Popołudniowe Espresso: Wybory w Turcji rozstrzygnie druga tura

Wybory w Turcji rozstrzygnie druga tura

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 13. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Wołodymyr ZEŁENSKI z wizytą w Londynie

W poniedziałek prezydent Ukrainy przybył z wizytą do Wielkiej Brytanii. Wołodymyra ZEŁENSKIEGO przyjął brytyjski premier Rishi SUNAK. Jak przekazał brytyjski rząd, premier SUNAK ma ogłosić przekazanie Ukrainie m.in. dronów o zasięgu ponad 200 kilometrów. Wizyta w Londynie to kolejne miejsce, które odwiedza ZEŁENSKI. Wczoraj spotkał się we Francji z prezydentem Emmanuelem MACRONEM, gdzie ogłoszono zacieśnianie współpracy. „Francuzi wyszkolą i wyposażą kilka ukraińskich batalionów w „dziesiątki” pojazdów opancerzonych i lekkich czołgów” – ogłosili w nocy z niedzieli na poniedziałek prezydenci Francji i Ukrainy po trzygodzinnej kolacji w Pałacu Elizejskim. Obaj przywódcy opowiedzieli się także za nowymi sankcjami wobec Rosji i dalszym zacieśnianiem więzi między Ukrainą a NATO i Unią Europejską. „Ukraina i Francja zgadzają się co do konieczności zwiększenia naszej zbiorowej presji na Rosję poprzez nowe sankcje, aby osłabić zdolność tego kraju do kontynuowania nielegalnej agresji” – stwierdzili MACRON i ZEŁENSKI.

Z kolei jeszcze przed wizytą we Francji, prezydent Ukrainy gościł w niedzielę w Niemczech. Wołodymyr ZEŁENSKI został uhonorowany w Akwizgranie Nagrodą Karola Wielkiego za zasługi dla Europy. Nagroda została przyznana zarówno prezydentowi, jak i całemu narodowi ukraińskiemu. Przypomnijmy, że w sobotę prezydent Wołodymyr ZEŁENSKI spotkał się w Rzymie z Papieżem FRANCISZKIEM. Było to pierwsze wspólne spotkanie od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podczas wizyty we Włoszech, ZEŁENSKI rozmawiał także z premier Giorgią MELONI oraz z prezydentem Sergio MATTARELLĄ.

Wybory prezydenckie w Turcji rozstrzygnie druga tura

Wybory prezydenckie w Turcji rozstrzygnie druga tura, która odbędzie się 28 maja – oświadczył szef tureckiej Wysokiej Komisji Wyborczej Ahmet Yener. Według wstępnych wyników, na jakie powołał się Yener, ubiegający się o reelekcję prezydent Recep Tayyip ERDOGAN zdobył 49,51 proc. głosów, o kilka punktów procentowych więcej niż jego główny przeciwnik Kemal KILICDAROGLU, który uzyskał 44,88 proc. głosów. To oni zmierzą się w drugiej turze. Trzeci kandydat Sinan OGAN uzyskał poparcie na poziomie 5,17 proc. Szef tureckiej Wysokiej Komisji Wyborczej dodał, że nawet jeśli wszystkie niepodliczone jeszcze głosy zostałyby przyznane Erdoganowi, uzyskałby on łącznie 49,54 proc., co nadal nie umożliwiłoby mu wygranej w pierwszej turze, do czego potrzeba ponad 50 proc. głosów. Do podliczenia zostało jeszcze 35 tys. oddanych głosów.

W niedzielę w Turcji miały miejsce również wybory parlamentarne do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji. Aby uczestniczyć w podziale mandatów, partie muszą uzyskać co najmniej 7 proc. głosów – samodzielnie lub w sojuszu z innymi ugrupowaniami. Po przeliczeniu 99,86 proc. głosów wiadomo, że do Parlamentu wejdą trzy sojusze: Sojusz Ludowy (skupiony wokół Partii Sprawiedliwości i Rozwoju) który uzyskał 49,5 proc., Sojusz Narodowy (popierający Kilicdaroglu) z 35,0 proc. i Sojusz Pracy i Wolności (którego trzon stanowi prokurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna) który uzyskał 10,54 proc. głosów.

Cyklon Mocha uderzył w wybrzeża Mjanmy i Bangladeszu

Cyklon Mocha, który w niedzielę przez wybrzeże Bangladeszu i Mjanmy, był jednym z najpotężniejszych żywiołów, jakie kiedykolwiek nawiedziły ten region. Przekroczył wybrzeże północno-zachodniego stanu Rakhine, na południe od granicy z Bangladeszem w niedzielę około godziny 13:30, wyrywając drzewa, zrywając łączność oraz tworząc falę pływów, która zalała ulice. Wiatr osiągał prędkość do 250 kilometrów na godzinę, a fala wywołana cyklonem mierzyła nawet 3,5 metra wysokości.

Mocha uderzył m.in. w miasto Sittwe w Mjanmie i Koks Badźar w Bangladeszu, gdzie znajduje się obóz uchodźców Rohingya (największy obóz uchodźców na świecie). Cyklon nie dotarł bezpośrednio do rozległego obozu, jak obawiano się wcześniej, ale i tak rozerwał setki prowizorycznych schronień. W Mjanmie natomiast odnotowano śmierć co najmniej sześciu osób. Birmańskie wojsko ogłosiło stan klęski żywiołowej w całym stanie Rakhine. „Potrzeba będzie dni i tygodni, aby potwierdzić prawdziwe szkody, ponieważ istnieje kilka małych rozproszonych wysp przybrzeżnych, gdzie rybacy nie mają środków komunikacji i nie zwracają uwagi na ostrzeżenia” – powiedział Tanvir  CHOWDHURY z redakcji Al Jazeera w Koks Badźar.

Lokalne media pokazywały zerwane i wyrzucone na jezdnię billboardy, a także powalone drzewa i pylony blokujące ulice. Fala sztormowa o wysokości nawet 3,5 metra spowodowała również rozległe powodzie na nisko położonych terenach – podało w niedzielę Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UNOCHA). Wojskowe biuro informacyjne Birmy powiedziało, że cyklon spowodował szkody w miastach Sittwe, Kyaukpyu i Gwa. Zerwał również dachy z budynków sportowych na Wyspach Kokosowych, około 425 km na południowy zachód od największego miasta kraju, Rangunu. Upadek wieży komunikacyjnej spowodował również odcięcie usług internetowych i telefonicznych, co skomplikowało ocenę szkód.

Edward LUCAS
 Historia jako broń

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Aleksandra DUDA: Jak zainteresować historią młode pokolenie?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 maja 2023