Papież FRANCISZEK: Nie reagujemy dostatecznie na kryzys klimatyczny
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Nie reagujemy dostatecznie na kryzys klimatyczny

Minęło już osiem lat od opublikowania encykliki Laudato si’, w której chciałem podzielić się z wami wszystkimi, siostrami i braćmi naszej cierpiącej planety, moim głębokim niepokojem o nasz wspólny dom. Ale wraz z upływem czasu zdaję sobie sprawę, że nie reagujemy dostatecznie, bowiem goszczący nas świat rozpada się i być może zbliża się do punktu krytycznego – pisze papież Franciszek w opublikowanej 4 października 2023 r. nowej adhortacji apostolskiej „Laudate Deum”.

Popołudniowe Espresso: 486 wyrzutni HIMARS dla polskiej armii
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

486 wyrzutni HIMARS dla polskiej armii

„Zatwierdziłem umowę na dostawę 486 wyrzutni HIMARS dla polskiej armii. Planujemy początek dostaw na koniec 2025 roku, wcześniej potrzebna jest integracja z polskimi systemami” – przekazał w poniedziałek minister obrony narodowej Mariusz BŁASZCZAK.

Popołudniowe Espresso: Rubel traci na wartości
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rubel traci na wartości

Bank centralny Rosji we wtorek na zwołanym w trybie pilnym posiedzeniu podniósł główną stopę procentową do 12% z wcześniejszych 8,5% (wzrost o 3,5%). Powodem jest osłabienie rubla, który w sierpniu zaczął tracić na wartości. 

Prof. Suzanne HULSCHER, Annick de VRIES i Victor TOOM: Niezbędny jest uczciwy podział kosztów klimatycznych
Annick de VRIESProf. Suzanne HULSCHERVictor TOOM

Annick de VRIES
Prof. Suzanne HULSCHER
Victor TOOM

Niezbędny jest uczciwy podział kosztów klimatycznych

Według badań obywatele często uważają, że sprawiedliwy podział kosztów klimatycznych jest ważniejszy niż szybka redukcja emisji CO2. Najwyższy czas stworzyć mechanizmy mające na celu wczesne i systematyczne rozwiązywanie tej kwestii.

Popołudniowe Espresso: Wybory w Turcji rozstrzygnie druga tura
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Wybory w Turcji rozstrzygnie druga tura

Wybory prezydenckie w Turcji rozstrzygnie druga tura, która odbędzie się 28 maja – oświadczył szef tureckiej Wysokiej Komisji Wyborczej Ahmet Yener.

Bjørn LOMBORG: Pora na drugą Zieloną Rewolucję
Bjørn LOMBORG

Bjørn LOMBORG

Pora na drugą Zieloną Rewolucję

Badacze z ośrodka Konsensus Kopenhaski piszą o szansie uzyskania dużych zwrotów z inwestycji w rozwój rolnictwa w najbiedniejszych krajach.

Prof. Steven E. KOONIN: Zieloni doświadczają efektu kojota. Rozmowa o zmianach klimatycznych
Prof. Steven E. KOONIN

Prof. Steven E. KOONIN

Zieloni doświadczają efektu kojota.
Rozmowa o zmianach klimatycznych

Spójrzcie, co Niemcy sobie zrobiły – zbytnie poleganie na niestabilnych lub zawodnych wietrze i słońcu, opór przed budową terminali LNG oraz oczywiste uzależnienie od zawodnego dostawcy poprzez rurociąg Nord Stream. Wielu wiedziało, że Niemcy wpadną w kłopoty; mówiono im to nawet dziesięć lat wcześniej. Naukowcy i technolodzy rozumieli to już dawno temu.

Popołudniowe Espresso: Trzęsienia ziemi w Chorwacji i Rumunii
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Trzęsienia ziemi w Chorwacji i Rumunii

W czwartek w okolicach wyspy Krk w Chorwacji odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,5, o czym poinformowało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne.

Prof. Julian CRIBB: Nadchodzi katastrofocen
Prof. Julian CRIBB

Prof. Julian CRIBB

Nadchodzi katastrofocen

Jeśli w antropocenie ludzie stali się siłą geologiczną kształtującą Ziemię, to teraz musimy stać się siłą geologiczną, która cofnie szkody przez nas spowodowane i skoryguje działania nadal tworzące zagrożenia.

Popołudniowe Espresso: KE - w budżecie UE nie ma już pieniędzy na pomoc Ukrainie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

KE - w budżecie UE nie ma już pieniędzy na pomoc Ukrainie

Komisja Europejska wskazała, że w budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027 nie ma wystarczających środków, by odpowiedzieć na potrzeby wynikające z wojny trwającej na Ukrainie m.in. dla wsparcia finansowego dla Kijowa.

Andrzej KASSENBERG: Gospodarka umiaru powinna być naszym celem
Andrzej KASSENBERG

Andrzej KASSENBERG

Gospodarka umiaru powinna być naszym celem

Zetknąłem się z analizą największych firm na świecie – prawie 70 proc. ma jakieś dokumenty, które mówią o tym, że firmy te będą działać na rzecz klimatu. Ale jeśli się temu przyjrzymy, to stwierdzimy, że w znaczącej części nie ma tam konkretów, które by pozwalały wierzyć, że to się stanie. Część biznesu musi przestać funkcjonować.

Mateusz M. KRAWCZYK:  Dzieci jako prekariat klimatyczny
Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Dzieci jako prekariat klimatyczny

Arita Holmberg i Aida Alvinus w artykule Children as a new climate precariat, argumentują, że dzieci stanowią nowy prekariat klimatyczny.

Doug IRVING: Geoinżynieria. Manipulowanie klimatem
Doug IRVING

Doug IRVING

Geoinżynieria.
Manipulowanie klimatem

Narodowa Rada Wywiadu USA ostrzegła w zeszłym roku, że brak jakiegokolwiek międzynarodowego dialogu na temat geoinżynierii zwiększa ryzyko, że jakiś kraj – lub nawet grupa krajów – będzie próbował działać w sposób, który zagrozi konfliktem. Narodowa Akademia Nauk naciska, aby Stany Zjednoczone współpracowały z innymi krajami w zakresie badań geoinżynieryjnych. Brytyjskie Towarzystwo Królewskie podkreśla, że byłoby „wysoce niepożądane”, gdyby te technologie zaczęły być stosowane bez międzynarodowego nadzoru.

Ks. Paweł SPRUSŃSKI: O Synodzie. Refleksje z głębi Amazonii
ks. Paweł SPRUSIŃSKI

ks. Paweł SPRUSIŃSKI

O Synodzie.
Refleksje z głębi Amazonii

Amazonia jest ogromna. Terytorialnie moja parafia jest jak całe Mazowsze. Nie ma żadnych dróg, jedynymi szlakami komunikacyjnymi są rzeki. Do kilkudziesięciu wiosek należących do misji mogę dotrzeć tylko łodzią.

Prof. Zygmunt KĄCKI: Utracone bogactwo polskiej przyrody
Prof. Zygmunt KĄCKI

Prof. Zygmunt KĄCKI

Utracone bogactwo polskiej przyrody

W Polsce 42 gatunki wymarły, a 124 taksony są krytycznie zagrożone wymarciem. Na Dolnym Śląsku 34 proc. flory jest zagrożone wymarciem, 63 taksony wymarły, 98 jest krytycznie zagrożonych, 90 wymiera, natomiast 144 są narażone na wymarcie. Według najnowszych danych, opublikowanych w maju 2019 roku, milion gatunków roślin i zwierząt na świecie jest zagrożonych wyginięciem.