
Anna CLUNES
Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Dalsza inwazja militarna Rosji na Ukrainę byłaby ogromnym błędem strategicznym i wiązałaby się z poważnymi kosztami dla rosyjskiej gospodarki, w tym skoordynowanymi sankcjami gospodarczymi ze strony sojuszników i partnerów, wymierzonymi w rosyjskie transakcje finansowe, aktywa i osoby fizyczne.

James ROGERS
Optymalny sojusz brytyjsko-polsko-ukraiński
Podczas przemówienia wygłoszonego 21 stycznia 2022 r. w Instytucie Lowy’ego w Australii Minister Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss powiadomiła o wstępnych planach utworzenia nowego trójstronnego sojuszu pomiędzy Wielką Brytanią, Polską i Ukrainą.

Alice BILLON-GALLAND
Hans KUNDNANI
Prof. Richard G. WHITMAN
Wielka Brytania nie może odrzucać europejskiej autonomii strategicznej
Choć obecny kryzys był dla UE sprawdzianem, Wielka Brytania nadal musi angażować się w debatę na temat większej europejskiej zdolności do działania.

Prof. Krzysztof ŁAZARSKI
Dwa kraje, dwa umysły
W sposobie walki z pandemią widać zasadnicze różnice między Francją i Wielką Brytanią. Skąd się one biorą? To wynik procesów historycznych trwających od średniowiecza.

Sidharth KAUSHAL
AUKUS. Wszyscy zyskują - z wyjątkiem Francji
Wiele uwagi poświęcono dyplomatycznym skutkom porozumienia AUKUS. Pakt ten przynosi również znaczące korzyści strategiczne krajom członkowskim.

Prof. Roberto RABEL
AUKUS. Kolejny akronim, który powinniśmy zapamiętać czy może wręcz symbol tektonicznej zmiany?
Asertywna polityka Chin w ostatnich latach wywołała wiele napięć. Bliska współpraca Australii, USA i Wielkiej Brytanii jest symptomem zmian, nie przyczyną.

Robin NIBLETT
Jaką cenę zapłacą Chiny za swoją asertywną strategię?
USA i ich główni sojusznicy są zdeterminowani, by powstrzymać wzrost znaczenia Chin. Z kolei UE jest biernym obserwatorem, źle przygotowanym do geopolitycznej rywalizacji.

Łukasz JASINA
Ostatni autorytet starej Europy
Śmierć Elżbiety II może stać się „końcem Imperium Brytyjskiego”, nawet w jego symbolicznym wymiarze. Jej następca nie zostanie z automatu głową Wspólnoty Narodów – pisze Łukasz JASINA

Dariusz ROSIAK
Brexit jest jak futbol. Każdy kibicuje swoim
Na bilans brexitu jest stanowczo za wcześnie, jednak już dziś widać wyraźnie, że skrajne scenariusze pisane przez obie strony sporu o członkostwo Wielkiej Brytanii w UE nie sprawdziły się.

Tim BOUVERIE
Herbatka z Hitlerem
Niewielkiemu gronu konserwatywnych przeciwników polityki ustępstw nie tylko brakowało przywództwa i jedności, ale też wszelkie próby zdecydowanego sprzeciwu wobec Chamberlaina z coraz większą mocą likwidował potężny aparat partyjny torysów.

Lee EDWARDS
Świat po pandemii. A może socjalizm?
Socjalistyczny cud Izraela okazał się mirażem, Indie odrzuciły socjalistyczną ideologię, wybierając gospodarkę opartą w większym stopniu na wolnym rynku, a Wielka Brytania dała całemu światu przykład, stawiając na prywatyzację i deregulację. Bez względu na to, czy mówimy o kraju rolniczym z populacją 1,3 miliarda ludzi, czy małym bliskowschodnim kraju zamieszkanym przez wybitnie inteligentny naród, od socjalizmu zawsze lepszy jest kapitalizm.

Ed WEST
Brexit. Czy było warto?
Choć byłem żarliwym eurosceptykiem, dochodzę do wniosku, że opuszczenie Unii Europejskiej było straszną pomyłką.

Christopher PINCHER
Przyjaźń - słowo klucz w relacjach brytyjsko-polskich
Dobra wiadomość jest taka, że nie musimy szukać nowego słowa na określenie kolejnego etapu w naszych relacjach – ono już istnieje. Tym słowem jest przyjaźń.

Kinga CZECHOWSKA
Droga polskich Żydów do Palestyny. Historia niejednego dokumentu
Niemalże dekada starań polskich Żydów o szersze uchylenie drzwi do Palestyny przez Brytyjczyków okazała się bezskuteczna.

Joseph E. STIGLITZ
Ekonomia Trumpa to voodoo na sterydach
Kiedy zastanawiamy się nad naszą obecną sytuacją, w sposób naturalny przenosimy się myślą czterdzieści lat wstecz, kiedy zdawało się, że prawica ponownie triumfuje. Także wtedy odnosiło się wrażenie, że to globalny ruch: Ronald Reagan w USA, Margaret Thatcher w Wielkiej Brytanii.

Prof. Michael O’SULLIVAN
„Niwelowanie globalizacji”. Brexit jest symptomem czegoś poważniejszego
Nie jest zaskoczeniem, że dwa kraje, które wywołały najbardziej znaczące wstrząsy polityczne w ostatnich latach (Wielka Brytania i USA – brexit i wybór Donalda Trumpa), to te, które dotychczas znajdowały się w awangardzie globalizacji.

Olga CERAN
Nauka (na) emigracji
Wśród polskich badaczy na emigracji prawie 47 proc. deklaruje, że definitywnie lub prawdopodobnie do kraju nie wróci. Niskie zarobki, hermetyczność środowiska, wszechogarniająca biurokracja. To grzechy główne polskiej akademii wskazywane przez polskich naukowców w kraju i tych za granicą. Sytuacja rodzinna i przywiązanie do Polski to najczęstsze powody, dla których naukowcy zostają w kraju bądź do niego wracają.

Prof. Arkady RZEGOCKI
Nowe stulecie – nowa jakość współpracy polsko-brytyjskiej
Ponad milion osób – Polacy są największą mniejszością narodową w tym kraju, znacznie wyprzedzając Rumunów, Irlandczyków czy Włochów. Język polski jest dziś drugim najczęściej używanym językiem na Wyspach.

Sheila LAVLOR
Brexit Teraz! Mamy mandat do tego, abyśmy jak najszybciej opuścili Unię
Warto spojrzeć, jak barometry poparcia dla idei Unii Europejskiej zaczęły pikować w ostatnich latach. Unia nie będzie w negocjacjach równym partnerem: to wbrew jej własnym interesom, gdyż boi się wzniecenia kolejnych emocji prowadzących do opuszczania jej struktur przez inne państwa.

Sabina TREFFLER
Czy możemy jeszcze ufać Europie?
Europa nie jest już tym samym kontynentem, który po dwóch wojnach był ostoją spokoju. Dziś wyjeżdżając z danego kraju mamy coraz częściej świadomość, że gdy wrócimy tam po raz kolejny, odwiedzane przez nas miejsca już nie będą takie same.