Piotr ZGORZELSKI: Prezydencka partia rozsądku i dialogu
Piotr ZGORZELSKI

Piotr ZGORZELSKI

Prezydencka partia rozsądku i dialogu

Wszyscy uczestnicy życia politycznego w Polsce muszą zrozumieć, że rola prezydenta to przede wszystkim odpowiedzialna praca nad wysoką jakością życia politycznego, tonowanie nastrojów oraz łagodzenie sporów pomiędzy różnymi partiami, reprezentującymi interesy społeczeństwa.

Jan ROKITA: Wybór Donalda Trumpa. Co oznaczałby dla Polski?
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Wybór Donalda Trumpa.
Co oznaczałby dla Polski?

Dla amerykańskiej kultury politycznej może to być zmiana dość istotna i (co tu dużo mówić) pewnie przerażająca dla wielu ludzi w Waszyngtonie. A pośrednio także dla starych elit politycznych w Europie. Dlatego myślę, że z tego właśnie powodu z pewną skrywaną nadzieją patrzą na Trumpa tacy liderzy, jak Kaczyński, czy Orban. Oni bowiem mają na pieńku z tymi elitami.

Andrzej DUDA: Trzy filary polskiej tożsamości i kultury. Orędzie w 1050-lecie Chrztu Polski
Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

Trzy filary polskiej tożsamości i kultury.
Orędzie w 1050-lecie Chrztu Polski

Chrześcijaństwo to unikalna koncepcja rozdziału sacrum i profanum. Idea autonomii, ale i współpracy władzy świeckiej i władzy duchownej. To także instytucje uniwersytetu i szkoły ludowej, szpitala i sierocińca. To nowa wizja etyki wojskowej, medycznej, gospodarczej. A wreszcie – wyżyny kunsztu i geniuszu, na które wznieśli się zainspirowani chrześcijaństwem artyści: plastycy, architekci, muzycy i poeci.

Kazimierz KRUPA: "Rola prezydenta w gospodarce, czyli co ma woźny do rektora uniwersytetu"
Kazimierz KRUPA

Kazimierz KRUPA

"Rola prezydenta w gospodarce, czyli co ma woźny do rektora uniwersytetu"

Zwykło się mówić, że prezydent to najważniejsza osoba w naszym państwie, ale tak naprawdę to “niewiele może” bo mamy system w którym władzę sprawuje rząd, a prezydent, co najwyżej, może być jego notariuszem i podpisywać decyzje. Stąd już tylko krok do pogardliwego stwierdzenia, że jedynie reprezentuje i pełni rolę strażnika żyrandola. Nic bardziej mylnego.