Popołudniowe Espresso: Papież FRANCISZEK – Ręce precz od Afryki!

Papież FRANCISZEK – Ręce precz od Afryki!

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 1. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Andrzej DUDA z wizytą na Łotwie

Prezydent Andrzej DUDA wraz z małżonką przybył wczoraj na Łotwę z oficjalną wizytą. Trzydniową wizytę para prezydencka w  rozpoczęła spotkaniem z Polakami na Łotwie. W środę Prezydent Andrzej DUDA spotkał się również z Prezydentem Republiki Łotewskiej Egilsem LEVITSEM. Podczas spotkania omówili m.in. kwestie bezpieczeństwa i wzmocnienia wschodniej flanki NATO, wsparcia dla Ukrainy, jak również relacji dwustronnych i rozwoju infrastruktury. „Główna część dyskusji dotyczyła bezpieczeństwa naszych państw – tutaj w Europie Środkowej, w jaki sposób budujemy to bezpieczeństwo – oraz działań w związku ze szczytem NATO w Wilnie – o co powinniśmy zabiegać przed i w trakcie szczytu” – powiedział Andrzej DUDA podczas wspólnej konferencji z łotewskim przywódcą.

Andrzej DUDA podkreślał również, że Polska i Łotwa prowadzą politykę stałego wspierania Ukrainy. – „Ukraińska armia musi otrzymać od nas tyle wyposażenia, żeby była w stanie tę ofensywę zatrzymać, a następnie odeprzeć rosyjską armię po to, aby odzyskiwać tereny okupowane przez Rosję. To jest dzisiaj nasze najważniejsze zadanie” – powiedział prezydent DUDA.

Strajki w Wielkiej Brytanii. Zamknięte szkoły i utrudnienia w komunikacji

W Wielkiej Brytanii pół miliona pracowników – m.in. nauczycieli, pracowników akademickich, kolejarzy i urzędników służby cywilnej – rozpoczęło strajk. W konsekwencji w środę zamknięte były szkoły, a na uczelniach odwoływano zajęcia. Większość sieci kolejowych było zatrzymanych. Jak poinformowały związki zawodowe, liczba równocześnie strajkujących osób stworzyła największy strajk od ponad dekady. Uczestnicy domagają się podwyżek i lepszych warunków pracy. Departament Edukacji zaoferował nauczycielom 5% podwyżki płac w bieżącym roku szkolnym, ale związek zawodowy nauczycieli – NEU – domaga się podwyżek powyżej poziomu inflacji. W strajkach miało wziąć udział ok. 100 tys. nauczycieli, co dotknęłoby 23 tys. szkolną środę zaplanowany jest również następny z serii protestów kolejarzy (około 40 tys. osób), a także urzędników służby cywilnej (około 100 tys. osób). Będzie to dzień największej kumulacji strajków w Wielkiej Brytanii od wielu lat.

Wczoraj natomiast ze strajkami mierzyła się Francja, gdzie społeczeństwo sprzeciwia się reformie emerytalnej. Był to drugi dzień strajków (pierwszy 19 stycznia). 19 stycznia w ogólnokrajowej akcji protestacyjnej uczestniczyło ponad milion pracowników. Jak przekazała agencja Reuters wstępne dane wskazują, że drugiego dnia uczestników protestów było mniej; np. w sektorze kolejowym strajkowało o 10 proc. mniej osób niż 19 stycznia. Proponowana reforma systemu – przeciwko której protestują Francuzi – zakłada, że wiek emerytalny (obecnie 62) zostanie stopniowo podwyższony do 64 lat. Badania opinii publicznej pokazują, że większość Francuzów jest przeciwna reformie, a 62 proc. popiera akcje protestacyjne.

Papież FRANCISZEK: Ręce precz od Afryki!
Pielgrzymka Ojca Świętego do Konga i Sudanu

„Afryka nie jest kopalnią, którą trzeba eksploatować, ani ziemią, którą należy plądrować. Ręce precz od Afryki!” – tymi słowami papież FRANCISZEK rozpoczął swoją pielgrzymkę do Demokratycznej Republiki Konga. FRANCISZEK od dawna apeluje, aby lepiej rozwinięte kraje natychmiast zakończyły swoją politykę gospodarczego eksploatowania krajów afrykańskich, co zdaniem papieża jest głównym powodem nieustannej biedy tutejszych ludzi i ich wewnętrznych konfliktów. Podczas przemówienia w DR Konga, papież zwrócił uwagę również o dzieci i młodych ludzi, odnotowując, że wielu z nich zamiast otrzymać godne wykształcenie jest wykorzystywanych.

W Demokratycznej Republice Konga papież  FRANCISZEK spotkał się z prezydentem kraju Felixem TSHISEKEDIM oraz przedstawicielami administracji państwowej. Papież spędzi w DR Konga 4 dni, a następnie poleci do Sudanu Południowego. Ważnym elementem jego podróży będą jego spotkania z osobami wewnętrznie przesiedlonymi i ofiarami ataków terrorystycznych na wschodzie Konga.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Krucha demokracja. Rzecz (nie tylko) o Brazylii

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Andrzej NOWAK: Polacy lubią upominać się o wolność. 160. rocznica powstania styczniowego

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 lutego 2023