Popołudniowe Espresso: Starówka Odessy wpisana na listę dziedzictwa UNESCO

Starówka Odessy wpisana na listę dziedzictwa UNESCO

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 26. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Starówka Odessy wpisana na listę dziedzictwa UNESCO

Historyczne centrum miasta portowego Odessa zostało wpisane w środę na listę światowego dziedzictwa i światowego dziedzictwa w zagrożeniu UNESCO. Wpisów dokonano podczas 18. nadzwyczajnej sesji komitetu światowego dziedzictwa UNESCO. We wtorek i środę odbywa się 18. nadzwyczajna sesja komitetu światowego dziedzictwa UNESCO. Jedną z decyzji komitetu było wpisanie historycznego centrum miasta portowego Odessa na listy światowego dziedzictwa i światowego dziedzictwa w zagrożeniu UNESCO. W swoim oświadczeniu dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay podkreśliła, że “Odessa, wolne miasto, miasto świata, legendarny port, który odcisnął swoje piętno na kinie, literaturze i sztuce, znajduje się zatem pod wzmocnioną ochroną społeczności międzynarodowej”. “Podczas gdy wojna trwa, ten wpis ucieleśnia naszą zbiorową determinację, aby zapewnić, że to miasto, które zawsze przezwyciężało globalne wstrząsy, zostało zachowane przed dalszym zniszczeniem” – dodała.

UNESCO poinformowało 30 sierpnia, że popiera wniosek Ukrainy o wpisanie ukraińskiej Odessy na listę światowego dziedzictwa. Wówczas po spotkaniu ukraińskiego ministra kultury i polityki informacyjnej Ołeksandra Tkaczenki z dyrektor generalną UNESCO Audrey Azoulay w siedzibie agencji w Paryżu przekazano, że zmobilizowano ekspertów mających wspierać wniosek Ukrainy, tak aby nominacja mogła być pilnie zbadana przez państwa członkowskie Komitetu Światowego Dziedzictwa.

Zmiany klimatu kosztowały Francję 10 miliardów euro

Zmiany klimatu w postaci coraz częstszych i coraz bardziej dotkliwych klęsk żywiołowych w 2022 roku we Francji doprowadziły do strat finansowych wynoszących 10 mld euro – poinformowało w czwartek stowarzyszenie branży ubezpieczeniowej France Assureurs. Dodano, że ostatni raz taki poziom strat odnotowano w 1999 roku. Przyczyną tak dużych strat była intensyfikacja “ekstremalnych zjawisk pogodowych” oraz ich coraz częstsze występowanie – powiedziała w stacji Europe 1 Florence Lustman, szefowa France Assureurs. Wśród klęsk żywiołowych, które w tym roku dotknęły Francję wymieniła burze gradowe, nawałnice, powodzie i szczególnie dotkliwe susze. Najbardziej kosztowne były występujące między majem a lipcem opadu gradu i burze; związane z nimi straty wynoszą 6,4 mld euro – informuje AFP, powołując się na szacunki stowarzyszenia. Koszt susz to blisko 2,5 mld euro. Pozostałe straty to efekt m.in. powodzi i pożarów lasów.

We Francji ponad połowa domów jednorodzinnych położonych jest na terenach o podatnych na kurczenie się i pęcznienie glebach gliniastych, co naraża je na poważne uszkodzenia podczas letnich susz i później, w okresie jesienno-zimowym, gdy gleba znów nasiąka – przypomina AFP. Około 16 proc. francuskich domów jednorodzinnych – czyli ok. 3,3 mln – położonych jest na terenach określanych jako obszary wysokiego ryzyka.

Odkrycie archeologiczne sprzed 2.5 tys. lat pod Toruniem

Dziesiątki artefaktów z brązu, w tym naszyjniki, bransolety, nagolenniki i fibule, a także ludzkie kości, zostały odkryte w województwie kujawsko-pomorskim na terenie osuszonego torfowiska. Znaleziono także dużą liczbę zausznic gwoździowatych – najwięcej odkrytych w tej części Europy. Skarb został odkryty przez Kujawsko-Pomorską Grupę Poszukiwaczy Historii, podczas poszukiwań z użyciem wykrywaczy metali. Obecnie na terenie trwają już wykopaliska kierowane przez Wojciecha Sosnowskiego z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu.

Dzisiaj miejsce znaleziska to pole uprawne, ale w 2,5 tysiąca lat temu było tam jezioro. Archeolodzy są zdania, że odbywały się przy nim ceremonie ofiarne.

Instytut Nowych Mediów
Nr 49. Wszystko Co Najważniejsze

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Andrzej NOWAK: Polacy lubią upominać się o wolność. 160. rocznica powstania styczniowego

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 stycznia 2023