

Popołudniowe Espresso
Starówka Odessy wpisana na listę dziedzictwa UNESCO
Historyczne centrum miasta portowego Odessa zostało wpisane w środę na listę światowego dziedzictwa i światowego dziedzictwa w zagrożeniu UNESCO.

Prof. Julian CRIBB
Nadchodzi katastrofocen
Jeśli w antropocenie ludzie stali się siłą geologiczną kształtującą Ziemię, to teraz musimy stać się siłą geologiczną, która cofnie szkody przez nas spowodowane i skoryguje działania nadal tworzące zagrożenia.

Popołudniowe Espresso
KE - w budżecie UE nie ma już pieniędzy na pomoc Ukrainie
Komisja Europejska wskazała, że w budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027 nie ma wystarczających środków, by odpowiedzieć na potrzeby wynikające z wojny trwającej na Ukrainie m.in. dla wsparcia finansowego dla Kijowa.

Andrzej KASSENBERG
Gospodarka umiaru powinna być naszym celem
Zetknąłem się z analizą największych firm na świecie – prawie 70 proc. ma jakieś dokumenty, które mówią o tym, że firmy te będą działać na rzecz klimatu. Ale jeśli się temu przyjrzymy, to stwierdzimy, że w znaczącej części nie ma tam konkretów, które by pozwalały wierzyć, że to się stanie. Część biznesu musi przestać funkcjonować.

Mateusz M. KRAWCZYK
Dzieci jako prekariat klimatyczny
Arita Holmberg i Aida Alvinus w artykule Children as a new climate precariat, argumentują, że dzieci stanowią nowy prekariat klimatyczny.

Antonio BERNARDINI
Dlaczego program OECD musi uwzględniać Afrykę. Scenariusze globalne
Kryzys ukraiński odbija się na priorytetach, jednak pandemia, klimat i młodzież pozostają kluczowymi inwestycjami.

Doug IRVING
Geoinżynieria. Manipulowanie klimatem
Narodowa Rada Wywiadu USA ostrzegła w zeszłym roku, że brak jakiegokolwiek międzynarodowego dialogu na temat geoinżynierii zwiększa ryzyko, że jakiś kraj – lub nawet grupa krajów – będzie próbował działać w sposób, który zagrozi konfliktem. Narodowa Akademia Nauk naciska, aby Stany Zjednoczone współpracowały z innymi krajami w zakresie badań geoinżynieryjnych. Brytyjskie Towarzystwo Królewskie podkreśla, że byłoby „wysoce niepożądane”, gdyby te technologie zaczęły być stosowane bez międzynarodowego nadzoru.

Ben RYAN
Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzeba wielkiego duchem Zachodu. Także aby uratować klimat naszej planety
Potrzebujemy odrodzenia, nowego globalnego zaangażowania. Aby tego dokonać, potrzebny będzie wielki wysiłek duchowy. Potrzebujemy nie tylko wizji i etyki, ale także wiary, która popchnie nas do konkretnego działania.

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI
Bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo Europy. XI Kongres Polska Wielki Projekt
W tym roku ze względu na pandemię Kongres Polska Wielki Projekt został podzielony na dwie części. Pierwsza, majowa, niejako zwiastun części głównej, jesiennej, zostanie poświęcona kwestii bezpieczeństwa.

ks. Paweł SPRUSIŃSKI
O Synodzie. Refleksje z głębi Amazonii
Amazonia jest ogromna. Terytorialnie moja parafia jest jak całe Mazowsze. Nie ma żadnych dróg, jedynymi szlakami komunikacyjnymi są rzeki. Do kilkudziesięciu wiosek należących do misji mogę dotrzeć tylko łodzią.

Prof. Zygmunt KĄCKI
Utracone bogactwo polskiej przyrody
W Polsce 42 gatunki wymarły, a 124 taksony są krytycznie zagrożone wymarciem. Na Dolnym Śląsku 34 proc. flory jest zagrożone wymarciem, 63 taksony wymarły, 98 jest krytycznie zagrożonych, 90 wymiera, natomiast 144 są narażone na wymarcie. Według najnowszych danych, opublikowanych w maju 2019 roku, milion gatunków roślin i zwierząt na świecie jest zagrożonych wyginięciem.

Józef SOBOLEWSKI
Zmiany klimatu są na Ziemi normą, a nie wyjątkiem
Ostatnie raporty międzynarodowych organizacji zajmujących się energetyką, w tym także IPCC, wykazują jasno, że bez znaczącego udziału jedynego skutecznego narzędzia redukcji emisji w wytwarzaniu energii elektrycznej, jakim jest niewątpliwie energetyka jądrowa, plany redukcji emisji CO2 do atmosfery się nie powiodą.

Prof. Michał KLEIBER
Walka ze zmianami klimatu – naprawdę damy radę?
Trudno jest uwierzyć w podjęcie w globalnej skali szybkich i skutecznych działań w sprawie zaostrzonych ekologicznych postulatów. Zapewne z trudno wyobrażalnymi konsekwencjami, niestety lekceważonymi przez wielu dzisiejszych decydentów, bo odległymi w czasie o parę dekad…

Wojciech JAKÓBIK
Po decyzji Trumpa. Globalne zmiany klimatyczne kolejną pałką w jałowym sporze politycznym
Donald Trump w polityce klimatycznej nie pomoże Polsce, a możliwe, że zaszkodzi. Jego deklaracja o woli odstąpienia od porozumienia o globalnej walce ze zmianami klimatu jest gołosłowna, lecz może utrudnić Polsce modernizację energetyki.