiera sąsiadami, a amerykańskie obietnice bezpieczeństwa rozpływają się w powietrzu.
Popołudniowe Espresso
Minister obrony Rosji z wizytą w Korei Północnej
Minister obrony Rosji Siergiej SZOJGU rozpoczął wizytę w Pjongjangu. Do stolicy Korei Północnej ma przybyć również wysłannik Komunistycznej Partii Chin Li HONGZHONG.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 485 Wszystko co Najważniejsze
W najnowszym numerze tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” przygotowaliśmy dla Państwa materiały, które pozwolą lepiej zrozumieć zachodzące w świecie i Europie zmiany.
Edward LUCAS
Szczyt NATO w Wilnie. Czas na kawę czy szampan?
Sojusz ma powody do świętowania. Lecz zadań do wykonania ma wciąż znacznie więcej.
Popołudniowe Espresso
Szczyt NATO w Wilnie. Będzie długoterminowe wsparcie dla Ukrainy
Kraje G7 podpisały przy okazji szczytu NATO w Wilnie długoterminowe porozumienie z Ukrainą w sprawie zapewnienia jej bezpieczeństwa. „Najbogatsze kraje świata, skupione w grupie G7, we wspólnej deklaracji zobowiązują się do udzielenia długoterminowego wsparcia militarnego Ukrainie oraz gwarancji bezpieczeństwa dla tego kraju w celu obrony przed obecną inwazją rosyjską i powstrzymania takiej agresji w przyszłości.
Andrew A. MICHTA
Czas przezbrojenia Europy
Europa rozbroiła się do tego stopnia, że przywrócenie niezbędnych zdolności obronnych zajmie dekadę.
Popołudniowe Espresso
Rozpoczął się szczyt NATO w Wilnie
We wtorek rozpoczął się szczyt NATO w Wilnie, który potrwa dwa dni. Udział w szczycie bierze 48 delegacji zagranicznych z krajów Sojuszu i partnerujących mu państw w tym m.in. Australia, Nowa Zelandia, Japonia czy Korea Południowa. W szycie udział weźmie także prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI, który ma się spotkać także z prezydentem USA Joe BIDENEM. Podczas szczytu NATO omawiane będą wszystkie istotne kwestie z punktu widzenia bezpieczeństwa, Polski, m.in. sprawa wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.
Popołudniowe Espresso
Rozmowy przed szczytem NATO w Wilnie
W środę odbyło się spotkanie prezydenta Litwy – Gitanasa NAUSEDA – i prezydenta RP – Andrzeja DUDY. Przywódcy spotkali się w Wilnie. Rozmawiali oni m.in. o zbliżającym się szczycie NATO.
Popołudniowe Espresso
Kadencja sekretarza generalnego NATO przedłużona o rok
Kadencja sekretarza generalnego NATO Jensa STOLTENBERGA została przedłużona do 1 października 2024 roku. Miał on pełnić tę funkcję do końca września 2023 roku. Decyzja o przedłużeniu kadencji zostanie formalnie zatwierdzona przez szefów państw i rządów NATO na szczycie w Wilnie w przyszłym tygodniu.