Popołudniowe Espresso: Trzęsienia ziemi w Chorwacji i Rumunii

Trzęsienia ziemi w Chorwacji i Rumunii

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 16. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

„The Times”: Polska będzie militarnym liderem Europy

Brytyjskie dziennik „The Times” wskazał w czwartek, że Polska będzie militarnym lider Europy. Argumentując, dziennikarze odnieśli się do wielkiego projektu modernizacji polskich sił zbrojnych. Brytyjski dziennik ocenił, że dzieje się to w czasie, gdy francusko-niemiecka oś jest zmęczona, a NATO coraz wyraźniej dokonuje zwrotu w stronę swojej wschodniej flanki. W dzienniku odniesiono się do czwartkowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Londynie oraz przyszłotygodniowej wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. Jak wskazano, nawet jeśli podczas tych wizyt nie zostaną ogłoszone żadne decyzje w sprawie przekazania Ukrainie samolotów F-16, to „jest pewne, że trwa ważny zwrot w kierunku wschodniej flanki NATO”.

Podczas czwartkowej wizyty w Wielkiej Brytanii prezydent Andrzej DUDA spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii Rishim SUNAKIEM. Głównymi tematami ich rozmów była obronność, bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo energetyczne oraz wsparcie Ukrainy. „Będziemy pogłębiać współpracę i partnerstwo” – powiedział Rishi SUNAK. 

Trzęsienia ziemi w Chorwacji i Rumunii

W czwartek w okolicach wyspy Krk w Chorwacji odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,5, o czym poinformowało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne. Epicentrum wstrząsów zarejestrowano na głębokości 10 km w pobliżu położonej na Morzu Adriatyckim wyspy Krk. Mieszkańcy kraju wskazali, że trzęsienie trwało około 10 sekund i było bardzo mocno odczuwalne. Wstrząsy odczuli też mieszkańcy sąsiedniej Bośni i Hercegowiny, w szczególności w miastach położonych w północno-zachodnich częściach kraju.

Z kolei we wtorek trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,7 odnotowano w Rumunii, o czym poinformowało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne. Trzęsienie wystąpiło na głębokości 40 km. Epicentrum znajdowało się 56 km na północny wschód od Drobeta-Turnu Severin. Wstrząsy odczuwalne były także w Serbii, Bułgarii, Węgrzech, Słowacji, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie.

W ubiegły poniedziałek (6 lutego) w południowo-wschodniej Turcji i północno-zachodniej Syrii wystąpiły dwa trzęsienia ziemii. Pierwsze o magnitudzie 7,8, a drugie – 7,7. Obu towarzyszyła seria ponad 100 wstrząsów wtórnych. W ich wyniku w Turcji i Syrii zginęło ponad 42 tys. osób. Jak zaznaczył w czwartek dyrektor regionalny WHO na Europę, te trzęsienia były największą klęską w regionie od stu lat. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) opublikował w czwartek raport, z którego wynika, że potencjalne, ekonomiczne skutki trzęsienia ziemi mogą spowodować utratę do 1% PKB w Turcji w 2023 r. Kraj już przed trzęsieniami zmagał się z  kryzysem gospodarczym.

Minister obrony Wielkiej Brytanii: Rosja zaangażowała na Ukrainie 97 proc. armii

W środę minister obrony Wielkiej Brytanii – Ben Wallace – na antenie BBC poinformował, że – według szacunków – Rosja zaangażowała na Ukrainie 97 proc. swoich sił zbrojnych. „Nie przekłada się to jednak istotnie na zdobycze na polu walki. Najeźdźcy ponoszą tam straty porównywalne z tymi znanymi z frontów I wojny światowej” – wskazał Ben Wallace. Jak dodał, z powodu najazdu na Ukrainę ogólny potencjał armii agresora zmniejszył się o około 40 proc., natomiast liczba zniszczonych i uszkodzonych rosyjskich czołgów może być równa niemal 2/3 całkowitych zasobów tych pojazdów z okresu sprzed inwazji. W ocenie Wallace‚a te straty rosyjskich sił zbrojnych mają „bezpośredni [pozytywny] wpływ na bezpieczeństwo Europy”.

Jak z kolei donosi wywiad norweski rosyjska Flota Północna jest w ruchu, uzbrojona w taktyczną broń jądrową, po raz pierwszy od zakończenia zimnej wojny. 

Jan PARYS: Europa w cieniu Monachium
Jan PARYS
Europa w cieniu Monachium

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Piotr ARAK: Czy rok 2023 będzie lepszy dla naszych portfeli? 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 lutego 2023